განცხადებები 22 აპრილი 2026
2026 წლის 13 აპრილს „ღია მმართველობის პარტნიორობამ“ (OGP) მიიღო გადაწყვეტილება საქართველოს წევრობის შეჩერებასთან დაკავშირებით. შედეგად, საქართველო გამოეთიშა ერთ-ერთ ყველაზე პრესტიჟულ საერთაშორისო პლატფორმას, რომელიც მიზნად ისახავს მთავრობის გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და მოქალაქეთა მონაწილეობის გაძლიერებას.
რა არის OGP და რატომ არის ეს მნიშვნელოვანი?
OGP აერთიანებს დემოკრატიულ და დემოკრატიის გზაზე მდგომ ქვეყნებს, რომლებიც იღებენ ვალდებულებას, გახდნენ უფრო გამჭვირვალე და პასუხისმგებლიანი საკუთარი მოქალაქეების წინაშე. ეს არის სივრცე, სადაც მთავრობები და სამოქალაქო საზოგადოება ერთად მუშაობენ კორუფციის შემცირებაზე, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდასა და მოქალაქეთა ჩართულობის გაძლიერებაზე. საქართველოც წლების განმავლობაში ითვლებოდა ამ მიმართულებით ერთ-ერთ წარმატებულ მაგალითად.
რა უძღოდა წინ გადაწყვეტილებას?
2023 წელს საქართველოს მთავრობის მიერ სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის წინააღმდეგ რეპრესიების გააქტიურების შედეგად, OGP-მ საქართველოს დროებით შეუჩერა წევრობა და მთავრობას მისცა კონკრეტული ვადა, 2025 წლის ბოლომდე, შეესრულებინა 2 რეკომენდაცია
1. გაეუქმებინა ყველა ის კანონი, რომელიც ზღუდავს სამოქალაქო საზოგადოების, მედიისა და მოქალაქეების უფლებებს; და
2. დაეცვა გამოხატვის თავისუფლება, შეკრების თავისუფლება და სამოქალაქო საზოგადოების საქმიანობა ფიზიკური და სხვა სახის თავდასხმებისგან.
რეკომენდაციების შესრულების ნაცვლად, საქართველოს მთავრობამ მდგომარეობა გააუარესა: გაგრძელდა დემოკრატიული უკუსვლა, ადამიანის ფუნდამენტური უფლებების შეზღუდვა და კიდევ უფრო მეტი კანონი იქნა მიღებული სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის წინააღმდეგ. საბოლოოდ, OGP-ის პროცესის მონაწილე სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა პროტესტის ნიშნად უარი თქვეს „ქართული ოცნების“ მთავრობასთან თანამშრომლობაზე.
OGP-მ დაასკვნა, რომ ქვეყანაში აღარ არსებობს ის მინიმალური გარემო, რომელიც საჭიროა ღია და ანგარიშვალდებული მმართველობისთვის, და საქართველოს წევრობა საბოლოოდ შეწყვიტა.
რას ნიშნავს ეს გადაწყვეტილება?
OGP-ის ეს გადაწყვეტილება არის დადასტურება, რომ საქართველო დაშორდა იმ დემოკრატიულ სტანდარტებს, რომელთა შესრულებაზეც თავად იღებდა ვალდებულებას. ქვეყანამ დაკარგა საერთაშორისო ნდობა და დემოკრატიული განვითარების შესაძლებლობები.
ერთი მხრივ, „ქართული ოცნების“ ხელისუფლება ამკაცრებს კონტროლს სამოქალაქო საზოგადოებისა და მედიის დაფინანსებაზე და ცდილობს მათი საქმიანობის შეზღუდვას „გამჭვირვალობის“ სახელით; მეორე მხრივ კი, თავად ვერ აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების სფეროში და ამის გამო კარგავს წევრობას ორგანიზაციაში, რომელიც სწორედ ამ პრინციპებზეა დაფუძნებული.
რატომ უნდა აინტერესებდეს ეს საქართველოს მოქალაქეს?
OGP-დან გამორიცხვა არ არის მხოლოდ საგარეო პოლიტიკის საკითხი. ეს პირდაპირ უკავშირდება თითოეული მოქალაქის უფლებებს – რამდენად თავისუფლად შეიძლება საკუთარი აზრის გამოხატვა, რამდენად დამოუკიდებელია მედია, რამდენად გამჭვირვალეა სახელმწიფო და რამდენად შეუძლია საზოგადოებას ხელისუფლების კონტროლი.
ეს გადაწყვეტილება გვაჩვენებს, რომ ქვეყანაში დემოკრატიული ინსტიტუტები არ ფუნქციონირებს და მოქალაქეთა ხმა აღარ ისმის.

Statements 22 April 2026
On April 13, 2026, the Open Government Partnership (OGP) made the decision to suspend Georgia’s membership. As a result, Georgia was excluded from one of the most prestigious international platforms that aims to strengthen government transparency, accountability, and citizen participation.
What is OGP and why is it important?
OGP brings together democracies and countries on the path to democracy that commit to becoming more transparent and accountable to their citizens. It is a space where governments and civil society work together to reduce corruption, increase access to information, and strengthen citizen engagement. Georgia was previously considered a successful example in this direction.
What led to the decision?
In 2023, as a result of the Georgian government’s intensified repression of civil society and the media, OGP temporarily suspended Georgia’s membership and gave the government a specific deadline of 2025 to implement two recommendations:
1. Repeal all laws that restrict the rights of civil society, the media, and citizens; and
2. Protect freedom of expression, freedom of assembly, and civil society activities from physical and other attacks.
Instead of implementing the recommendations, the Georgian government worsened the situation: democratic backsliding continued, fundamental human rights were restricted, and even more laws were passed against civil society and the media. Ultimately, civil society organizations participating in the OGP process refused to cooperate with the Georgian Dream government in protest.
OGP concluded that the country no longer had the minimum environment required for open and accountable governance, and finally terminated Georgia’s membership.
What does this decision mean?
This decision by the OGP is a confirmation that Georgia has moved away from the democratic standards it pledged to uphold. The country has lost international trust and opportunities for democratic development.
On the one hand, the Georgian Dream government is tightening control over the financing of civil society and the media and is trying to limit their activities in the name of “transparency”; on the other hand, it itself fails to meet international standards in the field of transparency and accountability and, as a result, is losing membership in an international organization that is based on these very principles.
Why should a Georgian citizen care about this?
Exclusion from the OGP is not just a matter of foreign policy. It is directly related to the rights of each citizen – how freely one can express one’s opinion, how independent the media is, how transparent the state is, and how much the public can control the government.
This decision demonstrates that democratic institutions in the country are no longer functioning and that citizens’ voices are no longer being heard.