ფინანსური ხასიათის დანაშაულების სტატისტიკა (2004- 2014)
2014 წლის 6 მარტს IDFI-იმ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურს და საქართველოს მთავარ პროკურატურას მიმართა სხვადასხვა სახის კორუფციული დანაშაულების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის მოთხოვნით.
2014 წლის 14 მარტს IDFI -იმ საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურიდან მიიღო 2004-2014 წლებში სამსახურის მიერ გამოვლენილი ფინანსური ხასიათის დანაშაულების შესახებ სტატისტიკური ინფორმაცია. როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა 2004 წლის 15 მარტიდან 2014 წლის 6 მარტამდე საგამოძიებო სამსახურის მიერ სულ  გამოვლენილია ფინანსური ხასიათის დარღვევების  9815 შემთხვევა.  ხსენებულ პერიოდში ყველაზე მეტი დანაშაული გამოვლენილია 2005 წელს – 1863 შემთხვევა, ხოლო ყველაზე ცოტა დარღვევა  დაფიქსირდა 2008 წელს – 422 შემთხვევა.
statistics, IDFI, crime
2004-2014 წლებში გამოვლენილი ფინანსური სახის დანაშაულებს შორის ყველაზე დიდი ოდენობა (2155) გამოვლენილია მითვისება ან გაფლანგვის მუხლით. რიგით მეორე გამოვლენილ დანაშაულებს შორის არის გადასახადისათვის თავის არიდება 1709.
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის მიერ გამოვლენილი მითვისებისა და გაფლანგვის ფაქტების  ყველაზე დიდი მაჩვენებლები ფიქსირდება 2005-2007 წლებში. 2008 წლიდან 2012 წლამდე, წინა სამ წელთან შედარებით შემთხვევათა რაოდენობა თითქმის განახევრებულია. 2013 წელს კი დანაშაულის რაოდენობა გარკვეულწილად კვლავ იმატებს და 219-ს შეადგენს.
გადასახადისათვის თავის არიდების რაოდენობრივად ყველაზე მეტი  452 შემთხვევა 2010 წელს გამოვლინდა, მას შემდეგ შეინიშნება კლებადი ტენდენცია. 2013 წელს აღნიშნული მაჩვენებელი 103 შემთხვევამდე შემცირდა.
ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის მიერ გამოვლენილ ფინანსური ხასიათის დანაშაულებს შორის ერთადერთ დანაშაულს წარმოადგენს ქრთამის აღება, რომლის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (56 შემთხვევა) ფიქსირდება 2013 წელს წინა წლებთან შედარებით.  2014 წლის 6 მარტამდე საგამოძიებო სამსახურის მიერ უკვე გამოვლენილია აღნიშული დანაშაულის 8 ფაქტი.
დეტალური ინფორმაცია,  ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის მიერ 2004-2014 წლებში გამოვლენილი ფინანსური ხასიათის დანაშაულების შესახებ დანაშაულის სახეების მიხედვით, შეგიძლიათ იხილოთ ქვემოთ მოცემულ ცხრილში.
2014 წლის 31 მარტს IDFI-იმ საქართველოს მთავარი პროკურატურიდან მიიღო სტატისტიკური ინფორმაცია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 338-ე მუხლის პირველი პუნქტით  და მე-2 პუნქტის “ა”ქვეპუნქტით, რაც გულისხმობს მოხელის ან მასთან გათანაბრებული პირის და სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის მიერ ქრთამის აღებას, დაწყებული სისხლის სამართლებრივი დევნის შესახებ. პროკურატურიდან მიღებული დოკუმენტაციის მიხედვით აღნიშნული ტიპის სტატისტიკური მონაცემები იწარმოება 2012 წლიდან და შესაბამისად მათ მიერ მოწოდებული იქნა მხოლოდ 2012-2013 წლის მონაცემები.
2012 წელს მოხელეების ან მასთან გათანაბრებული პირების მიერ ქრთამის აღებისათვის  სისხლის სამართლებრივი დევნა დაწყებული იქნა 26 პირის მიმართ, ხოლო სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირის მიმართ აღნიშნული დანაშაულისთვის დევნა დაწყებულია 1 შემთხევვაში. 2013 წელს აღნიშნული ტიპის დანაშაულისთვის  პროკურატურის მიერ დაწყებული სისიხლის სამართლის დევნის  ფაქტები გაორმაგებულია.

Statistics of financial crimes (2004-2014)
On March 6, 2014 IDFI addressed the Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia and the Prosecutor’s Office of Georgia with the request of the statistical information about the various corruption-related crimes.
On March 14, 2014 IDFI obtained statistical data from the Investigation Service of the Ministry of Finance of Georgia about the financial crimes of 2004-2014. According to the received documents, between the period of March 15, 2004 and March 6, 2014 total of 9,815 cases of financial infringements were revealed. The biggest number of crimes was committed in 2005 – 1,863 cases, while the lowest number was committed in 2008 – 422 cases.
Among the financial offenses committed in 2004-2014 the highest number - 2155 cases of the misappropriation or embezzlement of the state funds were detected. The second highest number – 1709 cases of tax evasion was detected.
The highest number of misappropriation and embezzlement cases were detected by the investigation service of the Ministry of Finance of Georgia in 2005-2007. Between 2008 and 2012, number of such cases has decreased almost by half. In 2013 the number of crimes somewhat increases and reaches 219.
The highest number of tax evasion cases was detected in 2010 – total of 452 cases. However, afterwards we observed the tendency of decrease. By 2013 the number of such cases was decreased to 103.
The highest number of bribery cases (total of 56) was detected in 2013. This is the only financial crime that had the highest rate in 2013 compared to previous years. As of March 6, 2014 investigation service has already detected 8 cases of bribery.
The detailed information about the financial crimes detected in 2004-2014 by the investigation service of the ministry of Finance of Georgia is provided in the following table:
On March 31, 2014 IDFI received statistical data from the Prosecutor’s office of Georgia about the prosecutions with the charges of accepting the bribe by the public employee and the high official (defined by the paragraph 1 and paragraph 2 of the article 334 of the Criminal Code of Georgia). Based on the information obtained from the Prosecutor’s office of Georgia, such statistical data are registered only since 2012, thus they provided the 2012-2013 data.
In 2012, 26 public employees were prosecuted with the charges of accepting bribes, while there was just 1 case of prosecuting the high official with the similar charges. In 2013 the number of prosecutions for similar charges is doubled.