დისკუსია საჯარო დაწესებულებების ვებ-რესურსებისა და საკომუნიკაციო სტრატეგიის შესახებ
2013 წლის 2 აპრილს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ დისკუსია გამართა საჯარო დაწესებულებების საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურების  წარმომადგენლებთან.
შეხვედრაზე, რომელიც პროექტის „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში მოეწყო,  განხილულ იქნა საჯარო დაწესებულებების ელექტრონული საკომუნიკაციო პლატფორმების ეფექტურობის საკითხი.
IDFI -მ წარმოადგინა კვლევები სამთავრობო უწყებების ვებგვერდებზე არსებული საკომუნიკაციო მექანიზმებისა და მოქალაქეებთან ურთიერთობის სტრატეგიის შესახებ.
IDFI -მ 23 საჯარო დაწესებულების მათ შორის პარლამენტის, პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, ცესკოს, სახელმწიფო აუდიტისა და თბილისის მერიის ვებ-გვერდებზე არსებული ელ - მონაწილეობის საშუალებების მინიტორინგი ჩაატარა.
ვებ-გვერდები ელ-მმართველობის საერთაშორისო კრიტერიუმების მიხედვით შეფასდა: მომხმარებლის მუდმივი ინფორმირება, ინტერაქციული მექანიზმების არსებობა ვებ-გვერდებზე, რომლებიც მოქალაქეებს უწყებასთან კავშირს და საკუთარი აზრის გამოხატვას უადვილებს და გადაწყვეტილების მიღების პროვესში საზოგადოების უშუალო მონაწილეობას უზრუნველყოფს.
კვლევის შედეგად გამოვლინდა, რომ საჯარო დაწესებულებებსა და მოქალაქეებს შორის კომუნიკაცია ცალმხრივია. ვებ-გვერდებზე არ არის გათვალისწინებული შესაბამისი სერვისები შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის.
სახელმწიფო დაწესებულების უმეტესობა ამ ეტაპზე საკუთარი ვებ-რესურსების განვითარებაზე მუშაობს, შეხვედრაზე საჯარო დაწესებულებების წარმომადგენლებმა აღნიშნეს, რომ ინსტიტუტის რეკომენდაციები ხელს შეუწყობს მათი ოფიციალური ვებ-გვერდების ინფორმაციული და  საკომუნიკაციო მექანიზმების დახვეწას. ბევრმა მათგანმა გამოთქვა სურვილი და მზადყოფნა IDFI-სთან მოქალაქეებთან სატელეფონო და პირისპირ კომუნიკაციის სერვისების გაუმჯობესების საკითხებზეც ითანამშრომლონ.
პროექტი ხორციელდება აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) მხარაჭერით, პროგრამის - „საქართველოში საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების“ (G-PAC) - ფარგლებში.

On April 2, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) met with public relations professionals from nearly 20 Georgian ministries to discuss the effectiveness of the government’s electronic communication platforms. IDFI presented its research about the topic and identified strategies to improve the e-communication of public institutions.
IDFI analyzed the e-participation mechanisms on the webpages of 23 Georgian public institutions, including Parliament (www.parliament.ge), the president’s office (www.president.gov.ge), the Central Election Commission (www.cec.gov.ge), and Tbilisi City Hall (www.tbilisi.gov.ge).
IDFI evaluated the websites according to three internationally recognized criteria for e- governance: how well the site informs users, the site’s capacity to facilitate interaction and feedback, and the mechanisms available to involve the public in decision-making processes.
IDFI found that most government sites do not enable two-way communication between official institutions and the general public. The sites also do not accommodate special needs, for instance by providing zoom features or videos.
The government representatives at the meeting responded positively to IDFI’s presentation.
Several noted that IDFI’s recommendations will help them improve e-communication strategies they are currently developing. Some also expressed a desire to coordinate with IDFI on a study to determine how to improve face-to-face and telephone consultation services at public institutions.
EWMI G-PAC funds IDFI’s efforts to improve e-governance and e-participation in Georgia through its Partnership for Change (PfC) program.