2013-2015 წლებში ავღანეთში დაღუპული და დაჭრილი ქართველი სამხედროები
2015 წლის 24 აპრილს IDFI-მ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან მიიღო 2013-2015 წლებში ავღანეთში საერთაშორისო უსაფრთხოების მხარდაჭერის მისიაში (ISAF) მონაწილეობისას დაღუპული და დაჭრილი საქართველოს სამხედრო მოსამსახურეებისა და მათი ოჯახებისათვის გაწეული ფინანსური დახმარებების შესახებ ინფორმაცია. როგორც აღნიშნული მონაცემები აჩვენებს, ავღანეთის სამშვიდობო მისიაში საქართველოს შეიარაღებულმა ძალებმა ყველაზე დიდი დანაკარგი 2013 წელს განიცადა, როდესაც დაიღუპა 10 და დაიჭრა 137 სამხედრო მოსამსახურე. 2014 წელს ავღანეთის სამშვიდობო მისიაში მონაწილეობისას დაიჭრა საქართველოს 7 სამხედრო მოსამსახურე.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან მიღებული დოკუმენტაციის მიხედვით, 2013 წელს დაღუპული 10 სამხედრო მოსამსახურის ოჯახს იმავე წელს ჯამში გაეწიათ 1 075 677 ლარის ოდენობის ფინანსური დახმარება. 2013 წელს დაღუპული ერთ-ერთი სამხედრო მოსამსახურის ოჯახს 2015 წელს დამატებით გაეწია 677 ლარის ოდენობის ფინანსური დახმარება.
იმავე წელს დაჭრილი 137 სამხედრო მოსამსახურიდან, სხეულის დაზიანების სიმძიმის ხარისხიდან გამომდინარე, ფინანსური დახმარება გაეწია 25 სამხედრო მოსამსახურეს ჯამში - 260 187 ლარი. 2013 წელს დაჭრილ ერთ-ერთ სამხედრო მოსამსახურეს 2015 წელს დამატებით გაეწია აგრეთვე ფინანსური დახმარება 10 000 ლარის ოდენობით.
2014 წელს დაჭრილი 7 სამხედრო მოსამსახურიდან, ერთ-ერთ მათგანს გაეწია 2 960 ლარის ოდენობის ფინანსური დახმარება.
ავღანეთში საერთაშორისო უსაფრთხოების მხარდაჭერის მისიაში საქართველოს შეიარაღებული ძალების სამხედრო მოსამსახურეები მონაწილეობას იღებენ 2009 წლის ნოემბრის თვიდან. ზემოთ წარმოდგენილ მონაცემებთან ერთად, განვლილ წლებში საქართველოს თავდაცვის სამინისტროდან მიღებული და პრესაში გავრცელებული ავღანეთში დაღუპული და დაჭრილი საქართველოს სამხედრო მოსამსახურეების შესახებ ცნობები საშუალებას გვაძლევს, წარმოგიდგინოთ სრული მონაცემები 2010 წლიდან 2015 წლის აპრილის თვემდე აღნიშნულ მისიაში საქართველოს შეიარაღებული ძალების მიერ გაწეული მსხვერპლის შესახებ, რაც მოიცავს 29 დაღუპულ და 274 დაჭრილ სამხედრო მოსამსახურეს.
ზემოთ წარმოდგენილი მონაცემების გარდა, IDFI-მ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მიმართა აგრეთვე 2014-2015 წლებში უკრაინაში მიმდინარე საბრძოლო მოქმედებებისას დაღუპული და დაჭრილი ყოფილი ქართველი სამხედრო მოსამსახურეებისა და მათი ოჯახებისათვის გაწეული ფინანსური დახმარების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნით. საქართველოს თავდაცვის სამინისტრომ ინსტიტუტის აღნიშნული მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა.

On 24th of April, 2015 IDFI received public information from the Ministry of Defense of Georgia on the total number of Georgian soldiers killed and wounded while serving at the ISAF (International Security Assistance Force) mission in Afghanistan during 2013-2015, alongside with the information about the financial aids for the soldiers and their families.
According to the received information, the huge volume of loss in Georgia’s Afghanistan death toll occurred in 2013 when 10 soldiers have been killed and 137 were wounded. According to the MOD, only 7 soldiers were wounded in 2014.
The total number of financial aid to the families of 10 dead Georgian soldiers, who have been killed in 2013 amounted 1 075 677 GEL. In 2015, the additional financial assistance of 677 GEL has been provided to the family of one of the Georgian servicemen killed in 2013 during the ISAF mission in Afghanistan.
Among 137 wounded servicemen, 25 (respectively to the proportion of injuries) received the financial aid that totaled to 260 187 GEL. Besides, in 2015, 10 000 GEL have been transferred to one of the soldiers serving in 2013 mission. Among those 7, who were wounded during 2014 mission in Afghanistan, only one received the financial aid of 2 960 GEL.
Georgia joined ISAF mission in November 2009 with deployment of about 170 soldiers in Kabul.
Based on the above-mentioned statistics as well as by the official information via press and Ministry of Defense of Georgia, it is possible to illustrate the total sum of Georgian soldiers killed and wounded from 2010 till April, 2015 while serving in the NATO - ISAF mission. During the ISAF mission in Afghanistan, Georgia lost 29 servicemen while 274 were wounded.
Although, IDFI has requested the information to the MOD about the soldiers who have been killed, wounded or injured during the 2014-2015 Ukraine’s military operations alongside with the provided financial aids to their families, the Ministry of Defense of Georgia ignored our request.