სიახლეები | კვლევები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 16 ოქტომბერი 2013
შრომით  ურთიერთობებში  გენდერულ თანასწორობასთან დაკავშირებული მონაცემების გასარკვევად IDFI-იმ  მიმართა საქართველოს 175 საჯარო დაწესებულებას. გაგზავნილი 2275 მოთხოვნიდან, ინსტიტუტმა სრულყოფილი პასუხი მიიღო 1789 მათგანზე, არასრულყოფილი პასუხი იქნა გაცემული 96 მოთხოვნაზე, უარს ადგილი ჰქონდა 3 შემთხვევაში, უპასუხოდ დატოვებული  იქნა 147 მოთხოვნა, ხოლო 240  შემთხვევაში დაწესებულებები იუწყებოდნენ, რომ მათ არ გააჩნდათ მოთხოვნილი ინფორმაცია. საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული მონაცემებზე დაყრდნობით ინსტიტუტმა განახორციელა კვლევა, რომელიც  სრულად შეგიძლიათ იხილოთ ბმულზე.
წინამდებარე სტატიაში ჩვენს მიერ გამოტანილი იქნება 2013 წლის აპრილის თვის მონაცემები, რომლებიც დაკავშირებულია უშუალოდ საჯარო დაწესებულებებში ხელმძღვანელ და რიგით პოზიციებზე დასაქმებული თანამშრომლების გენდერულ თანასწორობასთან.
საჯარო სამსახურში დასაქმებულები
„საჯარო სამსახურის შესახებ საქართველოს კანონის“ მიხედვით, საჯარო მოსამსახურე  არის საქართველოს მოქალაქე, რომელიც ამ კანონით დადგენილი წესით და დაკავებული თანამდებობის შესაბამისად, ეწევა ანაზღაურებად საქმიანობას სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის დაწესებულებაში. საჯარო მოსამსახურის სახეებია: სახელმწიფო-პოლიტიკური თანამდებობის პირი, მოხელე, დამხმარე მოსამსახურე და შტატგარეშე მოსამსახურე.  მოხელე არის პირი, რომელიც ინიშნება ან აირჩევა საშტატო თანამდებობაზე. მოხელეები იყოფიან სახელმწიფო მოხელეებად და ადგილობრივი თვითმმართველობის მოხელეებად.
საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებული საჯარო მოსამსახურეების რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ინსტიტუტმა სრულყოფილად მიიღო 166 საჯარო დაწესებულებიდან. როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა საქართველოს 166 საჯარო დაწესებულებაში სულ დასაქმებულია 74 532 პირი, რომელთაგან ხელმძღვანელ პოზიციებზე (განყოფილების უფროსი და ზემოთ) იმყოფება  8714  საჯარო  მოსამსახურე. 74 532  საჯარო მოსამსახურიდან 25 703 პირი დასაქმებულია სამინისტროების ცენტრალურ და სახელმწიფო მინისტრების აპარატებში, 30 644 პირი  – საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში, 10 421 პირი – ადგილობრივ  თვითმმართველობებში,  ხოლო დანარჩენი 7764 პირი  საქართველოს სხვა  საჯარო დაწესებულებებში.
gender1
დასაქმებულ თანამშრომელთა სტატისტიკური მონაცემები გენდერულ ჭრილში
„გენედერული   თანასწორობის  შესახებ   საქართველოს  კანონის“  მე-6  მუხლის  მიხედვით სახელმწიფო  ხელს  უწყობს  დასაქმების  თანაბარ       ხელმისაწვდომობას  ორივე სქესის პირთათვის. დღევანდელიმდგომარეობით,საჯარო დაწესებულებებში  არსებული დასაქმების  თანაბარი ხელმისაწვდომობის პირობებში, საქართველოს 166 საჯარო დაწესებულებების  74 532 თანამშრომლიდან უმრავლესობას წარმოადგენენ მამაკაცები.
მამაკაცთა რაოდენობა 52 679-ია, ხოლო ქალთა რაოდენობა – 21 853 -ს შეადგენს.
gender2
„გენდერული თანასწორობის შესახებ საქართველოს კანონის“  იმავე მუხლის მიხედვით დასაქმებისას და შრომითი მოვალეობების შესრულებისას დასაშვებია სქესის ნიშნით პირთა  არათანაბარ მდგომარეობაში  ჩაყენება  ან/და  მათთვის  უპირატესობის  მინიჭება,   რაც  გამომდინარეობს  სამუშაოს  არსიდან, სპეციფიკიდან ან მისი   შესრულების  პირობებიდან.   სწორედ   აღნიშნულ გარემოებას  უკავშირდება საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულებს შორის არსებული გენდერული დისბალანსი, ვინაიდან  საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულ  მამაკაცთა 66%-იანი   მაჩვენებელი ძირითადად განპირობებულია ძალოვან სტრუქტურებში მამაკაცების სიმრავლით. 166 საჯარო დაწესებულებიდან, რომლებმაც სრულყოფილად წარმოადგინეს გენდერულ ჭრილში დასაქმებულ თანამშრომელთა შესახებ ინფორმაცია, ძალოვან სტრუქტურებს წარმოადგენენ: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სრული სისტემა, საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ცენტრალური აპარატი, საქართველოს სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური, საქართველოს დაზვერვის სამსახური. ამ საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულია სულ 39 637 პირი, რომელთაგან 34  171 მამაკაცია, ხოლო 5 466 ქალი. რაც შეეხება “არა ძალოვან” საჯარო დაწესებულებებში დასაქმებულ თანამშრომლებს ამ შემთხვევაში 34 872 თანამშრომლიდან მამაკაცთა რაოდენობაა 18 508, ხოლო ქალთა რაოდენობა შეადგენს 16 387-ს.
gender3
ძალოვან სტრუქტურებში დასაქმებულ თანამშრომლების რაოდენობაში შესულია მხოლოდ საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ცენტრალური აპარატის მონაცემები. რაც შეეხება საქართველოს თავადაცვის გაერთიანებულ შტაბში (საქართველოს შეიარაღებული ძალები) შემავალ სამხედრო მოსამსახურეთა რაოდენობას, აღნიშნული წარმოადგენს სახელმწიფო საიდუმლოებას, რის გამოც საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს მიერ მოწოდებულია მხოლოდ სამხედრო მოსამსახურეთა პროცენტული მონაცემები გენდერული ჭრილში  რაც გამოიყურება შემდეგნაირად:
gender4
საჯარო დაწესებულებების მიხედვით დასაქმებულთა გენდერული ბალანსი განსხვავებულია. სამინისტროების ცენტრალურ და სახელმწიფო მინისტრების აპარატებში დასაქმებულთა 78,6 % მამაკაცია. თუმცა ამ ტიპის საჯარო დაწესებულებებში, დასაქმებულ მამაკაცთა მაღალი პროცენტი  კვლავ განპირობებულია ძალოვან სტრუქტურებში დასაქმებულ მამაკაცთა სიმრავლით. ძალოვანი სტრუქტურების გარეშე სამინისტროების ცენტრალურ და სახელმწიფო მინისტრების აპარატებში დასაქმებულთა უმრავლესობა – 56,5%-  ქალია. მსგავსი მდგომარეობაა საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში დასაქმებულ თანამშრომლების მაგალითზე. ზოგადად, სსიპ-ებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში დასაქმებულთა შორის 67,2% მამაკაცია, თუმცა ძალოვანი სტრუქტურების გამოკლებით დასაქმებულებში ქალები ჭარბობენ და მათი მაჩვენებელი 51,7 %-ს შეადგენს.
განსახვავებული მდგომარეობაა ადგილობრივ თვითმმართველობებში (მერია, გამგეობა). მიუხედავად იმ ფაქტისა, რომ თავისი  საქმიანობის სპეციფიკიდან  გამომდინარე, აღნიშნულ დაწესებულებებს ძალოვანი სტრუქტურები არ გააჩნიათ, მამაკაცთა რაოდენობა საგრძნობლად აღემატება ქალთა რაოდენობას.  დასაქმებულ მამაკაცთა მაჩვენებელი 67,5%-ს შეადგენს.
gender5
ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებულ თანამშრომელთა გენდერული მდგომარეობა
საქართველოს  საჯარო დაწესებულებებში ხელმძღვანელ პოზიციებზე (განყოფილების უფროსი და ზემოთ) დასაქმებული თანამშრომლების შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია მოგვაწოდა 168 საჯარო დაწესებულებამ. მიღებული დოკუმენტაციის მიხედვით ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებულია 9 250 პირი, რომელთაგან უმრავლესობას მამაკაცები წარმოადგენენ. ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებული მამაკაცების რაოდენობაა – 7245, ხოლო ქალების – 2005.
gender6
საქართველოს საჯარო სამსახურებში დასაქმებულ თანამშრომელთა გენდერული ბალანსის ანალიზისას გამოჩნდა, რომ მამაკაცთა მაღალი პროცენტი ძირითად განპირობებული იყო ძალოვან სტრუქტურებში დასაქმებულ მამაკაცთა სიმრავლით, ხოლო არა ძალოვან სტრუქტურებში ქალთა რაოდენობა თითქმის გათანაბრებული იყო მამაკაცთა რაოდენობასთან. აღნიშნული ტენდენცია ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებულ თანამშრომლების შემთხვევაში არ შეინიშნება. ხელმძღვანელ მამაკაცთა რაოდენობა, როგორც ძალოვან, ისე არა ძალოვან საჯარო დაწესებულებში, ძალიან მაღალია. ხელმძღვანელ პოზიციებზე დასაქმებულ თანამშრომელთა შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია ზემოთ მოყვანილი ძალოვანი სტრუქტურების გარდა ასევე მოწოდებულია საქართველოს თავდაცვის გენერალური შტაბის და სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მიერ.
gender7
საჯარო  დაწესებულებების  სახეების  მიხედვით  ნებისმიერ  შემთხვევაში  ხელმძღვანელ  პოზიციებზე  დასაქმებულ  მამაკაცთა  რაოდენობა  აღემატება  ხელმძღვანელ  პოზიციებზე  დასაქმებულ  ქალთა  რაოდენობას.  ძალოვანი სტრუქტურების  ჩათვლითხელმძღვანელ  პოზიციებზე დასაქმებულ მამაკაცთა უპირატესობა (83,4%) განსაკუთრებით გამოჩნდა სამინისტროების ცენტრალურ და სახელმწიფო მინისტრის აპარატებში, ხოლო ძალოვანი სტრუქტურების გარეშე მამაკაცების ყველაზე მეტი პროცენტული მაჩვენებელი (76%)ფიქსირდება ადგილობრივ თვითმმართველობებში (მერია,  გამგეობა)

Inquiring the data on gender equality in terms of labour relations, IDFI has disseminated the questionnaire in 175 Public Authorities. Out of the 2 275 requests sent to the public authorities, IDFI has received 1789 complete and 96 incomplete responses, 3 refusal, and 147 were left unanswered, explaining that they did not possess the requested information or had not taken definite actions. Based on the received data the Institute has conducted research. For the full version of the research please follow the link.
The given article will overview data for April 2013, directly connected with gender equality of employees and officials in public institutions.
In accordance with the Law on Public Service of Georgia, “a public servant is a citizen of Georgia that, as a paid employee, renders services in compliance with the law regulations and position requirements in the state or local self-government institutions. Types of public services are: Governmental political officer, servant, support servant, and temporary servant. A servant is a person who is appointed or elected on the position. Servants are divided into Government and local self-government servants.
IDFI has received comprehensive statistics about public servants from 166 public authorities of Georgia. Based on the statistics, there are a total of 74 532 public servants in 166 public authorities of Georgia, out of which 8 714 are high ranking public officials (heads of Unit officers and senior). Out of a total of 74 532 public servants, 25 703 personnel are employed in the ministries’ central and state ministerial offices, 30 644 in public legal entities and sub-agencies, 10 421 in local self-government bodies, and 7 764 in other public institutions in Georgia.
According to article 6 of the “Law on Gender Equality”, the Government promotes equal opportunities for both sexes. Under the current circumstances of equal employment opportunities for public servants, out of 74 532 public servants from 166 public authorities, the majority are men.
Quantity of Men is 52 679 / Quantity of Women 21 853
In accordance with the samearticle of the “Law on Gender Equality” of Georgia, there are provisions of unequal and or/precedent circumstances due to specific scope of work and situation in the context of employment and labour relation for both sexes. Unequal gender balance (66% of men in the public authorities) in public authorities is related to the mentioned factor, particularly in law enforcement institutions. Out of the 166 public authorities that submitted comprehensive information related to public servants, the following are implied under law enforcement institutions, based on the specific scope of work: the Ministry of Internal Affairs, the Central Office of the Ministry of Defense, the State Defense Special Service, and the Intelligence Service. 39 637 servants are employed, out of which 34 171 are men and 5 466 are women. In “non-law enforcement agencies”, there are a total of 34 872 servants, out of which 18 508 are men and 16 387 are women.
Data about public servants in law enforcement structures demonstrate statistics from the Central Secretary at the Ministry of Defense of Georgia. As for the statistics of servants of the Armed Forces of the Ministry of Defense of Georgia, the data is a top-secret and percentage figures are shown in terms of gender in the following way:
Gender balance of public servants in public authorities is not equal. 78.6 % of public servants in the central and state ministerial offices of the ministries are men. However, the high percentage of men in these types of public authorities is due to a large quantity of men in the law enforcement structures. Apart from law enforcement structures, the majority, namely 54.5 % of servants, are women in the central and state ministerial offices of the ministries. Similar cases can be found among public servants in public legal entities and sub-agencies. In general public legal entities 67.2 % of the employees are men, though excluding law enforcement structures, the percentage of women is higher and equals to 51.7 %.
Statistics varies in local self-government bodies (City Halls, Municipal Boards). Despite the fact that the factors related to scope of work in the law enforcement structures are not considered, men highly exceed the percentage of women. Indicator of men equals to 67.5 %.
Comprehensive data about high ranking officers (heads of unit or higher) was received from 168 public authorities.According to the data received, 9 250 servants of high ranking positions were occupied by mostly men. The number of men equals 7245, whereas there are 2005 women.
Analyses of data about gender balance of public servants in the public authorities of Georgia has showed that a high percentage of men can be observed due to the specific scope of work in law enforcement structures, whereas women and men percentage in general is equal, though this tendency is not observed in high ranking positions.The quantity of men both in law enforcement and non-law enforcement structures is very high. Comprehensive information about the high ranking officers has been received from law enforcement structures as well, such as General HQs of the Ministry of Defense of Georgia and Law Enforcement Department.
In any case, the number of male high ranking officials highly exceeds the number of female high ranking officials in public authorities. The higher number of high ranking male officers (83.4%) was especially apparent in the central and state offices of the ministries, while the largest percentage of male (76 %) officials was observed in the local self governments (City Halls and Municipal Boards), excluding the law enforcement agencies.