საკუთრების ჩუქება სახელმწიფოსთვის (2006-2012)
2013 წლის თებერვალში IDFI-მ მიმართა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს 2004-2013 წლებში სახელმწიფოსთვის კერძო სამართლის იურიდიული პირების წილების საკუთრებაში უსასყიდლოდ გადაცემის (ჩუქების) ხელშეკრულებების ასლების მოთხოვნით. როგორც მიღებული ინფორმაციიდან ირკვევა, 2006-2012 წლებში არა ერთმა კერძო იურიდიულმა პირმა უსასყიდლოდ აჩუქა სახელმწიფოს საკუთარი კომპანიის წილები. ზოგ შემთხვევაში საკუთრების გადაცემა ბევრ კითხვის ნიშანს ბადებს პროცესის გამჭვირვალობისა და კომპანიის მფლობელებზე შესაძლო სახელმწიფო ზეწოლის კუთხით. ქვემოთ წარმოგიდგენთ ჩვენს ხელთ არსებული დოკუმენტების ჩამონათვალს და მცირე ანალიზს:
კერძო მფლობელების მიერ წილების ნებაყოფლობითი გადაცემა სახელმწიფოსთვის
2007 წლის სექტემბერში  ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ შპს „ბორჯომის სავაჭრო ცენტრი“ აუქციონზე გაიტანა გასაყიდად, სადაც მის საწყის ფასად 190 000 აშშ დოლარი განისაზღვრა. [1] საბოლოოდ, შპს „ველაჯიომ“ ობიექტი 200 000 დოლარად იყიდა. [2] [3]
borjomissavachrocentri
2 000 ლარი 2007 წლის 11 ოქტომბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ შპს „დიპლომატიურ კლუბ მანგლისს“ შპს „გორა“ 1 620 000 აშშ დოლარად მიყიდა საჯარო აუქციონის გზით. [4]  საინტერესოა, რომ კომპანია „დარლინგუორთ ლიმიტედი“ რომელიც შპს „გორას“ წილის 100%-ის სახელმწიფოსთვის გადაცემის პროცესში წარმოადგენდა შუამავალ კომპანიას, ჯერ კიდევ 2002 წელს მოექცა საზოგადოებრივი ყურადღების ქვეშ, ფოთის გემთმშენებელი ქარხნის პრივატიზაციის საქმესთან დაკავშირებით. [5]
Gora Ltd.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით, შპს „რიყე“ ახორციელებდა „მშვიდობის ხიდის“ მშენებლობას, რაც ერთ-ერთი მიზეზი იყო, რის გამოც მაშინ თბილისის მერობის კანდიდატ გიგი უგულავას წინასაარჩევნო კამპანიის დროს დედაქალაქის ბიუჯეტის გამოყენებაში ადანაშაულებდნენ. თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რომ საჯარო რეესტრში შპს „რიყის“ სახელით სხვადასხვა დროს 18 კომპანია არის დარეგისტრირებული, ძნელია დანამდვილებით იმის მტკიცება, არის თუ არა საუბარი ერთსა და იმავე იურიდიულ პირზე.
თავად შპს „იბერია შიპინგი“ რეგისტრირებულია 1999 წლის 30 ნოემბერს სახელმწიფოს 100%-იანი წილობრივი მონაწილეობით. კომპანია, რომლის საქმიანობის სფეროებიცაა გემების დაფრახტვა, საბროკერო საქმიანობა, საზღვაო გადაზიდვა და ტვირთის ექსპედირება, ეკონომიკის სამინისტრომ 2007 წლის 13 დეკემბერს აუქციონზე გაყიდა. შპს „იბერია შიპინგის“ საწყისი ღირებულება შეადგენდა 1 100 000 აშშ დოლარს, და საბოლოოდ ის 1 120 000 აშშ დოლარად  შეიძინა შპს ”YLARA SHIPPING LTD”-მა.
iberia shipping
შპს “ჯეოსელის” დამფუძნებელ-პარტნიორმა “Gürtel Telekominikasyon Yatirim Ve Diş Ticaret Anonim Şirketi” სახელმწიფოს უსასყიდლოდ გადასცა კომპანიის წილის 2,50%.
სახელმწიფოს უსასყიდლოდ გადაეცა 61 საავადმყოფის წილის 100%.
2010 წლის 1 ივლისს გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ”თბილავიამშენი” თავდაცვის სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადადის, რაც თავად კომპანიის ხელმძღვანელობის ინიციატივას წარმოადგენდა. 2013 წლის 29 იანვარს პრეზიდენტმა გორში გამართულ შეხვედრაზე განაცხადა, რომ თბილისის საავიაციო ქარხანა დანგრეულ მდგომარეობაში ჩაიბარა, რასაც „თბილავიამშენის“ ყოფილი პარტნიორები და აქციონერები განცხადებით გამოეხმაურნენ, და აღნიშნეს, რომ ქარხანა მესაკუთრე 26 პირს 2010 წელს ჩამოერთვა „დანაშაულებრივად, იძულებითა და მუქარით“. 2013 წლის 22 მარტს გავრცელებული ინფორმაციით, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია (საია) საადვოკატო დახმარებას უწევს “თამ თბილავიამშენის” ყოფილ აქციონერებსა და შპს “თბილავიამშენის” ყოფილ პარტნიორებს და ქონების დაბრუნების მოთხოვნით მიმართავს სასამართლოს.
საჯარო რეესტრის 2010 წლის 18 იანვრის ამონაწერის მიხედვით საფეხბურთო კლუბ „სიონის“ 51% ეკუთვნოდა ნუგზარ ლომთაძეს, ხოლო 49% – ბოლნისის გამგეობას. 2010 წლის 6 ივლისის ხელშეკრულებით ნუგზარ ლომთაძემ თავისი 51%-იც უსასყიდლოდ დაუთმო სახელმწიფოს. ეკონომიკის მინისტრის 2012 წლის 1 თებერვლის ბრძანებით შპს „საფეხბურთო კლუბი სიონის“ სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული 100% გადაეცა ბოლნისის მუნიციპალიტეტს „დამატებითი  ქონების“  სახით.
საჯარო რეესტრის 2010 წლის 18 თებერვლის ამონაწერის მიხედვით საფეხბურთო კლუბ „კოლხეთის“ წილის 50%-ის მფლობელი იყო თვითმმართველი ქალაქი ფოთი, 50%-ის – თეიმურაზ ბარქაია. 2011 წლის 23 აგვისტოს ეკონომიკის მინისტრის ბრძანებით შპს „საფეხბურთო კლუბი კოლხეთი“-ის წილის 100% გადაეცა ქ. ფოთის თვითმმართველ ერთეულს „როგორც დამატებითი ქონება“.
შპს „დემეტრე 96“ შეიქმნა 2007 წლის 12 სექტემბერს, ერთი მხრივ სს „ისანი ქართუსა“ (წილის 32%-ის მფლობელი) და მეორე მხრივ სს „ქართუ ჯგუფის“ (წილის 68%-ის მფლობელი) მიერ. კომპანიის საწესდებო კაპიტალი განისაზღვრა 265 000 ლარით. 2007 წლის 15 ოქტომბერს კომპანიის ორივე დამფუძნებელმა თავისი წილები ნასყიდობის გზით დაუთმო თათავარდანაშვილს. სს „ისანი ქართუ“-ს მფლობელობაში არსებული 32% შეფასდა 85 000 ლარად, ხოლო სს „ქართუ ჯგუფის“ კუთვნილი 68% – 181 ლარად. სულ „დემეტრე 96“-ის წილის 100% თათა ვარდანაშვილმა შეიძინა 266 000 ლარად.
საქართველოს მთავრობის 2008 წლის 15 მაისის განკარგულებით საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროსათვის  შპს ,,დემეტრე 96″-ს გამოეყო სესხი 1 350 000 ლარის ოდენობით, 7 წლის ვადით, 2 წლის საშეღავათო პერიოდით, წლიური 9-პროცენტიანი განაკვეთით.
2010 წლის 26 ოქტომბერს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და თავდაცვის სამინისტროს შორის გაფორმდა ხელშეკრულება, რომლის თანახმადაც შპს „დემეტრე 96“-ის წილის 100% გადაეცა თავდაცვის სამინისტროს. 2011 წლის 7 აპრილს თავდაცვის მინისტრმა შპს „დემეტრე 96“-ის წარმომადგენლობითი უფლებამოსილება მიანიჭა თავდაცვის სამინისტროს სსიპ სახელმწიფო სამხედრო სამეცნიერო-ტექნიკურ ცენტრ „დელტას“. თავდაცვის მინისტრის 2012 წლის 14 თებერვლის ბრძანებით შპს „დემეტრე 96“-ის წილის 100% მართვის უფლებით გადაეცა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს. ხოლო 2013 წლის 26 აპრილს შპს „დემეტრე 96“ კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ ე.წ. „შავ სიაში“ შეიყვანა.
2011 წლის იანვარში შპს „მ და ბ“-ს დირექტორი შაქრო მიროტაძე დააკავეს  დიდი ოდენობით გადასახადებისათვის თავის არიდების ფაქტზე. 2011 წლის 10 მაისს სახელმწიფოს კუთვნილებაში გადავიდა შპს „მ და ბ“-ს წილის 51%, რომელიც 300 ლარად იყო შეფასებული. ბესიკ კალანდაძემ თავისი 35%, გია გურგენიძემ 10%, გია ღოღობერიძემ 22,5-დან 6% დაუთმეს სახელმწიფოს, რის შემდეგაც კომპანიის პარტნიორები შემდეგნაირად განაწილდა: 51% – სახელმწიფო, 22% – დავით ბერაძე, 16.5% – გიორგი ღოღობერიძე და თებროლე გობეჯიშვილი – 10%.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს 2011 წლის 18 მაისის ბრძანების საფუძველზე შპს „მ და ბ“-ს წილის 51% დარეგისტრირდა თვითმმართველ ქალაქ რუსთავის საკუთრებაში. საინტერესოა, რომ 2011 წლის 16 სექტემბერს შპს „მობილ გაზის“ 100% წილის მფლობელმა და ერთპიროვნულმა დამფუძნებელმა დავით ბერაძემ მიიღო გადაწყვეტილება ქ. რუსთავის თვითმმართველობისგან შეისყიდოს 51% წილი შპს „მ და ბ“-ს კაპიტალში. აღსანიშნავია, რომ თავად შპს „მობილ გაზი“ საჯარო რეესტრში რეგისტრირებულია სულ რაღაც ორი დღით ადრე, 2011 წლის 14 სექტემბერს, საწყისი კაპიტალით 10 ლარით. საქართველოს პრეზიდენტის 2011 წლის 7 ნოემბრის განკარგულებით თვითმმართველი ქალაქი რუსთავის საკუთრებაში არსებული შპს „მ და ბ“-ს წილის 51% პირდაპირი მიყიდვის ფორმით 150 000 ლარად გადაეცა შპს „მობილ გაზს“.
2012 წლის 30 აპრილს გია გეწაძემ და ლაშა ლეჟავამ შეიძინეს შპს „მობილ გაზის“ წილის 10-10%, ერთ ლარად.
საინტერესოა, რომ 2012 წლის 2 აპრილს ლაშა ლეჟავამ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის სასარგებლოდ 15 000 ლარის არაფულადი შემოწირულება განახორცილა.   გარდა შპს „მობილ გაზისა“ იგი შემდეგი კომპანიების პარტნიორად არის რეგისტრირებული: შპს L&V, შპს იმმო ჯგუფი, შპს ჯეობეთი და შპს სამწვადე №1. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ შემოწირულობის განხორციელების დროს ლაშა ლეჟავა ჯერ არ იყო შპს „მობილ გაზის“ წილის 10%-ის მფლობელი.
შპს „ჟინერი“ დარეგისტრირდა 1996 წლის 30 აგვისტოს. კომპანიის გაკოტრებასთან დაკავშირებით სახელმწიფოს უსასყიდლოდ გადაეცა ე.წ. არამატერიალური სამეურვეო ქონება, შპს „ჟინერის“ წილები სხვადასხვა საზოგადოებების კაპიტალში. კერძოდ, წილის 10% შპს „შევარდენის“ კაპიტალში, წილის 11,2% შპს „ლომისას“ კაპიტალში, ამას გარდა 2 789 ლარი 5578 ლარის ოდენობის მოთხოვნიდან დებიტორ კომპანია შპს „არსი ავლაბრისგან“ და 3299,9 ლარი 6599,82 ლარის მოთხოვნისგან დებიტორ ს/ს „ვაზიანისგან“.
კომპანიას ოთხი პარტნიორი ყავდა – ნათია მჭედლიძე (28%), ბაირონ აბრამიშვილი (28%), ჟორა მჭედლიძე (24%) და ჯემალ ნაცვლიშვილი (20%). კომპანია დარეგისტრირდა 2001 წლის 21 ნოემბერს და მისი საქმიანობის ძირითად მიმართულებებად განისაზღვრა სატრანზიტო-სასაწყობო საქმიანობა, თვითმფრინავების ტექნიკური მომსახურება, სატვირთო გადაზიდვების ორგანიზაცია და სხვ. დღევანდელი მდგომარეობით კომპანია ლიკვიდირებულია.
2012 წლის 1 თებერვალს „მესტიის რაიონული საავადმყოფოს“ წილის 100%, რომელიც შემდეგნაირად იყო განაწილებული (34% – “ბლოკ-ჯორჯია”, 33% – “ბლოკ-ინვესტი”, 33% – “მედიმექსი”), მთლიანად სახელმწიფო კუთვნილებაში გადავიდა. რაც შეეხება შპს „მესტიის რაიონული საავადმყოფოს“ სამ პარტნიორს, სამივე კერძო პირების მიერ არის დაფუძნებული, ორ მათგანში ფიგურირებს ვახტანგ ჯანაშვილი, და სამივეში – მამუკა ჯანაშვილი.
შპს ბლოკ-ჯორჯია ერთ-ერთი კომპანიაა, რომელთანაც სახელმწიფო თანამშრომლობდა „ჰოსპიტალური სექტორის განვითარების გეგმის“ ფარგლებში, რომლის თანახმადაც საქართველოს მასშტაბით 100 საავადმყოფოს აშენება-გარემონტება იგეგმებოდა. სახელმწიფოსთან თავდაპირველი ხელშეკრულების მიხედვით შპს ბლოკ-ჯორჯიას 24 საავადმყოფოს გარემონტება ევალებოდა, თუმცა პირობების ბოლომდე შესრულება ვერ მოახერხა. ამის მიუხედავად, სახელმწიფომ გააგრძელა მასთან ურთიერთობა და 2010 წელს თი-ბი-სი ბანკმა კომპანიას მისცა 8 მილიონი დოლარის კრედიტი, რომლის ნახევრის გარანტად აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტო დაუდგა. ეჭვს იწვევს ის გარემოება, რომ სახელმწიფოსა და შპს ბლოკ-ჯორჯიას შორის ურთიერთობა ერთ პირთან მოლაპარაკების გზით, და არა სატენდერო პირობებით სრულდება. ამას გარდა, 2007-2008 წლებში შპს ბლოკ-ჯორჯიამ ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას შესაწირის სახით გადაურიცხა 100 ათასი ლარი, შესაწირის მაქსიმალური რაოდენობა.
“სახელმწიფო მომსახურების ბიურო”-ს დირექტორმა დავით კაკაურიძემ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს გადასცა „ქართული ფილმის“ 33.33%, რომელიც 3 379 480 ლარად იქნა შეფასებული.
ოფშორში რეგისტრირებული კომპანიების წილების გადაცემა სახელმწიფოსთვის
შეიქმნა 2002 წლის 17 აპრილს, და თავდაპირველად ერქვა შპს „მზიური XXI საუკუნე“. 2006 წლის 19 აპრილს მას დაერქვა შპს „ლოგოსი“, და ამავე დროს, რუსუდან კერვალიშვილმა კომპანიის წილის 29% დაუთმო გიორგი ისაკაძეს, რომელიც 100%-ის მფლობელი გახდა. 2007 წლის 28 სექტემბერს გიორგი ისაკაძემ შპს „ლოგოსის“ წილის 100% დაუთმო კომპანია „ფიშერ აილენდ ლიმითედს”-ს, რომელიც ინგლისისა და უელსის კომპანიების რეესტრში რეგისტრირებული იყო 2007 წლის 28 თებერვალს. თუმცა, ამის მიუხედავად, საჯარო რეესტრში 2010 წლის 12 იანვრიდან 2012 წლის 20 აპრილის ჩათვლით არსებულ ამონაწერებში გიორგი ისაკაძე არის მითითებული კომპანიის წილის 100%-ის მფლობელი.
“ლექსორ კაპიტალ კორპ”-ის წარმომადგენელმა დიმიტრი ჩიქოვანმა სახელმწიფოს უსასყიდლოდ გადასცა კომპანიის წილის 70%.
2012 წელს მიხეილ ნიბლაძემ სახელმწიფოს უსასყიდლოდ დაუთმო სამი კომპანიის 50-50% წილი, თითოეული შეფასებული 1000 ლარად: ქართულ-ბრიტანული ნავთობკომპანია “ნაზვრევი”, “ქართულ-ბრიტანული ნავთობის კომპანია-ნორიო” და “ქართულ-ბრიტანული ნავთობკომპანია-ნინოწმინდა”.
ეს კომპანიები დაფუძნდა საქართველოს სახელმწიფოსა და ჩანელის კუნძულებზე რეგისტრირებული კომპანიების – „ნინოწმინდის ნავთობკომპანია”, “კანარგო-ნაზვრევი” და “კანარგო-ნორიო” მიერ – რომლებიც კანადური „კანარგოს“ შვილობილი კომპანიები არიან.  სამივე შემთხვევაში საქართველოს მხარეს წარმოადგენდა „საქნავთობი“, ხოლო მეორე პარტნიორის სახით წარმოდგენილი იყო ოფშორში რეგისტრირებული „კანარგოს“ სამი შვილობილი კომპანიიდან ერთ-ერთი. თითოეული ახლადდაარსებული კომპანიის შემთხვევაში როგორც საქართველოს სახელმწიფო (წარმოდგენილი „საქნავთობით“), ისე ოფშორული კომპანია ფლობდნენ კომპანიის წილის 50-50%-ს.
2012 წლის 13 იანვარს გაფორმებული სამი ხელშეკრულებით ოფშორულმა კომპანიებმა საქართველოს სახელმწიფოს უსასყიდლოდ დაუთმეს წილის საკუთარი 50-50%, რის შემდეგაც საქართველოს სახელმწიფო გახდა სამივე კომპანიის სრული მფლობელი. ხოლო 2012 წლის ივნისში დასრულდა სამივე კომპანიის ლიკვიდაციის პროცესი.
ნავთობისა და გაზის სხვადასხვა კომპანიების მიერ წილის დათმობა სახელმწიფოს სასარგებლოდ
2006-2012 წლებში გაფორმებული ხელშეკრულებებიდან დიდი ნაწილი მოდის ნავთობისა და გაზის კომპანიების სახელმწიფოსთვის გადაცემაზე. ხშირ შემთხვევაში კომპანიები, რომლებიც უსასყიდლოდ უთმობდნენ სახელმწიფოს წილს, თავად იყვნენ სახელმწიფოს კუთვნილებაში. რამდენიმე შემთხვევაში კომპანიების დირექტორები დააკავეს სახელმწიფოს კუთვნილი თანხის მითვისებასთან დაკავშირებით. ამ კომპანიებს შორის არიან:
2007 წლის 24 მაისს “ნავთობსადენების სამშენებლო კომპანიის” გენერალურმა დირექტორმა დავით ხმელიძემ შპს “გეო-ტეკი”-ს წილის 51%, შეფასებული 127 525.5 აშშ დოლარად, უსასყიდლოდ გადასცა ეკონომიკის სამინისტროს. შპს „ნავთობსადენების სამშენებლო კომპანიის“ გაკოტრებასთან დაკავშირებით 2011 წლის 19 სექტემბერს დაინიშნა აუქციონი კომპანიის უძრავ-მოძრავ ქონებაზე. თავდაპირველად შპს “ნავთობსადენების სამშენებლო კომპანიის” სახელწოდება იყო შპს „სნსკ სამშენებლო კომპანია“, რომელიც სნსკ-მ 2006 წლის 2 მარტს უსასყიდლოდ დაუთმო ეკონომიკის სამინისტროს. 2006 წლის 16 ივნისს კომპანიას შეეცვალა სახელწოდება და დაერქვა შპს „ნავთობსადენების სამშენებლო კომპანია“.
• 27.06.2007: სს „თელეთის ნავთობის კომპანია“ – 100% სახელმწიფო
სს „თელეთის ნავთობის კომპანია“ დაფუძნდა 1995 წლის 19 ივლისს. ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის თბილისის საგადასახადო ინსპექციის 2007 წლის 27 ივნისის ბრძანებით კომპანიის წილის 100% უსასყიდლოდ გადაეცა ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს. სს „თელეთის ნავთობის კომპანიამ“ დააფუძნა შპს „საქნავთობი-სამგორი“ (ამჟამად „სპეცკაპსერვისი“).
2006 წლის 23 იანვარს შპს „საქნავთობის“ მიერ დარეგისტრირდა შპს „საქგეოსერვისი“. ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახურის თბილისის საგადასახადო ინსპექციის 2007 წლის 6 ივლისის ბრძანებით შპს „საქგეოსერვისის“ წილის 100%-ის მფლობელი გახდა „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაცია“. 2008 წლის 31 დეკემბერს სს „თელეთის ნავთობის კომპანია“ შეერწყა შპს „საქგეოსერვისს“. შერწყმის შემდეგ შპს „საქნავთობი-სამგორის“ (ამჟამად „სპეცკაპსერვისი“) წილის 100%-ის მფლობელი გახდა შპს „საქგეოსერვისი“.
“თელეთის ნავთობის კომპანიის” გენერალურმა დირექტორმა აკაკი ლოდიამ 2007 წლის 25 ივნისს თავის საკუთრებაში არსებული შპს “საქგეოსერვისი”-ს წილის 100% (შეფასებული 966 260 ლარად) და შპს “იორის ველი ნავთობი და გაზი”-ის წილის 50% (შეფასებული 5 000 000 აშშ დოლარად) უსასყიდლოდ გადასცა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს. საინტერესოა, რომ შპს “იორის ველი ნავთობი და გაზი” საქართველოს უმსხვილესი ნავთობკომპანიაა, რომელიც დაარსდა 1995 წელს საქართველოს მხრიდან “საქნავთობისა” და შვეიცარიის მხრიდან “National Petroleum Ltd.” (NPL)-ის მიერ.
მსხვილ გადამხდელთა საგადასახადო ინსპექციის 2007 წლის 2 ივნისის ბრძანების შედეგად ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრომ შპს „იორის ველი ნავთობი და გაზის“ წილის 50% გადასცა შპს „ნავთობისა და გაზის კორპორაციას“, რის შედეგადაც კორპორაცია „იორის ველი ნავთობი და გაზის“ წილის 100%-ის მფლობელი გახდა. 2007 წლის წესდების მიხედვით, შპს „იორის ველი ნავთობი და გაზის“ საწესდებო კაპიტალი ორ თანაბარ წილად იყოფოდა, და ორივე წილი ეკუთვნოდა შპს „საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციას“. 2011 წლის 20 ოქტომბერს დასრულდა შპს „იორის ველი ნავთობი და გაზის“ ლიკვიდაციის პროცესი.
2008 წლის 19 მარტს შპს “ITERA CIS LLC”-ის წარმომადგენელმა დავით ბერაძემ ხელი მოაწერა ხელშეკრულებას, რომლითაც 43 204 ლარად შეფასებული შპს “ბორჯომიგაზის” წილის 20% უსასყიდლოდ გადაეცა სახელმწიფოს. მანამდე, 2001 წელს ვალის გადაუხდელობის გამო შპს „ბორჯომგაზი“ იძულებით აუქციონზე იქნა გატანილი, სადაც ის სს „საქგაზმა“ შეიძინა. თბილისის სააპელაციო სასამართლოს 2007 წლის 27 დეკემბრის განჩინების მიხედვით, ეკონომიკის სამინისტრო დათანხმდა შპს „ბორჯომიგაზის“ წილის 100%-ის მფლობელ შპს “ITERA CIS LLC”-ის წინადადებას, რომ გახდეს შპს „ბორჯომიგაზის“ წილის 20%-ის მფლობელი და სანაცვლოდ უარი თქვას სასარჩელო მოთხოვნაზე, რომელიც ეხებოდა 2001 წლის 21 აგვისტოს მოვალის ქონების აღწერისა და დაყადაღების აქტის, 2001 წლის 19 დეკემბერს ჩატარებული ჩატარებული აუქციონის ოქმისა და აუქციონზე შეძენილ ქონებაზე უფლებამოსილების შესახებ 2001 წლის 19 დეკემბრის განკარგულების ბათილობას.
2008 წლის ოქტომბერში „თელეთის ნავთობის კომპანიის” გენერალურმა დირექტორმა თეიმურაზ ბარაბაძემ სახელმწიფოსთვის წილის დათმობასთან დაკავშირებით ოთხი ხელშეკრულება გააფორმა. კერძოდ, 2008 წლის 3 ოქტომბერს გაფორმებული ხელშეკრულებების საფუძველზე თეიმურაზ ბარაბაძემ ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს უსასყიდლოდ დაუთმო შპს “საქართველოს გაზსაცავების კომპანიის”, შპს “ქართულ-ბრიტანული ნავთობის კომპანია-ნინოწმინდის”, შპს “ქართულ-ბრიტანული ნავთობის კომპანია-ნორიოსა” და შპს “ქართულ-ბრიტანული ნავთობის კომპანია-ნაზვრევის” წილის 50-50%.
2009 წლის წლის ოქტომბერში თეიმურაზ ბარაბაძე დააკავეს სახელმწიფოს კუთვნილი თანხის მითვისებასთან დაკავშირებით  მასთან ერთად იგივე საქმეზე დააკავეს „სპეც-კაპსერვისის“ დირექტორი შალვა შანიძეც. ხოლო 2009 წლის 19 ნოემბრის ხელშეკრულებით “საქგეოსერვისის” დირექტორმა გიორგი გრძელიძემ შპს “სპეც-კაპ სერვისის” წილის 100%, რომელიც 1 515 923 ლარად იყო შეფასებული, სახელმწიფოს გადასცა სარგებლობაში, რის შემდეგაც, 2009 წლის 27 ნოემბერს გიორგი გრძელიძე გენ-დირექტორის თანამდებობიდან განთავისუფლდა.
როგორც მიღებული დოკუმენტებიდან შეგვიძლია ვიმსჯელოთ, სახელმწიფოსთვის ქონების უსასყიდლოდ გადაცემა ზოგ შემთხვევაში არ შეიცავს საეჭვო გარემოებებს, როდესაც სახელმწიფო თავისსავე კუთვნილებაში არსებულ საზოგადოებებს გადასცემს სახელმწიფოს სხვა წარმომადგენელს, მაგ. როგორც ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროსა და  საქართველოს ნავთობისა და გაზის კორპორაციის შემთხვევაში – აქ სახეზეა სახელმწიფო ქონების მმართველის შეცვლა.
თუმცა, ასევე არის რიგი შემთხვევები, როდესაც კერძო იურიდიული პირები ჩუქების გზით უთმობდნენ სახელმწიფოს წილებს საკუთარ კაპიტალში და ბოლომდე ცხადი არ არის ამ კერძო იურიდიული პირების მოტივაცია, განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც სახელმწიფოს მცირე ხანში აუქციონზე გაქონდა ნაჩუქარი ქონება, და საწესდებო კაპიტალზე გაცილებით დიდ თანხად ყიდდა (მაგ. შპს გორა, რომლის საწესდებო კაპიტალი შეადგენდა 2 000 ლარს, უსასყიდლოდ გადაეცა სახელმწიფოს, რომელმაც აუქციონზე 1 620 000 აშშ დოლარად გაყიდა მიღებული წილი). ასევე, ისეთი გახმაურებული საქმეები, როგორიცაა „თბილავიამშენის“ სახელმწიფოსთვის გადაცემა, რომლის ყოფილი პარტნიორები დღემდე ედავებიან სახელმწიფოს, მიუთითებს იმის შესაძლებლობაზე, რომ ქონების უსასყიდლოდ გადაცემის პრაქტიკას  შესაძლებელია თან ახლდა გარკვეული ზეწოლა სახელმწიფოს მხრიდან ბიზნეს სექტორზე.
საბოლოო ჯამში ეს გარემოებები ქმნის სურათს, როდესაც სახელმწიფო კერძო ბიზნესის ხელშეწყობისა და წახალისების ნაცვლად ხელს უწყობს მონოპოლიების ჩამოყალიბებას და თავად ერევა კომპანიების მართვაში, დამატებითი მოგების ან ეკონომიკაში არასასურველი მოთამაშეების ჩამოშორების მიზნით. კონკრეტული პირების პასუხისმგებლობის საკითხის დასაყენებლად  დამატებითი კვლევა და გამოძიება არის საჭირო, თუმცა აქ შეიძლება იმის თქმა, რომ ნებისმიერი დემოკრატიული სახელმწიფოს ერთ-ერთ ფასეულობას წარმოადგენს სახელმწიფოს ქონების მიღება-გასხვისების გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება საზოგადოების წინაშე, და კონკურენტული გარემოს ხელშეწყობა კერძო ბიზნესისთვის. არსებული მონაცემები კი, ბადებს ეჭვებს, სულ მცირე, ამ ფასეულობების დაცვის კუთხით.

In February 2013 IDFI has addressed the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia with the request of copies of agreements by which shares in the property of legal persons of private law have been donated (given as a gift) to the state in 2004-2013. As it becomes clear from the received information, in the period between 2006 and 2012 a number of legal persons of private law have given a gift of shares of their companies to the state. Some cases arouse questions concerning transparency and government pressure.
Donation of Private Property to State
In September 2007 the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has auctioned “Borjomi Trade Centre – 2005” Ltd., with initial price of 190 000 USD. As a result of the auction the company has been bought by “Velajio” Ltd. for 200 000 USD.
On October 11, 2007 the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia has sold “Gora” Ltd. to “Diplomatic Club Manglisi” Ltd. for 1 620 000 USD through an auction. Interestingly, the company “Darling Worth Limited”, which has been an intermediary company in the process of donating 100% of shares of “Gora” Ltd. to the state, has attracted public interest as long ago as in 2002, concerning the privatization of Poti Shipbuilding Factory.
According to the media, “Rike” Ltd. has constructed the “Peace Bridge”, which was one of the reasons why then candidate for Mayor of Tbilisi, Gigi Ugulava, was accused of using the budget of the capital City. However, since the public registry enlists 18 different companies under the name “Rike” Ltd., registered at different times, it is difficult to claim that the two companies are the same.
The company “Iberia Shipping” Ltd. itself was registered on November 30, 1999 with 100% state ownership. The main spheres of activities of the company include freighting of ships, brokerage, sea shipping and dispatching shipment, the Ministry of Economy has auctioned “Iberia Shipping” Ltd. on December 13, 2007. The initial price of the company amounted to 1 100 000 USD, and finally it was bought for 1 120 000 USD by ”YLARA SHIPPING LTD”.
The founding partner of “Geocell” Ltd “Gürtel Telekominikasyon Yatirim Ve Diş Ticaret Anonim Şirketi” Ltd. donated 2.5% of shares in the capital “Geocell” to Georgian state.
The state was given 100% of shares of 61 hospitals.
According to the information as of July 1, 2010, “TbilAviaMsheni” would become subordinated to the Ministry of Defense of Georgia, and the change was initiated by the management of the company. On the meeting held in Gori on January 29, 2013 the President of Georgia noted, that Tbilisi Aircraft Factory was given to the state in a demolished condition. In response to this statement the former partners and shareholders have claimed, that 26 owners were deprived of the property in 2010 “in a criminal and forceful way, using threatening”. According to the information as of March 22, 2013, Georgian Young Lawyers Association (GYLA) is rendering legal assistance to the former shareholders of “TbilAviaMsheni” and will bring an action with the demand to return the property.
According to the extract from public registry as of January 18, 2010 51% of shares of FC “Sioni” were owned by Nugzar Lomtadze, while 49% of shares were in property of the Municipal Board of Bolnisi. According to the agreement made on July 6, 2010 Nugzar Lomtadze donated his 51% of shares to the state. According to the order of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia as of January 1, 2012, 100% of shares of the FC “Sioni” owned by the state were transferred to the Municipal Board of Bolnisi as “supplementary property”.
According to the extract from public registry as of February 18, 2010 50% of shares of FC “Sioni” were owned by the Self-Governing City of Poti and the other 50% was in the property of Teimuraz Barkaia. According to the order of the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia as of August 23, 2011 100% of shares of FC “Sioni” were given to the the Self-Governing City of Poti as “supplementary property”.
“Demetre 96” Ltd. was registered on September 12, 2007, by JSC “Isani Kartu” (owner of 32% of shares) and JSC “Kartu Group” (owner of 68% of shares). The authorized capital of the company was 265 000 GEL. On October 15, 2007 the both founders of the company sold it to Tata Vardanashvili. 32% of shares owned by JSC “Isani Kartu” have been estimated for 85 000 GEL, while 68% of shares owned by JSC “Karty Group” – for 181 000 GEL. Thus, Tata Vardanashvili has bought “Demetre 96” Ltd. for 266 000 GEL.
According to the decree of the Government of Georgia as of May 15, 2008 „Demetre 96” Ltd. was given state loan of 1 350 000 GEL, for the period of 7 years, with grace period of 2 years and annual interest rate of 9%.
On October 26, 2010 an agreement was signed between the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and the Ministry of Defense of Georgia, according to which 100% of shares of “Demetre 96” Ltd. were transferred to the Ministry of Defense of Georgia. On April 7, 2011 the Minister of Defense of Georgia has granted representation of “Demetre 96” Ltd. to its LEPL State Military Scientific-Technical Center "DELTA". According to the order of the Minister of Defense as of February 14, 2012 100% of shares of “Demetre 96” Ltd. were transferred with operational right to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. On April 26, 2013 “Demetre 96” was blacklisted by the Competition and State Procurement Agency.
In January 2011 director of “M & B” Ltd. Shakro Mirotadze was detained for tax evasion involving especially large amounts. On May 10, 2011 51% of shares of “M & B” Ltd., with estimated worth of 300 GEL, were transferred to state ownership. Since Besik Kalandadze has donated his 35% of shares, Gia Gurgenidze – 10%, and Gia Ghoghoberidze – 6% out of his 22,5%, the partners of the company were as follows: 51% - state, 22% - David Beradze, 16,5% - Giorgi Ghoghoberidze and 10% - Tebrole Gobedjishvili.
According to the order of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia as of May 18, 2011, “M & B” Ltd. was registered in the property of the Self-Governing City of Rustavi. Interestingly, on September 16, 2011 the owner of 100% of shares and sole founder of “Mobil Gas” Ltd. David Beradze made decision to buy from the Self-Governing City of Rustavi 51% of shares in the capital of “M & B” Ltd.
Notably, “Mobil Gas” Ltd. was registered in the public registry only two days before, on September 14, 2011, with start-up capital of 10 GEL. According to the decree of the President of Georgia as of November 7, 2011 51% of shares in the capital of “M & B” were given to “Mobil Gas” Ltd. for 150 000 GEL through direct selling.
On April 30, 2012 Gia Getsadze and Lasha Lezhava bought 10-10% of “Mobil Gas” Ltd., for 1 GEL each.
Interestingly, on April 2, 2012 Lasha Lezhava donated 15 000 GEL in the form of nonmaterial donation to the United National Movement. Besides “Mobil Gas” Ltd. he is registered as a partner of the following companies: “L & V” Ltd., “Immo Group” Ltd., “Geobet” Ltd. and “Samtsvade №1” Ltd. It should also be noted here, that when donating to the UNM, Lasha Lezhava had not become owner of 10% of shares in the capital of “Mobil Gas” Ltd. yet.
“Zhineri” Ltd. was registered on August 30, 1996. Due to bankruptcy the so called nonmaterial property, namely shares in various companies owned by “Zhineri” Ltd., were given to state free of charge. Particularly, 10% of shares in the capital of “Shevardeni” Ltd., 11,2% of shares in the capital of “Lomisa” Ltd., and besides, 2789 GEL out of 5578 GEL from the demand of the debtor company “Arsi Avlabari” Ltd., and 3299,9 GEL out of 6599,82 GEL from the demand of the debtor company JSC. “Vaziani”.
The company had four partners – Natia Mchedlidze (28%), Bairon Abramishvili (28%), Jora Mchedlidze (24%) and Jemal Natsvlishvili (20%). The company was registered on Novermber 21, 2011 and the main spheres of its activities included transit, stocking, technical service of airplanes, organization of cargo shipping etc. Currently the company is liquidated.
On February 1, 2012 100% of shares of “Mestia Regional Hospital” Ltd., which were divided as follows – 34% - “Bloc Georgia” Ltd., 33% - “Bloc Invest” Ltd., 33% - “Medimex” Ltd.), was fully transferred to state ownership. As for the three partners of “Mestia Regional Hospital” Ltd., all of them are founded by individual persons, Vakhtang Janashvili appears in two of them, and Mamuka Janashvili – in all three.
“Bloc Georgia” Ltd. is one of the partner companies within the framework of the state program – “Hospital Sector Development Plan”, according to which it was planned to build and repair 100 hospitals throughout Georgia. According to the initial agreement with the state, “Bloc Georgia” Ltd. was obliged to repair 24 hospitals, however, it was unable to meet the conditions. Despite this, the state continued its relationship with the company and in 2010 TBC bank gave it credit of 8 mln USD, half of which was guaranteed by USAID. The conditions of this relationship, namely the preference of holding negotiations with one person over announcing tender, do arouse suspicions. Besides, in 2007-2008 “Bloc Georgia” Ltd. has donated to UNM 100 000 GEL, the maximum amount of donation to parties.
The director of State Service Bureau David Kakauridze has transferred to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia 33.33% of shares in the capital of “Georgian Film” Ltd., estimated for 3 379 480 GEL.
Transfer of Shares in the Capital of Offshore Companies to the State
Was registered on April 17, 2002, and was initially called “Mziuri XXI Century” Ltd. In 2006 it was renamed into “Logos” Ltd., and at the same time, Rusudan Kervalishvili gave her 29% of shares to Giorgi Isakadze, who became owner of 100% of the shares. On September 28, 2007 Giorgi Isakadze transferred 100% of shares in the capital of “Logos” Ltd. to the company “Fisher Island Limited”, which was registered in the public registry of England and Wales on February 28, 2007. However, in the extracts of public registry Giorgi Isakadze is still indicated as the owner of 100% of shares in the period between January 12, 2010 and April 20, 2012.
The representative of “Lexor Capital Corp.”, Dimitri Chikovani donated to the state 70% of shares in the capital of “Georgian Lottery Company” Ltd.
In 2012 Mikheil Nibladze donated to the state 50-50% in the shares of the three companies, each estimated for 1000 GEL: “Georgian-British Oil Company Nazvrevi”, “Georgian-British Oil Company Norio” and “Georgian-British Oil Company Ninotsminda”.
These companies were founded by Georgian state and the companies registered on Channel Islands – “Ninotsminda Oil Company”, “Canargo-Nazvrevi” and “Canargo-Norio” – all three daughter companies of Canadian “Canargo”. In all the three cases the Georgian side was represented by “SakNavtobi”, and another partner was one of the offshore daughter companies of “Canargo”. In case of each newly-registered company the capital was shared between Georgian state (represented by “SakNavtobi”) and Offshore companies, each holding 50-50%.
With the agreement signed on January 13, 2012, the offshore companies have donated their 50-50% of shares in the capital of each company to Georgian state, and in June 2012 all three companies were liquidated.
Donation of Shares in the Capital of Various Oil and Gas Companies to the State
A great deal of the share donation agreements signed in 2006-2012 refers to Oil and Gas companies. Frequently these companies were state-owned themselves. In several cases directors of the companies were detained for having misappropriated state funds. Among such companies there are:
On May 24, 2007 General Director of “Oil Pipeline Construction Company” David Khmelidze donated 51% of shares in the capital of “Geo Tech” Ltd., estimated for 127 525.5 USD, to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. On September 19, 2011, due to bankruptcy of “Oil Pipeline Construction Company”, its tangible and intangible property was auctioned. Initially the “Oil Pipeline Construction Company” was called “GIOC (Georgian International Oil Corporation) Construction Company” Ltd., and was donated by Georgian International Oil Corporation to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia on March 2, 2006. On June 16, 2006 the company was renamed into “Oil Pipeline Construction Company” Ltd.
27.06.2007: JSC “Teleti Oil Company” – 100% of shares owned by state
JSC “Teleti Oil Company” was founded on July 19, 1995. According to the order of the Tax Inspection of Revenue Service under the Ministry of Finance of Georgia as of July 27, 2007 100% shares in the capital of the company were transferred to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia free of charge. JSC “Teleti Oil Company” has founded “Saknavtobi-Samgori” Ltd. (Now “Spec-kap Service” Ltd.).
On January 23, 2006 “SakNavtobi” Ltd. registered “SakGeoService” Ltd. According to the order of the Tax Inspection of Revenue Service under the Ministry of Finance of Georgia as of July 6, 2007 the owner of 100% of shares in the capital of “SakGeoService” Ltd. has become “Georgian Oil and Gas Corporation”. On December 31, 2008 JSC “Teleti Oil Company” merged with “SakGeoService” Ltd. After merging the owner of 100% of shares in the capital of “SakNavtobi-Samgori” (now “Spec-Kap Service”) became “SakGeoService” Ltd.
On June 25, 2007 the general director of “Teleti Oil Company” Akaki Lodia transferred 100% of shares in the capital of “SakGeoService” Ltd. (estimated for 966 260 GEL) and 50% of shares in the capital of “Iori Valley Oil and Gas” Ltd. (estimated for 5 000 000 GEL) to the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia free of charge. Interestingly, “Iori Valley Oil and Gas” Ltd. is the largest oil company of Georgia, and was founded in 1995 by “SakNavtobi” from Georgian side and “National Petroleum Ltd.” (NPL) from the Swiss side.
According to the Order of the Tax Inspection of Large Tax-payers as of June 2, 2007 the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia transferred 50% of shares in the capital of “Iori Valley Oil and Gas” Ltd. to “Oil and Gas Corporation” Ltd., which has thus become owner of 100% of shares in the capital of “Iori Valley Oil and Gas” Ltd. According to the statute of “Iori Valley Oil and Gas” as of 2007 the authorized capital was divided into two equal parts, and both parts were owned by “Georgian Oil and Gas Corporation” Ltd. On October 20, 2011 ended the liquidation process of “Iori Valley Oil and Gas” Ltd.
On March 19, 2008 the representative of “ITERA CIS LLC” Ltd. David Beradze signed an agreement, according to which 20% of shares in the capital of “BorjomiGas”, estimated for 43 204 GEL were transferred to state free of charge. Earlier, in 2001 “BorjomiGas” was forcefully auctioned due to failure to pay taxes, where it was bought by JSC “SakGas”. According to the writ of Tbilisi Appeal Court as of December 27, 2007 the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia agreed with the suggestion of ”ITERA CIS LLC” Ltd., owner of 100% of shares in the capital of “BorjomiGas” Ltd., to become owner of 20% of shares in the capital of “BorjomiGas” Ltd. instead of giving up the appeal demands, concerning nullifying the act of inventory and seizure of property as of August 21, 2001, the protocol of the auction held on December 19, 2001 and the ordinance as of December 19, 2001 about the rights to the property bought on the auction.
In October 2008 the general director of “Teleti Oil Company” Teimuraz Barabadze has signed four agreements concerning transfer of shares to the state free of charge. Namely, according to the agreements signed on October 3, 2008 Teimuraz Barabadze transferred 50-50% of shares in the capital of “Georgian Oil Storage Company” Ltd., “Georgian-British Oil Company – Ninotsminda” Ltd., “Georgian-British Oil Company – Norio” Ltd. and “Georgian-British Oil Company – Nazvrevi”.
In October 2009 Teimuraz Barabadze was detained for having misappropriated state funds. Shalva Shanidze, director of “Spec-KapService” was also detained on the same case. With the agreement signed on November 19, 2009 the director of “SakGeoService” Giorgi Grdzelidze transferred 100% of shares in the capital of “Spec-KapService”, estimated for 1 515 923 GEL, to the state after which, on November 27, 2009 he was relieved of position of General Director.
As it becomes clear from the received documents, in some cases donation of property to the state does not arouse any doubts, since the shares of state-owned companies are transferred to other state representatives, e.g. as in the case of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia and state-owned Georgian Oil and Gas Corporation – this is the case of change of partner of state-owned property.
However, in still other cases, when legal persons of private law donated shares in their capital to the state, their motivation behind this donation is not fully clear. Especially in the cases, when in short time after transfer of shares the state would put up an auction for the donated property, and sell it for a much higher price than the authorized capital of the company (e.g. “Gora” Ltd., with authorized capital of 2 000 GEL was transferred to the state free of charge, the state has auctioned the received for 1 620 000 USD). Also, such famous cases as transfer of shares of “TbilAviaMsheni” to the state, the former partners of which still dispute with the government, indicates the possibility that the practice of transfer of shares to state free of charge may have been accompanied by pressure from the government on business sector.
As a result, these conditions add up to the picture, when the government, instead of assisting and promoting private business, supports creation of monopolies and interferes in operation of companies, with the aim of either receiving additional income or avoiding unwanted economical players. Additional research and investigation is needed to question responsibility of particular people, however, it can be said that transparency of acquiring and selling of state property, public accountability and supporting competitive environment for private business are the values for any democratic state. The available data, however, arouse questions in terms of defending these values.