რამდენად მწვავედ დგას მართლმსაჯულების ხარვეზების აღმოფხვრის საჭიროება საქართველოში
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | პუბლიკაციები | სტატია 23 მარტი 2015
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ ახალი ხელისუფლების მიერ საქართველოში “კანონიერებისა და სამართლიანობის აღდგენის” ერთ–ერთ მთავარ მექანიზმად მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი დროებითი სამთავრობო კომისიის შექმნა განიხილებოდა. მრავალი დაზარალებული იმედოვნებდა, რომ შესაბამისი კომისიის შექმნის შედეგად შესაძლებელი იქნებოდა მათი საქმეების მიუკერძოებელი გამოძიება და სამართლიანი სასამართლოს მიერ განხილვა. მიუხედავად აღნიშნულისა მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნა წლების განმავლობაში იწელებოდა დროში. პროცესის გაჭიანურების მიმართ საზოგადოების ნაწილის მხრიდან გამოთქმული პროტესტის საპასუხოდ ხელისუფლება გამოვიდა ინციატივით, რომლის თანახმადაც საქართველოს პროკურატურის სისტემაში შეიქმნა სპეციალური დეპარტამენტი. აღნიშნული დეპარტამენტი ფოკუსირებულია 2012 წლის 1 ოქტომბრის არჩევნების შემდგომ მთავარ პროკურატურაში შესულ მოქალაქეთა ათასობით საჩივრის განხილვაზე. ამ ფონზე საყურადღებოა ის, რომ თავად უმაღლეს თანამდებობის პირთა განცხადებებით ხშირად ხდებოდა იმის ხაზგასმა, რომ მართლმსაჯულების სისტემაში წარსულში არსებული პრობლემების საფუძველი პროკურატურის სისტემიდან მომდინარეობდა, რადგან სწორედ ეს უკანასკნელი ახორცილებდა ზეწოლას სასამართლო ხელისუფლებაზე. შესაბამისად, არსებობს ვარაუდის საფუძველი, რომ მართლმსაჯულების ხარვეზების შესახებ განცხადებების თავად პროკურატურის სისტემაში შემავალი უწყების მიერ განხილვა შესაძლებელია მრავალი დაინტერესებული პირის მიერ აღქმულ იქნეს როგორც პრობლემების მოგვარების არაეფექტური მექანიზმი.
აღნიშნული მოვლენების ფონზე, 2014 წლის 24 დეკემბერს IDFI-მ განცხადებით მიმართა საქართველოს პროკურატურას და მოითხოვა შემდეგი საჯარო ინფორმაციის მოწოდება: 2012 წლის 1 ოქტომბრის შემდეგ პროკურატურაში შესული იმ განცხადებების რაოდენობა, რომლებიც წარსულში სახელმწიფო ორგანოების წარმომადგენელთა მხრიდან ჩადენილი დანაშაულის გამოძიებას უკავშირდებოდნენ ან რომლებიც ქონების უკანონოდ ჩამორთმევის საკითხებს შეეხებოდა. ასევე პროკურატურისგან გამოთხოვილ იქნა ინფორმაცია იმ თანამშრომელთა რაოდენობის შესახებ, რომლებიც 2012 წლის 1 ოქტომბრამდე დასაქმებულნი იყვნენ საქართველოს პროკურატურაში და დღესაც აგრძელებენ აღნიშნულ უწყებაში მუშაობას და შევეცადეთ გამოგვერკვია ფიქსირდებოდა თუ არა შემთხვევები, როდესაც განცხადების განხილვა ხდებოდა იმ პროკურორის მიერ, რომლის მიმართ საგამოძიებო მოქმედებების დაწყებას ითხოვდა განმცხადებელი.
სამწუხაროდ საქართველოს პროკურატურამ უპასუხოდ დატოვა IDFI-ის განცხადება საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ, რის გამოც უმოქმედობა გასაჩივრდა ადმინისტრაციული წესით. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს პროკურატურიდან პასუხი ადმინისტრაციული საჩივრის განხილვის შედეგების შესახებ, კანონმდებლობით გათვალისწინებული ერთ თვიანი ვადის ბოლო დღეს იქნა მიწოდებული. ამასთან მოთხოვნილი ინფორმაცია მოწოდებულ იქნა მხოლოდ ნაწილობრივ, ხოლო დარჩენილ მოთხოვნებთან დაკავშრებით გაკეთდა განმარტება, რომ პრკურატურა შესაბამისი ინფორმაციის აღრიცხვას არ აწარმოებდა. მათ შორის, არ იქნა მოწოდებული ინფორმაცია ისეთი საქმეების შესახებ, რომელსაც იხილავდა იგივე პროკურორი, ვინც დანაშაულებრივ ქმედებაში იყო მხილებული.
საქართველოს მთავარი პროკურატურიდან მიღებული ინფორმაციის საფუძველზე დადგინდა, რომ 2012 წლის ოქტომბრიდან 2015 წლის იანვრამდე საქართველოს პროკურატურაში სულ შევიდა 52 530 საჩივარი/განცხადება, რომლებიც საჯარო მოხელეთა მხრიდან მოქალაქეთა წინააღმდეგ განხორცილებულ უკანონო ქმედებებს შეეხებოდა, აქედან 10 379 განცხადების შემთხვევაში მოთხოვნილ იქნა კონკრეტულ ფაქტებზე გამოძიების დაწყება. მითითებული 10 379 განცხადებიდან კი 3495 შეეხებოდა სასჯელაღსრულების დაწესებულების თანამშრომელთა და სამართალდამცავთა მიერ ჩადენილ დანაშაულებს, 697 ქონების უკანონოდ ჩამორთმევის ფაქტებს ხოლო 6187 მიეკუთვნებოდა სხვა კატეგორიას.
ამასთან მიღებული ინფორმაციის თანახმად დადგინდა, რომ დღეის მდოგმარეობით პროკურატურის სისტემაში დასაქმებულია 814 საჯარო მოხელე, საიდანაც 558 თანამდებობაზე დაინიშნა 2012 წლის 1 ოქტომბრამდე, ხოლო 256 კი შემდგომ პერიოდში. მოცემული 558 საჯარო მოხელიდან 319–ს პროკურორის პოზიცია უკავია/ეკავა.
საქართველოს პროკურატურის მიერ მოწოდებულ იქნა ასევე ინფორმაცია იმ საჯარო მოხელეთა რაოდენობის შესახებ რომელთა წინააღმდეგაც დაიწყო სისხლის სამართლებრივი დევნა. კერძოდ, 2012 წლის ოქტომბრამდე ჩადენილი დანაშულისთვის დევნა დაიწყო 367 სჯარო მოხელის წინააღმდეგ. გამამტყუნებელი განაჩენი დადგა 147 პირის მიმართ, გამამართლებელი 29 პირის მიმართ, 13 პირი განერიდა სისხლის სამართლებრივ პასუხიმგებლობას დანარჩენ შემთხვევებთან დაკავშირებით კი საქმის წარმოება გრძელდება.
მნიშნველოვანია, რომ ყველა ის ნაბიჯი, რომელიც მართლმსაჯულების ხარვეზების შესწავლისა და აღმოფხვრის მიზნით იქნება გადადგმული არ იყოს ზედაპირული და მოუმზადებელი. აღნიშნული რეფორმა უნდა უზრუნველყოფდეს ყოველი საქმის დამოუკიდებელ და მიუკერძოებელ გამოძიებას, ძალაში შესული განაჩენების გადახედვასა და მსხვერპლთა ადეკვატურ კომპენსაციას. განცხადებაში, რომელსაც კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის ავრცელებს მასში შემავალი არასამთავრობო ორგანიზაციები (სულ 33 ორგანიზაცია) მოუწოდებენ მთავრობას შეიმუშავოს რეფორმების ღრმა და ყოვლისმომცველი პაკეტი, რომელიც არ იქნება შემოფარგლული სტრუქტურული დანაყოფის შექმნით მთავარ პროკურატურაში. ამასთან განცხადებაში ხაზგასმულია, რომ აუცილებლია თვიდან იქნეს აცილებული საჩვენებლი რეფორმის ჩატარება, რაც საბოლოო ჯამში ვერ გააჩენს სამართლიანობის განცდას საზოგადოებაში. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის სექტემბერში კოალიციამ შექმნა მართლმსაჯულების ხარვეზების, საკუთრების უფლებებისა და ეკონომიკური მმართველობის სამუშაო ჯგუფი. ვფიქრობთ, რომ მართლმსაჯულების ხარვეზების აღმოფხვრის პროცესში მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მთავრობამ უზრუნველყოს როგორც კოალიციის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციების, ისე სხვა დაინტერესებულ პირთა და სამოქალაქო სექტორის ჩართულობა და ინფორმირებულობა. აღნიშნული უზრუნველყოფს საზოგადოებრივი ნდობის ამაღლებას მართლმსაჯულების ხარვეზების აღმოფხვრის პროცესის მიმართ.

After the parliamentary elections of 2012, establishment of the Commission for the Identification of the Miscarriages of Justice was declared by the new government as one of the main mechanisms of restoring justice and the rule of law in the country. Victims of the miscarriages highlighted their hope that the establishment of the Commission would serve as a guarantee for unbiased and independent investigation of their cases. Nevertheless the process of establishing the commission has been protracted in time. In order to address the skepticism coming from a part of the society government presented a new initiative of creating a special department within the auspices of the Prosecutor’s Office. The department would be focused on investigating thousands of claims and applications linked with the misconducts committed by public officials before the parliamentary elections of 2012. Here it is important to mention the statements of the high officials where they have been highlighting that the basis for the miscarriages of justice should be looked for within the system of the Prosecutor’s Office itself, as this institution was significantly influencing decisions taken by the representatives of the judiciary branch. Hence there is ground for arguing that investigating the applications linked with the miscarriages of justice by the Prosecutor’s Office itself might be assessed by different stakeholders as a non-effective mechanism for addressing the problem.
Taking into consideration the abovementioned developments, on December 24th, 2014 IDFI referred to the Prosecutor’s Office with a FOI letter requesting the following statistical information: number of applications/notices received by Prosecutor’s Office which revealed different misconducts committed by public officials; Number of applications/notices linked with illegal seizure of immovable property; Information on the number of public officials at the Prosecutor’s Office who have been employed after the Parliamentary elections of 2012. IDFI also tried to find if there were cases, when claim was considered by the prosecutor against whom a claim was filed.
Unfortunately, the Prosecutor’s office failed to respond to the FOI request within the timeframes set by the Georgian Legislation, hence IDFI filed an administrative appeal against the decision. It should be highlighted that the response on the administrative appeal was received by IDFI on the last day of the one month period during which administrative appeals are to be considered. Moreover the requested information was provided only partially and the prosecutor’s Office highlighted that the institution did not possess requested statistical data. Inter alia information on the claims which were considered by the prosecutor against whom a case was filed was nor provided.
The information received from the Prosecutor’s Office of Georgia highlights that during the period of October 2012 to January 2015, 52 530 appeals/notices linked with the misconducts of public officials have been received by the Prosecutor’s Office. 10 379 of these applicants requested a launch of investigation on the facts of the case provided. It should be emphasized that 3495 of these applications were linked with the misconducts of the representatives of penitentiary department or law enforcement agencies, 697 touched upon the issue of illegal deprivation of immovable property, whereas the rest 6187 were linked with other misconducts carried out by public officials.
Moreover the received information emphasizes that 814 public officials are employed within the auspices of the Prosecutor’s Office. 558 of these were appointed at the positions before the parliamentary elections of October 1st 2014, whereas 256 were employed in the period following the elections. 319 of the said 558 public officials hold the position of the prosecutor.
The Prosecutor’s Office also provided us with the information on the number of public officials against whom prosecution has been launched. Precisely, investigation for the crimes committed before October 1st, 2014 was launched against 367 public officials, in 147 cases the accused was found guilty, 29 public officials were found not to be guilty and 13 were diverted from prosecutions. Investigation is still under way in the remaining cases.
It is crucial that all the steps taken with the aim of addressing the cases of miscarriages of justice are not superficial and unprepared. The reform should ensure that independent and unbiased investigation is conducted on every given case, that court decisions in force are reviewed and the victims of the misconducts are well compensated. The Coalition for Independent and Transparent Judiciary and the 33 member organizations of the coalition in their joint statement call on the government to develop a comprehensive package of the reform, which will not be restricted to creating structural entities within the Prosecutor’s Office. The statement also emphasizes the need to avoid implementation of a superficial reform, as this will not succeed to develop trust in society. It should be mentioned that in October 2013 the Coalition created the Miscarriages of Justice, Property Rights and Economic Governance Working Group. In the process of addressing the miscarriages of justice we find it crucial for the government of Georgia to ensure the involvement of the member states of the coalition as well as civil society as a whole. Ensuring that public is well informed is also crucial. This will strengthen public trust towards the process of addressing miscarriages of justice.