IDFI-ის სამოქალაქო კონტროლის აქტივობები 2013 წელს
IDFI-ის ერთ-ერთი მთავარი საქმიანობა ხელისუფლების მეტი გამჭვირვალობისა და ღიაობისთვის სხვადასხვა საჯარო დაწესებულებების მოქმედებებისა და პოლიტიკის სამოქალაქო კონტროლი და მონიტორინგია.
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ამ კუთხით ხელისუფლების გახსნილობის დონის დასადგენად, „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ პროექტის - „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა“ (www.opendata.ge) - ფარგლებში წინა წლების მსგავსად ითხოვდა სხვადასხვა ტიპის მონაცემებს სახელმწიფო დანახარჯების შესახებ. ამ გზით, ასეულობით საჯარო უწყების ინფორმაციული გამჭვირვალობის ხარისხის დადგენასთან ერთად, ორგანიზაციის ანალიტიკოსები აანალიზებდნენ და ამუშავებდნენ მიღებულ მონაცემებს. ხშირ შემთხვევაში, სწორედ ინსტიტუტის მიერ მომზადებული დეტალური ანალიზები გახლდათ ცალკეულ საკითხებზე საზოგადოების ინფორმირების პირველწყარო. მაგალითისთვის, ანალიტიკური მასალები მომზადდა შემდეგ საკითხებზე: ახალი პარლამენტის მშენებლობის ხარჯებისასამართლო სტატისტიკა 2012-2013მინისტრებისა და სხვა თანამდებობის პირების შემოსავლები და პრემიები, ცალკეული სამინისტროების მიერ დაფინანსებული ღონისძიებები და ა.შ.
იმისათვის, რომ მოქალაქეებიც აქტიურად იყვნენ ჩართულნი სახელმწიფოს მიერ გატარებული პოლიტიკის მონიტორინგში და თავადაც მოითხოვონ ცალკეულ სფეროებზე საჯარო ინფორმაცია, IDFI-იმ დაიწყო მოსახლეობის დახმარება ამ კუთხით. კერძოდ, ნებისმიერ დაინტერესებულ ადამიანს შეეძლო კონსულტაციები გაევლო ინსტიტუტის ექსპერტებთან და იურისტებთან, რომლებიც მას საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის ტექსტის ჩამოყალიბებაში ეხმარებოდნენ. ასევე, ინსტიტუტი უზრუნველყოფდა მისთვის შესაბამისი საჯარო დაწესებულებიდან სასურველი მონაცემების მიღებას. ამით ორგანიზაცია ცდილობდა მოქალაქეების გააქტიურებას ხელისუფლების მეტი გამჭვირვალობის მიღწევის საქმეში.
ამასთან ერთად, ხსენებულმა სტრატეგიამ მნიშვნელოვნად გაზარდა მსგავსი ინფორმაციით დაინტერესებული ადამიანების რიცხვი და შესაბამისად, გახშირდა გამოხმაურებები როგორც არასამთავრობო სექტორის, ასევე სახელმწიფო დაწესებულებების მხრიდან. ამის დამადასტურებელი გახლდათ ის ფაქტი, რომ IDFI-ის მიერ ორგანიზებულ ღონისძიებას საქართველოს იმდროინდელი პრემიერ-მინისტრი, ბიძინა ივანიშვილი, მინისტრები,  საჯარო დაწესებულებების, საერთაშორისო ორგანიზაციების, დიპლომატიური  კორპუსის, მედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. შეხვედრაზე ინსტიტუტმა 2012 წლის  ივლისი - 2013 წლის ივნისის მონაცემების მიხედვით, საჯარო ინფორმაციის გაცემის თვალსაზრისით, ყველაზე ანგარიშვალდებული  და ყველაზე დახურული საჯარო დაწესებულებები გამოავლინა.
ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი
საქართველოს წინაშე მდგარ ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევას ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლა წარმოადგენს. ამ პროცესის ეფექტურად წარმართვისთვის და შესაძლო დაბრკოლებების  გამოვლენისთვის ინსტიტუტის ექსპერტები აქტიურად აკვირდებოდნენ მიმდინარე მოვლენებს. ისინი 2013 წლის მანძილზე აქტიურად ამონიტორინგებდნენ აღებული ვალდებულებების შესრულების მიზნით, სახელმწიფოს და ცალკეული სამინისტროების მიერ გატარებულ ღონისძიებებს. ამის საფუძველზე, მომზადდა მრავალი კვლევა და ანგარიში აღნიშნული საკითხის სხვადასხვა ასპექტების შესახებ. მათ შორისაა, ამ პროცესის საინფორმაციო კამპანია და დაფინანსებასახელმწიფო სუბსიდირების პოლიტიკის ორიენტირები და ბენეფიციარებიკონკურენციის რეგულირების პოლიტიკატექნიკური და ტექნოლოგიური ასპექტებიციფრულ საეთერო მაუწყებლობის ქსელის მულტიპლექსორთან დაშვების ტარიფები, საქართველოს ციფრულ საეთერო მაუწყებლობაზე გადასვლის სტრატეგია და რეკომენდაციები.
ელექტრონული მმართველობა
თანამედროვე ტექნოლოგიების განვითარებასთან ერთად, იზრდება ელექტრონული მმართველობის მნიშვნელობა. ელ-დემოკრატიის სტანდარტები საქართველოში თანდათან იკიდებს ფეხს და ამიტომაც, საჭიროა სამოქალაქო საზოგადოება მუდმივ დაკვირვებას აწარმოებდეს სახელმწიფოს მიერ ახლად დანერგილი სერვისების ფუნქციონირებას, რათა მაქსიმალურად მოხდეს მათი ინტერესების გათვალისწინება და გამოვლინდეს არსებული გამოწვევები. ამ მიზნებიდან გამომდინარე, ინსტიტუტის ანალიტიკოსებმა შეიმუშავეს სახელმწიფო დაწესებულებებისა და მოქალაქეების კომუნიკაციის შეფასების/მონიტორინგის ყოვლისმომცველი მეთოდოლოგია. მოგვიანებით, მასზე დაფუძნებით შემოწმდა რამდენად იყენებდნენ საჯარო დაწესებულებები მოქალაქეებთან ურთიერთობისთვის  სოციალურ ქსელებსოფიციალურ ონლაინ რესურსებს, ტელეფონს, ჰქონდათ თუ არა ყოვლისმომცველი საკომუნიკაციო სტრატეგია და ა.შ.
მონიტორინგის ძირითადი მიგნებებისა და აღმოჩენილი ტენდენციების შესახებ კვლევებისა და ანგარიშების მომზადებასთან ერთად, ანალიტიკოსები ამზადებდნენ ბლოგ-პოსტებს და სისტემატურად აცნობდნენ მოქალაქეებს დაკვირვების შედეგებს. ამავე მიზნით, ინსტიტუტი აწყობდა საჯარო დისკუსიებსა და პროექტის შედეგების პრეზენტაციებს.
„ღია მმართველობის პარტნიორობა“
საქართველოს ხელისუფლებამ საერთაშორისო ინიციატივის, „ღია მმართველობის პარტნიორობა“ (OGP), ფარგლებში მნიშვნელოვანი ვალდებულებები აიღო. კერძოდ, მთავრობამ განიზრახა:
• საჯარო მომსახურების გაუმჯობესება;
• საზოგადოებრივი ჩართულობის გაზრდა;
• საჯარო რესურსების უკეთესი მართვა;
• უსაფრთხო გარემოს შექმნა.
IDFI რეგულარულად აკვირდებოდა და სწავლობდა საქართველოს მთავრობის მიერ OGP-ის სამოქმედო გეგმის შესრულებას, მართავდა შეხვედრებს სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლების დონეზე, მოსახლეობას აწვდიდა განახლებულ ინფორმაციას ამ საკითხის გარშემო მიმდინარე მოვლენების შესახებ.

One of the major activities of IDFI include civic control and monitoring of activities and policy of various public institutions
Accessibility of the Public Information
In order to display the level of openness of government and accessibility of public information, Institute for Development of Freedom of Information had been requesting various types of information about the state expenses within the frames of the “Public Information Database – opendata.ge” project. Through this project, organization analysts had been analyzing and processing the received data together with establishing the level of information transparency of hundreds of public institutions. In most cases, detailed analysis produced by IDFI had been the primary source of informing the society. For example, analytical materials had been prepared on the following issues: expenses of constructing the new parliament building, court statistics of 2012-2013, incomes and bonuses of the Ministers and other high officials, events financed from the budget of various ministries etc.
In order to ensure the active participation of the citizens in monitoring the policy state is pursuing and requesting the public institution, IDFI had commenced assisting the society in this field. In particular, every stakeholder was authorized to consult with the experts and lawyers of the organization, who helped them in forming the information request. Furthermore, IDFI ensured obtaining the needed information from relevant public institutions. This way, organization contributed to making the citizens more active in monitoring the transparency of government.
Mentioned strategy vividly increased the number of persons, interested in such information, thus resulting in interest from the NGO and public sectors. The attendance of then Prime-Minister, Bidzina Ivanishvili, ministers, representatives of public institutions, international and non-governmental organizations as well as media proved that there is increased interest towards the issues, brought up by IDFI. Organization presented the most accountable and the least open public institutions based on the July, 2012 – June 2013 data.
Process of Digital Switchover
One of the major challenges Georgia faces is the process of digital switchover. In order to ensure the efficiency of this process and to display the presumable obstacles, the experts of the institute were monitoring the ongoing processes. With the aim of fulfilling the taken commitments, IDFI team had been monitoring the events conducted by state and the ministries during 2013. Based on these, team has prepared number of studies and reports about the various aspects of this issue; including information campaign and financial support of this process, references and beneficiaries of the state policy aimed at subsidizing Georgia’s transition to digital broadcasting, policy of regulating the competition, technical and technological aspects, digital network multiplex access tariffs, Georgian strategy of digital switchover and recommendations.
E-Governance
Simultaneously to the development of the modern technologies, the importance of e-governance increases. E-democracy standards are being gradually established in Georgia, thus obliging the civil society to monitor the newly introduced state services, in order to ensure that the interests of the society are fully considered and the major challenges are displayed. Hence the analysts of the organization have elaborated the comprehensive methodology of assessing and monitoring the communication of the state institutions with the citizens. Based on the methodology, organization team assessed how the state institutions utilize social networks, official online recourses, telephone and whether these institutions possessed the comprehensive communication strategy.
Simultaneously to preparing the researches and studying the discovered tendencies, analysts also prepared blog-posts in order to make the users familiar with the newly-discovered tendencies. Organization was also conducting the public discussions and the presentations with the same aim.
Open Government Partnership
Within the frames of the international initiative “Open Government Partnership” (OGP) Georgian Government has taken significant commitments. In particular, government has decided to:
IDFI has been monitoring and studying the compliance of Georgian Government activities with the OGP action plan, as well as conducting the meetings with the representatives of governmental and non-governmental sector, providing society with the information around this issue.