ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის უკრაინული მაგალითები
მიმდინარე წლის 12-13 სექტემბერს ა(ა)იპ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“  ექსპერტმა მედიისა და ტელეკომუნიკაციის მიმართულებით - უჩა სეთურმა, რომელიც მუშაობს საქართველოს ციფრული მაუწყებლობაზე გადასვლის პროექტზე და წარმოდგენილი აქვს რამდენიმე კვლევა და რეკომენდაციები ამ საკითხთან დაკავშირებით, მონაწილეობა მიიღო უკრაინის მედიის კვირეულის ფარგლებში გამართულ კონფერენციაზე უკრაინის მაუწყებელთა ასოციაციის მიწვევით. IDFI-ს ექსპერტის პრეზენტაციისას  წარდგენილი იყო ინფორმაცია საქართველოს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასავლის პროცესის შესახებ. ყურადღება გამახვილდა პრობლემურ მიმართულებებზე და ქვეყნის წინაშე არსებულ გამოწვევებზე რეგიონული და ადგილობრივი მაუწყებლების პრობლემების მიმართულებით.
უკრაინამ რამდენიმე წლის წინ დაიწყო ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი, ხოლო ანალოგური მაუწყებლობის გამორთვა, ჩვენი ქვეყნის მსგავსად, 2015 წელსაა დაგეგმილი.  მიუხედავად წინ გადადგმული ნაბიჯებისა, მოუგვარებელ პრობლემად რჩება რეგიონული და ადგილობრივი მაუწყებლების ციფრულ ქსელში განთავსების საკითხი, რაც ძირითადად ტრანსლირების ანუ მულტიპლექსორში განთავსების ტარიფის სიდიდით არის განპირობებული. შეხვედრის მონაწილეების მოსაზრებით, აღნიშნული პრობლემები, პოლიტიკური ნების არარსებობითაა განპირობებული. ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მთავარ გამოწვევად მედიაპლურალიზმისათვის შექმნილი საფრთხე რჩება, რაც მცირე ბიუჯეტიანი, რეგიონული და ადგილობრივი მედია საშუალებებისათვის გადარჩენის  შანსებს ამცირებს.
მიუხედავად იმისა, თუ ვინ იქნება საეთერო ქსელის მესაკუთრე, კონკურენტისაგან მისი დაცულობის შემთხვევაში, მას შექმნილი ექნება სასათბურე პირობები ექსკლუზიური ქსელის შესაქმნელად და დაკისრებული ექნება ვალდებულებები, რომლითაც წარმატებით მოახერხებს სახელმწიფოსთან ვაჭრობას, განსაკუთებით ისეთი სოციალურად მტკივნეული საკითხით, როგორიცაა რისივერების დაფინანსება და რაც ყველაზე მთავარია, მათი დარიგება-გამართვა. ეს საკითხი უფრო აქტუალურია ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების კონტექსტში.
კონკურენციისაგან დაცული და ვერტიკალურად ინტეგრირებული მონოპოლისტი არასასურველია ისეთ საბითუმო ბაზარზე, რომელზედაც 100%-ითაა დამოკიდებული ქვეყნის მედია საშუალებების ბედი, რაც კარგად გამოჩნდა უკრაინის პრაქტიკის მაგალითზე. უალტერნატივობის გამო, შესაძლოა, სხვადასხვა გზებით მოხდეს კონტენტის მწარმოებლების შეზღუდვა, მაგალითისათვის დისკრიმინაციული და გაუმჭვირვალე პირობებით, თუმცა ყველაზე მნიშვნელოვნად, უკრაინელების მოსაზრებით მაინც დაშვების ტარიფების პრობლემა დგას.
ჩვენი ინფორმაციით, როგორც ერთადერთი, დამაფიქრებელია ტანზანიის მაგალითი.  მარეგულირებელმა კომისიამ, მიუხედავად ზეწოლისა, მოახერხა და ხარჯებზე ორიენტირებულობის უზრუნველსაყოფად, მულტიპლექს ოპერატორის მიერ დადგენილი ტარიფები რამოდენიმეჯერ შეამცირა. ეს ჯერჯერობით ვერ მოახერხა უკრაინამ, სადაც მიუხედავად დიდი ვნებათაღელვისა და დავებისა, საკითხის გადაჭრა არ ხდება.
ამ საკითხის ირგვლივ გამართულ ცხარე დებატების დროს უკრაინის ტელე-რადიომაუწყებლობის ეროვნული საბჭო (მაუწყებლობის მარეგულირებელი ორგანო) წარმომადგენელმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არანაირი პოლიტიკური ქვეტექსტი ამ საკითხს არ აქვს და საქმე მხოლოდ და მხოლოდ ტექნიკური ხარჯების სიძვირეს შეეხება. დამსწრე საზოგადოების აბსოლუტური უმრავლესობის მოსაზრებით კი, საკითხის გადაჭრა პოლიტიკური მოსაზრებების გამო ჭიანურდება, ხოლო ტარიფი კი დაახლოებით 5-ჯერ არის გაზრდილი. პრეტენზია შესაბამისი გაანგარიშებით და დასაბუთებით წარდგენილია მარეგულირებელ კომისიაში და ანტიმონოპოლიურ ორგანოში, თუმცა შედეგი არ დამდგარა და არც მისი პერსპექტივებია ცნობილი.
უკრაინის არსებული მაუწყებლები გაურკვეველი კომპრომისების ხარჯზე ერთვებიან უალტერნატივო და „ძვირიან“ ქსელში. ბოლო პერიოდში ცნობილი გახდა, რომ დაფიქსირდა დაშვების ტარიფზე 70%-იანი ფასდაკლების შემთხვევაც.
უკრაინაში რეგიონული დაფარვის მულტიპლექსორებთან დაშვების ტარიფები განსხვავებულია ოლქების მიხედვით და ლოგიკურიცაა, რადგან დამოკიდებულია დასაფარი ტერიტორიის სიდიდეზე. მაგალითისათვის, მოვიყვანთ ჩერნივიცკის მხარის და ოდესის მხარის, როგორც ყველაზე დიდი და ყველაზე პატარა ტერიტორიის  მაგალითებს. ჩერნოვიცკის ოლქში (რომელიც ოდნავ აღემატება მოსახლეობის და ტერიტორიის კუთხით იმერეთის მხარეს) არხის გავრცელების საფასური შეადგენს 32 500 გრივნას თვეში (3900 აშშ დოლარი), ხოლო წელიწადში დაახლოებით 50 000 აშშ დოლარს. რაც შეეხება ოდესის ოლქს (რომლის ტერიტორია და მოსახლეობა საქართველოს მთელი მოსახლეობის თითქმის ნახევარია) ტარიფი თვეში 200 000 გრივნამდეა (25000 აშშ დოლარი), რაც წელიწადში 300 000 დილარამდეა.
უდავოა, რომ საკმაოდ დიდია ამ რისკების არსებობა საქართველოსთვისაც. საქართველოს რეგიონული მაუწყებლების შემოსავლები დაბალია და თუ გავითვალისწინებთ, იმასაც რომ ოდესის ყველაზე მაღალი წერტილი 281 მეტრია, საქართველოს მთაგორიანი რელიეფის დაფარვა უფრო ძვირი დაჯდება ობიექტური გარემოებების გამო.

On 12-18 September, 2013, the media and telecommunications expert from NNEL “Institute for Development of Freedom of Information” - Ucha Seturi, who is working on the project of transition of Georgia to digital terrestrial broadcasting and had published a number of studies and recommendations regarding this topic, participated in a conference held within the frameworks of the Ukrainian Media Week, invited by the Ukrainian Broadcasters Association. In his presentation the expert from IDFI presented information about the process of transition of Georgia to digital terrestrial broadcasting. The presentation focused on problematic issues and the challenges the country is facing in regards to regional and local broadcasters.
Ukraine started the process of transition to digital terrestrial broadcasting several years ago, while switching off analogue broadcasting is planned for 2015, similar to Georgia. Despite steps taken towards the goal, the problem of putting regional and local broadcasters into the network remains because of the high tariff for joining the main broadcasting, i.e. multiplexor. According to the participants of the meeting, the abovementioned problems are caused by the absence of political will. The main challenge of transition to digital broadcasting is the threat to media pluralism, since it reduces the survival chances of low-budget regional and local media outlets.
Regardless of who will be the owner of the digital network, in the case of his protection from competitors, he will have perfect conditions for creating an exclusive network and will have responsibilities, with which he will be able to effectively trader with the government, especially on such socially sensitive issues like the financing of receivers and, most importantly, their distribution-setup. This issue is even more critical in the context of the elections of the local self-governments.
Vertically integrated monopolists protected from competition are undesirable on the wholesale market, on which the fate of the media outlets of the country is 100% dependant, which was evident from the example of Ukrainian practice. Because of lack of alternatives, the content producers might be limited in different ways, for example with discriminatory and nontransparent conditions; however, according to the Ukrainians, the most important problem is still the issue of tariffs.
According to our information, the example of Tanzania is though-inducing as a unique case. The Regulatory Commission, despite pressure, managed to reduce the tariffs of the multiplex operator several times for assurance of orientation on expenses. Ukraine, where, despite great turmoil and arguments, the problem has not been solved, has so far been unable to do this.
During the heated arguments regarding this issue, the representative of the Ukrainian Tele-Radio Broadcasting National Council (the regulatory body of broadcasting) specifically noted that this issue has no political subtext and only touched the high cost of technical expenses. On the other hand, according to the opinion of the vast majority of those in attendance, the issue cannot be solved exactly because of political reasons, while the tariff has increased about five times. The claim, with relevant calculations and justification, has been presented to the Regulatory Commission and the Antimonopoly body, but there have been no results so far, and the perspectives are vague.
The broadcasters of Ukraine engage into the only and “expensive” network at the cost of unclear compromises. In the last period it has become known that a 70% discount on the access tariff has been observed.
In Ukraine, the access tariffs to regional multiplexors differ according to regions, which is logical considering the fact that it depends on the size of the coverage area. For example, the Odessa and Chernivicki districts can be brought as the smallest and biggest regions, respectively. In the Chernovicki district (which is only slightly bigger than the Imereti region in terms of population and size) the price of broadcasting a channel is 32 500 Grivna (3900 USD) a month and about 50 000 USD a year. As for the Odessa district (the territory and population of which is almost half of those of Georgia), the tariff is 200 000 Grivna (25 000 USD) a month, or approximately 300 000 USD a year.
Doubtless, a large number of these risks are present in Georgia too. The income of the regional broadcasters of Georgia is small, and considering the fact that the highest point in Odessa is 281 meters, coverage of the mountainous area of Georgia will be much more expensive for objective reasons.