868 ფრიდონ თოდუა საქართველოს პარლამენტი პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 69767 5814 49800 19967 29 % pdf
869 პაატა დავითაია საქართველოს პარლამენტი პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 69766 5814 49800 19966 29 % pdf
870 ლევან ვეფხვაძე საქართველოს პარლამენტი პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 69766 5814 49800 19966 29 % pdf
871 ვახტანგ ბალავაძე საქართველოს პარლამენტი რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობის და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69049 5754 42600 26449 38 % pdf
872 პავლე კუბლაშვილი საქართველოს პარლამენტი იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69049 5754 42600 26449 38 % pdf
873 ოთარ სიჭინავა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მოსამართლე 2011 12 თვე 72600 6050 52800 19800 27 % pdf
874 პეტრე ცისკარიშვილი საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69010 5751 42600 26410 38 % pdf
875 ლაშა თორდია საქართველოს პარლამენტი ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69010 5751 42600 26410 38 % pdf
876 აკაკი მინაშვილი საქართველოს პარლამენტი საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69009 5751 42600 26409 38 % pdf
877 ზურაბ მელიქიშვილი საქართველოს პარლამენტი საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69009 5751 42600 26409 38 % pdf
878 ვერა ქობალია ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო მინისტრი 2011 12 თვე 88500 7375 0 0 0 % pdf
879 ნუგზარ წიკლაური საქართველოს პარლამენტი დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69009 5751 42600 26409 38 % pdf
880 გიორგი მელაძე საქართველოს პარლამენტი დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69009 5751 42600 26409 38 % pdf
881 გიორგი გაბაშვილი საქართველოს პარლამენტი განათლების, მეცნიერების და კულტურის კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 69009 5751 42600 26409 38 % pdf
882 გიორგი ასანიძე საქართველოს პარლამენტი სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 60186 5016 42600 17586 29 % pdf
883 ოთარ თოიძე საქართველოს პარლამენტი ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 60206 5017 42600 17606 29 % pdf
884 არჩილ გეგენავა საქართველოს პარლამენტი აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 60166 5014 42600 17566 29 % pdf
885 აკაკი ბობოხიძე საქართველოს პარლამენტი გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 60166 5014 42600 17566 29 % pdf
886 გია თორთლაძე საქართველოს პარლამენტი 2011 12 თვე 59572 4964 42600 16972 28 % pdf
887 გოგი ლიპარტელიანი საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია "საქართველოს რეგიონები – მაჟორიტარები"-ს თავმჯდომარე 2011 12 თვე 59366 4947 42600 16766 28 % pdf
888 გიორგი (გივი) თარგამაძე საქართველოს პარლამენტი თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე 2011 12 თვე 59059 4922 42600 16459 28 % pdf
889 ზაალ სამადაშვილი თბილისის საკრებულო საკრებულოს თავჯდომარე 2011 12 თვე 62913 5243 42480 20433 32 % pdf
890 გიორგი ახვლედიანი საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია "ქრისტიან–დემოკრატები"-ს თავმჯდომარე 2011 12 თვე 58899 4908 42600 16299 28 % pdf
891 ელდარ კვერნაძე საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 58849 4904 35400 23449 40 % pdf
892 გიორგი ცაგარეიშვილი საქართველოს პარლამენტი თავმჯდომარე ფრაქცია "ერთობა სამართლიანობისთვის" 2011 12 თვე 52889 4407 42000 10889 21 % pdf
893 მამუკა ახვლედიანი თბილისის საკრებულო საკრებულოს თავჯდომარის პირველი მოადგილე 2011 12 თვე 52545 4379 35400 17145 33 % pdf
894 დილარ ხაბულიანი საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 51366 4281 35400 15966 31 % pdf
895 ნიკოლოზ ლალიაშვილი საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია "ქრისტიან–დემოკრატები"-ს თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 50699 4225 35400 15299 30 % pdf
896 გოჩა ენუქიძე საქართველოს პარლამენტი ფრაქცია "საქართველოს რეგიონები – მაჟორიტარები"-ს თავმჯდომარის მოადგილე 2011 12 თვე 50566 4214 35400 15166 30 % pdf
897 დიმიტრი ლორთქიფანიძე საქართველოს პარლამენტი თავმჯდომარის მოადგილე ფრაქცია "ერთობა სამართლიანობისთვის" 2011 12 თვე 50476 4206 35400 15076 30 % pdf
898 კარლო კოპალიანი საქართველოს პარლამენტი თავმჯდომარის მოადგილე ფრაქცია "ერთობა სამართლიანობისთვის" 2011 12 თვე 49740 4145 35400 14340 29 % pdf