პროექტის -„ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ - შედეგების პრეზენტაცია
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 24 ივნისი 2013
25 ივნისს, სამშაბათს, 12:00 საათზე,  "ქორთიარდ მარიოტში“ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI)  პოსტსაბჭოთა კვლევების ცენტრთან (CPSS) ერთად საჯარო დაწესებულებების ოფიციალური Facebook გვერდებისა და ვებ-გვერდების   მონიტორინგის  ანგარიშს წარმოადგენს.
პრეზენტაციაზე  წარმოდგენილი  იქნება მოქალაქეების ჩართულობის პლატფორმის - www.ichange.ge-ს  კონცეფცია, საჯარო დაწესებულებების  რეიტინგი  მათი ელექტრონულ რესურსების საკომუნიკაციო მექანზმების მიხედვით და  რეკომენდაციები მოქალაქეებსა და საჯარო სექტორს შორის ორმხრივი კომუნიკაციის გასაუჯობესებლად.
IDFI -მ  პროექტი -„ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“  2012 წლის 1 ივნისს დაიწყო. პროექტის ფარგლებში ჩატარდა საჯარო დაწესებულებების  ოფიციალური Facebook გვერდებისა და  ვებ-გვერდების მონიტორინგი, ასევე სატელეფონო მონიტორინგი. მომზადდა 13 კვლევა (მათ შორის სამართლებრივი და საერთაშორისო პრაქტიკის ანალიზი), 5 შემეცნებითი  ვიდეორგოლი, გაიმართა დისკუსიები საჯარო დაწესებულებების,  მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომაგენლებთან, ჩატარდა საზოგადოებრივი აზრის ონლაინ გამოკითხვა. საქართველოში არსებული და საერთშორისო პრაქტიკის კვლევა-ანალიზის საფუძველზე შემუშავდა რეკომედაციების პაკეტი  მოქალაქეებისა და სახელმწიფოს შორის კომუნიკაციის გაუმჯობესებისა და ქვეყნის პოლიტიკურ ცხოვრებაში მათი აქტიური მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად.
ინსტიტუტმა პროექტის ფარგლებში შეიმუშავა სამოქალაქო პლატფორმის www.ichange.ge- ს კონცეფცია. კონცეფცის საბოლოო ვარიანტში გათვალისწინებულია საჯარო და სამოქალაქო სექტორის, მედიისა და სტუდენტების მოსაზრებები, რომლებიც აქტიურ მონაწილეობას იღებდნენ პროექტის ფარგლებში მოწყობილ საჯარო დისკუსიებში.
პროექტი განხორციელდა აღმოსავლეთ - დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის - „საქართველოში საჯარო პოლიტიკის, ადვოკატირებისა და სამოქალაქო საზოგადოების განვითარების“ (G-PAC) - ფარგლებში.
ღონისძიებაზე მოწვეულნი არიან საჯარო დაწესებულებების, არასმთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და მედიის წარმომადგენლები.