ინტერნეტ მომხმარებელთა სტატისტიკა საქართველოში
თანამედროვე ტექნოლოგიებმა და ინტერნეტმა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა და კომუნიკაცია გაამარტივა. დღეს მსოფლიოს მთავრობებმა აქტიურად დაიწყეს ინტერნეტის საშუალებით მოქალაქეებთან კომუნიკაციის დანერგვა და რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, ხელისუფლებების ანგარიშვალდებულების გასაზრდელად აქცენტი კეთდება მათი საქმიანობის შესახებ დეტალური ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე. ინტერნეტ რესურსების ეფექტური გამოყენების შემთხვევაში შესაძლებელია ბიუროკრატიული პროცედურების გამარტივება, პირდაპირი კომუნიკაციის აგება, აზრთა ურთიერთგაცვლა და საბოლოო ჯამში, მთავრობის მეტი ღიაობის უზრუნველყოფა. მიუხედავად აღნიშნული დადებითი მხარეებისა, ამ ყველაფრის წინაპირობას ქვეყნის მასშტაბური ინტერნეტიზაცია და მასობრივი ხელმისაწვდომობა წარმოადგენს. წინააღმდეგ შემთხვევაში, დანერგილი ელ-საშუალებებით მოქალაქეების მხოლოდ შეზღუდული ნაწილი ისარგებლებს.
კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) 2012 წლის მონაცემების მიხედვით,  წინა წელთან შედარებით გაზრდილია დედაქალაქსა და სოფლებში მაცხოვრებელთა რიცხვი, რომლებიც ინტერნეტს ყოველდღიურად იყენებენ. თუ 2011 წელს თბილისში ეს მაჩვენებელი 41%-ს შეადგენდა, მომდევნო წელს იგი 46%-მდე გაიზარდა. რაც შეეხება იგივე მონაცემებს სოფლების შემთხვევაში, 2011 წლის 4%-იანმა მაჩვენებელმა 7%-მდე მოიმატა. ქალაქებში კი მსგავსი მაჩვენებელი ორივე წელს 28% გახლდათ.
წყარო: „კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი,“ „კავკასიის ბარომეტრი 2012 - საქართველო“
წყარო: „კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი,“ „კავკასიის ბარომეტრი 2012 – საქართველო“
საგულისხმოა კომუნიკაციის ეროვნული კომისიის (GNCC)-ის მიერ გამოქვეყნებული 2012 წლის მონაცემები. ანგარიშის მიხედვით, საქართველოში ფიქსირებული ფართოზოლოვანი მომსახურების მომხმარებელთა რაოდენობამ 2012 წლის ბოლოს 483,3 ათასი აბონენტი შეადგინა. 2011 წლის ბოლოსთან შედარებით, აბონენტების რაოდენობა 27,4%-ით (103,9 ათასით) გაიზარდა. რაც შეეხება სადენიანი ფართოზოლოვანი (DSL და ოპტიკურ-ბოჭკოვანი) მომსახურების აბონენტთა რიცხვს, მათმა რაოდენობამ 2012 წლის ბოლოსთვის 392 ათასი შეადგინა. აბონენტების უდიდესი ნაწილი თბილისშია თავმოყრილი – 64,1%, ქუთაისში – 6,5%, ბათუმში – 6,3%, რუსთავში – 6,0%, ფოთში – 1,5%. დანარჩენ საქართველოში კი სულ 15,6%. ამავე დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ Wifi მომსახურება ქვეყანაში ყველაზე დინამიურად განვითარებადი ტექნოლოგიაა. „იგი ძირითადად რეგიონებში ვითარდება, იქ, სადაც სადენიანი ინტერნეტი ნაკლებად არის ხელმისაწვდომი. ხუთ დიდ ქალაქში თბილისში, ქუთაისში, ბათუმში, რუსთავსა და ფოთში Wifi აბონენტების წილი მხოლოდ 6,2%-ს შეადგენს“ – ნათქვამია ანგარიშში.
ამასთანავე, IDFI-იმ (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) 12 აპრილს  საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით მიმართა საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას. ინსტიტუტი სხვა ინფორმაციასთან ერთად, ითხოვდა 2012 წლის მდგომარეობით, სადენიანი და უსადენო ინტერნეტ მომხმარებლების რაოდენობას რეგიონებისა და ქალაქების ჭრილში. მიღებულ პასუხებზე დაყრდნობით, გთავაზობთ იმ 10 ქალაქის მონაცემებს, გრაფიკის სახით, სადაც ყველაზე მეტი ინტერნეტმომხმარებლია დაფიქსირებული.
GNNC-ის მონაცემები
სადენიანი ინტერნეტის მომხმარებლების რაოდენობა თბილისში სხვა ქალაქებთან შედარებით გააცილებით მაღალია. შედარებით მოკრძლებული მაჩვენებლებით დედაქალაქს ჩამორჩებიან შემდეგი დიდი ქალაქები: ქუთაისი, ბათუმი, რუსთავი.
როგორც მიღებული მონაცემებიდან ირკვევა უსადენო ინტერნეტ მომხამრებელთა რაოდენობის კუთხით შემდეგი ქალაქები ლიდერობენ: ზუგდიდი, მარნეული. მათ მოჰყვებიან ქ. გორი, ქ. ბათუმი და ქ. სენაკი შედარებით განსხვავებული მაჩვენებლებით.
საინტერესოა, როგორ განაწილდა მაჩვენებლები რეგიონების მიხედვითაც.
საერთო ჯამში, საქართველოში სადენიანი ინტერნეტ აბონენტთა რაოდენობა 392 436, ხოლო უსადენო (Wifi) ინტერნეტ მომხმარებელთა რაოდენობა 17 872 ადამიანს შეადგენს. საგულისხმოა სადენიანი ინტერნეტ აბონენტთა სტატისტიკა ტექნოლოგიურ ჭრილშიც. მიღებული ინფორმაციიდან ჩანს, რომ DSL-ს 211 440 მომხმარებელი იყენებს, ოპტიკურ ინტერნეტს კი 180 640 აბონენტი. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ მოგვაწოდა ინფორმაცია ასევე, სადენიანი ინტერნეტ აბონენტების რაოდენობის შესახებ ავტორიზებული პირების ჭრილში. ამ მხრივ ლიდერობს სილქნეტი 199 736 აბონენტით, მას მოსდევს კავკასუს ონლაინი 121 842 მომხმარებლით, მესამე ადგილზეა ახალი ქსელები – 30 601 აბონენტით.
საინტერესოა მობილური ინტერნეტ აბონენტების შესახებ მოწოდებული ინფორმაციაც. მიღებული მონაცემების მიხედვით, მობილური ინტერნეტ მომხმარებელთა რაოდენობა შემდეგია: 3G – 298 424 აბონენტი, სხვა – 1 043 301. აქედან რა თქმა უნდა, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია 3G –ის აბონენტთა რაოდენობა, რადგან ეს ციფრი რეალურად ასახავს მობილური საშუალებებით ინტერნეტის რეგულარულად გამოყენების მაჩვენებელს.
მიღებული სტატისტიკური მონაცემებიდან აგრეთვე ირკვევა, რომ მობილური ოპერატორების აბონენტებიდან ყველაზე მეტი ინტერნეტ მომხმარებელი ჯეოსელს ჰყავს – 582 606 აბონენტი, მას მოსდევს მაგთიკომი – 380 822-იანი მაჩვენებლით, მობიტელის აბონენტთა შესაბამისი მაჩვენებელი 378 124 მომხმარებლით განისაზღვრა.
8სფეროში არსებული ძირითადი ტენდენციებისა და პრობლემების წარმოსაჩენად საინტერესოა იმ მიზეზების განსაზღვრა, რის გამოც საქართველოში მცირეა ინტერნეტის მომხმარებელთა რაოდენობა. CRRC-ის მონაცემებიდან ირკვევა, რომ აღნიშნულის მთავარი გამომწვევი ფაქტორებია: მოქალაქეებისთვის ინტერნეტის ნაკლები საჭიროება (26,8%), კომპიუტერული ტექნიკის მაღალი ფასი (24,3%), ნაკლები დაინტერესება (18,6%) და ინტერნეტის გამოყენებისთვის საჭირო უნარების უქონლობაა (11,7%). აღსანიშნავია, რომ საკმაო სხვაობა დაფიქსირდა კომპიუტერის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელთან დაკავშირებით სოფლებსა და თბილისში. კერძოდ, მაშინ როცა კომპიუტერული ტექნიკა თბილისის მოსახლეობის 17,4%-ს არ გააჩნია, ეს რიცხვი გაცილებით მაღალია რეგიონებში – 27,9%.
საინტერესოა საქართველოში არსებული ინტერნეტ ჩართვის წერტილები. CRRC-ის მონაცემების მიხედვით, თბილისსა და ქალაქებში მცხოვრებ ინტერნეტ მომხმარებელთა უმეტესობა საკუთარ კომპიუტერს იყენებს ქსელში შესასვლელად (76% და 67% შესაბამისად). სოფლებში კი ამისთვის უმეტესწილად საკუთარ (32%) ან მეგობრის (28%) საშუალებებს იყენებენ. აღსანიშნავია, რომ დედაქალაქისა და ქალაქების მოსახლეობისგან განსხვავებით, სოფელში მცხოვრები მოსახლეობა ინტერნეტში შესასვლელად აქტიურად იყენებს შემდეგ საშუალებებს: მობილური ტელეფონი (16%), სამსახური (11%), ინტერნეტ კაფე (9%).
როგორც ჩანს, საქართველოში ინტერნეტით სარგებლობას რამდენიმე დაბრკოლება გააჩნია, მათ შორის როგორც ტექნიკური (მაგალითად, ფართოზოლოვანი ინტერნეტ ქსელის გავრცელება), ასევე, სოციალური (ფინანსური პრობლემები), ინტერნეტის გამოყენების უნარებისა თუ სურვილის ნაკლებობა). საგულისხმოა, ასევე, რომ გაცილებით რთულადაა ვითარება რაიონებში. ამას ისიც ადასტურებს, რომ აქ დასახლებულთა 67%-ს არასდროს გამოუყენებია აღნიშნული ქსელი.
ინტერნეტიზაციის მნიშვნელობა საქართველოში
ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა ხელს უწყობს მრავალფეროვანი და ალტერნატიული ინფორმაციის გავრცელებას. რაც თავის მხრივ აისახება მოქალაქეთა გააზრებულ პოლიტიკურ არჩევანზე. მნიშვნელოვანია აგრეთვე, რომ თანამედროვე ტექნოლოგიების დახმარებით განვითარდება მოქალაქეების პოლიტიკური ჩართულობის მექანიზმები. მაგალითისთვის, საზოგადოების აქტიური წევრები ბოლო დროს უფროდაუფრო ხშირად ქმნიან ელექტრონულ პეტიციებს და ამით ცდილობენ საკუთარი ხმა მიაწოდონ გადაწყვეტილების მიმღებ პირებს. შედეგად, მთავრობასთან ურთიერთობის ტრადიციულ ფორმებთან (შეხვედრები, მიღებები) ერთად, აქტუალური ხდება ინოვაციური (მათ შორის ელექტრონული – ელ-ფოსტა, ონლაინ პეტიცია, ონლაინ ჩეთი) საშუალებების დანერგვა და ათვისება.
ინტერნეტის მასობრივი გამოყენების საჭიროება მნიშვნელოვანია აგრეთვე საქართველოში მედიისადმი დაბალი ნდობის არსებობის პირობებშიც. იმავე გამოკითხვების მიხედვით, მოსახლეობის უმეტესობა (53,4%) უნდობლობას უცხადებს მედია საშუალებებს. გარდა ამისა, დაბალია ტელეჟურნალისტებისადმი ნდობაც – მოქალაქეების 29,1% ფიქრობს, რომ ისინი მაყურებელს კარგად ან საშუალოდ კარგად აწვდიან ინფორმაციას ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ.
საზოგადოებაში მედიასაშუალებებისადმი არსებული უნდობლობის ფონზე პლურალისტული მედია გარემოს შესაქმნელად საჭიროა გაფართოვდეს თანამედროვე ტექნოლოგიებისადმი ხელმისაწვდომობა, განსაკუთრებით საქართველოს  რაიონებსა და სოფლებში. მნიშვნელოვანია აგრეთვე იმ ფაქტორის გათვალისწინებაც, რომ საქართველოში აქტიურად ვითარდება სახელმწიფო ელექტრონული რესურსები (ვებ-გვერდები, ელ-ფოსტა, ანგარიში სოციალურ ქსელ Facebook-ში, სხვადასხვა ელექტრონული სერვისები, მონაცემთა ბაზები და ა.შ) რაც აჩენს შესაძლებლობას იმისა, რომ საზოგადოების ჯგუფებმა თუ ინდივიდებმა გამარტივებულად, ყოველგვარი ბიუროკრატიული პროცედურების გარეშე, საკუთარი პრობლემები გაუზიარონ ხელისუფლებას და ჩაერთონ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღების და დაგეგმვის პროცესში.
ინტერნეტის გამოყენების ტენდენციები
ელექტრონული რესურსებით მოქალაქეთა აქტიურობისა და მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად, ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის ზრდასთან ერთად, აუცილებელია არსებობდეს ჩართულობის მზაობა თავად მოსახლეობაშიც. მოქალაქეები მნიშვნელოვნად უნდა მიიჩნევდნენ მთავრობასთან კონსტრუქციულ თანამშრომლობასა და საკუთარი გამოცდილების გაზიარებას. აღნიშნულის გათვალისწინებით, საინტერესოა თუ რა ძირითადი აქტივობებით არიან დაკავებულნი ინტერნეტის მომხმარებელნი საქართველოში. გრაფიკიდან იკვეთება, რომ ყველაზე ხშირად მოქალაქეები იყენებენ სოციალურ ქსელებს, ეძებენ ინფორმაციას და აგზავნიან/იღებენ ელ-ფოსტას. თუმცა, ისინი ნაკლები სიხშირით აქტიურობენ ფორუმებზე და წერენ ბლოგებს. ეს მიუთითებს იმაზე, რომ ინტერნეტ მომხმარებლები შესაძლოა უფრო ხშირად ინფორმაციის მიმღებები არიან და ნაკლებად ცდილობენ ინტერაქციასა და აზრთა ურთიერთგაცვლაზე ორიენტირებული საშუალებების გამოყენებას. ამის მიუხედავად, გამოკითხვიდან ჩანს, რომ მომხმარებლები გასართობ საშუალებებზე მეტად, ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ სიახლეების გაგებას ანიჭებენ უპირატესობას.
მნიშვნელოვანია აგრეთვე სოციალური ქსელების მომხმარებელთა რიცხვის მაღალი რაოდენობა. საგულისხმოა, რომ საქართველოში ერთ-ერთი გავრცელებული სოციალური ქსელი Facebook-ია, Social Bakers-ის მიხედვით, დღეისათვის მას 1 მლნ 60 ათასი მომხმარებელი ჰყავს – ქვეყნის მთლიანი მოსახლეობის დაახლოებით 22,89%. მართალია გასათვალისწინებელია ყალბი ანგარიშების ფაქტორი, მაგრამ სხვა წყაროებზე დაყრდნობითაც შეინიშნება Facebook-ის მომხმარებელთა ზრდის ტენდენცია ბოლო ერთი წლის მანძილზე. კერძოდ, სოციალური მედიის ანალიზის ვებ-გვერდის www.quintly.com-ის თანახმად, წინა წელთან შედარებით, 34,75%-ითაა გაზრდილი Facebook-ის აქტიურ მომხმარებელთა ოდენობა.
მოქალაქეების ჩართულობისადმი მზაობის კიდევ ერთ მაჩვენებლად გამოდგება ერთ-ერთი გამოკითხვის შედეგები, კითხვაზე: „რამდენად მოსალოდნელია, რომ მონაწილეობას მიიღებთ რომელიმე არასამთავრობო ორგანზიაციის ღონისძიებებში, რომელიც ცდილობს გაამახვილოს ხელისუფლების ყურადღება საქართველოში ხარისხიანი და ხელმისაწვდომი სამედიცინო მომსახურების პრობლემაზე?“ გაცემულმა პასუხებმა ცხადყო, რომ გამოკითხულთა მესამედი მზადაა ხელი მოაწეროს პეტიციას. თუმცა, მოსახლეობის შედარებით ფართო ნაწილი (36,2%) თავს შეიკავებდა ინიციატივის მხარდაჭერისგან. აღნიშნული მაჩვენებლები შესაძლოა იმითაცაა განპირობებული, რომ კითხვაში ფიგურირებს არასამთავრობო ორგანიზაციის მიერ შეთავაზებული ინიციატივა. სამწუხაროდ, როგორც ცნობილია, საქართველოში არასამთავრობო სექტორი ნდობის დაბალი ხარისხით გამოირჩევა – CRRC-ის 2012 წლის გამოკითხვის შედეგად არასამთავრობო ორგანიზაციებს მოსახლეობის მხოლოდ 18% ენდობა, 23% კი უნდობლობას უცხადებს მათ. მიუხედავათ ამ ფაქტორისა, აშკარაა, რომ საზოგადოების გარკვეული ნაწილი ნაკლებ ინტერესს იჩენს ცალკეულ სამოქალაქო ინიციატივებში აქტიური მონაწილეობისგან.
მოქალაქეების აქტიურობის ხარისხი და პოლიტიკური ჩართულობისადმი მზაობა მნიშვნელოვანად შეიძლება იყოს დაკავშირებული იმასთან, თუ რა დამოკიდებულება არის ჩამოყალიბებული სახელმწიფო ინსტიტუტებისადმი. 2012 წლის გამოკითხვის მიხედვით, მოსახლეობის უმეტესობა (61,3%) მთავრობას როგორც მშობელს ისე აღიქვამს.  გამოკითხულთა მეოთხედზე ოდნავ მეტისთვის კი აღმასრულებელი ხელისუფლება დაქირავებულთან ასოცირდება (27,3%). ეს მონაცემები მეტყველებს საკმაოდ უარყოფით ტენდენციაზე – სავარაუდოდ, მოქალაქეების მხოლოდ მცირე ნაწილი მიიჩნევს მიზანშეწონილად მთავრობის ქმედებების კონტროლს, უმეტესობა კი მზადაა მისი პოლიტიკა უკრიტიკოდ მიიღოს.
იხილეთ მთლიანი კვლევა „ელექტრონული კომუნიკაციის განვითარება საქართველოში – ინტერნეტის ხელმისაწვდომობა“

Modern technologies and internet have simplified communication and access to information like never before. Governments actively use the internet as means of communicating with citizens. Most importantly, in order to increase the accountability of governments, attention has focused on providing detailed information about their activities. In the case of efficient internet resource usage, it is possible to simplify bureaucratic procedures, construct direct communication, and exchange views which finally result in the openness of governments. Regardless of the above mentioned advantages, the precondition of this process is the widespread availability of the internet and access. Otherwise, only a limited number of citizens will benefit from using these e-resources.
According to the 2012 report published by the Georgian National Communication Commission, the number of broadband internet users as of 2013 was 483 000. Compared to the results of the end of 2011, the number of users increased by 27,4% (103 900). As for the number of wired broadband (DSL and fiber-optic) users, their amount reached 329 000 by the end of 2012. The majority of these users are accumulated in Tbilisi – 64,1%, Kutaisi – 6,5%, Batumi – 6,3, Rustavi – 6,0%, Poti – 1,5%, while in the rest of the country – 15,6%. The same document emphasizes that WiFi service is the most dynamically developing technology in the country. “It is mainly used in rural areas where wired internet is less available. In five big cities of the country – Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustavi and Poti number of WiFi users is just 6,2%” – states the report.
At the same time on April 12 IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) appealed to the Georgian National Communication Commission to request public information. Along with other information, the institute requested the number of wired and wireless internet users in context of regions and cities as of 2012. Based on the answers received, we offer a graphic displaying data of 10 cities with the most internet users.
The number of wired internet users in Tbilisi is considerably higher compared to other cities, such as Kutaisi, Batumi, and Rustavi.
According to the obtained data, the following towns are the leaders of the number of wireless internet users: Zugdidi, Marneuli, followed by Gori, Batumi and Senaki.
The result of the regions also deserve interest.
The total number of Georgian wired internet users is 392 436, while WiFi users are 17 872. The statistics of wired internet users is quite interesting in terms of technology. Obtained information displays that DSL is used by 211 440 users, while optic internet is used by 180,640 people. Georgian National Communication Commission also provided information about the number of wired internet users in context of operators with general authorization. Silknet is the leader with 199 736 users, followed by Caucasus Online – 121 842 users, and “AkhaliKselebi” (New Networks) – 30 601 users
As for information about mobile internet users, according to the obtained data, there are 298 424 users of 3G, others – 1,043,301. The number of 3G users is especially important as this figure displaysthe real index of mobile internet usage.
Number of mobile internet users according to technologies as of 2012
Received statistical data also display that Geocell has the largest number of users among mobile operators, totaling 582 606. It is followed by Magticom with 380 822 users, while Mobitel has 378 124 users.
In order to display the main tendencies and challenges of this sphere, it is important to specify the main reasons which cause the low number of internet users in Georgia. According to CRRC data, this result is caused by following factors: Less need of internet among society(26,8%), high price of computer equipment (24,3%), less interest (18,6%) and the lack of internet skills (11,7%). It is noteworthy that there’s a significant gap in terms of computer accessibility between Tbilisi and the rural areas. In particular, computer access is unavailable for 17,4% of the Tbilisi population, while this number increases up to 27,9% in regions.
Source: “The Caucasus Research Recourse Center”, “Caucasus Barometer 2012 – Georgia”.
The issue of the means of connecting to the internet is also interesting. According to CRRC data, the majority of population of Tbilisi and other cities mainly use their own computers to access the internet (76% and 67% respectively). In rural areas people largely use their own (32%) or their friend’s (28%) means of accessing the internet. It is noticeable that unlike the population of the capital and other cities, the rural population actively uses following tools: mobile phone (16%), computer at work (11%), internet cafe (9%).
It seems that internet usage in Georgia faces several obstacles, including technical (for example broadband internet network) as well as social (financial problems,lack of internet skills) challenges. It is also noteworthy that the problem is much more complicated in regions. 67% of regional populations have never used internet.
Providing access to the internet facilitates the dissemination of diverse and alternative information whichreflects on the political choice of citizens. It is also important that modern technologies allow the development of political involvement mechanisms for citizens. For example, lately, active members of society often create e-petitions trying to reach decision-makers in government. Thus, among the traditional ways of communicating with the government (meetings, receptions), innovative tools (e-mails, online petitions, online chat) are becoming more and more utilized.
Mass usage of the internet is also important considering the low confidence towards the Georgian mass media. According to above mentioned surveys, the majority of the population (53,4%)distrust the media. There is very low confidence towards TV journalists – only 29,1% of the population is content with their work.
Considering the public distrust towards Georgian media outlets, it is necessary to broaden the access to modern technologies, especially in rural areas of Georgia. It is notable that e-resources are being actively developed in Georgia(web-pages, e-mail, Facebook accounts, various e-services, data bases and etc.). This factor creates an opportunity for social groups and individuals to share their problems with the government, and involving citizens in decision-making as well as the planning process without any bureaucratic procedures.
n order to ensure citizen activeness and participation through e-resources, it is necessary for citizens to express willingness. Citizens must consider constructive cooperation with the government and sharing their experience. Considering above mentioned, it is interesting how internet users utilize this resource. Graphic displays show that citizens use social networks, search engines for getting information and send/receive e-mails. However citizen activeness in terms of forums and blogs is very low. This identifies that internet users are mainly concentrated on getting information rather than interaction. Despite the abovementioned, surveys display that the population prefers to get information through internet rather than use it as means of entertainment.
The high number of social network users is important factor. It is notable that the most popular social network in Georgia is Facebook. According to Social Bakers, currently Facebook has 1 600 000 users in Georgia which is almost 22,89% of the whole population. Of course, we should consider the factor of fake accounts, but other sources also confirm the tendency of growing number of Facebook users.In particular, according to the social media analytical web-page www.quintly.com, compared to previous years, number of active Facebook users has increased by 45,75%.
Another indicator of citizen participatory readiness is the result of the survey. The answers to the question “How likely is it that you will participate in the following activitiesorganized by an NGO, aimed to raise government’s awareness of the problem of affordability of high-quality healthcare for the citizens of /country?”displayed that one third of the participants of survey are ready to sign the petition. However, broader segment of population (26,2%) answered that they were not likely to support this initiative. It is possible that these results were caused by emergence of NGO sector in this question. Unfortunately,the Georgian population has low confidence in the NGO sector of Georgia. According to CRRC survey, only 18% of the population trusts NGOs, while 23% expresses mistrust towards them. Despite considering this factor, it is clear that the part of the society expresses less enthusiasm for participating in civil initiatives.
The level of citizen activeness and readiness for getting involved in political processes may be connected to their attitude towards the government institutions. According to the 2012 survey the majority (61,3%) perceive the government as parent. For more than one fourth of the participants, executive government is associated with the employee (27,3%). This data indicates quite a negative tendency – only a small part of society thinks it’s worth controlling the government. Most of them are ready to accept government policy without criticism.
The online survey conducted by IDFI, in major aspects mostly coincided with the results of the bigger survey conducted throughout Georgia. By the combination of these results, IDFI came tothe following conclusions:
Despite the growing number of internet users, the majority of the population has no access to internet. Especially serious problems are detected regionally;
Part of the Georgian population considers the internet as less of an important communicationresource, while for others;there are main obstacles that prevent them from internet access: lack of computers, lack of computer skills and little interest. Network-connected problems are especially widespread in the regions.
Surveys have shown that the majority of the population use internet and social networks mainly for getting information; bilateral communication and expressing views is not a priority.
Citizen activity is very low in terms of petitions and initiating their ideas. However, the majority of persons that took part in the internet survey (the majority of respondents were socially active persons) expressed willingness for participating in decision making processes in case the necessary mechanisms become available.