მთავრობის კანცელარიის (ადმინისტრაციის) 2013 -2014 წლების სხვადასხვა ხარჯები
2013 წლის პირველი იანვრიდან 2014 წლის 8 ივლისამდე საქართველოს პრემიერ მინისტრების ბიძინა ივანიშვილის და ირაკლი ღარიბაშვილის სამივლინებო ხარჯებმა სულ შეადგინა 155 825 ლარი. აღნიშნული თანხიდან ბიძინა ივანიშვილის სამივლინებო ხარჯები შეადგენს 19 613 ლარს (დღიური -  6 899 ლარი, სასტუმრო - 12 714 ლარი), ხოლო ირაკლი ღარიბაშვილის 136 212 ლარს (დღიური - 14 886 ლარი, სასტუმრო - 98 004 ლარი, გზა - 23 332 ლარი). ბიძინა ივანიშვილის ყველაზე ძვირადღირებული  ვიზიტი განხორციელდა საფრანგეთში - 7 758 ლარი, ხოლო ირაკლი ღარიბაშვილის ამერიკის შეერთებულ შტატებში - 43 817 ლარი.
როგორც ზემოთ ავღნიშნეთ 2013 -2014 წლებში საქართველოს პრემიერ მინისტრის ყველაზე ძვირად ღირებული ვიზიტი  განხორციელდა ამერიკის შეერთებულ შტატებში. საქართველოს მთავრობის კანცელარიის ვებ-გვერდზე განთავსებული აღნიშნული ვიზიტის შესახებ ბრძანების მიხედვით  ირაკლი ღარიბაშვილი ამერიკის შეერთებულ შტატებში იმყოფებოდა 2014 წლის 22 თბერვლიდან 1 მარტის ჩათვლით, შესაბამისად აღნიშნულ ვიზიტზე პრემიერის ყოველდღიური სასტუმროს ხარჯი შეადგენს  2198 ლარს, ხოლო დღიური ნორმა 364 ლარს. თუ სასტუმროს მომსახურებაზე გაწეულ აღნიშნულ ხარჯს შევადარებთ საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ამერიკის შეერთებულ შტატებში 2013 წლის 24 აპრილიდან 2 მაისამდე პერიოდში ვიზიტისას გაწეულ ანალოგიურ ხარჯებს ვნახავთ, რომ სხვაობა საკმაოდ დიდია. აშშ -ში საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის ცხრა დღიანი ვიზიტის მანძილზე სახელმწიფო ბიუჯეტს პრეზიდენტის სასტუმროში განთავსება დაახლოებით 43 300 აშშ დოლარი დაუჯდა, რაც ყოველდღიურად დაახლოებით 4800 აშშ დოლარს შეადგენს.
2014 წლის 1 იანვრიდან 8 ივლისამდე მთავრობის კანცელარიის თანამდებობის პირების ქვეყნის გარეთ განხორციელებულ ვიზიტებზე გაწეულმა სამივლინებო ხარჯებმა სულ შეადგინა 156 191 ლარი. აღნიშნული თანხიდან ყველაზე დიდი თანხა დახარჯულია სამსახურის უფროსის გიორგი მირცხულავას - 52 196 ლარი და კანცელარიის უფროსის მოადგილის ნინო კობახიძის - 39 358 ლარი მივლინებებზე.  მათი სამივლინებო ხარჯების უდიდესი ნაწილი დაკავშირებულია ე.წ. როუმინგულ მომსახურებაზე. გიორგი მირცხულავას შემთხვევაში როუმინგის ხარჯი შეადგენს 25 092 ლარს, ხოლო ნინო კობახიძის შემთხვევაში - 19 855 ლარს.
2013 წელს ქ. დავოსში მსოფლიო ეკონომიკურ ფორუმზე დასასწრებად დელეგაციის სამივლინებო ხარჯებმა შეადგინა 162 633 ლარი. აღნიშნული თანხიდან 106 788 ლარი წარმოადგენს სასტუმროს ხარჯს, 15 416 ლარი მგზავრობის ხარჯს, ხოლო აღნიშნული ვიზიტის ფარგლებში როუმინგულ მომსახურებაზე გაწეულმა ხარჯმა შეადგინა 6191 ლარი.  საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის მიერ 2013 წელს დელეგაციის ვიზიტებზე გაწეული სამივლინებო ხარჯები გამოიყურება შემდეგნაირად:
•  საკონსულტაციო მომსახურებაზე გაწეული ხარჯები
2013-2014 წლებში საქართველოს მთავრობის კანცელარიის საკონსულტაციო მომსახურებაზე გაწეულმა ხარჯებმა სულ შეადგინა 310 000 აშშ დოლარი. აღნიშნული თანხა სრულად გადახდილია ლობისტური კომპანიის PATTON BOGGS LLP მომსახურებისათვის. საკონსულტაციო მომსახურებაზე გაფორმებული ხელშეკრულების მიხედვით ხსენებული კომპანია საქართველოს დახმარებას უწევს ამერიკის შეერთებულ შტატებთან ორმხრივ ურთიერთობებში, ნატოსკენ სწრაფვაში, ამერიკის მთავრობასა და კონგრესთან ურთიერთობაში, მედიასთან და გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან ურთიერთობაში, ხელს უწყობს შესაბამისი ღონისძიებებისა და შეხვედრების მოწყობას ამერიკის შეერთებული შტატებისათვის საქართველოში მიმდინარე მოვლენების გაცნობის მიზნით.
საინტერესოა, რომ 2012 წლის ოქტომბრის თვის საპარლემენტო არჩევნებამდე აღნიშნული ლობისტური კომპანიის მომსახურებით  აქტიურად სარგებლობდა აგრეთვე საქართველოს ყოფილი პრემიერ მინისტრი ბიძინა ივანიშვილი.
•  წარმომადგენლობითი ხარჯები
საქართველოს მთავრობის კანცელარიის მიერ 2013 წელს გაწეულმა წარმომადგენლობითმა ხარჯებმა სულ შეადგინა 485 143 ლარი. აღნიშნული თანხიდან ყველაზე მეტი 118 864 ლარი  დახარჯულია  ბაზალეთის ტბაზე 26 მაისს ჩატარებულ ღონისძიებაზე. პრეზიდენტის ინაუგურაციასთან დაკავშირებით მთავრობის კანცელარიის წარმომადგენლობითმა ხარჯებმა შეადგინა 100 302 ლარი.   კანცელარიის ყველაზე ძვირად ღირებული წარმომადგენლობითი ხარჯები გამოიყურება შემდეგნაირად:
• გადაუდებელი აუცილებლობით განხორციელებული შესყიდვები
2013 წელს  საქართველოს მთავრობის კანცელარიის მიერ განხორციელებული  70 889 ლარის ღირებულების სახელმწიფო შესყიდვა  განპირობებული იყო გადაუდებელი აუცილებლობით. აღნიშნული თანხიდან ყველაზე დიდი თანხა (11 350 ლარი) მოხმარდა 3 მეტალოდეტექტორის გადაუდებელი აუცილებლობით შესყიდვას.
•  შტატგარეშე მოსამსახურეთა შრომის ანაზღაურება
დღეის მდგომარეობით საქართველოს მთავრობის კანცელარიაში დასაქმებულია 70 შტატგარეშე მოსამსახურე.  განვლილ წლებთან შედარებით კანცელარიაში შეინიშნება შტატგარეშე მოსამსახურეების  რაოდენობის მნიშვნელოვანი ზრდა. მაგალითად 2012 წლის 1 სექტემბრის მდგომარეობით კანცელარიაში დასაქმებული იყო დაახლოებით ოთხჯერ ნაკლები  შტატგარეშე მოსამსახურე.
საქართველოს მთავრობის კანცელარიაში შტატგარეშე მოსამსახურეების ზრდამ განაპირობა მათი შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული ხარჯების მნიშვნელოვანი მატება. 2013 წელს შტატგარეშე მოსამსახურეების შრომის ანაზღაურებაზე გაწეულმა ხარჯებმა სულ შეადგინა 484 754 ლარი, მაშინ როდესაც 2014 წლის ნახევარი წლის მანძილზე უკვე დახარჯულია 770 064 ლარი. ამასთან აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2014 წელს შტატგარეშე თანამშრომლებზე  პრემიის სახით გაცემულია მხოლოდ 1 875 ლარი, ხოლო 2013 წელს 40 739 ლარი. შესაბამისად, შეიძლება ითქვას რომ 2014 წელს შტატაგარეშე მოსამსახურეების შრომის ანაზღაურებაზე გაწეული ხარჯების ზრდა  განპირობებულია  დასაქმებულთა  რაოდენობის მნიშვნელოვანი მატებით.
•  პრემიები და სახელფასო დანამატები
საქართველოს პრემიერ მინისტრ ბიძინა ივანიშვილის  2013 წლის 15 მარტის N52  და  28 თებერვლის N44 ბრძანებების საფუძველზე განისაზღვრა მთავრობის კანცელარიის უფროსის და კანცელარიის სხვა საჯარო მოსამსახურეთათვის სახელფასო დანამატის გაცემის წესი.  აღსანიშნავია, ის ფაქტი რომ აღნიშნული ბრძანებების მიხედვით ყოველთვიური სახელფასო დანამატის ოდენობა განსაზღვრულია მხოლოდ კანცელარიის უფროსისათვის - 4335 ლარი (ხელზე 3468 ლარი).
როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა, აღნიშნული ბრძანებების მიხედვით დარეგულირდა მხოლოდ კანცელარიის უფროსის სახელფასო დანამატის ოდენობა, ხოლო კანცელარიის სხვა საჯარო მოსამსახურეებზე დანამატის განსაზღვრის კომპეტენცია მიენიჭა კანცელარიის უფროსს. ამავე დროს, დოკუმენტების მიხედვით, მთავრობის  კანცელარიაში აღარ ხდება პრემიის ყოველთვიურად გაცემა, თუმცა დამკვიდრდა დანამატების ყოველთვიურად გაცემის პრაქტიკა. მაგ. დეპარტამენტის უფროსები ირაკლი ქარსელაძე და გაიოზ თალაკვაძე 2013 წლის მარტის თვიდან (აღნიშნული ბრძანების შემდგომ) იღებდნენ იგივე  5 075 ლარის (ხელზე 4060 ლარი) ოდენობის ყოველთვიურ სახელფასო დანამატს, რამდენსაც იღებდნენ წინა თვეებში  პრემიის სახით. ამავე დროს, 2013 წელს  მათი პრემიისა და სახელფასო დანამატის სახით მიღებული შემოსავლები  აღემატება კანცელარიის უფროსის შემოსავლებს.
საქართველოს მთავრობის კანცელარიის  2012 და 2013 წლების ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშში არსებული მონაცემების მიხედვით 2013  წელს  გაცემული პრემიების რაოდენობა 2012 წელთან შედარებით შემცირდა 1 795 958 ლარით, ხოლო სახელფასო დანამატების რაოდენობა გაიზარდა 1 407 208 ლარით.
2014 წლის იანვრის თვეში პრემიერ მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის ბრძანების საფუძველზე მთავრობის კანცელარიის საჯარო მოსამსახურეთათვის დანამატის გაცემის წესი იგივე შინაარსით განისაზღვრა.
შესაბამისად, აღნიშნული ბრძანების შემდგომ სახელფასო დანამატების გაცემისა და ოდენობის განსაზღვრის წესი 2014 წლის საწყისი 6 თვის მონაცემების მიხედვით არ არის შეცვლილი. კანცელარიის უფროსის მოადგილეების და დეპარტამენტის უფროსების უმრავლესობა ყოველთვიურად იღებენ 5075 ლარის (ხელზე 4060 ლარი)  ოდენობის სახელფასო დანამატს. შესბამისად, 2014 წლის საწყისი 6 თვის განმავლობაში თანამდებობის პირებზე გაცემული სახელფასო დანამატები გამოიყურება შემდეგნაირად:
2014 წლის საწყისი 6 თვის განმავლობაში პრემიები გაცემულია მხოლოდ შემდეგი თანამდებობის პირების შემთხვევაში:
როგორც ზემოთ მოყვანილმა მონაცემებმა აჩვენა საქართველოს მთავრობის კანცელარიაში 2013 წლის მარტის თვის შემდგომ   ყოველთვიური პრემიები ჩანაცვლებულია სახელფასო დანამატებით. სხვადასხვა მაღალი თანამდებობების შემთხვევაში ყოველთვიურად გაიცემა თანამდებობრივ სარგოზე მაღალი ოდენობის სახელფასო დანამატები. ამავე დროს, მთავრობის კანცელარიის საჯარო მოსამსახურეთა ყოველთვიური თანამდებობრივი სარგოები (ხელფასი) გამოიყურება შემდეგნაირად:
დასასრულს გვინდა აღვნიშნოთ, რომ 2014 წლის 15 ივლისს საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული იქნა დადგენილება საჯარო დაწესებულებებში პრემიის ოდენობისგან საზღვრის წესის დამტკიცების შესახებ, რომელიც საქართველოს მთავრობას დაქვემდებარებულ უწყებებში დაარეგულირებს პრემიების გაცემის წესს. ამასთან საქართველოს პარლამენტში ინიცირებული იქნა საკანონმდებლო ცვლილების პაკეტი, რომელიც დაკავშირებულია აგრეთვე პრემიების გაცემის წესის დარეგულირებასთან. თუმცა, ზემოთ მოყვანილმა მონაცემებმა (სხვა საჯარო დაწესებულებებში ბოლო დროს დამკვიდრებული პრაქტიკის მსგავსად) ნათლად აჩვენა, რომ პრემიების გაცემის საკითხთან  ერთად საკანონმდებლო დონეზე აუცილებელია აგრეთვე სახელფასო დანამატების გაცემის წესის რეგულირებაც.
ჩვენი აზრით, საჯარო სამსახურში შრომის ანაზღაურების სისტემა საჭიროებს კომპლექსურ რეფორმას, მათ შორის თანამდებობრივი სარგოების (ხელფასის) პროპორციულ გაზრდას და პრემია-დანამატების გაცემის წესის თანამდებობრივ სარგოსთან შესაბამისობაში მოყვანას. ასეთი მიდგომა თავისთავად გამორიცხავს თანამდებობრივ სარგოზე მეტი ოდენობის პრემიისა თუ დანამატის ყოველთვიური გაცემის აუცილებლობას. ვფიქრობთ, რომ ეს პრობლემა აუცილებლად მოგვარდება საჯარო სამსახურის რეფორმის კონცეფციის იმპლემენტაციის პირობებში. რეფორმის განხორციელება ხელისუფლებას მისცემს მაღალ კვალიფიცირებული კადრების თავისუფლად მოზიდვისა და შენარჩუნების საშუალებას, რაც დღეს ხდება პირველ რიგში არა სახელფასო განაკვეთების, არამედ სახელფასო დანამატებისა თუ საპრემიო წახალისების ხარჯზე.

Official visit expenses
From 1st of January, 2013 till 8th of July, 2014 the total amount of the official visit expenses of Prime Ministers of Georgia – Bidzina Ivanishvili and Irakli Gharibashvili has amounted to 155 825 GEL. Out of these the official visit expenses of Bidzina Ivanishvili were 19 613 GEL (daily allowance - 6 899 GEL, hotel- 12 741 GEL), while Irakli Gharibashvili’s official visit expenses were 136 212 GEL (daily allowance 14 886 GEL, hotel – 98 004 GEL, travel - 23 332 GEL). The most expensive visit of former Prime-Minister Bidzina Ivanishvili was in France with total cost of 7 758 GEL, while the most expensive visit of Irakli Gharibashvili was in the USA - 43 817 GEL.
As mentioned above, the most expensive visit of Prime-Minister of Georgia in 2013-2014 was to the USA. According to the official document published on the web-site of the Chancellery of the Government of Georgia, the duration of visit was from 22nd of February until 1st of March, 2014, with daily hotel expenses - 2198 GEL and daily allowance of 364 GEL. If we compare hotel expenses of the former President of Georgia Mikheil Saakashvili during his stay in the USA from 24th April till 2nd of May, 2013, the difference is quite substantial. Within the 9 day-trip of the former president of Georgia Mikheil Saakashvili to US, the hotel expenses have amounted to 43 300 USD, or about 4 800 USD daily.
From 1st of January until 8th of July, 2014, the total cost of the official visits abroad the senior officials of Chancellery of Georgia has amounted to 156 191 GEL, out of which the largest amount was spent on the visit of head of the department – Giorgi Mirtskhulava - 52 196 GEL and the visit of the deputy of Chancellery head - Nino Kobakhidze - 39 358 GEL. The largest part of their expenses is connected to roaming service. In case of Giorgi Mirtskhulava the roaming expenses are 25 092 GEL, while in case of Nino Kobakhidze – 19 855 GEL.
In 2013, 162 633 GEL was spent on official visit to attend World Economic forum which took place in Davos. Out of the total sum hotel expenses have amounted to 106 788 GEL, 15 416 GEL was spent on travel while the amount of roaming expenses was 6191 GEL.
Consulting service expenses
310 000 USD has been spent in 2013-2014 for advisory service of the Chancellery of Georgian Government. The abovementioned amount was paid to a Lobbyist Company PATTON BOGGS LLP. According to the agreement signed on provision of consulting services, the company assists Georgia in bilateral relations with the USA, promotes Georgia’s aspiration to the NATO, in relations with the government of the USA and the congress, the media and decision makers, helps in organizing events and meetings in order to spread information in the US about ongoing situation in Georgia.
In light of this, it is worth mentioning that before October 2012 elections the former Prime Minister of Georgia Bidzina Ivanishvili was actively using the services of the abovementioned Lobbyist Company.
Representation expenses
The total amount of representation expenses of the Chancellery of Georgian Government in 2013 has amounted to 485 143 GEL. The largest part of this amount, 118 864 GEL was spent on the event organized for 26th of May on Bazaleti Lake. The representation expenses incurred for inauguration of the President have amounted to 100 302 GEL.
Urgent procurements
In 2013, 70 889 GEL was spent on urgent procurements of the Chancellery of Georgia. The largest amount (11 350 GEL) was spent on urgent purchasing of 3 “Metal Detectors”.
Remuneration of the out-of-staff members
Currently there are 70 out-of-staff employees in the Chancellery of the Government. As compared to the previous year this number has been substantially increased. For instance, by 1st September of 2012, the number of out-of-staff employees was four times less.
The growing number of not on the staff employees has resulted in increase of their remuneration expenses. In 2013 the total amount spent on remuneration of out-of-staff employees was 484 754 GEL, while for the first half of the current year already 770 064 GEL has been spent. Besides, it should be mentioned that the amount of bonuses given to out of staff employees in 2014 was only 1 875 GEL in contrast with 40 739 GEL in 2013. Therefore it can be concluded that the increase of costs on out of staff employees in 2014 is directly associated with substantial growth of the number of employees.
Bonuses and salary supplements
With the Decree N52 (15th of September, 2013) of the Prime Minister Bidzina Ivanishvili and the order N44 (28th of February, 2013) the regulation of salary supplements of the head and other officials of the Chancellery has been defined. It should be mentioned that according to the abovementioned decrees monthly salary supplement is defined only for the head of Chancellery 4335 GEL gross (3468 GEL net).
According to the received documents, abovementioned decrees defined only salary supplement of the head of the Chancellery, while the competence to decide upon salary supplement of other civil servants has been given to the Chancellery head. Besides, according to the documents, there are no more cases of monthly bonuses, however, the practice of monthly salary supplements has been established. For instance, starting from March, 2013 (after the abovementioned order) the heads of the departments Irakli Karseladze and Gaioz Talakvadze received salary supplement of 5 075 GEL a month, the same amount as the monthly bonuses received in previous months. Besides, the income received by them in 2013 as bonuses and salary supplements exceeds the income of the head of the Chancellery.
According to the data in 2012 and 2013 budget implementation report, the total amount of bonuses given in 2013 has been decreased by 1 795 958 GEL, while the amount of salary supplements has been increased by 1 407 208 GEL.
In January 2014, the Prime-minister Irakli Gharibashvili issued the order which defines the same rule for giving salary supplements to the civil servants of the Government Chancellery.
Thus, according to the data of first 6 months of 2014, the rule of giving salary supplements has not been changed. Most of deputy heads of the Chancellery and heads of departments receive 5075 GEL gross (4060 GEL net) a month as salary supplements.
During the 6 months of 2014, the bonuses are given to the following senior officials.
As the information given above indicates, since March 2013 monthly bonuses of the Chancellery of the Government have been replaced by salary supplements. In case of various senior officials salary supplements exceed salaries.
Last but not least we would like to note that on July 15, 2014 the Government of Georgia adopted decree on rule of defining the amount of bonuses in civil service, which will regulate issuing of bonuses in all sub-agencies of the Government. Besides, package of legislative amendments has been initiated in the Parliament of Georgia, also relating to regulation of bonuses. However, as the data given above (and the practice in other public institutions) has clearly shown, along with bonuses the issue of regulating salary supplement on legislative basis should also be discussed.
We believe that, the current remuneration system of the Civil Service needs more complex reform, including proportional increase of salaries and adjusting bonuses and salary supplements in accordance with salaries. Such approach excludes necessity of giving bonuses or salary supplements larger than salaries. We believe that this problem will definitely be solved with implementation of Civil Service Reform concept. Implementation of the reform will enable the government to freely attract and maintain highly qualified personnel, based not on the salaries but on salary supplements or bonuses.