IDFI ეხმაურება ტელეკომპანია მე-9 არხის მიერ მომზადებულ სიუჟეტს
25 თებერვალს ტელეკომპანია მე-9 არხმა გაავრცელა სიუჟეტი სახელწოდებით “ყოველთვიური პრემიები”, სადაც აღნიშნული იყო შემდეგი: "არასამთავრობო ორგანიზაცია ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი" სკანდალურ ინფორმაციას ავრცელებს. გაგა მკურნალაძე, დავით ჭაკუა, გიორგი ავსაჯანიშვილი-ეს იმ პირთა არასრული ჩამონათვალია, რომლებიც თვის ბოლოს გაორმაგებული ან გაოთხმაგებული ხელფასის ოდენობის პრემიებს იღებდნენ. თანხა ექს-მინისტრ კალმახელიძის პირადი გადაწყვეტილებით გაიცემოდა." თავად სიუჟეტს ჰედლაინად გასდევდა შემდეგი წარწერა: "წამებაში ბრალდებული პირები ყოველთვიურად 5 ათას ლარამდე პრემიას იღებდნენ".
გვინდა კიდევ ერთხელ აღვნიშნოთ, რომ ინსტიტუტმა ინფორმაცია მიიღო და გამოაქვეყნა მხოლოდ სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილ ხელმძღვანელზე დავით ჭაკუაზე. რაც შეეხება სიუჟეტში ჩამოთვლილ სხვა პირებს, მათ შესახებ ინფორმაცია არ იქნა მოწოდებული სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მიერ, რასთან დაკავშირებითაც ჩვენს მიერ მომზადებული იქნა შესაბამისი სტატია: "წამებაში ეჭვმიტანილ პირთა პრემიები" აღნიშნულის შესახებ ინფორმაცია განმარტებული იქნა IDFI-ის თავჯდომარის მიერ მე-9 არხისთვის მიცემულ ინტერვიუში, ისევე როგორც თავად სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ოფიციალური წარმომადგენლის ინტერვიუში. სამწუხაროდ მე-9 არხმა ჩვენი განმარტება სიუჟეტში სრულყოფილად არ ასახა.
შესაბამისად, ტელეკომპანია მე-9 არხის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია მხოლოდ ნაწილობრივ შეესაბამება სინამდვილეს და არ ასახავს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" (IDFI) მიერ მომზადებული სტატიის შინაარს. ინსტიტუტი (IDFI) მოუწოდებს ტელეკომპანია მე-9 არხს პროფესიული სტანდარტების გათვალისწინებით მიუდგნენ საკუთარ ჟურნალისტური მოვალეობების შესრულებას და ინფორმაციის არასწორი ინტერპრეტაციით შეცდომაში არ შეიყვანონ საკუთარი მაყურებელი.

IDFI’s Comment on the TV Coverage Prepared by the Television Channel 9
On February 25th the TV company Channel 9 spread the coverage titled “Monthly Bonuses”, in which the following was mentioned: “Non-governmental organization “Institute for Development of Freedom of Information” spreads scandalous information. Gaga Mkurnaladze, David Chakua, Giorgi Avsanjishvili – this is incomplete list of the persons, who received double or quadruple salary bonuses by the end of the month. The amount was paid according to the personal decision of the ex-Minister Kalmakhelidze.” The coverage itself had the following headline: “The persons accused of torture received bonuses of about 5 thousand GEL each month”.
We would like to note once again, that the Institute received and published information only about the former head of the Penitentiary Department David Chakua. As for the other persons listed in the TV coverage of the Channel 9, the Penitentiary Department did not provide information about them, concerning which we have prepared an article: “Bonuses of the People Suspected in Torture”. Information about it has been explained both by the chairman of IDFI and the official representative of the Penitentiary Department in the interviews given to Channel 9. Unfortunately the explanation of IDFI was not fully reflected in the coverage prepared by Channel 9.
Therefore, the information spread by Channel 9 only partially represents the facts and does not reflect the content of the article prepared by the “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI). The Institute (IDFI) urges the Telecompany Channel 9 to comply with professional standards while fulfilling their journalistic obligations and not to mislead their audience.