საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge 2013-2015
პროექტის ფინანსური მხარდაჭერა: ღია საზოგადოების ფონდები (OSF) (75 542,5 USD) და ღია საზოგადოება საქართველოს ფონდი (OSGF) (75 543 USD)
მთლიანი ბიუჯეტი: $151 085
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 ოქტომბერი, 2013 - 1 ოქტომბერი, 2015
პროექტის აღწერა: იდეის განხორცილება 2010 წელს დაიწყო საპილოტო პროგრამით „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - საჯარო ინფორმაციის რეესტრი“, რომელიც ორჯერ იქნა გახანგრძლივებული - 2011 წლის მარტსა და 2012 წლის ივნისში.
პროექტის მიზნები: პროექტის მიზანს წარმოადგენს ხელი  შეუწყოს ინფორმაციის თავისუფლების  განვითარებას, სახელისუფლებო პირების ანგარიშვალდებულების ზრდის, გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში  სამოქალაქო ჩართულობისა და  სახელმწიფოზე საჯარო მონიტორინგისა და კონტროლის მექანიზმების განვითარების გზით.
პროექტის ამოცანები:  პროექტში  „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge“ IDFI გამოყოფს სამ მთავარ ამოცანას:
•       ცნობიერების ამაღლება (დაინტერესებული მხარეებისა და სამოქალაქო საზოგადოების)
•       ადვოკატირების კამპანია (ინფორმაციის თავისუფლების აქტის (FOI) ცვლილებები)
•       Watchdog აქტივობები
1.1. კვლევითი აქტივობები: საჯარო ინფორმაციის ანალიზის გამოქვეყნება
პროექტის სამწლიანი გამოცდილება მიუთითებს  ანალიტიკური შესაძლებლობების განვითარებაზე (მაგ. „ინფორმაციის თავისუფლების გზამკვლევი“, 90-მდე სტატია Opendata-ს ბლოგზე, 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე რეგიონებზე გაცემული სპეციალური ტრანსფერების კვლევები, სერბეთისა და საქართველოს ინფორმაციის თავისუფლების აქტების (FOI)  საკანონმდებლო შედარება, კომისიონერი და საჯარო ინფორმაციის ღიაობა - მსოფლიო პრაქტიკის მიმოხილვა და სხვ), ასევე საჯარო ინტერესის ზრდაზე, მოსახლეობის მაღალ  ჩართულობასა და მედია საშუალებების მხარდაჭერაზე, IDFI მიზნად ისახავს პროექტის კვლევითი კომპონენტების გავრცობას. ამის მისაღწევად კი შემდეგი ნაბიჯები იქნება გადადგმული:
•  ანალიტიკური ბლოგის მუდმივი განახლება
•  მნიშვნელოვან საკითხებზე  ჩატარებული კვლევებისა და ანგარიშების გამოქვეყნება
• მიმდინარე საკითხებზე პოლიტიკის ანგარიშების მომზადება
• პოლიტიკის ანალიზისა და შეფასების მომზადება
• გზამკვლევში ყველა საკანონმდებლო ცვლილებისა და სიახლის შეტანა
1.2.  საჯარო ცნობიერების ამაღლების კამპანია:
საჯარო ცნობიერების ამაღლების მიზნით IDFI აგრძელებს პროაქტიულ სტრატეგიებს, კერძოდ კი:
1. სოციალური ქსელების გამოყენება (სიახლეების გაზიარება, Facebook, Twitter and opendatablog
2. მედია ადვოკატირების კოალიციისა და სხვა არასამთავრობო კოალიციებისთვის ინფორმაციის მუდმივი მიწოდება და მათი ჩართულობის მხარდაჭერა
3. არასამთავრობო სექტორთან თანამშრომლობა
4. საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები
5. სამოქალაქო და რეგიონალური არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობა
6. საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა
7. განხილვები ფოკუს ჯგუფებში
8. შეხვედრები
9. საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებთან დაკავშირებული რჩევები (ვებ გვერდი, Opendata -ს ბლოგი, იმეილი, ტელეფონი, პირადი შეხვედრები და ა.შ)
• ინფორმაციის გავრცელება-პოპულარიზაცია მოხდება შემდეგი წყაროების საშუალებით:
• ინფორმაციის გაზიარება სოციალური ქსელებისა და საჯარო კვლევევის გამოყენებით;
• დამატებული ინფორმაციის შესახებ ბაზის მომხმარებლების  ელექტრონული ინფორმირება;
• საზოგადოებასთან საინფორმაციო შეხვედრების მოწყობა, ღონისძიებები საქართველოს რეგიონებში;
• ბაზაში დამატებული ინფორმაციის გაზიარებისთვის, პროექტში ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციების საინფორმაციო რესურსების გამოყენება;
• ელექტრონული ფოსტის საშუალებით მედიისა და პრესის ინფორმირება ბაზაში ატვირთული მონაცემების შესახებ;
• არსებული პრობლემების, გამოცდილებისა და პროექტის განხორციელების პროცესში გაჩენილი ტენდენციების გაზიარების მიზნით პრეს-კონფერენციების, შეხვედრების, მრგვალი მაგიდებისა და დისკუსიების ორგანიზება;
• ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებთან დაკავშირებით საინფორმაციო ფლაერებისა და ვიდეოების მომზადება/გავრცელება;
• ინტერნეტ სივრცეში მონაცემთა ბაზასთან დაკავშირებული სოციალური რეკლამების გავრცელება;
• NGO-ების, ფონდებისა და ქსელებისთვის ინფორმაციის მიწოდება;
1.3.საგანმანათლებო აქტივობები:
პროექტის ფარგლებში  IDFI გეგმავს შეხვედრებს  რეგიონებში ადგილობრივ საზოგადოებასა და მედიის წარმომადგენლებთან.  მოსახლეობა ინფორმირებულ იქნება IDFI-ის აქტივობების შესახებ, პროექტის გუნდი დისკუსიებს გამართავს სახელმწიფო მოხეელეების ანგარიშვალდებულებისა და პასუხისმგებლობის მნიშვნელობის, ასევე სამოქალაქო ჩართულობისა და სხვა მსგავსი მნიშვნელოვანი საკითხების გარშემო.  საჯარო ინფორმაციის მოწოდებაზე უარის თქმის ან მოთხოვნის დაიგნორების შემთხვევებში, IDFI დაეხმარება ადგილობრივ მედიასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შეადგინონ საჩივრის წერილები სახელისუფლებო ორგანოების წინააღმდეგ  და მონაწილეობას მიიღებს სასამართლო პროცესებშიც. ამ ტიპის აქტივობები დაეხმარება სამოქალაქო ჩართულობის ზრდასა და სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბების პროცესს.
2.1. სამართლებრივი პრაქტიკა და რეფორმები:
IDFI შეიტანს ადმინისტრაციულ სარჩელებს სახელისუფლებო უწყებების წინააღმდეგ ინფორმაციის მიწოდებაზე უარის თქმის ან უპასუხოდ დატოვების შემთხვევაში. რეზონასნული გახდება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი შემთხვევები (სასამართლო ინსტანციების ბოროტად გამოყენება და  გაზიარება). შემთხვევები აქტიურად იქნება გაშუქებული მედია საშუალებებისა და პრესის მიერ.
IDFI აქტიურად აგრძელებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული საკანონმდებლო ინიციატივების შემუშავებასა და ადვოკატირებას. 2013 წელი ერთ-ერთი კრიტიკული პერიოდი უნდა იყოს ამ თვალსაზრისით, რადგანაც მთავრობა „პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის“ ფარგლებში  გეგმავს საერთო ადმინისტრაციული კოდექსის მე-3 მუხლის დახვეწას (ინფორმაციის თავისუფლება) და მასთან დაკავშირებული სხვა საკანონმდებლო აქტების გადახედვას. „ინფორმაციის თავისუფლების“ (FoI) დამოუკიდებელი კანონმდებლობისა და ინფორმაციის თავისუფლების კომისიონერის ინსტიტუტის შექმნის იდეა შეთავაზებულ იქნა IDFI-ს მიერ, და მათ გარშემო აქტიური მსჯელობა მიმდინარეობს. 2013 წელს ასევე მნიშვნელოვანი იქნება ელექტრონული გზით საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნისა და მიღების მონიტორინგი. ამ კუთხით, პროექტის გუნდი აქტიურად აგრძელებს რელევანტური კვლევების შესწავლას და ორგანიზებას უწევს შეხვედრებს.
კვლევის შედეგები და რეკომენდაციები სახელისუფლებო ორგანიზაციებს ინდივიდუალური შეხვედრების საშუალებით მიეწოდებათ. ასეთი, პირისპირ შეხვედრები იქნება ინტერაქციის უმთავრესი ფორმა რეკომენდაციების მიცემის პროცესში. კვლევის შედეგების უფრო დეტალური გამოქვეყნება მოხდება პრეზენტაციების დროს. რაც შეეხება საჯარო განხილვებსა და შეხვედრებს NGO-ებთან, მედია საშუალებებსა და სამიზნე ჯგუფებთან, მათ საშუალება მიეცემათ უფრო ღრმად გაერკვნენ პროექტის სპეციფიურ საკითხებში და უფრო მეტიც, ინფორმირებული იქნებიან წინასწარი შედეგებისა და/ან პროექტის მოლოდინების შესახებ.
ეს შეხვედრები და დისკუსიები შეიძლება აგრეთვე დაყოფილ იყოს სამიზნე ჯგუფების მიხედვით, მაგ. NGO წარმომადგენლები, მედიის წარმომადგენლები, ან შეიძლება გაკეთდეს შერეული ჯგუფები. სახელისუფლებო წრეებიდან, კი საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირები იქნება მთავარი სამიზნე ჯგუფი.
2.2. ადვოკატირების სტრატეგიები: პოლიტიკის ცვლილებაში მონაწილეობა, არსებული ექსპერტული შეფასებების გამოყენება უკეთესად ინფომირებული პოლიტიკის გადაწყვეტილებებისთვის
IDFI საკჯარო სექტორში საკუთარი რეკომენდაციების რეკლამირების დიდი გამოცდილება აქვს, რაც განპირობებულია აქტიური დიალოგებითა და შეხვედრებით. წინა გამოცდილებაზე დაყრდნობით შგვიძლია ვთქვათ, რომ პროექტის ფარგლებში შემუშავებული რეკომენდაციები ყველა სახელისუფლებო ინსტიტუციისთვის საყურადღებო იქნება და ისინი აქტიურად ითანამშრომლებენ ჩვენთან. ასევე უმნიშვნელოვანესია, პროექტის განხორციელების ყველა ეტაპზე გამოყენებული იყოს სამოქალაქო საზოგადოების არსებული გამოცდილება.
ასე რომ, შეხვედრები მიზნად დაისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ინფორმირებას და მათი მოსაზრებების მოსმენას გამოკვლეული და შემოწმებული მასალების თაობაზე. შეხვედრათა უმეტესობა რეგიონებში გაიმართება. გამოყენებულ იქნება ფოკუს ჯგუფის მეთოდი, რაც სხვადასხვა თემების მოკლე დროში განხილვის საშუალებას იძლევა. ფოკუს ჯგუფის მონაწილეები სამოქალაქო საზოგადოების მთავარი მოთამაშეები იქნებიან - სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები, მედია, სტუდენტები, აქტივისტები და ა.შ. შედეგად IDFI მიიღებს განახლებულ ინფორმაციას იმ აქტუალური პრობლემებისა და საკითხების შესახებ, რომლებიც მეტ ყურადღებას საჭიროებენ, და რომელთა გარშემოც საჯარო ინფორმაცია იქნება გამოთხოვილი.
ასევე შეიქმნება ფლაერები, პუბლიკაციები, რეკლამები, სოციალური ვიდეოები-პროექტის შედეგების რეკლამირების მიზნით. ვიდეოები ფოკუსირებული იქნება მოქალაქეებისთვის საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის საშუალებების გაცნობაზე; ფლაერებში მოცემულ იქნება მოკლე ინფორმაცია საჯარო ინფორმაციის ინტერნეტ-მოთხოვნის უფლებებისა და საშუალებების შესახებ, პუბლიკაციებში კი კვლევის შედეგები უფრო დეტალურად იქნება გადმოცემული. რეკლამირების ისეთი საშუალებები, როგორიცაა ბლოგი, სოციალური ვიდეოები ან www.opendata.ge პროექტის შედეგების წარმოსაჩენად იქნება გამოყენებული. ასეთი ბანერები გამოყენებულ იქნება პროექტის უკეთესად რეკლამირებისთვის და სამოქალაქო საზოგადოებაში ცნობადობის ასამაღლებლად. რას შეეხება განვრცობის საშუალებებს, რეკლამები განთავსებულ იქნება პოპულარ ვებ-გვერდებზე, სოციალური  ვიდეოები აიტვირთება YouTube-ზე, ბლოგი, IDFI-ის ვებ-გვერდი, გაზიარებულ იქნება სოციალური მედიის დახმარებით. პუბლიკაციები და ფლაერები ხელმისაწვდომი იქნება პროექტის პრეზენტაციების დროს. ასევე, ფლაერები დარიგდება საჯარო თავშეყრის ადგილებში, ან სპეციალურ სამიზნე ადგილებში, მაგ. უნივერსიტეტებში.
3.1. კოალიციის აქტივობები: ვებ-გვერდის ტექნოლოგიური გაუმჯობესება
პროექტის ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია ღია საზოგადოების ინსტიტუტისა და ღია საზოგადოება საქართველოს ფონდის მიერ, და განხორციელებულია ადამიანის ულებათა ინფორმაციის და დოკუმენტირების საერთაშორისო სისტემის, მიერ (Human Rights Information and Documentation Systems, International (HURIDOCS)) მიერ, იგეგმება ტექნოლოგიური გაუმჯობესება, რაც გულისმობს NGO-ებისთვის (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, მწვანე ალტერნატივა), რომლებიც დაინტერესებულნი არიან საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებით, შესაძლებლობის შექმნას თვითონ ატვირთონ საჯარო ინფორმაცია www.opendata.ge - ზე, ეს კი საჯარო მონაცემთა ბაზას, უნივერსალურ ელექტრონულ რესურსად გარდაქმნის. ამ კონცეფციის წარმატებული განხორციელების შემთხვევაში, საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა, საქართველოში ამ მიმართულებით მომუშავე NGO-ებისთვის მონაცემთა მიღების ერთობლივი რესურსი იქნება. მონაცემთა გაერთიანებულ ბაზად გარდაქმნა, საძიებო სისტემის გაუმჯობესება და სტატისტიკური მონაცემების ერთად თავმოყრა,  უფრო მეტად გაზრდის www.opendata.ge - ს მნიშვნელობას და გააძლიერებს ადვოკატირებისა და სტრატეგიულ მექანიზმებს, ორგანიზაციებისთვის რომლებიც პროექტში მონაწილეობენ.
3.2. ჯილდოები: ნომინაციები ყველაზე ანგარიშვალდებული და დახურული საჯარო დაწესებულებებისათვის
პროექტისა და მის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობებისადმი საჯარო, მედიისა და სახელმწიფო დაწესებულებების ინტერესის მისაპყრობად, ერთ-ერთი  საუკეთესო საშუალებაა ყველაზე ანგარიშვალდებული და დახურული  სახელისუფლებო დაწესებულებების დაჯილდოვება.
დაჯილდოვების ცერემონიალმა, რაც IDFI-ის მიერ 2012-ში იქნა შემოღებული ყველაზე ანგარიშვალდებული და დახურული საჯარო დაწესებულებების გამოსავლენად, დიდი საზოგაოდებრივი და მედია ინტერესი დაიმსახურა პროექტის შედეგების პრეზენტაციისას 2012 წლის 12 აპრილს. ხელისუფლების, მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ ცერემონიალს. 2013 წლის 12 სექტემბერს IDFI-მ 2012-2013 წლების შედეგებიდან გამომდინარე გამოავლინა ყველაზე ანგარიშვალდებული და დახურული სახელისუფლებო დაწესებულებები. IDFI გეგმავს დაჯილდოვების ტრადიციის გაგრძელებას, რამდენადაც ის ძალიან პრესტიჟული გახდა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით შეიძლება განხილულ იქნას როგორც დამატებითი სტიმული საჯარო მოხელეებისთვის. ამას გარდა, ინსტიტუტი მნიშვნელოვნად მიიჩნევს თანამშრომლობას იმ სახელმწიფო დაწესებულებებთან, რომლებმაც უაროფითი ჯილდო მიიღეს. ეს იქნება მათთვის დამატებითი სტიმული, სახელმწიფო ინსტიტუტებს შორის გამჭვირვალობის თვალსაზრისით გაიუმჯობესონ რეიტინგი და მდგომარეობა. დაჯილდოვების ცერემონიალის პრაქტიკა აქტიურად იქნა გამოყენებული პარტნიორი ორგანიზაციების მიერ (ეროვნული უსაფრთხოების არქივი - „როზმარის ჯილდო“ (Rosemary Award) და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პროგრამა - „ ოქროს გასაღები და ოქროს ბოქლომი“).
3.3. ორენოვანი FOI მონაცემთა ბაზის განვითარება
ვებ-გვერდზე ინფორმაციის მუდმივი განახლება პროექტის წარმატებულად განხორციელების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი კომპონენტია, ის ქმნის საფუძველს სხვა ანალიტიკური, ადვოკატირებისა და ცნობიერების ასამაღლებელი აქტივობებისთვის. დანერგილ პრაქტიკაზე დაყრდნობით გაგრძელდება საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვა საქართველოს საჯარო დაწესებულებებიდან (დაახლოებით 230 ადმინისტრაციული ორგანო).
მონაცემთა ბაზის ინფორმაციული შევსება მოხდება შემდეგი რესურსებით:
1. FoI-ის მოთხოვნებიდან გამომდინარე, საჯარო ინფორმაციის შესწავლა და ვებ-გვერდზე განთავსება;
2. ღია წყაროებიდან (საჯარო სამსახურის ბიუროსა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს  ელექტრონული ვერსია);

Total Project Budget: $151 085
Project Description: The implementation of the idea started in 2010 with the pilot project “Public information on-line database – Public information registry”, which was continued two times – in March 2011 and June 2012.
Project Goal: The goal of the project is supporting of the development of freedom of information by increasing level of accountability of state authorities and civic engagement in decision-making process and public monitoring and control over the government.
Project Objectives: With the project “Public Information Database – www.opendata.ge” IDFI addresses three main objectives:
1.1. Research Activities: publishing analysis of public information
As the last three years of implementation has seen gradual development of analytical capabilities (e.g. “Freedom of Information Guidebook”, about 90 articles on Opendata Blog, researches on special transfers to regions before 2012 Parliamentary Elections; comparison of FOI legislation in Serbia and Georgia; Construction costs of the new Parliament building in Kutaisi; comparison of FOI legislation in Croatia and Georgia; Commissioner and Openness of Public Information - Overview of the Worldwide Practice etc.), and since it has proved to attract much more public interest, citizen engagement and media coverage, IDFI intends to further extend the research component of the project. This will be achieved with the following steps:
- Further updates on the analytical blog
- Publication of researches and reports on more comprehensive issues
- Preparing policy papers on ongoing issues
- Preparing policy analysis and evaluation
- Editing guidebook to include all updates and legislation changes
1.2. Public Awareness Campaign:
For increasing public awareness IDFI continues proactive strategies, in particular:
Distribution-popularization of information will be made through the following sources:
- Sharing the information through social networks and public surveys;
- E-informing of database users about added information;
- Organizing introductory meeting with society, events in regions of Georgia;
- Sharing information added on database by using the informational resources of NGOs, involved in the project;
- Informing media and press about uploaded information on database through mailing list;
- Organization of press conferences, meetings, round tables, discussions for sharing existing problems, experience and trends revealed in the process of implementation of the project;
- Preparation and distribution of informational flyers and videos regarding the issues of freedom of information;
- Distribution of social advertisement regarding the database in the internet space.
- Provide information to representatives of NGOs, funds, networks.
1.3. Educational activities:
In the framework of the project, IDFI plans to hold meetings in regions with local society and representatives of media. Population of the regions will be informed about activities of IDFI, the project team will carry out discussions about the importance of accountability and transparency of state authorities, importance of civic engagement and other interesting issues. Also, IDFI will assist to local media and civil society organizations in the case of rejection or ignore of public information requests, will assist to fill the complaint against governmental organizations and participation in trials. These activities will support to civic engagement and establishment of civil society.
2.1. Legal Practice & Reform:
IDFI will submit administrative complaints against governmental agencies, in the case of ignoring or rejecting request of information. Resonant cases will be done about particularly important cases (abuse in court instances and sharing). The cases will be actively shared through media and press.
The Institute actively continues developing and advocating those legislative initiatives, which will be related to the availability of public information. 2013 should be one of the most critical periods to this end, as the government plans, in the frameworks of the “Open Government Partnership”, to both refine Article 3 of the General Administrative Code of Georgia (freedom of information) and to look over existing related legislation. The ideas of creating a separate FoI legislation and establishing the institution of a FoI commissioner suggested by the IDFI is being actively discussed at this time. The monitoring of the process of requesting and receiving public information electronically in 2013 will also be important. In this direction, the project team continues actively working on relevant studies and organizing meetings.
The research findings and the recommendations will be provided through individual meetings with the governmental institutions. Thus, individual face-to-face contacts will be the main form of interaction for communicating the recommendations. The research findings, will be presented in more detail during the presentations. As for the public discussions and meetings with NGOs, media and target group representatives, they will be arranged both to gain more insight about the specific topics of the project, and more importantly, to provide them with the tentative results and/or expectations of the project. These meetings and discussions may be either divided according to target groups, e.g. representatives of NGOs, media representatives, or be mixed. As for the main governmental stakeholders, the persons responsible for releasing public information will be the main stakeholders.
2.2. Advocacy Strategy: participating in policy changes, using existing expertise for better informed policy decisions
IDFI has good experience of promoting of its recommendations in the Public Sector and this is mainly arranged by active conversations and meetings. Our previous experience lets us think that the recommendations elaborated through the proposed project will be interesting for all public institutions and they will actively cooperate with us. Also, for our project it is very necessary to involve civil society expertise in all stages of the project implementation.
So, organized meetings will be aimed at informing the civil society and getting their feedback on researched and audited materials. The meetings will mostly take place in the regions. Focus group discussion method will be used, as they enable to grasp a variety of topics in little time. Participants of focus group discussions will be major players in Georgian civil society – CSOs, the media, students, activists etc. As a result of these discussions IDFI will receive updated information on the actual problems and topics needed more attention, which can be used in public information requests.
Also, flyers, publication, advertisements, social videos will be created with the aim to further promote the outcomes of the project. The videos will be prepared with a focus on introduction of those tools that could be used by citizens in requesting the public information; the flyers will include short information about the rights and tools of FoI e-requesting, the publications will include more detailed results of the research process. As for the advertisements, these will be used to promote the outcomes of the project, such as the blog, social videos or the www.opendata.ge. Such banners will be used in order to better advertise the project and ensure wide outreach to the civil society. As for the means of distribution, the commercials will be placed on a popular web-sites, social videos will be uploaded to the YouTube channel, the blog, IDFI web-sites, will be shared on social media. The publications and flyers will be made available on the presentations of the project. Besides, the flyers will be distributed either with focus general outreach, e.g. public places, or specific target groups, e.g. universities.
3.1. Coalition Activities: technological improvement of Web-Page
Within the framework of the project supported by Open Society Institute and Open Society Georgia Foundation, carried out by the Human Rights Information and Documentation Systems, International (HURIDOCS) is planed technical improvement, which is the opportunity for NGOs (Georgian Young Lawyers’ Association, Transparency International Georgia, Green Alternative) interested in access to public information to upload public data on www.opendata.ge themselves, which in turn, makes public database as an universal e-resource. In the event of successful implementation of the mentioned concept, the Public Information Database will become a consolidating source for the data of the NGOs working in this direction in Georgia. Reformation as a unified database, improvement of the search system and the unification of statistical data will give even more importance to www.opendata.ge and will strengthen the advocating and strategic mechanisms of the organizations participating in the project.
3.2. Awards: nominations for the most accountable and closed public authorities;
One of the best ways to attract interest of public, media and state agencies to the project and to activities under the project is the award of nominations for the most accountable and closed governmental organizations.
Awards ceremony established by IDFI in 2012 for the most accountable and closed governmental organizations gained huge public and media interest after the presentation of the project results on April 12th, 2012. Representatives of public authorities, media and civil society attended the award of nominations. On September 12, 2013 IDFI has awarded public authorities according to the results of 2012-2013. IDFI plans on continuing tradition of awards, since it has become very prestigious and can be seen as additional incentive for ensuring access to public information among public authorities of Georgia. Besides, the Institute considers it very important to cooperate with those state authorities who got the negative award. It will be additional motivation for them to improve its place and level of transparency among the state institutions. This practice of awards ceremony is actively used also by the partner organization (The National Security Archive - “Rosemary Award” and Access to Information Program – “Golden Key and Golden Padlock”).
3.3. Development of bilingual FOI database
Permanent update of information on the web-page is one of the important components for successful implementation of the project and makes basis for other analytical, advocacy and awareness-raising activities. On the basis of inculcated practice, requesting of public information from all public authorities of Georgia will be continued (approximately 230 administrative bodies).