საპატრულო პოლიციის მიერ დაკისრებული ჯარიმები 2011-2013
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიიღო ინფორმაცია საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მიერ 2013 წლის საწყის 6 თვეში (იანვარი-ივნისი) ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო ბიუჯეტის სასარგებლოდ დაკისრებულ ჯარიმათა საერთო ოდენობის  შესახებ. როგორც ირკვევა  დროის ხსენებულ მონაკვეთში საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის მიერ მოქალაქეებისათვის დაკისრებულია 31 106 828  ლარის ოდენობის ჯარიმა.  2011 და 2012 წლების შესაბამისი პერიოდების ანალოგიური ინფორმაცია IDFI-იმ შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიიღო 2012 წლის აგვისტოს თვეში, რომელიც გამოიყურებოდა შემდეგნაირად: 2011 წლის 6 თვე – 21 134 952 ლარი,  2012 წლის 6  თვე – 18 276 641 ლარი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მიღებული ოფიციალური მონაცემებით ირკვევა, რომ 2013 წლის საწყისი 6 თვის განმავლობაში საპატრულო პოლიციის მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო დაკისრებულ ჯარიმათა რაოდენობა 2011 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით გაზრდილია 9 971 876 ლარით (47,2%-ით), ხოლო 2012 წლის ანალოგიურ პერიოდთან  შედარებით 12 830 187 ლარით (70% -ით).
011shsschart
2013  წლის 26 აგვისტოს  მოთხოვნა:
• შსს საპატრულო დეპარტამენტის მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო დაკისრებულ ჯარიმათა საერთო ოდენობის (ლარებში) შესახებ ინფორმაცია 2013 წლის  პირველ 6 თვეში.
shss2013
2012  წლის 25 ივლისის  მოთხოვნა:
• შსს საპატრულო დეპარტამენტის მიერ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა გამო დაკისრებულ ჯარიმათა საერთო ოდენობის (ლარებში) შესახებ ინფორმაცია 2011 წლის პირველ 6 თვეში და 2012 წლის პირველ 6 თვეში.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has received public information from the Ministry of Internal Affairs of Georgia about the total sum of the fines imposed by the Patrol Police Department for administrative offences to be paid to the state budget in the first 6 months of 2013 (January – June). As it becomes clear, the total amount of fines imposed on citizens by the Patrol Police Department in the given period has amounted to 31 106 828 GEL. According to the similar information for 2011 and 2012, received by IDFI in August 2012, the sum of fines was as follows: 21 134 952 GEL in the first 6 months of 2011, 18 276 641 GEL in the first 6 months of 2012.
As it becomes clear from the official data received from the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the amount of fines imposed by the Patrol Police during the first 6 months of 2013 is increased by 9 971 876 GEL (47,2%) as compared to the similar period in 2011, and by 12 830 187 GEL (70%) as compared to the similar period in 2012.
Request sent on August 26, 2013:
Information about the total amount of fines (in GEL) imposed by the Patrol Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for administrative offences in the first 6 months of 2013.
Request sent on July 25, 2012:
Information about the total amount of fines (in GEL) imposed by the Patrol Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia for administrative offences in the first 6 months of 2011 and 2012.