მინისტრებისა და მათი მოადგილეების 2014 წლის დეკლარირებული შემოსავლები
საქართველოს პრემიერ–მინისტრის 2014 წლის 21 იანვრის N18 ბრძანებით, მინისტრებს ყოველთვიური სახელფასო დანამატი 4 435 ლარიდან შეუმცირდათ 2710 ლარამდე. შესაბამისად, 2014 წლის იანვრის თვის შემდგომ მინისტრის ყოველთვიური შრომის ანაზღაურება თანამდებობრივი სარგოს (3540ლარი) და სახელფასო დანამატის (2710 ლარი) სახით ჯამში  6 250 ლარის ოდენობით (ხელზე 5 000 ლარი) განისაზღვრა.
სსიპ საჯარო სამსახურის ბიუროს ვებ-გვერდზე გამოქვეყნებული საჯარო თანამდებობის პირთა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციებისა და სხვადასხვა სამინისტროს ვებ-გვერდებზე პროაქტიულად განთავსებული ინფორმაციის საფუძველზე IDFI შეეცადა გამოერკვია, თუ რამდენად შესაბამისობაშია მინისტრების 2014 წლის სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავლები აღნიშნული დადგენილებით განსაზღვრულ შრომის ანაზღაურებასთან, რომლის მიხედვითაც მინისტრის წლიური შემოსავალი განსაზღვრულია 75 000 (ხელზე 60 000) ლარის ოდენობით.
როგორც მოგეხსენებათ, ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციაში სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავლები აისახება წინა წლის მდგომარეობით. შესაბამისად, 2014 წლის განმავლობაში, მინისტრის შემოსავლები საჯარო სამსახურის ბიუროს ვებ-გვერდზე ხელმისაწვდომია მხოლოდ იმ მინისტრების შემთხვევაში, რომლებსაც 2015 წლის პირველი იანვრიდან დღემდე აქვთ წარდგენილი ქონებრივი დეკლარაცია.
როგორც ირკვევა, საქართველოს იუსტიციის მინისტრს თეა წულუკიანს 2014 წელს სამუშაოს შესრულებით მიღებული აქვს 87 500 ლარი (ხელზე 70 000 ლარი), აღნიშნული თანხიდან, როგორც ზემოთ აღვნიშნეთ, 75 000 ლარი წარმოადგენს მის თანამდებობრივ სარგოს და პრემიერ– მინისტრის ბრძანებით განსაზღვრულ სახელფასო დანამატს, ხოლო დანარჩენი (12 500 ლარი) იუსტიციის მინისტრს მიღებული აქვს პრემიის ან სხვა დანამატის სახით. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითრების მინისტრის გიორგი კვირიკაშვილის და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის თამარ სანიკიძის შემთხვევაში თანამდებობრივი სარგოსა და პრემიერ–მინისტრის ბრძანებით განსაზღვრული სახელფასო დანამატის გარდა, თითოეულს 2014 წლის განმავლობაში მიღებული აქვს 6 250 ლარის ოდენობის პრემია ან სხვა დანამატი. საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს დავით სერგეენკოს, საქართველოს ენერგეტიკის მინისტრს კახა კალაძესა და საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა მინისტრს სოზარ სუბარს 2014 წლის განმავლობაში პრემია არ მიუღიათ. საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის თამარ ბერუჩაშვილის მიერ 2014 წელს სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავლები დაკავშირებულია მინისტრის მოადგილედ მოღვაწეობის პერიოდთან.
როგორც ზემოთ მოყვანილი მონაცემებიდან გამოჩნდა, მინისტრების შრომის ანაზღაურება გარკვეულწილად დარეგულირებულია, თუმცა განსხვავებული მდგომარეობაა მინისტრის მოადგილეებისა და სამინისტროების სხვა თანამდებობის პირების შემთხვევაში. 2014 წელს სხვადასხვა სამინისტროში პრემიებისა და სახელფასო დანამატების გაცემის განსხვავებული პრაქტიკა შეინიშნება. მაგალითად, შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილის დავით ხუციშვილის ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციიდან ირკვევა, რომ 2014 წელს მისი სამუშაოს შესრულებით მიღებული შემოსავალი შეადგენს 139 393 ლარს, საიდანაც თანამდებობრივი სარგო შეადგენს მხოლოდ 32 640 ლარს. ენერგეტიკის სამინისტროს საჯარო ინფორმაციის გვერდზე განთავსებული ინფორმაციის მიხედვით, მინისტრის თითოეულ მოადგილეს სამუშაოს შესრულებით მიღებული აქვს დაახლოებით 102 000 ლარი, ხოლო იუსტიციის მინისტრის მოადგილეებს თითოეულს - 92 000 ლარი.
საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 15 ივლისის N449 დადგენილებით, დამტკიცდა საჯარო დაწესებულებებში პრემიის ოდენობის განსაზღვრის წესი, რომლის მიხედვითაც დარეგულირდა მთავრობის მმართველობის სფეროში შემავალ უწყებებში დასაქმებულ პირებზე პრემიის გაცემის პერიოდულობა და მაქსიმალური ზღვარი.
სამწუხაროდ, აღნიშნული დადგენილება ითვალისწინებს მხოლოდ საჯარო მოსამსახურეთა პრემიებით წახალისების სისტემის დარეგულირებას და არაფერია ნახსენები სახელფასო დანამატების შესახებ. შესაბამისად, მთელ რიგ საჯარო დაწესებულებებში აღნიშნული დადგენილების გამოცემის შემდგომ პრემიები ჩანაცვლდა სახელფასო დანამატებით და შრომის ანაზღაურების სისტემა კვლავ დასარეგულირებელი დარჩა.
მაგალითად, ენერგეტიკის მინისტრის თითოეულ მოადგილეზე მთავრობის N449 დადგენილების მიღებამდე ყოველთვიურად გაიცემოდა 5 500 ლარის ოდენობის პრემია. ვინაიდან აღნიშნული დადგენილებით დაწესდა შეზღუდვები პრემიების გაცემის პერიოდულობასა და ოდენობაზე, ენერგეტიკის სამინისტროში ყოველთვიური პრემიები ჩანაცვლდა იგივე ოდენობის სახელფასო დანამატებით.
საჯარო სამსახურში შრომის ანაზღაურებასთან დაკავშირებულ პრობლემებზე მოწმობს ის ფაქტიც, რომ 2014 წელს მთელ რიგ სამინისტროებში მინისტრზე მაღალი შემოსავლები აქვთ მიღებული მათ მოადგილეებს ან სხვა თანამდებობის პირებს. მაგალითად, საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის შრომის ანაზღაურებამ 2014 წელს შეადგინა 81 559 ლარი, მაშინ როდესაც მისი მოადგილის დავით ხუციშვილის შრომის ანაზღაურებამ შეადგინა - 139 393 ლარი, ხოლო საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორის დავით ცინარიძის შემოსავალი კი 2014 წლის განმავლობაში 105 920 ლარს გაუტოლდა. მინისტრის შრომის ანაზღაურებაზე გაცილებით დიდი თანხა 2013 წელს მიღებული აქვს აგრეთვე შსს მინისტრის მოადგილეს ლევან იზორიას - 145 368 ლარი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მსგავსად 2014 წელს მინისტრზე მაღალი შრომის ანაზღაურება მინისტრის მოადგილეებმა მიიღეს აგრეთვე ენერგეტიკისა და იუსტიციის სამინისტროში.
ზემოთ მოყვანილი მონაცემები კიდევ ერთხელ ცხადყოფს, რომ მნიშვნელოვანია საჯარო სამსახურში დარეგულირდეს არა მხოლოდ პრემირების, არამედ სახელფასო დანამატის გაცემის სისტემა და რომ თანამდებობრივი სარგოებისა და პრემიების სისტემის ცვლილება არ იყოს ერთჯერადი ქმედება, არამედ განხორციელდეს საჯარო სამსახურის რეფორმის კონტექსტში. რეფორმამ, გარდა ანაზღაურების სისტემისა, ასევე, კომპლექსურად უნდა მოაწესრიგოს საჯარო სამსახურთან დაკავშირებული მნიშვნელოვანი საკითხები, კერძოდ, განსაზღვროს საჯარო მოსამსახურეთა კლასიფიკაცია, უზრუნველყოს საჯარო მოსამსახურეთა სოციალური დაცვის გარანტიები, საჯარო მოსამსახურეთა განათლების, მომზადებისა და გადამზადების სისტემა და ა.შ. ვთვლით, რომ სწორედ ასეთი სისტემური მიდგომა შეუწყობს ხელს საქართველოში საჯარო სამსახურის თანამედროვე მოდელის ჩამოყალიბებას.

On January 21st, 2014 based on the requirements of the Decree №18 adopted by the Prime Minister of Georgia, the amount of salary supplements that Ministers were entitled to receive was decreased from 4 435 to 2710 GEL. Hence, monthly income of the Ministers was set to account to 6 250 GEL (5000 GEL net), that is the sum of salary (3540 GEL) and salary supplement (2710 GEL).
Based on the asset declaration of high officials published on the web-page of Civil Service Bureau and looking at the information proactively published by Ministries on their official web-pages IDFI aimed at ascertaining to what extent Ministers’ incomes were in compliance with the requirements set by the above-mentioned decree. It can be deduced from the decree that the annual income received by Ministers should equal to 75 000 GEL (60 000 GEL net).
It should be emphasized here, that income received by public officials in the year preceding the one of submitting a declaration is reflected in the document. Hence information on the income received in 2014 can be found on the web-page of Civil Service Bureau only for those public officials who have succeeded to submit the declaration to the Bureau from January 1st, 2015 to date.
Based on the information included in asset declarations as well as data proactively published by the Ministries, IDFI found that the Minister of Justice _ Tea Tsulukiani has received income in the amount of 87 500 GEL (70 000 GEL net) during the year of 2014. As it has already been mentioned above 75 000 GEL is the sum of the salary and salary supplement set by the decree of the Prime-Minister, the remaining 12 500 GEL has apparently been received by the Minister of Justice in the form of bonus or other type of salary supplement. In case of the Minister of Economy and Sustainable Development as well as the Minister of Education and Science except for salary and salary supplement set by the decree of the Prime-Minister, the officials have also received additional income (bonus or other type of salary supplement) amounting to 6 250 GEL. In the year of 2014 no additional income was received by the Minister of Labor, Health and Social Affairs _ David Sergeenko, Minister of Energy _ Kakha Kaladze and the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees _ Sozar Subari.
As the figures shown above suggest, the income of the Ministers is to some extent regulated. Nevertheless the same cannot be said when it comes to the remuneration of Deputy Ministers and other high officials of the Ministries. In the year of 2014 the practice of awarding officials with salary supplements and bonuses differed. For instance, based on the asset declaration of the Deputy Minister of Internal Affairs – Davit Khutsishvili, remuneration received by him in 2014 equaled to 139 393 GEL. Only 32 640 Gel of this income constituted his salary. According to the information proactively published on the web-page of the Ministry of Energy, each Deputy Minister has received the income of 102 000 during 2014. In case of Deputy Justice Ministers the figure equals to 92 000 GEL.
On July 15th, 2014 Decree of the Government of Georgia №449 introduced new rules of awarding public officials with bonuses was adopted. The decree is applicable to the public institutions under the Government of Georgia and highlights that public officials shall only be awarded with bonuses up to once a quarter, the bonus should not exceed amount of salary and an official should only be awarded with the financial incentive based on his/her performance.
The said decree aims at regulating the process of awarding public officials with bonuses, but unfortunately it does not touch upon the issue of salary supplements. Hence after the decree №449 went into force the practice of awarding officials with bonuses was substituted in a number of public institutions by salary supplements. Thus the system of remuneration was left without further necessary amendments. One clear example of the problem can be seen in the case of the Ministry of Energy. Precisely before the adoption of Decree №449 in the first quarter of 2014 the Deputy Ministers received bonuses amounting to 16500 GEL, while in the fourth quarter of the year the same amount of money was transferred to their accounts but in this case in the form of salary supplement.
The practice of Deputy Ministers receiving higher income then the Ministers themselves, once more highlights the existing problems in the system of remuneration in public institutions. E.g. the annual remuneration of the Minister of Internal Affairs in 2014 equaled to 81 559 GEL, while the Deputy Minister received the remuneration of 139 393. The income received by the Head of Patrol Police Department in 2014 amounted to 105 920. The Deputy Minister - Levan Izoria has also received the remuneration of 145 368 which significantly exceeded the income of the Minister.
Similar to the Ministry of Internal Affairs the Deputy Ministers in the Ministry of Justice and the Ministry of Energy have also received higher remuneration than the Ministers.
The figures given above highlight one more time that along with bonuses it is important to amend the practice of awarding public officials with salary supplements. In order to regulate remuneration in public sector systematic, conceptual steps should be taken within the auspices of the ongoing reform of civil service. Except from remuneration, special emphasis should also be made on the issues such as qualification of civil servants’, social security, education and training etc. We find that developing a well-functional civil service will only be possible by undertaking comprehensive reforms of the sector.