IDFI საერთაშორისო კონფერენციაზე - ინფორმაციაზე წვდომის უფლების 250-ე წელი
2016 წლის 21-22 სექტემბერს IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა და პროგრამების დირექტორმა ლევან ავალიშვილმა მონაწილეობა მიიღეს კიევში, უკრაინაში გამართულ საერთაშორისო კონფერენციაში სახელწოდებით „ინფორმაციაზე წვდომის უფლების 250-ე იუბილის აღნიშვნა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების ეროვნული სისტემების შემდგომი გაძლიერება“.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო უკრაინის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომისრის მიერ ევროპის საბჭოს უკრაინის ოფისთან თანამშრომლობით განხორციელებული ორი პროექტის ფარგლებში: „მედიის თავისუფლების გაძლიერება და საზოგადოებრივი მაუწყებლის სისტემის დამყარება უკრაინაში“ და „მედიის თავისუფლება უკრაინაში“.
კონფერენციის მიზანი იყო აღენიშნა „ცოდნის უფლების“ სამართლებრივი აღიარების 250-ე წელი და განეხილა არსებული პრობლემები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის სფეროში უკრაინასა და აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნებში. კონფერენციის მონაწილეებმა შეიმუშავეს რეკომენდაციები საკანონმდებლო და პრაქტიკულ დონეზე არსებული პრობლემების მოსაგვარებლად.
დამსწრეებს შორის იყვნენ უკრაინის პარლამენტის წევრები, საერთაშორისო ექსპერტები დიდი ბრიტანეთიდან, ესპანეთიდან, უნგრეთიდან, სლოვენიიდან, ლატვიიდან, გერმანიიდან და შვედეთიდან, საელჩოების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, და 20-ზე მეტი მონაწილე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ოთხი ქვეყნიდან (აზერბაიჯანი, სომხეთი, საქართველო და მოლდოვა). მთლიანობაში ღონისძიებას 150 მონაწილე დაესწრო.
მისასალმებელ სიტყვაში უკრაინის პარლამენტის ადამიანის უფლებათა კომისარმა ვალერია ლუტკოვსკამ განაცხადა, რომ: „კორუფციის აღმოფხვრა შეუძლებელია სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობისა და სახელმწიფო ორგანოების ღიაობისა და გამჭვირვალობის გარეშე. საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკითხი გადაჯაჭვულია უკრაინის ევროპულ არჩევანთან.“
უკრაინაში ევროკავშირის ელჩმა ჰიუ მინგარელის განცხადებით: „ექსპერტები აღნიშნავენ, რომ საჭიროა დამოუკიდებელი სახელმწიფო საინფორმაციო კომისიის/კომისიონერის შექმნა, როგორც საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებზე პასუხისმგებელი ორგანო. ახალი ორგანოს შექმნამდე კი უნდა გაძლიერდეს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე პასუხისმგებელი არსებული ორგანო (ომბუდსმენი).“
ინფორმაციაზე წვდომის უფლების გლობალური რეიტინგის მიხედვით, უკრაინა 19 ადგილს იკავებს მაშინ, როდესაც 3 წლის წინ პირველ ათეულში შედიოდა. რეიტინგი 61 ინდიკატორის მეშვეობით აფასებს ქვეყნების საკანონმდებლო ჩარჩოს. უკრაინა ჩამორჩა სხვა ქვეყნებს, რადგან მას გაუჭირდა სამართლებრივი ჩარჩოს გაუმჯობესება. აღმოსავლეთ პარტნიორობის სხვა ქვეყნების შედეგებია: აზერბაიჯანი - მე-11, მოლდოვა - მე-16, საქართველო - 32-ე, ხოლო სომხეთი - 34-ე ადგილი.
კონფერენციის მსვლელობისას IDFI-ის დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი და პროგრამების დირექტორი ლევან ავალიშვილი გამოვიდნენ მოხსენებით ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ საქართველოში. გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობაზე საქართველოში და მისი პრაქტიკული განხორციელების პრობლემებზე. მან ასევე წარმოადგინა IDFI-ის მიერ განხორციელებული საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგის შედეგები. ლევან ავალიშვილმა ისაუბრა ინფორმაციაზე წვდომის უფლების დაცვის მექანიზმებზე საქართველოში, ამ მხრივ არსებულ პრობლემებზე და მათი გადაჭრის საუკეთესო საშუალებაზე - დამოუკიდებელ საჯარო ინფორმაციის კომისიონერის შექმნა.
ევროპის საბჭო ინფორმაციაზე წვდომის უფლებას 1970-იანი წლებიდან მოყოლებული იცავს. მას ამ სფეროში არაერთი სტანდარტი აქვს დანერგილი. თუმცა, ყველაზე მნიშვნელოვანი მიღწევა იყო 2009 წლის „კონვენცია ოფიციალური დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის შესახებ“ (ტრომსოს კონვენცია). ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის უკრაინის საკითხში სპეციალური მრჩევლის რეგილ ბრილატის თქმით, ევროპის საბჭომ შეიმუშავა პირველი და ჯერჯერობით ერთადერთი სავალდებულო საერთაშორისო ინსტრუმენტი, რომელიც აღიარებს ოფიციალური დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის უფლებას. სამწუხაროდ, კონვენციის ხელმოწერა და რატიფიკაცია ჯერ არ განუხორციელებია ევროპის საბჭოს ყველა წევრ სახელმწიფოს, რის გამოც იგი ჯერ არ შესულა ძალაში. ამ ეტაპზე, კონვენცია რატიფიცირებულია 9 ქვეყნის მიერ. მის ძალაში შესვლას მეათე ქვეყნის რატიფიკაციაღა სჭირდება. სხვა საკითხებს შორის, კონფერენციის ასევე მონაწილეებმა განიხილეს კონვენციის ძალაში შეყვანის გზები.

On September 21-22, IDFI Director Giorgi Kldiashvili and IDFI Programs’ Director Levan Avalishvili participated in the International Conference titled Celebrating the 250th Anniversary of the Right to Information and Further Strengthening of National Systems of the Eastern Partnership held in Kiev, Ukraine.
The event was organized by the Ukrainian Parliament Commissioner for Human Rights in cooperation with the Council of Europe Office in Ukraine in the framework of two projects - Strengthening Freedom of Media and Establishing a Public Broadcasting System in Ukraine and Freedom of Media in Ukraine - of Programmatic Cooperation Framework between the European Union and the Council of Europe.
The aim of the Conference was to celebrate the 250th anniversary of the first legal recognition of the “right to know” and review existing problems in the area of access to public information in Ukraine and other Eastern Partnership countries. The conference resulted in recommendations being elaborated for solving existing problems on legislative and practical level.
International experts from the United Kingdom, Spain, Hungary, Slovenia, Latvia, Germany and Sweden took part in the Conference as well as Members of the Ukrainian Parliament, representatives of foreign embassies, international organizations and more than 20 participants from four Eastern Partnership countries (Azerbaijan, Armenia, Georgia, and Moldova). In total 150 participants attended the event.
In her welcoming speech the Ukrainian Parliament Commissioner for Human Rights Valeriya Lutkovska stated that: “corruption cannot be eliminated without civil society participation and openness and transparency of operation of state authorities. The issue of access to public information is intertwined with the European choice of Ukraine.”
Head of the EU Delegation to Ukraine Ambassador Hugues Mingarelli stated that: “experts point out a recurring demand for establishing an independent state Information Commissioner or Commission, as the body competent for handling access to public information appeals. Until a new body is established, current competent body for access to information (Ombudsperson) should be further strengthened.”
According to the latest Global Right to Information Rating, Ukraine holds the 19th place, while being in the top ten three years ago. Other countries went far ahead of Ukraine, which has been struggling with improving its legal framework over the last two years. Other Easter Partnership countries scored as follows: Azerbaijan – 11th place, Moldova – 16th, Georgia – 32rd, Armenia – 34th. The RTI rating assesses countries’ legal framework according to 61 indicators.
During the Conference IDFI Director Giorgi Kldiashvili and Programs’ Director Levan Avalishvili both made speeches about the freedom of information in Georgia. Giorgi Kldiashvili spoke about the freedom of information legislation in Georgia, including the problems of its implementation in practice. He also presented the results of IDFI’s monitoring of access to public information. Levan Avalishvili spoke about the existing mechanisms of protecting right to information in Georgia, illustrated their problems with examples from IDFI’s own experience, and presented a solution involving the creation of an independent FOI Commissioner.
The Council of Europe has been a champion of the right to information since as early as 1970s and set a number of standards in this area since then. However, the most significant achievement is the 2009 Convention on Access to Official Documents (the Tromso Convention). Regis Brillat, Special Advisor to Council of Europe's Secretary General for Ukraine stated that the Council of Europe developed the first, and so far the only, binding international legal instrument to recognize a general right of access to official documents held by public authorities. Unfortunately, not all Council of Europe member States have signed or ratified the Convention yet, which has prevented it from entering into force. So far, 9 countries have ratified the Convention; the Convention will enter into force as soon as the tenth country ratifies it. Conference participants will consider and recommend practical measures to bring the Tromso Convention into force.