განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ საზღვარგარეთის სასწავლებლებში დაფინანსებული მოქალაქეები
კვლევა ეფუძნება  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან მიღებულ ოფიციალურ  ინფორმაციას,  უწყების მიერ 2011-2014 სასწავლო წლებში საზღვარგარეთის საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სწავლის საფასურით დაფინანსებული მოქალაქეების შესახებ.  როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა 2011-2014 სასწავლო წლებში სამინისტროს მიერ სულ გამოყოფილია 9 571 207 ექვივალენტი ლარისდაფინანსება.
საზღვარგარეთის სასწავლებლებში დაფინანსებული მოქალაქეების შესახებ ოფიციალური მონაცემების ანალიზმა აჩვენა, რომ უკანასკნელი სამი სასწავლო წლის მანძილზე სამინისტროს მიერ გამოყოფილი თანხები თითქმის უტოლდება ერთმანეთს.  ამავე დროს, დაფინანსებულ პირთა რაოდენობის კლება ძირითადად განპირობებულია იმ ფაქტორით, რომ 2013-2014  სასწავლო წლებში, წინა წლებთან  შედარებით, აღარ ხორციელდება საზღვარგარეთ უცხო ენის შემსწავლელი და კვალიფიკაციის ამაღლების კურსების დაფინანსება.
უკანასკნელი სამი წლის განმავლობაში ყველაზე პრიორიტეტულ სასწავლო დაწესებულებებს კვლავ წარმოადგენს ამერიკის შეერთებული შტატებისა და დიდი ბრიტანეთის სასწავლებლები. ასევე აღსანიშნავია, რომ 2013-2014 სასწავლო წლების განმავლობაში დაფინანსებულია ისეთი ქვეყნების სასწავლებლებში სწავლა, რომლის დაფინანსებასაც წინა სასწავლო წლებში ადგილი არ ჰქონია. მაგალითად, 2013-2014 სასწავლო წლებში, წინა წლებთან განსხვავებით  დაფინანსებულია საფრანგეთის, რუსეთის, ნორვეგიის, კანადის და ესპანეთის სასწავლებლები.
ამავე დროს, კვლევამ ასევე აჩვენა, რომ  2011-2014 სასწავლო წლებში ყველაზე პრიორიტეტულ სპეციალობებს, რომლებზეც სამინისტრო გამოყოფდა ყველაზე დიდ  გრანტებს, წარმოადგენდა ბიზნესის ადმინისტრირებისა და მუსიკალური საკრავების შემსწავლელი  მიმართულებები.
2013-2014 სასწავლო წლებში წინა წლებთან შედარებით თითქმის გაორმაგებულია სამართლის სპეციალობაზე გამოყოფილი დაფინანსება, თუმცა ამავე დროს შემცირდა ინჟინერიის, ტექნოლოგიების, არქიტექტურისა და კომპიუტერულ მეცნიერებების მიმართულებით არსებული სპეციალობების  დაფინანსება.

The study is based on the official information received from the Ministry of Education and Science regarding the citizens sent abroad for education in 2011-2014 with financial aid. According to the received documentation, a total of 9 571 207 GEL was allocated as financial aid.
The analysis of the official data regarding the citizens in foreign educational institutions with financial aid revealed that the funds allocated for this purpose in the last three years are almost equal. At the same time, the decrease in the number of such students is explained by the fact that foreign language and professional development courses are no longer funded.
Within the last three years, the priority still went to the educational institutions of the United States and the United Kingdom. It should also be noted that in 2013-2014 aid was allocated for education in countries where the education of Georgian citizens was not funded before this. For example, in 2013-2014, unlike earlier years, education in France, Russia, Norway, Canada and Spain as funded.
At the same time the study showed that, in 2011-2014, the highest priority specialties, for which the Ministry allocated the most funds, were business administration and studies of musical instruments. In 2013-2014 the funding of the studies of law increased almost two times; however, the funding of engineering, technologies, architecture and computer science decreased at the same time.