IDFI-ის წარმომადგენლები ელ-დემოკრატიისა და ელ-მმართველობის კონფერენციაზე
2015 წლის 7-8 მაისს ბუდაპეშტში გაიმართა კონფერენცია სახელწოდებით „ელ-დემოკრატიისა და ელ-მმართველობის დღეები ცენტრალურ და აღმოსავლეთ ევროპაში“. კონფერენციის მთავარ თემას წარმოადგენდა ევროპის წინაშე მდგარი ისეთი გამოწვევები, როგორიცაა მონაცემთა დაცვის რეგულაცია და დებატები „ევროპული ინტერნეტის“ გარშემო, რომელიც მიმართული უნდა იყოს პირადი ცხოვრების უკეთესი დაცვისათვის. ამას გარდა, კონფერენცია აერთიანებდა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ელ-დემოკრატია (მოქალაქეების ჩართულობის ახალი ფორმები, ინტერნეტი პოლიტიკურ კამპანიებში, ელ-არჩევნები), გამჭვირვალობა და კორუფციასთან ბრძოლა, ღია მონაცემები, ელ-მმართველობისა და ელ-დემოკრატიის სამართლებრივი, ეკონომიკური და სოციალური ასპექტები, ე.წ. ჭკვიანი ქალაქები ა.შ.
კონფერენცია გახსნეს საჯარო სამსახურის ეროვნული უნივერსიტეტის რექტორმა, ანდრაშის უნივერსიტეტის პრორექტორმა, ავსტრიის კომპიუტერული საზოგადოების პრეზიდენტმა, და ასევე ევროპის საბჭოს წარმომადგენლებმა - დემოკრატიისა და მმართველობის ევროპული კომიტეტის (CDDG) პრეზიდენტმა, უნგრეთის პრემიერ-მინისტრის აპარატისა და ავსტრიის ფედერალური კანცელარიის წარმომადგენლებმა.
კონფერენციაზე საქართველოს თემა ორი ნაშრომით იყო წარმოდგენილი. IDFI-ის ანალიტიკოსებმა თეონა ტურაშვილმა და თამარ იაკობიძემ ბრემენის უნივერსიტეტის მაგისტრანტ დენის რედეკერთან ერთად მოამზადეს ნაშრომი თემაზე „ელ-მმართველობა საქართველოში: ელ-სერვისების მიწოდება, ელ-ინფორმირება და ელ-ჩართულობა“. ნაშრომის მთავარი თემაა, თუ რამდენად განაპირობებს ელ-სერვისების განვითარება დემოკრატიის ხარისხის ზრდას. ავტორებმა შეიმუშავეს ელ-მმართველობის სამი ტიპი (ელ-სერვისების მიწოდება, ელ-ინფორმირება და ჩართულობა) და აჩვენეს თითოეულის თეორიული კავშირი დემოკრატიულ განვითარებასთან. ნაშრომის ფარგლებში შესწავლილ იქნა საქართველოში არსებული მაგალითები ელ-მმართველობის თითოეული ტიპის მიხედვით. საქართველოს მაგალითზე დაყრდნობით ავტორები მივიდნენ დასკვნამდე, რომ მხოლოდ ელ-სერვისების განვითარება, თუკი მას არ მოსდევს ელ-ინფორმირებულობის ხარისხის ზრდა და ელ- ჩართულობის უზრუნველყოფა, არასაკმარისი პირობაა დემოკრატიული განვითარებისთვის.
ამას გარდა, კონფერენციაზე ესტონეთის ელ-მმართველობის აკადემიის სახელით ნაშრომი წარადგინა ერიკ ჯექსონმა. ნაშრომი ეხებოდა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას საქართველოში, კერძოდ საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა www.opendata.ge განხილული იყო, როგორც კორუფციასთან ბრძოლის საშუალება. აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის ზაფხულში საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოების პროგრამის ფარგლებში ერიკ ჯექსონმა სტაჟირება გაიარა IDFI-ში რის შემდეგაც დაინტერესდა www.opendata.ge-ს პროექტით.
კონფერენციის ორგანიზატორები იყვნენ ანდრაშის სახელობის ბუდაპეშტის უნივერსიტეტი (AUB), ავსტრიის კომპიუტერული საზოგადოება (OCG), ავსტრიის ფედერალური კანცელარიის/საჯარო ორგანიზაციისა და ადმინისტრაციული რეფორმის ინსტიტუტი (IfSV), ევროპული სამართლისა და საჯარო პოლიტიკის ავსტრიის ინსტიტუტი (AIELP), ბუდაპეშტის საჯარო სამსახურის ეროვნული უნივერსიტეტი (NUPS), ლუდვიგსბურგის საჯარო ადმინისტრირებისა და ფინანსების უნივერსიტეტი და ლიუბლიანას პროგნოზირების ინსტიტუტი.

On May 7-8, 2015 a conference “Central and Eastern European e-Democracy and e-Governance Days” was held in Budapest. The main theme of the conference was data protection regulation and other challenges of the Europe, as well as debates around the “European Internet” aimed at better responding to privacy violations. Furthermore, the conference focused on such topics as e-democracy (new forms of citizen participation, internet in political campaigns, eVoting), transparency and anti-corruption, open data, legal, economic and social aspects of e-governance and e-democracy, smart cities etc.
The conference was opened by the Rector of the National University of Public Service, Pro-Rector of Andrássy University and the President Austrian Computer Society, as well as representatives of the Council of Europe - President European Committee on Democracy and Governance (CDDG) of the Council of Europe, and representatives of Hungarian Prime Minister’s Office and Austrian Federal Chancellery.
Georgia was represented at the conference with two papers. Georgian topic was presented at the conference with two papers. The analysts of IDFI, Teona Turashvili and Tamar Iakobidze, together with Dennis Redeker, graduate student of the University of Bremen have prepared a paper “E-Governance in Georgia: Citizen-Serving, Informing and Empowering”. The paper aimed to evaluate whether development of e-services promotes increased level of democracy. The authors have distinguished three categories of e-governance (citizen-serving, citizen-informing and citizen-empowering) and showed theoretical connection of each with democratic development. Using this typology the authors have studied the case of Georgia and e-governance examples from each category. Based on the Georgian example the authors argue that development of e-services, if not followed by rising of the level of e-information and ensuring e-empowering, is insufficient condition for democratic development.
Besides, Eric Jackson represented Estonian E-governance Academy with a topic on access to public information in Georgia. Namely, Public Information Database www.opendata.ge was analyzed as an anti-corruption tool. It should be noted, that in summer of 2013 Eric Jackson did an internship in IDFI within the framework of a program by American Councils for International Education. It was since then that he became interested in the project - www.opendata.ge.
Among the organizers of the conference were Andrássy University Budapest (AUB), Austrian Computer Society (OCG), Austrian Federal Chancellery/Institute for State Organization and Administrative Reform (IfSV), Austrian Institute for European Law and Policy (AIELP), National University of Public Service Budapest (NUPS), University of Public Administration and Finance Ludwigsburg (HVF) and Goforesight Institute Ljubljana.