IDFI-მ ანგარიშის - საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში 2014 პრეზენტაცია გამართა
ხუთშაბათს, 12 თებერვალს 11:00 საათზე, სასტუმრო „თბილისი მერიოტში“ „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ (IDFI) გამართა ანგარიშის - „საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში 2014“ პრეზენტაცია და საჯარო ინფორმაციის თვალსაზრისით ყველაზე ღია და დახურული საჯარო დაწესებულებები დაასახელა. გამართულ ღონისძიებას ესწრებოდნენ სხვადასხვა საჯარო უწყებების, ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლები.
2010 წლიდან IDFI ახორციელებს პროექტს „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.OpenData.ge” ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს ფინანსური მხარდაჭერით. გასული ერთი წლის მდგომარეობა IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა, გამგეობის თავმჯდომარემ - ლევან ავალიშვილმა და ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს წარმომადგენელმა ვახტანგ ავალიშვილმა თავიანთ პრეზენტაციებში მიმოიხილეს.
გიორგი კლდიაშვილმა ყურადღება საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკის გაუმჯობესების ძირითად ტენდენციებზე და გამოწვევებზე გაამახვილა, ავალიშვილის პრეზენტაცია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას შეეხებოდა, ხოლო ვახტანგ ნაცვლიშვილმა ამ კუთხით მიმდინარე საკანონმდებლო ცვლილებებზე ისაუბრა.
IDFI-ის გუნდის მიერ 2014 წელს პროექტის განხორციელებისას საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით სულ გაიგზავნა 5 466 განცხადება 308 საჯარო დაწესებულებაში. აქედან ორგანიზაციამ მიიღო:
• სრულყოფილი პასუხი - 3 628(66,4%)
• არასრულყოფილი პასუხი -356(6,5%)
• უარი -85(1,5%)
• უპასუხო-1 397(25,6%)
ინსტიტუტის გამგეობის თავმჯდომარის, ლევან ავალიშვილის თქმით, უარების 65% IDFI-მ შპს-ებისა და ააიპებისგან მიიღო და საჭიროა საკანონმდებლო რეფორმა ამ კუთხით გაუმჯობესებისთვის.
გასულ წელს ყველაზე პრობლემატური საკითხები, რომლებზეც ინფორმაციის მიღება რთული იყო, ეხებოდა ელექტრონულ მიმოწერას, მრჩეველების შესახებ საჯარო მონაცემებს, სამართლებრივ აქტებს პროაქტიული გამოქვეყნების შესახებ. IDFI-ს წინა ანგარიშში კი იკვეთებოდა, რომ ყველაზე რთულად მისაღები იყო ინფორმაცია პრემიებისა და დანამატების თაობაზე, წელს კი ამ კუთხით მდგომარეობა გაუმჯობესებულია.
IDFI-ს დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა ანგარიშის პრეზენტაციზე აღნიშნა, რომ 2012 წლის პირველი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ, საწყის ეტაპზე, (2012 წლის ოქტომბერი - 2013 წლის სექტემბერი) სრულყოფილად გაცემული პასუხების 81%-იანი მაჩვენებელი მიმდინარე პროექტის ფარგლებში 66% - მდე შემცირდა, ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები 11%-დან 26%-მდე გაიზარდა და 2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე არსებულ ნიშნულს მიუახლოვდა.
მისი თქმით, საკმაოდ მოულოდნელი, მაგრამ ძალიან მისასალმებელი ფაქტი იყო ის, რომ ეროვნული უშიშროების და დაზვერვის სამსახურებმა 100% გამჭვირვალეობა აჩვენეს.
პრეზენტაციაზე გაიმართა დაჯილდოების ცერემონიალიც. დასახელდა საჯარო ინფორმაციის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით ყველაზე ღია და დახურული უწყებები.
IDFI-ის გაუმჭვირვალობის სერტიფიკატი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვისათვის გადაეცა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, რომელსაც ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე დაბალი მაჩვენებელი აქვს.
IDFI-ს სიგელი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებისათვის გადაეცა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციას, რომელმაც ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის ყველაზე მეტად გააუმჯობესა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი. 2012-2013 წლების მაჩვენებელთან (75%) შედარებით მიმდინარე პროექტში საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესდა 23%-ით და შეადგინა 98%.
სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი კი დასახელდა, როგორც 2014 წელს ყველაზე დახურული საჯარო დაწესებულება.
სპეციალური ჯილდოები (სიგელები) „2014 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისთვის“ მიიღეს შემდეგმა ცენტრალურმა საჯარო დაწესებულებებმა:
• საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა სამინისტრო
• საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო
• საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო
• აჭარისა/რ-ისგანათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო
ასევე, IDFI-ს სიგელი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფისათვის გადაეცა ყველა იმ უწყებას, რომლებმაც პროექტის ფარგლებში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი აჩვენეს (სულ 38 დაწესებულება). მათ შორის განსაკუთრებით აღსანიშნავია საჯარო სამსახურის ბიურო, სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სასწავლო ცენტრი, სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო, სახალხო დამცველის აპარატი, აკრედიტაციის ერთიანი ეროვნული ორგანო-აკრედიტაციის ცენტრი, სახელმწიფო ჰიდროგრაფიული სამსახური და სტანდარტებისა და მეტროლოგიის სააგენტო, რომლებმაც 2012-2013 წლების მსგავსად კვლავ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის 100%-იანი მაჩვენებელი დააფიქსირეს.
2014 წელს საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად საუკეთესო გამოქვეყნებისთვის IDFI-ის სიგელი გადაეცა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და საქართველოს ენერგეტიკის სამინისტროს.
დაწესებულების კატეგორიების მიხედვით აგრეთვე, დასახელდა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით ყველაზე არაანგარიშვალდებული უწყებები. მათ შორის არიან:
• საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინიტრო
• სსიპ- შსს ჯანმრთელობის დაცვის სამსახური
• სსიპ - დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი
• წალკის გამგეობა
• ხობის გამგეობა
• თეთრიწყაროს საკრებულო
• მარნეულის საკრებულო
• მარტვილის საკრებულო
• ქობულეთის საკრებულო
• შუახევის საკრებულო
• წალკის საკრებულო
• ბოლნისის საკრებულო
ანგარიში „საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში“ ეფუძნება ინსტიტუტის საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის პრაქტიკას. კონკრეტულ მაგალითებზე დაყრდნობით ნაშრომი რეალურად ასახავს საქართველოში არსებულ ვითარებას და სრულ წარმოდგენას უქმნის მკითხველს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის არსებულ პრაქტიკასთან დაკავშირებით.
ღონისძიებაზე წარმოდგენილი პრეზენტაციები:
საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში
ძირითადი ტენდენციები და გამოწვევები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის პრაქტიკის გაუმჯობესებისათვის

On February 12th 2015, Thursday at Tbilisi Marriott Hotel the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) delivered presentation of the report “Access to Public Information in Georgia 2014” and named the most transparent and closed public institutions revealed within the framework of the project. Representatives of Public Institutions, Media and Civil Society Organizations attended the event.
The project "Public Information Database - www.OpenData.ge" was launched in 2010 and is implemented with the financial support of Open Society Georgia Foundation. Giorgi Kldiashvili, Director of IDFI, Levan Avalishvili-Chairman of IDFI and Vakhtang Natsvlishvili, representative of OSGF summarized the last year regarding the accessibility to public information in Georgia.
Giorgi Kldiashvili covered the issues of the main trends and challenges on improving the practice of access to public information. The topic of the presentation given by Levan Avalishvili was access to public information in Georgia, whereas Vakhtan Natsvlishvili spoke about legislative amendments aiming at improving access to information.
Within the framework of the project a total of 5 4 66 FOI requests were sent to 308 public institutions. Statistical information on received responses is as follows:
o Complete responses - 3 628 (66,4%)
o Incomplete Responses -356 (6,5%)
o Refusal -85 (1,5%)
o Unanswered responses -1 397 (25,6%)
The Chairman of IDFI - Levan Avalishvili stated that 65% of the total refusals were received from LLCs and N(N)LEs. He also emphasized that in order to address the issue it is crucial to make amendments to the existing legislation.
Publicizing information on e-mail correspondence, data on Minister advisors as well as legal acts on proactive disclosure proved to be mostly problematic during the current reporting period. In contrast, during the previous year public entities were mostly reluctant to disclose information on salary supplements and bonuses. In this regards noticeable improvement was observed during the year of 2014.
During the presentation Director of IDFI-Giorgi Kldiashvili stated that after 2012 Parliamentary Elections the rate of complete responses has decreased from 81% to 66%. Moreover the number of unanswered requests has increased from 11% to 26%. The existing rate equals the results observed before 2012 Parliamentary Elections. Moreover, he welcomed the fact that National Security Council and Georgian Intelligence Service scored the transparency rate of 100%.
The most transparent and the most closed public institutions were named by IDFI.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia was granted a certificate of the Most Closed Public Institution. The ministry has the lowest rate of access to public information among the other central state institutions.
The Administration of the Government of Georgia was awarded the Certificate for Improving Access to Public Information. The entity succeeded to improve the rate of access to information to the highest degree among other central public institutions. In comparison with the results of 2012-2013 (75%) the Administration of the Government of Georgia has improved the rate of access to public information by 23% and reached to 98%.
The Department of Corrections was named as the most closed public institution during the year of 2014;
The following public institutions were granted special awards (certificates) for "Ensuring Access to Public Information":
• Ministry of Environment and Natural Resources Protection of Georgia
• Ministry of Education, Culture and Sport of Adjara A/R.
In addition, Certificates for Ensuring Access to Public Information were given to all public institutions which showed 100% rate (38 public institutions). Civil Service Bureau, Penitentiary and Probation Training Centre, Civil Aviation Agency, Public Defender, the Unified National Body of Accreditation - Accreditation Center, State Hydrographic Service and Agency of Standards and Metrology should be particularly highlighted here.
The Ministry of Education and Science of Georgia and the Ministry of Energy of Georgia were granted the certificates for the Best Practice of Proactive Disclosure of Public Information.
The most closed public institutions were announced by categories:
• Ministry of Internal Affairs of Georgia
• LEPL Healthcare Service of MIA
• LEPL MIA Service Agency
• Tsalka Municipal Board
• Khobi Municipal Board
• Tetritskaro Municipal Council
• Marneuli Municipal Council
• Martvili Municipal Council
• Kobuleti Municipal Council
• Shuakhevi Municipal Council
• Bolnisi Municipal Council
The report Access to Public Information in Georgia 2014 is based on the practice of FOI requests sent by IDFI. The comprehensive analysis of specific examples shows existing state of access to public information and gives reader comprehensive image of access to information in Georgia.