სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრომ IDFI - ის საჩივარი დააკმაყოფილა
2014 წლის 11 თებერვალს IDFI - იმ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს მიმართა სხვადასხვა სახის, მათ შორის 2013 წელს თანამდებობის პირებზე გაცემული პრემიებისა და სახელფასო დანამატების შესახებ, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილით. სამწუხაროდ დეპარტამენტმა ინსტიტუტის აღნიშნული წერილი უპასუხოდ დატოვა.
მას შემდეგ, რაც პრესაში გავრცელდა 2013 წლის დეკემბრის თვეში სასჯელაღსრულების დეპარტამენტში გაცემული დიდი ოდენობის პრემიების შესახებ ინფორმაცია, IDFI - იმ 2014 წლის 13 მაისს განმეორებით მიმართა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტს ანალოგიური შინაარსის საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით, თუმცა დეპარტამენტმა ინსტიტუტის მოთხოვნა კვლავ უპასუხოდ დატოვა.
2014 წლის 4 ივნისს IDFI - იმ სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის მინისტრს ბატონ სოზარ სუბარს მიმართა ადმინისტრაციული საჩივრით სამინისტროს საქვეუწყებო დაწესებულების სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მიერ საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული ვალდებულებების შეუსრულებლობის შესახებ.
საქართველოს სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტრომ განიხილა IDFI - ის საჩივარი და დეპარტამენტი დაავალდებულა ინფორმაციის სრულად გაცემა ინსტიტუტის მოთხოვნებზე, რომელიც უკავშირდება 2013-2014 წლებში დეპარტამენტში გაცემული პრემიების, სახელფასო დანამატების, წარმომადგენლობითი და სამივლინებო ხარჯების და დეპარტამენტის ხელმძღვანელების დიპლომების შესახებ ინფორმაციას.
რაც შეეხება სამინისტროს გადაწყვეტილებას ინსტიტუტის მოთხოვნების, იმ ნაწილში რომელიც უკავშირდებოდა 2013-2014 წლებში დეპარტამენტის მიერ გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებული შესყიდვებისა და ავტოპარკის განახლების შესახებ მონაცემებს, დეპარტამენტს დაევალა იმგვარი ინფორმაციის გაცემა, რომელიც არ წარმოადგენს სახელმწიფო საიდუმლოებას და არ შეიცავს სხვის პერსონალურ მონაცემებს.
IDFI მიესალმება სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს გადაწყვეტილებას და იმედს გამოთქვამს, რომ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი უახლოეს მომავალში აღასრულებს ზემდგომი უწყების გადაწყვეტილებას და კანონით დადგენილ ვადაში მოგვაწვდის ჩვენს მიერ მოთხოვნილ ინფორმაციას.

On February 11, 2014 IDFI addressed to the Penitentiary Department of the Ministry of Corrections of Georgia with the requests of various information, including the information about the bonuses and surpluses of high officials in 2013. Department failed to respond to this request.
Upon spreading the information in media about the bonuses of the Department in December of 2013, IDFI once more addressed the Penitentiary Department with the request of the information; however, this request was also ignored.
On June 4, 2014 IDFI notified the Minister of Corrections of Georgia – Sozar Subari about the failure of the Probation Department to fulfill the obligation, defined by the Georgian legislation.
Ministry of Corrections of Georgia considered the complaint of IDFI and obliged the department to fully respond to the requests of IDFI connected to the bonuses, surpluses, representation and business trip costs as well as the diplomas of the high officials of the department of 2013-14.
As for the decision of the Ministry, regarding the data on the urgent procurements and purchase of vehicles, department was obliged to release the information which does not contain the state secret or personal data.
IDFI welcomes the decision of the Ministry of Corrections of Georgia and expresses hope that the Penitentiary Department will enforce the decision of the Ministry and will provide the requested information in due dates.