მინისტრების და მათი მოადგილებიის დიპლომები
სიახლეები | კვლევები 17 ივლისი 2014
2014 წლის იანვრის თვეში IDFI - იმ ყველა სამინისტროს მიმართა, მინისტრებისა და მათი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ქსეროასლების მოთხოვნით. ერთადერთ სამინისტროს, რომელმაც აღნიშნული მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა წარმოადგენს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების და იუსტიციის სამინისტროებმა აღნიშნეს, რომ მინისტრის და მისი მოადგილეების დიპლომები სამინისტროში არ იყო დაცული.
დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის მიერ განიმარტა, რომ აღნიშნული მოთხოვნა შეიცავდა პერსონალური მონაცემების ნიშნებს და მისი გაცემის დასაშვებობასთან დაკავშირებით შეკითხვა გადაგზავნილი იყო პერსონალურ მონაცემთა დაცვის ინსპექტორთან. აპარატის მიერ 3 თვის დაგვიანებით ინსტიტუტისათვის მოწოდებულ იქნა მხოლოდ სახელმწიფო მინისტრის მოადგილეების დიპლომები.
დანარჩენი სამინისტროების მიერ სრულყოფილად იქნა მოწოდებული მინისტრებისა და მათი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ასლები, რაც შეგიძლიათ იხილოთ ქვემოთ მოცემულ ბმულებზე: