2013 წლის მონაცემები კახეთის რეგიონიდან
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აგრძელებს საქართველოს ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან მიღებული სხვადასხვა სახის საჯარო ინფორმაციის განთავსებას www.opendata.ge -ზე (საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა).
აღნიშნული ინფორმაცია ეხება ისეთ საკითხებს, როგორიცაა ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებში 2013 წელს გაცემული პრემიები და სახელფასო დანამატები, ამა თუ იმ საკრებულოს, მერიისა და გამგეობის მიერ განხორციელებული ღონისძიებები და სახელმწიფო შესყიდვები.
www.opendata.ge -ზე ასევე შესაძლებელია მერების, გამგებლების, საკრებულოს თავჯდომარეებისა და მათი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ქსეროასლების, სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებული ელექტრონული კორესპონდენციის, აუდიტორული შემოწმების აქტების და ამ შემოწმებით გამოვლენილი დარღვევა-ნაკლოვანებების აღმოსაფხვრელად გატარებული ღონისძიებების ნუსხის გაცნობა.
გთავაზობთ კახეთის რეგიონის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან IDFI-ისთვის მოწოდებულ სხვადასხვა სახის ინფორმაციას, რომელიც www.opendata.ge -ზე უკვე ხელმისაწვდომია:
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 2013 წელს პრემიის სახით სულ გაცემულ იქნა 313 320 ლარი, აქედან გამგეობის თანამშრომლებზე - 288 470 ლარი, ხოლო გამგებელსა და მის ოთხ მოადგილეზე - 24 850 ლარი. გამგებლის ორ მოადგილეს გასულ წელს ასევე დაერიცხა სახელფასო დანამატი - თითოეულს 900 ლარის ოდენობით.
2013 წელს სახელფასო დანამატი არ გაცემულა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრებზე, საკრებულოს თანამშრომლებზე დარიცხულმა სახელფასო დანამატის ოდენობამ კი სულ 2 565 ლარი შეადგინა.
2013 წელს პრემიები გაიცა სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოშიც, აღდგომის, მარიამობისა და ახალი წლის დღესასწაულებთან დაკავშირებით.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობამ 2013 წელს გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული 8 შესყიდვა განახორციელა, რისთვისაც ჯამში 86 903 ლარი დაიხარჯა. აქედან ყველაზე დიდი თანხა - 15 000 ლარი - მოხმარდა მუნიციპალიტეტის წყალმომარაგების სისტემების მომსახურებას.
როგორც სიღნაღის მუნიციპალიტეტის 2013 წლის ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშიდან ირკვევა, გასულ წელს ა(ა)იპ „სიღნაღის მოსწავლე ახალგაზრდობის სახლის“ დაფინანსებამ 50 500 ლარი შეადგინა, ა(ა)იპ „სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სახელოვნებო და საგანმანათლებლო მომსახურების ცენტრის“ დაფინანსებამ - 167 800 ლარი, ხოლო სსიპ „სიღნაღის თ. მათურელის სახელობის ხელოვნების კოლეჯის“ დაფინანსებამ - 31 300 ლარი.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 2013 წელს სახელფასო დანამატები არ დარიცხულა. პრემიის სახით მუნიციპალიტეტის გამგებელს ვლადიმერ ალიბეგაშვილს მიღებული აქვს სულ 5 300 ლარი, მის სამ მოადგილეს ერთად - 7 800 ლარი, გამგეობის თანამშრომლებს კი - სულ 193 260 ლარი.
რაც შეეხება გასულ წელს ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში გაცემულ პრემიებისა და სახელფასო დანამატებს, აღნიშნულთან დაკავშირებით ლაგოდეხის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან ინფორმაცია არ იქნა მოწოდებული.
ინფორმაცია არ იქნა მოწოდებული ლაგოდეხის საკრებულოში ჩანაცვლებული და ბალანსზე რიცხული ავტომობილების შესახებაც. მუნიციპალიტეტის გამგეობის ბალანსზე კი, მიღებული ინფორმაციის თანახმად, 8 სატრანსპროტო საშუალება ირიცხება, რომელთა საერთო ნარჩენი ღირებულება სულ 94 190.6 ლარს შეადგენს. აღნიშნული ავტოსატრანსპორტო საშუალებებიდან 2014 წლის აპრილის მონაცემებით მუნიციპალიტეტის გამგებლის მფლობელობაში იყო 2002 წელს წარმოებული Nissan Xterra, ნარჩენი ღირებულებით 11 155.2 ლარი (შესყიდული 2011 წელს 16 800 ლარად).
2013 წლის განმავლობაში ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტმა სულ 24 789 ლარის წარმომადგენლობითი ხარჯი გასწია, ასევე განახორციელა 12 გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული შესყიდვა, რისთვისაც ჯამში 230 983.8 ლარი დაიხარჯა.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
ზემოხსენებული სახის ფინანსურ ხარჯებს 2013 წელს ადგილი ჰქონდა ახმეტის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებშიც. გასულ წელს ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობის წარმომადგენლობითმა ხარჯმა შეადგინა 60 539 ლარი, ხოლო საკრებულოს წარმომადგენლობითმა ხარჯმა - სულ 5 324 ლარი. ამასთან, მუნიციპალიტეტის გამგეობამ 145 163 ლარის გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული შესყიდვები განახორციელა. აქედან 80 000 ლარი გადახდილ იქნა საწვავის (ბენზინი) შეძენაზე.
2013 წლის განმავლობაში ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში პრემიის სახით სულ გაცემულია 36 222 ლარი, საკრებულოში კი - 27 980 ლარი.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის 2013 წლის ბიუჯეტის პრიორიტეტებს წარმოადგენდა ინფრასტრუქტურის მშენებლობა, რეაბილიტაცია და ექსპლუატაცია, რაზედაც დახარჯულ იქნა 3 944 800 ლარი (მთლიანი ბიუჯეტის მოცულობის 43,1 %).
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ გასულ წელს ახმეტის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მიღებული აქვს დადგენილება „საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების წესის, საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნის სტანდარტისა და პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხის დამტკიცების შესახებ“.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნებისა და ელექტრონული მოთხოვნის სტანდარტი დამტკიცებული აქვს დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის საკრებულოსაც.
როგორც ირკვევა, აღნიშნული სამართლებრივი აქტი IDFI-ის მიერ წერილის გაგზავნის მომენტისათვის კახეთის რეგიონის ადგილობრივ თვითმმართველობის ორგანოებიდან მხოლოდ ახმეტისა და დედოფლისწყაროს საკრებულოებს ჰქონდათ მიღებული.
მოწოდებული ინფორმაციის თანახმად, 2013 წელს დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის თანამდებობის პირებზე პრემიის სახით გაცემულია სულ 22 680 ლარი, გამგეობის თანამშრომლებზე კი - 178 614 ლარი.
მუნიციპალიტეტის საკრებულოს წევრებზე გასულ წელს დარიცხული პრემიების ოდენობამ შეადგინა 44 580 ლარი, ხოლო საკრებულოს აპარატის თანამაშრომლებზე გაცემულმა პრემიამ - სულ 23 141 ლარი.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მიერ 2013 წელს გადაუდებელი აუცილებლობის წესით შესყიდულ იქმა 89 623.4 ლარის საწვავი და 1 300 ლარის წვევამდელების და რეზერვისტების ტრანსპორტირების მომსახურება. ამასთან, მუნიციპალიტეტის საკრებულომ გასული წლის განმავლობაში სულ 13 367 ლარის წარმომადგენლობითი ხარჯი გასწია.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგეობამ უარი განაცხადა 2014 წლის მარტის თვეში გამგებლის სამუშაო ელ. ფოსტიდან სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით გაგზავნილი და მიღებული წერილების ასლების მოწოდებაზე. მათი განმარტებით, აღნიშნული არ წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციას.
ანალოგიური შინაარსის მოთხოვნაზე გამგეობისგან განსხვავებული პოზიცია დააფიქსირა საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის საკრებულომ და მოგვაწოდა საკრებულოს თავჯდომარის სამუშაო ელ. ფოსტაზე სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებით მიღებული წერილის ასლი.
მოწოდებული ინფორმაციით ირკვევა, რომ 2013 წელს საგარეჯოს გამგეობის გადაუდებელმა შესყიდვებმა სულ 161 528.41 ლარი შეადგინა, ხოლო წარმომადგენლობითმა ხარჯმა 23 410.35 ლარი.
გასული წლის განმავლობაში საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მიერ პრემიებსა და სახელფასო დანამატებზე დახარჯული თანხის ოდენობამ შეადგინა ჯამში 525 205 ლარი. აქედან პრემიის სახით გაიცა სულ 394 800 ლარი (265 პირზე), ხოლო სახელფასო დანამატის სახით - 130 405 ლარი (192 პირზე).
საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ბალანსზე 28 სხვადასხვა სახის სატრანსპორტო საშუალება ირიცხება. აქედან 5 ავტომობილს საბალანსო ღირებულება არ გააჩნია, დანარჩენების ნარჩენი ღირებულება კი შეადგენს სულ 111 666 ლარს (შესყიდვის ღირებულება - სულ 214 357 ლარი).
როგორც ჩვენთვის მოწოდებული „გურჯაანის მუნიციპალიტეტის 2013 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 1 აგვისტომდე პერიოდის ბიუჯეტის აუდიტის ანგარიშიდან“ ირკვევა, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ბალანსზე 2011 წლიდან რიცხული მიკროავტობუსები „Ford Transit“-ი (შესყიდული 17 000 ლარად) და „Mercedes Benz“-ი (შესყიდული 30 000 ლარად) ამავე წლიდან თხოვების წესით, ყოველგვარი სარგებლის გარეშე, გადაცემული ჰქონდა შპს „კეთილმოწყობას“. 2013 წლის პერიოდში აღნიშნული მიკროავტობუსებით (ფაქტობრივად მუნიციპალიტეტის ტრანსპორტით) შპს „კეთილმოწყობა“ 3 000 ლარის ფარგლებში მუნიციპალიტეტს მოემსახურა წვევამდელების ტრანსპორტირებაში.
გარდა ზემოაღნიშნულისა, გურჯაანის მუნიციპალიტეტის ბიუჯეტის აუდიტის ანგარიშში საუბარია ასევე მთელ რიგ სხვა ფინანსური ხასიათის ხარვეზებზე. ასე მაგალითად:
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
თელავის ადგილობრივი თვითმართველობის ორგანოებიდან მოწოდებული ინფორმაციით, 2013 წელს თელავის მუნიციპალიტეტმა გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული 23 შესყიდვა განახორციელა, რისთვისაც სულ 117 287 ლარი დაიხარჯა. შესყიდულ იქნა ქ. თელავში დაგვა-დასუფთავება, ნარჩენების და მონახვეტის ნაგავსაყრელზე გატანა (გადახდილი თანხა: 49 613 ლარი), სოციალურად დაუცველი ბავშვებისთვის საახალწლო ტკბილეული (გადახდილი თანხა: 2 700 ლარი), ორი ცალი მობილური ტელეფონი „Samsung S7562, HTC desire sv“ (გადახდილი თანხა: 1 064 ლარი) და ა. შ.
თელავის გამგეობასა და საკრებულოში 2013 წელს არ გაცემულა სახელფასო დანამატები, არ ჩატარებულა აუდიტორული შემოწმება, გამგეობის მიერ გაწეულმა წარმომადგენლობითმა ხარჯმა კი სულ 39 199 ლარი შეადგინა.
2014 წლის აპრილის მონაცემებით მუნიციპალიტეტის ბალანსზე ირიცხება 17 ავტოსატრანსპორტო საშუალება, რომელთა საერთო ნარჩენი ღირებულება შეადგენს 126 015.83 ლარს.
რაც შეეხება მუნიციპალიტეტის გამგებლისა და საკრებულოს თავჯდომარის მიერ თავიანთი სამუშაო ელ. ფოსტიდან სამსახურეობრივ საქმიანობასთან დაკავშირებულ მიმოწერას, ირკვევა რომ, გამგეობა არ სარგებლობს საქმის ელექტრონული წარმოებით, საკრებულოს თავჯდომარის ელ. ფოსტით განხორციელებული მიმოწერის ცალკე რეგისტრაციას კი ადგილი არ აქვს.
თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე.
2013 წელს გადაუდებელი აუცილებლობით გამოწვეული შესყიდვები განახორციელა ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგეობამაც, რისთვისაც სულ 2 410 700 ლარი დაიხარჯა. აქედან ყველაზე დიდი თანხა - 1 695 000 ლარი - გადახდილ იქნა სტიქიის შედეგად დაზიანებული „ილიას ტბის“ ჩრდილოეთ მონაკვეთის სარეაბილიტაციო სამუშაოებზე და სამუშაოების საპროექტო-სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შესყიდვაზე.
მოწოდებული დოკუმენტაციის თანახმად, 2013 წელს ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგეობასა და საკრებულოში ავტოსატრანსპორტო საშუალები არ ჩანაცვლებულა, მუნიციპალიტეტის ბალანსზე რიცხული 20 ავტოსატრანსპორტო საშუალების საერთო ნარჩენი ღირებულება კი შეადგენს 179 437.86 ლარს.
IDFI-იმ 2014 წლის მარტში ყველა მუნიციპალიტეტის გამგებლის, საკრებულოს თავმჯდომარისა და მისი მოადგილეების უმაღლესი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტების ასლები მოითხოვა. აღნიშნულთან დაკავშირებით მოწოდებული ინფორმაციით ირკვევა, რომ ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე აკაკი ნათალიშვილს არ ჰქონდა სრული უმაღლესი განათლება, ხოლო მეორე მოადგილე ოთარ ადომლიშვილს შეფარდებული ჰქონდა აღმკვეთი ღონისძიება.
ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან და საკრებულოდან მიღებული ინფორმაცია დეტალურად იხილეთ ბმულზე
ზემოაღნიშნული მონაცემები წარმოადგენენ იმ ინფორმაციის მხოლოდ მცირედ ნაწილს, რომელიც IDFI-იმ კახეთის რეგიონის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან გამოითხოვა და რომლის დეტალურად გაცნობა ამჟამად www.opendata.ge -ზეა შესაძლებელი.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) continues to provide different public information received from Self-governmental authorities of Georgia. Information received by IDFI is now accessible on www.opendata.ge (public information database).
Received information is related to bonuses, salary supplements, official events and state procurements carried out in different municipal councils, municipal boards and city halls of Georgia.
Besides, on www.opendata.ge you can find copies of higher education diplomas of City Mayors, Municipality governors and their deputies; as well as the information about electronic business correspondence, legislative acts and the list of actions carried out for improving breaches and faults revealed by controlling agencies.
Different public information received from local authorities of Kakheti region is now available on www.opendata.ge
In 2013, the total amount of Bonuses issued by Municipal Board of Sighnaghi has amounted 313 320 GEL, including bonuses given to employees- 288 470 GEL; as well as to the head of the Municipal Board and the four deputies- 24 850 GEL. Two deputy heads of the Municipal Board also received salary supplements– 900 GEL each.
In 2013, salary supplements have not been given to the members of the Municipal Council of Sighnaghi, while the total amount of salary supplements given to employees of the Municipal Council has amounted to 2 565 GEL.
In 2013, bonuses in the Municipal Council of Sighnaghi have been given regarding Easter, St. Mary’s Day and New Year Holidays.
In 2013 the Municipal Board of Sighnaghi 8 urgent procurements were carried out with total expenses of 86 903 GEL. Out of which the biggest amount of money – 15 000 GEL was spent on the water supply services.
According to the report on budget implementation of Sighna¬¬ghi, N(N)LE “Sighnaghi Youth House” has been financed with 50 500 GEL, N(N)LE “Sighnaghi Municipality Art and Education Service Centre” has been financed with 167 800 GEL while 31 300 GEL has been given to LEPL “Sighnaghi T.Matureli Collage of Fine Art.
For detailed information received from the Municipal Board and Municipal Council of Sighnaghi please follow the link:
In 2013 no salary supplements have been given by the Municipal Board of Lagodekhi Bonuses of 5 300 GEL was given to the head of the Municipal Board – Valeri Alibegashvili, while his three deputies have received Bonuses of 7 800 GEL and the employees -193 260 GEL.
Information about the bonuses and salary supplements given to the members of the Municipal Council of Lagodekhi has not been provided to IDFI.
Also, information about List of replaced vehicles of the Municipal Council is not provided. According to received information, the Municipal Council has 8 vehicles with residual value of 94 190.6 GEL. As of April 2014 the head of the Municipality Government had “Nissan Xterra” issued in 2002 with residual value of 11 155.2 GEL (Purchased in 2011, with the amount of 16 800 GEL)
In 2013, Lagodekhi Municipality spent 24 789 GEL on representative expenses. Besides, 12 urgent procurements have been carried out with the total amount of 230 983.8 GEL
For detailed information received from the Municipal Board and Council of Lagodekhi please follow the link:
In 2013 the abovementioned financial expenses have been carried out in Local Self-governing authorities of Akhmeta as well. Last year, representative expenses of Municipal Board of Akhmeta was 60 539 GEL, while representative expenses of Municipal Council of Akhmeta amounted to 5 324 GEL.
Urgent procurement with the total amount of 145 163 GEL including 80 000 GEL for fuel (petrol) procurement, have been made by the Municipal Board of Akhmeta. In 2013, bonuses with total amount of 36 222 GEL have been given by the Municipal Board of Akhmeta, while , bonuses of the Municipal Council amounted to 27 980 GEL.
According to the budget of Akhmeta Municipality, infrastructure construction, rehabilitation and exploitation were priority activities on which 3 944 800 GEL has been spent (43,1 % of the whole budget).
It is worth mentioning that, the legal act about the rules and standards on proactive disclosure and e-request of public information was adopted by the Municipal Council of Akhmeta last year.
For detailed information received from the Municipal Board and Council of Akhmeta please follow the link:
The standard of proactive disclosure and e-request of public information has been adopted by Dedoplistskaro Municipality Council as well.
At the time of sending request from IDFI, the above mentioned legislative act has been adopted only by Akmeta and Dedoplistskaro Municipality authorities.
According to provided information, the total amount of bonuses given to Dedoplistskaro Municipality Government members amounted 22 680 GEL and to employees – 178 614 GEL
Dedoplistskaro Municipality Council members received bonuses with total amount of 44 580 GEL, while its employees received 23 141 GEL.
In 2013, Dedoplistskaro Municipality has purchased fuel for 89 623.4 GEL, based on the urgent procurement order. Also, 1 300 GEL has been spent on the services of conscripts also as urgent procurement. Besides, 13 367 GEL was spent on representative expenses in Municipality Council.
For detailed information received from the Municipal Board and Council of Dedoplistkaro please follow the link:
The Municipal Board of Sagarejo has refused our Copies of business letters sent and received via official e-mail of the head of the municipal council in March 2014. According to them, this kind of information is not public.
In this regard, the position of Sagarejo Municipality Council was different since they, provided copies of official e-mails sent and received by the Head of the Municipal Council.
According to the received information, in 2013, urgent procurements have been implemented with total amount of 161 528.41 and representative expenses with the total amount of 23 410.35 GEL
In Sagarejo Municipality, the total amount of money spent for bonuses and salary supplements in 2013 amounted to 525 205 GEL, including bonuses (394 800 GEL to 265 persons) and salary supplements (130 405 GEL to 192 persons)
For detailed information received from the Municipal Board and Council of Sagarejo please follow the link:
Gurjaani Municipality has 28 different types of vehicles on the balance, out of which 5 do not have balance value, rather, while the residual value of the rest vehicles is 111 666 GEL (The total amount of purchase – 214 357 GEL).
According to the report on budget audit of Gurjaani Municipality in the period between 1st January of 2013 and 1st August of 2013, two minibuses, “Ford Transit“ (purchased for 17 000 GEL) and „Mercedes Benz“ (purchased for 30 000 GEL) have been transferred to Ltd. “Ketilmotskoba” without any reimbursement, by lending procedure. In 2013, the above mentioned Minibuses (in fact, Municipality’s vehicles) have been used by Ltd. “Ketilmotskoba” for transportation of conscripts (about 3 000 GEL).
Besides, according to report on budget audit, there is big number of financial violations in Gurjaani Municipality.
For detailed information received from the Municipal Board and Council of Gurjaani please follow the link.
According to the information received from Telavi Municipality, 23 urgent procurements have been implemented with total amount of 117 287 GEL. In 2013, 49 613 GEL was spent on garbage collection in Telavi. Also, 2 700 GEL was spent on charity activities regarding New Year Holidays. Two cell phones („Samsung S7562, HTC desire sv“ ) have been purchased for total amount of 1 064 GEL.
In 2013, no salary supplements were not given to Telavi Municipal Government and Telavi Municipal Council members. Audit has not been implemented. Representative expenses was 39 199 GEL.
Municipality has 17 vehicles on its balance with total residual value of 126 015.83 GEL.
As for electronic business correspondence of both Municipal Government and Municipality Council heads, the Municipal Government does not use e-correspondence system for business.
For detailed information received from the Municipal Board and Council of Telavi please follow the link.
In 2013, the urgent procurement was implemented with total amount of 2 410 700 GEL, in Kvarelli Municipal Government. Out of which, the biggest amount of money (1 695 000 GEL) was spent for rehabilitation works related to “Ilia Lake” likewise, for procurement of project-expenditure documents.
In 2013, there was no case of vehicle replacement in Kvareli Municipal Government and Kvareli Municipal Council. The residual value of 20 vehicles is 179 437.86 GEL.
IDFI has sent request for copies of higher education diplomas of Municipal Government head as well as Municipality Council heads. According to provided information, the deputy of Kvareli Municipality Government - Akaki Natalishvili does not have higher education, while another deputy - Otar Adomlishvili is sentenced with preventive measures.
For detail information from the Municipal Board and Council of Kvareli please see the link:
All above mentioned data is the minor part of information requested by IDFI to authorities of Kakheti region. Detail information is available www.opendata.ge