გამჭვირვალობის ხარისხი კვლავ გაუარესდა
2015 წლის მარტის თვეში IDFI-იმ საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ განცხადებით მიმართა ყველა სამინისტროსა და სამინისტროს დაქვემდებარებულ უწყებას. მითითებულ დაწესებულებებს გაეგზავნათ სტანდარტული შინაარსის მოთხოვნები ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა თანამდებობის პირთა მიერ 2014 წლის განმავლობაში მიღებული პრემიები და სახელფასო დანამატები, უწყების მიერ გაწეული წარმომადგენლობითი, სამივლინებო, როუმინგული ხარჯები, აუდიტორული შემოწმების აქტები, გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებული შესყიდვების სია, შესყიდული ავტომობილების ჩამონათვალი, ჩანაცვლებული ავტომობილებისა და კომპიუტერული ტექნიკის სია, ინფორმაცია შტატით გათვალისწინებულ და შტატგარეშე თანამშრომელთა (ცალ-ცალკე) რაოდენობის შესახებ გენდერულ ჭრილში (მამაკაცთა და ქალთა რაოდენობა), გათავისუფლებულ თანამშრომელთა რაოდენობა და მონაცემები თანამდებობის პირთა სამუშაო გამოცდილების შესახებ (cv). დამატებით სამინისტროებს საკუთარი საქმიანობის სპეციფიკიდან გამომდინარე გაეგზავნათ არასტანდარტული შეკითხვებიც. მაგალითად შინაგან საქმეთა სამინისტროდან მოთხოვნილ იქნა სტატისტიკური ინფორმაცია ავტო-საგზაო შემთხვევებისა და ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა ფაქტებზე დაჯარიმებულ პირთა რაოდენობის შესახებ, თავდაცვის სამინისტროდან მოთხოვნილ იქნა ინფორმაცია ავღანეთში, ერაყსა და უკრაინაში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებში დაჭრილ და გარდაცვლილ ქართველ სამხედრო მოსამსახურეთა რაოდენობისა და მათი ოჯახებისთვის გაწეული ფინანსური დახმარების შესახებ.
ჯამში 1185 შეკითხვა გაეგზავნა 19 სამინისტროსა და 49 სამინისტროს დაქვემდებარებულ უწყებას. აქედან სრულყოფილი პასუხი მივიღეთ მოთხოვნათა 51.8%-ზე, არასრულყოფილი 2.9%-ზე, ინფორმაციის მოწოდებაზე უარი გვითხრეს 1.6% შემთხვევაში, 20.8% შემთხვევაში შესაბამის საჯარო დაწესებულებაში არ ინახებოდა მოთხოვნილი ინფორმაცია. ამასთან უპასუხოდ დარჩა ჩვენ მოთხოვნათა 22.9 %.
საჯარო ინფორმაციის სრულყოფილად გაცემის უპრეცედენტოდ დაბალი მაჩვენებელი (51.8%) განპირობებულია იმით, რომ სამმა სამინისტრომ და მათზე დაქვემდებარებულმა ცხრა უწყებამ უპასუხოდ დატოვა საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ ჩვენი განცხადება. ყველა მოცემულ უწყებაში წარდგენილ იქნა ადმინისტრაციული საჩივარი. აღსანიშნავია, რომ შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროებმა ისევე, როგორც ფინანსთა სამინისტროს სახაზინო სამსახურმა და ფინანსთა სამინისტროს მომსახურების სააგენტომ მოთხოვნილი ინფორმაცია მხოლოდ ნაწილობრივ, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი ვადების დარღვევით ადმინისტრაციული საჩივრების წარდგენის შემდეგ მოგვაწოდეს.
სამინისტროებს, რომლებმაც უპასუხოდ დატოვეს ჩვენი განცხადება საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ წარმოადგენდნენ საქართველოს ფინანსთა, იუსტიციის, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროები (საქართველოს შინაგან საქმეთა და თავდაცვის სამინისტროებმა მოთხოვნილი ინფორმაცია არასრულყოფილი სახით მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის შემდეგ მოგვაწოდეს). აღსანიშნავია, რომ ყველა ეს სამინისტრო გამჭირვალობის მაღალი ხარისხით გამოირჩეოდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩვენების შემდგომ პერიოდში, ხოლო მომდევნო წლებში, ადმინისტრაციულ ორგანოთა ღიაობის მაჩვენებელი ეტაპობრივად იკლებდა. ქვემოთ დეტალურად განვიხილავთ მითითებული სამინისტროებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ტენდენციებს 2012 წლიდან დღემდე. ამ ეტაპზე კი მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ 2012 წლის ოქტომბერი - 2013 წლის სექტემბრის პერიოდში ადმინისტრაციულ ორგანოთა (ყველა ადმინისტრაციული ორგანო) მიერ ჩვენთვის მოწოდებული სრულყოფილი პასუხების რაოდენობამ 81%-ს შეადგინა, ხოლო 2013 წლის ოქტომბრიდან სრულყოფილი პასუხების მოწოდების პროცენტული მაჩვენებელი შემცირდა და 2014 წლის დეკემბრამდე პერიოდში 66% შეადგინა.
- საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
აღსანიშნავია, რომ 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ფინანსთა სამინისტრო გამჭვირვალობის მაღალი ხარისხით გამოირჩეოდა, თუმცა მომდევნო წლებში უწყების გამჭვირვალობის ხარისხი მნიშვნელოვნად დაეცა. კერძოდ 2013 წლის მონაცემებით ფინანსთა სამინისტროს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი 70% იყო, 2014 წელს ეს მაჩვენებელი 43,3%-მდე შემცირდა, ხოლო 2015 წლის მარტის მდგომარეობით, სამინისტრომ ადმინისტრაციული დუმილით უპასუხა ჩვენს მიერ მოთხოვნილ 17 პუნქტიან განცხადებას და შესაბამისად უწყების საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი 0% შეადგენს.
ფინანსთა სამინისტროს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ვარდნის ტენდენციის საილუსტრაციოდ, გთხოვთ იხილოთ უწყების მიერ 2012 წლის 25 დეკემბერს ჩვენთვის მოწოდებული დეტალური ინფორმაცია პრემიებისა და სახელფასო დანამატების შესახებ და ამავე სამინისტროს მიერ 2014 წლის 5 მარტს მოწოდებული არასრულყოფილი ინფორმაცია (მხოლოდ ჯამური მონაცემები) პრემიებისა და სახელფასო დანამატების შესახებ.
მსგავსად პრემიებისა და დანამატების შესახებ ინფორმაციის არასრულყოფილად გაცემისა, 2014 წელს ფინანსთა სამინისტროს მიერ არასრულყოფილი ინფორმაცია იქნა გაცემული ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა თანამდებობის პირთა მიერ ქვეყნის გარეთ განხორციელებული ვიზიტების სამივლინებო ხარჯები, გადაუდებელი აუცილებლობით განხორცილებული შესყიდვების სია, ჩანაცვლებული ავტომობილებისა და კომპიუტერული ტექნიკის ჩამონათვალი და სხვ. შესაბამისად 2014 წელს უწყების პასუხი ინსტიტუტმა გაასაჩივრა თბილისის საქალაქო სასამართლოში. თბილისის საქალაქო სასამართლომ დააკმაყოფილა ჩვენი მოთხოვნა და ცალსახად მიუთითა, რომ ფინანსთა სამინისტროს ქონდა ვალდებულება გაეცა ინფორმაცია ზემოთ მითითებული ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ დეტალური სახით ისე, როგორც ეს ჩვენი განცხადებით იყო მოთხოვნილი. მიუხედავად ამისა უწყებამ კვლავაც არ გასცა მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია და საჩივრით მიმართა სააპელაციო სასამართლოს. ფინანსთა სამინისტროს არგუმენტაცია არც სააპელაციო სასამართლოს მიერ იქნა გაზიარებული. ამ ეტაპზე სამინისტროს კვლავაც არ გაუცია ინფორმაცია 2013 წლის განმავლობაში გაწეული ხარჯების შესახებ. უფრო მეტიც, სამინისტრომ უპასუხოდ დატოვა IDFI-ს 2015 წლის მარტის განცხადება, რომლითაც ვითხოვდით ინფორმაციას 2014 წელს გაწეული სხვადასხვა ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ (სულ 17 მოთხოვნა). მას შემდეგ რაც სამინისტროს უმოქმედობა ადმინისტრაციული წესით გავასაჩივრეთ საქართველოს ფინანსთა სამინისტრომ უარი განაცხადა საჩივრის განხილვაზე და მიგვითითა მიგვემართა პირდაპირ სასამართლოსთვის.
- საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ უპასუხოდ დატოვა ჩვენი 2015 წლის მარტის მოთხოვნა საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ, შესაბამისად არ მოგვაწოდა ინფორმაცია განცხადებით გათვალისწინებული 17 პუნქტიდან არცერთ მათგანზე. აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკის სამინისტრომ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია არ გასცა არც 2014 წელს, მიუხედავად იმისა რომ მოცემულ საკითხთან დაკავშირებით სპეციალური რეკომენდაცია გამოსცა სქართველოს სახალხო დამცველმა. კერძოდ, რეკომენდაციაში ცალსახად იქნა აღნიშნული, რომ ეკონომიკის სამინისტროს მიერ IDFI-ს განცხადების უპასუხოდ დატოვება წარმოადგენდა სამინისტროს მიერ საკუთარი უფლებამოსილების არაჯეროვნად შესრულებას და უწყებას ქონდა ვალდებულება სრულყოფილი სახით გაეცა მოთხოვნილი მონაცემები იქიდან გამომდინარე, რომ ის წარმოადგენდა ღია საჯარო ინფორმაციას.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ეკონომიკის სამინისტრო საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი ხარისხით გამოირჩეოდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ (97%), თუმცა სამწუხაროდ ამ შემთხვევაშიც აღნიშული მხოლოდ წინა ხელისუფლების მიერ გაწეული საქმიანობის შესახებ ინფორმაციის გასაჯაროებისადმი მზადყოფნით აიხსნებოდა, რადგან როგორც ეს ზემოთ გამოჩნდა მომდევნო წლებში უწყება უარს აცხადებდა გაეცა ის ინფორმაცია, რომელიც მის მიერვე დაბრკოლების გარეშე გაიცემოდა 2012 წლის არჩვენების შემდგომ პერიოდში.
- საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო
რაც შეეხება საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს 2013 წელს უწყების საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვნებელი 97,4% იყო, ხოლო 2014 წელს - 76,4%. სამწუხაროდ უწყებამ უპასუხოდ დატოვა ჩვენი 2015 წლის მარტის განცხადება, რომლითაც ვითხოვდით ისეთ ინფომრაციას, როგორიცაა 2014 წლის განმავლობაში ჩანაცვლებული ავტომობილებისა და კომპიუტერული ტექნიკის ჩამონათვალი, გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებული შესყიდვების სია, სამივლინებო, წარმომადგენლობითი, როუმინგული ხარჯები და სხვ. აღნიშნული განცხადებით მოთხოვნილ იქნა საჯარო ინფორმაცია სულ 17 საკითხთან დაკავშირებით, ინფორმაცია კი არცერთ მათგანზე არ მოგვეწოდა. IDFI-მ საჩივრით მიმართა იუსტიციის სამინისტროს და მოითხოვა ჩვენი განცხადებით გათვალისწინებული ინფორმაციის სრულყოფილი სახით გაცემა. ადმინისტრაციულ საჩივარზე პასუხი მოცემული პერიოდისთვის არ მიგვიღია.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს ისიც, რომ გამჭვირვალობის დაბალი ხარისხით გამოირჩევიან იუსტიციის სამინისტროს საჯარო სამართლის იურიდიული პირებიც. მოცემული საკითხი დეტალურად ქვემოთ იქნება განხილული.
- საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მნიშვნელოვან პრობლემებს კვლავ ვაწყდებით საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროშიც. აღსანიშნავია, რომ ეს უწყება, მსგავსად მრავალი სხვა საჯარო დაწესებულებებისა, გამჭვირვალობის მაღალი ხარისხით გამოირჩეოდა 2012 წლის საპარლამენტო არჩვენების შემდგომ პერიოდში. 2013 წელს სამინისტრომ დეტალურად მოგვაწოდა ინფორმაცია 2012 წლის განმავლობაში უწყებაში გაცემული პრემიებისა და დანამატების შესახებ, სახელებისა და გვარების მითითებით თვეების მიხედვით. მიუხედავად ამისა, სამინისტროს მიდგომა ამ შინაარსის ინფორმაციის გაცემისადმი მნიშვნელოვნად შეიცვალა მომდევნო წელს, როდესაც უწყებამ ინფორმაცია თანამდებობის პირთა მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ გასცა მხოლოდ საკითხის სასამართლოში გასაჩივრების შემდეგ და ისიც მხოლოდ ჯამური სახით.
აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის განმავლობაში თანამდებობის პირთა მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების შესახებ ინფორმაცია სახელებისა და გვარების მითითებით სამინისტროს ჯერ კიდევ არ გაუხდია ხელმისაწვდომი მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლომ 2014 წელს დააკმაყოფილა IDFI-ს სარჩელი და დაავალა სამინისტროს გაეცა მოთხოვნილი ინფორმაცია.
IDFI პრობლემას წააწყდა მაშინაც, როდესაც სამინისტროდან მოვითხოვეთ სხვადასხვა სახის ინფორმაცია 2014 წლის განმავლობაში გაწეული ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ. სამინისტრომ ამ შემთხვევაშიც უგულებელყო საკუთარი ვალდებულება საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე და ჩვენი განცხადებით გათვალისწინებული 19 მოთხოვნიდან ყველა უპასუხოდ დატოვა. სამინისტროს მიერ საკუთარი ვალდებულების შეუსრულებლობის გამო უწყებას ადმინისტრაციული საჩივრით მივმართეთ, რის შემდეგაც მოგვეწოდა მოთხოვნილი ინფორმაციის მხოლოდ ნაწილი. კერძოდ, სამინისტრომ ინფორმაცია თანამდებობის პირთა შესახებ კვლავ სახელებისა და გვარების მითითების გარეშე ჯამური სახით მოგვაწოდა, ხოლო მონაცემები ჩანაცვლებული ავტომობილებისა და კომპიუტერული ტექნიკის, გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებული შესყიდვებისა და სხვათა შესახებ ჯერ კიდევ არ მიგვიღია. მიუხედავად აღნიშნულისა, უნდა ითქვას, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სრულყოფილი პასუხი მოგვაწოდა 2015 წლის აპრილში გაგზავნილ განცხადებაზე, რომლითაც ვითხოვდით ინფორმაციას საგზაო შემთხვევების სტატისტიკის შესახებ. უწყებამ სრულყოფილი პასუხი მოგვაწოდა ასევე წერილზე, რომლითაც ვითხოვდით სხვადასხვა სახის სტატისტიკურ ინფორმაციას ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით ჯარიმა დადებულ პირებთან დაკავშირებით. როგორც ჩანს, შინაგან საქმეთა სამინისტროში პრობლემას ვაწყდებით მხოლოდ ისეთი ინფორმაციის მოთხოვნისას, რომელიც უწყების მიერ გაწეულ სხვადასხვა ადმინისტრაციულ ხარჯებს ეხება. აღსანიშნავია, რომ IDFI-ს მონაცემებით 2013 წელს შინაგან საქმეთა სამინისტროში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი 63,9% იყო მაშინ, როდესაც 2014 წელს ის 26,8 პროცენტამდე დაეცა. რაც შეეხება 2015 წელს მოცემული პერიოდისთვის შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეიტინგმა, მცირედით მოიმატა და 46,5% შეადგინა.
- საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო
აღსანიშნავია, რომ თავდაცვის სამინისტრო საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაღალი მაჩვენებლით გამოირჩეოდა, როგორც 2013 (87%) ისე 2014 (85%) წლების განმავლობაში. მიუხედავად ამისა უწყებამ რეაგირების გარეშე დატოვა ჩვენი 2015 წლის მარტის განცხადება და მოთხოვნილი ინფორმაცია მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის შემდეგ მოგვაწოდა. სამწუხაროდ უწყებამ უარი განაცხადა სამსახურებრივი ელ-ფოსტის საშუალებით შესაბამისი თანამდებობის პირის მიერ სახელმწიფო შესყიდვებთან დაკავშირებით გაგზავნილი და მიღებული ინფორმაციის მოწოდებაზე. ამასთან საყურადღებოა ისიც, რომ არასრულყოფილი ინფორმაცია მოგვეწოდა ჩვენს იმ მოთხოვნაზეც, რომელიც ავღანეთში, ერაყსა და უკრაინაში დაღუპულ და დაჭრილ სამხედრო მოსამსახურეთა რაოდენობასა და მათი ოჯახებისთვის გაწეულ ფინანსურ დახმარებას ეხებოდა.
- სამინისტროების დაქვემდებარებული უწყებები, რომლებმაც უპასუხოდ დატოვეს IDFI-ს განცხადებები
აღსანიშნავია, რომ ჩვენი განცხადება საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ უპასუხოდ დატოვა იუსტიციის სამინისტროს ექვსმა, ფინანსთა სამინისტროს ოთხმა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთმა დაქვემდებარებულმა უწყებამ (ფინანსთა სამინისტროს სახაზინო სამსახურმა და მომსახურების სააგენტომ მოთხოვნილი ინფორმაცია მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის შემდგომ, არასრულყოფილი სახით მოგვაწოდეს).
როგორც ზემოთ იქნა აღნიშული ჩვენს მიერ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია არ გასცეს არც თავად იუსტიციისა და ფინანსთა სამინისტროებმა. სამწუხაროა, რომ იუსტიციისა და ფინანსთა სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებები იმეორებენ საჯარო ინფორმაციის გაცემისადმი არსებულ იმ პრაქტიკას, რომელიც მათ ზემდგომ სამინისტროებშია დანერგილი. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ ფინანსთა სამინისტროს სახაზინო სამსახურმა და მომსახურების სააგენტომ არასრულყოფილი ინფორმაცია რამდენიმე თვის დაგვიანებით და მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრის წარდგენის შემდეგ მოგვაწოდეს.
იუსტიციის სამინისტროს სსიპ-ებთან დაკავშირებით, მნიშვნელოვანია ითქვას, რომ ჩვენი განცხადება საჯარო ინფორმაციის მიღების შესახებ უწყებათა მიერ რეაგირების გარეშე დარჩა 2014 წელსაც და მოთხოვნილი ინფორმაცია მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრების წარდგენის შემდეგ მოგვეწოდა.
რაც შეეხება ფინანსთა სამინისტროს სსიპ საფინანსო ანალიტიკურ სამსხურს, უწყების მიერ განგვემარტა, რომ ჩვენს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის მოწოდებისთვის არ იყო საკმარისი 10 სამუშაო დღე. აღსანიშნავია, რომ საქართველოს კანონმდებლობა მსგავს შემთხვევებს არ ითვალისწინებს, და იმ შემთხვევაშიც კი თუ მოთხოვნილი ინფორმაცია არის მნიშვნელოვანი მოცულობის და მოითხოვს ერთმანეთთან დაუკავშირებელი ცალკეული დოკუმენტების მოძიებას ადმინისტრაციულ ორგანოებს ეძლევათ უფლება ნაცვლად ინფორმაციის დაუყოვნებლივ გაცემისა გასცენ ის მაქსიმუმ 10 სამუშაო დღის ვადაში.
სამწუხაროდ უნდა აღინიშნოს, რომ ზემოთ მითითებული ცენტრალური საჯარო დაწესებულებებისა და მათი დაქვემდებარებული უწყებების ნაწილი არაჯეროვნად ასრულებს საკუთარ ვალდებულებას სრულყოფილი სახით და კანონმდებლობით დადგენილ ვადებში გასცენ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაცია.
განსაკუთრებით პრობლემურად უნდა შეფასდეს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ვარდნის სწრაფი მაჩვენებელი საქართველოს ეკონომიკისა და ფინანსთა სამინისტროებში. საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ჯერ კიდევ უარს აცხადებს გასცეს ინფორმაცია 2013 და 2014 წლებში გაწეული სხვადასხვა ადმინისტრაციული ხარჯის შესახებ. ეს იმ ფონზე, როდესაც მოცემულ საქმეზე არსებობს საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაცია, რომელიც ცალსახად მიუთითებს, რომ სამინისტროს აქვს ვალდებულება სრულყოფილი სახით გასცეს ჩვენს მიერ მოთხოვნილი ინფორმაცია.
რაც შეეხება ფინანსთა სამინისტროს, უწყების მიერ ჯერ კიდევ არ გამხდარა ხელმისაწვდომი ინფორმაცია თანამდებობის პირთა მიერ მიღებული პრემიებისა და დანამატების ისევე, როგორც სხვა ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ, მაშინ როდესაც მოცემულ დავაზე თბილისის საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოებმა დააკმაყოფილეს ჩვენი მოთხოვნა და დაავალდებულეს სამინისტრო გაეცა ინფორმაცია სრულყოფილი სახით.
ხაზგასასმელია, ისიც რომ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროსა და ფინანსთა სამინისტროების შემთხვევაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრობლემას ვაწყდებით მათ დაქვემდებარებულ უწყებებში, რაც სავარაუდოდ თავად სამინისტროებში არსებული პრაქტიკის განმეორებით აიხსნება.
ვიმედოვნებთ, რომ ზემოთ მითითებული უწყებების მიერ დაკმაყოფილდება ჩვენი მოთხოვნები საჯარო ინფორმაციის გაცემის შესახებ. შედეგად თავიდან იქნება აცილებული ისეთი მანკიერი პრაქტიკა, როგორსაც ადგილი განვილი წლის განმავლობაში ქონდა, როდესაც ერთი წლის დაგვიანებით ჯერ კიდევ არ არის ხელმისაწვდომი ინფორმაცია 2013 წლის განმავლობაში გაწეული სხვადასხვა ადმინისტრაციული ხარჯის შესახებ. მნიშვნელოვანია, რომ უწყებებმა პროცესის კიდევ უფრო გაჭიანურების გარეშე პროაქტიულად ხელმისაწვდომი გახადონ ინფორმაცია 2014 წლის განმავლობაში გაწეული სხვადასხვა ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ.

In March 2015 IDFI referred to every Ministry and their Sub-entity with FOI requests. The administrative bodies were sent standard requests, on the issues such as bonuses and salary supplements of high officials received during the year of 2014, representational expenses, funds spent on business trips abroad, roaming costs, audit check reports, lists of urgent procurements, vehicle fleet, replaced vehicles and IT equipment, lists of employees (indicating number of non-staff employees and the ratio of male/female employees), number of employees dismissed and information on the work experience of high public officials (CV). In addition based on the sphere of activities of the Ministries non-standard questions were sent to the entities. E.g. statistical Information on road accidents as well as on the number of persons fined for administrative offences was requested from the Ministry of Internal Affairs. The Ministry of Defense was requested to provide us with the information on the number of Georgian soldiers being killed or injured in the course of the armed conflicts in Iraq, Afghanistan and Ukraine, as well as financial assistance provided to their families.
In total 1185 requests were sent to 19 Ministries and 49 Ministry Sub-entities. IDFI received complete responses on 51.8% of the requests; incomplete responses were received on 2.9% of the questions; in 1.6% of the cases public entities refused to disclose information, while in 20.8% administrative bodies explained that information was not kept in the institution. In addition 22.9% of the requests were ignored by the public institutions.
The unprecedented low level of complete responses is explained by the fact that three Ministries and nine Sub-entities did not respond to any of our requests. IDFI has filed administrative appeals to all the mentioned institutions. In case if these entities refuse to provide us with the information even after filing an administrative appeal, IDFI will refer the case to the court with the aim of protecting its rights and interests. It should also be emphasized that the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Defense as well as Treasury Service of the Ministry of Finance and MoF Service Agency provided us with incomplete information only after administrative appeals.
Ministry of Justice, Ministry of Finance, Ministry of Internal Affairs and Ministry of Economy were the entities which ignored our FOI requests (Ministry of Internal Affairs and Ministry of Defense provided us with incomplete information only after IDFI filed administrative appeals against the institutions). It should be highlighted that all these ministries distinguished themselves with high level of accountability in the period immediate to the 2012 Parliamentary Elections, when information requested concerned administrative expenses spent by the previous governing party. Nevertheless it he following years when the case concerned the issue of disclosing information on the administrative expenses of the existing government the access to information rating of the given public institutions was gradually decreasing. The trend of access to information ratings in the given public institutions following the period of October 2012 will be discussed in details bellow. At this stage it should be emphasized that, during the period of October 2012 September 2013 complete responses received from public institutions (all administrative bodies) equaled to 81%, while beginning from 2013 the rate of complete responses was gradually decreasing and fell to 66% by the end of December 2014.
- Ministry of Finance
It should be highlighted that in the period immediate to the 2012 Parliamentary Elections the Ministry of Finance distinguished itself with high access to information rating. Nevertheless, in the following years the level of transparency at the given institution decreased. Namely, in 2013 access to information rating at the Ministry of Finance equaled to 70%, whereas in 2014 the figure decreased to 43.4%. As for 2015, to date the entity has not provided us the information on any of the 17 topics foreseen by our FOI latter, hence to date the access to information rating of the Ministry of Finance equals to 0%.
Decreased access to public information rating at the Ministry of Finance is well demonstrated by the fact that on December 25th, 2012 IDFI received complete information on salary supplements and bonuses, indicating names and surnames of the employees, while on March 5th, 2014 we received data on the summed amount of salary supplements and bonuses received by high public officials, without indication of their names and surnames.
As in the case of salary supplements and bonuses in 2014 the Ministry of Finance provided us with incomplete information on the topics such as: business trip costs abroad, list of urgent procurements, list of replaced vehicles and IT equipment etc. Hence the response of the entity was appealed by IDFI at Tbilisi City Court. The Judge granted our request and unambiguously highlighted that the Ministry of Finance had the obligation to provide us with complete, in-detailed information on the administrative expenses mentioned above, as requested by IDFI. Nevertheless the entity still refused to disclose the information and referred the case to the Appellate Court. The position of the Ministry of Finance was not shared by the second instance court either. To date the Ministry has still not disclosed information regarding the administrative expenses of 2013. Moreover the Ministry ignored our FOI request of 2015, where we requested information on the administrative expenses of 2014. After filing an administrative appeal against the refusal of the Ministry to provide us with the information the entity refused to accept our appeal and directed us to refer to the court.
- Ministry of Economy
The Ministry of Economy and Sustainable Development ignored our FOI letter of March 2015, hence we were not provided with the information on any of the 17 requests included in the request. It should be noted, that the Ministry did not disclose information in the year of 2014 either, regardless of the fact that special recommendation was issued on the case by the Ombudsman of Georgia. Precisely, the recommendation unambiguously highlighted that the practice of ignoring our request by the Ministry constituted in itself the violation of the obligation to duly respond to the FOI letter. Moreover the recommendation made it clear that all the information requested by IDFI was open public information and the Ministry was responsible to provide us with complete data.
It should be highlighted that high level of access to information was observed at the Ministry of Economy in the period following the 2012 elections (97%). Nevertheless, unfortunately, in this case the transparency trend was also explained by the fact that information concerned activities undertaken by the former governing party. The practice of the following years clarified that the entity was highly reluctant to disclose information on the same topics in the following years.
- Ministry of Justice
In 2013 the access to information rating at the Ministry of Justice equaled to 97.4%, in 2014 to – 76.4%. Unfortunately the entity ignored our FOI letter of 2015, were information on the issues such as replaced vehicle fleet and IT equipment, list of urgent procurements, representational, business trip and roaming expenses etc. (17 topics in all) was requested. With the aim of receiving the requested information IDFI filed an administrative appeal at the Ministry of Justice. As to date no response on the appeal has been received from the Ministry.
It should also be highlighted that low level of transparency was observed in the sub-entities of the Ministry of Justice. The issue will be discussed in detail below.
- Ministry of Internal Affairs
Problems linked with the access to information is still observed at the Ministry of Internal Affairs. It should be emphasized that the Ministry, similar to many other public institutions showed high level of transparency after the parliamentary elections of 2012. This was demonstrated by the fact that in 2013 the Ministry provided us with the detailed information on salary supplements and bonuses indicating names and surnames of the employees. Nevertheless the approach to disclosing the same category of information was reversed in the year of 2013, when the entity disclosed information on the salary supplements and bonuses received by high public officials only after the case was appealed at the court, and even in this case only the summed data was disclosed without indicating names of public officials.
IDFI observed problems of access to information when requesting data on the administrative expenses of the Ministry for the year of 2014 as well. The Ministry violated its obligation to provide us with a response on the FOI request and ignored the letter. With the aim of protecting our interests, IDFI filed an administrative appeal at the entity, after which the Ministry provided us with incomplete information. Precisely, information on salary supplements and bonuses was provided without indicating names and surnames of the high officials. To date no data on replaced vehicles and IT equipment, list of urgent procurements etc. was disclosed by the Ministry. Regardless of the above-mentioned it should be highlighted that the Ministry of Internal Affairs provided us with complete statistical information on traffic accidents in 2015. Complete information was also disclosed by the Ministry regarding the issue of the number of persons fined for different administrative offenses. It can be concluded that we face problems of access to information at the Ministry only in the cases when information requested is linked with different administrative expenses. Based on the monitoring activities of the IDFI, the access to information rating at the Ministry in 2013 was assessed to equal to 63.9%, in 2014 the figure fell to 26.8%. As for 2014, to date the rating of the Ministry has increased and equals to 46.5%.
- Ministry of Defense
It should be highlighted that the Ministry of Defense distinguished itself with high level of access to information during the years of 2013 (87%) and 2014 (85%). Nevertheless the Ministry ignored our FOI letter of March 2015 and provided us with the requested information only after IDFI filed an administrative appeal against the entity. In addition unfortunately the entity refused to disclose official e-mail correspondence conducted by a relevant high official on the issues of state procurement. Moreover the Ministry failed to provide us with complete information on the FOI letter with which data on the number of Georgian soldiers killed or injured in the armed conflicts of Iraq, Afghanistan and Ukraine was requested.
- Sub-Entities of the Ministries Leaving IDFI's FOI Requests Unanswered
Our FOI requests were ignored by 6 Sub-entities of the Ministry of Justice, four Sub-entities of the Ministry of Finance and by a single Sub-entity of the Ministry of Internal Affairs (the Treasury Service of the Ministry of Finance and MoF Service Agency provided us with incomplete information only after IDFI filed administrative appeals against the institutions).
As it has already been discussed above, the Ministry of Justice and the Ministry of Finance themselves refused to provide us with the requested public information. Precisely, they ignored our FOI requests. It is unfortunate that the sub-entities of the Ministry of Justice and the Ministry of Finance follow the practice implemented at their supervising ministries. It should also be highlighted that the Treasury Department of the Ministry of Finance and MoF Service Agency provided us with incomplete information with the delay of several months only after filing administrative appeals against the institutions.
In addition regarding the Sub-entities of the Ministry of Justice it should be noted that our FOI letters were ignored in the previous year as well and requested information was provided only after filing administrative appeals against the decisions.
As for the Analytical Department of the Ministry of Justice, the entity clarified that the period of ten days was not sufficient for providing us with the requested information. It should be highlighted that this scenario is not foreseen by the Georgian Legislation and even in case if the requested information is voluminous, needs acquisition and processing of separate documents or requires consultation with a subdivision of a public entity administrative bodies have the maximum period of ten days to disclose information.
Unfortunately, it should be emphasized that the above mentioned central public institutions and their sub-entities fail to duly fulfill their obligation of disclosing requesting information completely within the timeframes set by the Georgian legislation.
Sharp decrease of access to information rating is particularly problematic at the Ministry of Economy and Sustainable Development as well as at the Ministry of Finance. The Ministry of Economy still refuses to disclose information on the administrative costs of the Ministry for the years of 2013-2014. The entity fails to meet its obligations regardless of the fact that the Ombudsman of Georgia has issued a special recommendation, highlighting that the Ministry had the obligation to disclose complete information requested by IDFI.
Regarding the Ministry of Finance, it should be noted that the entity to date has not disclosed information on the amount of salary supplements and bonuses received by high public officials, as well as data on other administrative costs, regardless of the fact that Tbilisi City and Appellate Courts accepted our request and directed the Ministry to disclose information.
It is also worth highlighting that in case of the Ministry of Justice and the Ministry of Finance we face access to information problems in their sub-entities as well, which is explained by the fact that the sub-entities reflect the practice implemented at their supervising ministries.
We hope that the administrative bodies discussed above will accept our FOI requests and will avoid the practice taking place during the previous year, when more than one year later the information on the administrative costs of the public entities of 2013 is still not available. It is crucial for the entities to proactively disclose information on the administrative costs allocated during the year of 2014 without any further delay.