მორიგი საჯარო დისკუსია - რეკომენდაციები ,,საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო მექანიზმების გაუმჯობესების შესახებ“ გაიმართა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 30 აგვისტო 2013
2013 წლის 29 აგვისტოს ინფორმაციის  თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID, დემოკრატიული მმართველობის პროგრამა საქართველოში (G-3) მხარდაჭერით  მორიგი საჯარო დისკუსია სასტუმრო ,,შერატონ მეტეხი პალასში“ გამართა.
საჯარო დისკუსიაზე წარმოდგენილ იქნა USAID “G-3“ პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე კოალიციური პროექტის კონსორციუმის წევრების მიერ მომზადებული რეკომენდაციების პრეზენტაცია: ,,საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საკანონმდებლო მექანიზმების გაუმჯობესების შესახებ.“
აღნიული რეკომენდაციების პაკეტის შემუშავება ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI), ,,ადამიანის უფლებების სწავლებისა და მონიტორინგის ცენტრის“ (EMC), ,,საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველოსა“ (TI-G) და  დამოუკიდებელი ექსპერტების აქტიური ჩართულობით მიმდინარეობს.
რეკომენდაციების შემუშავების მიზანია საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლების საკანონმდებლო სტანდარტების სრულყოფა. სარეკომენდაციო პაკეტში განსაზღვრულია სპეციალური საზედამხედველო ორგანოს შექმნა, რომლის ფუნქციებში გაწერილი  იქნება როგორც საზედამხედვლო და საჯარიმო უფლებამოსილებები, ისე საგანმანათლებლო მიზნები.
დისკუსიის მონაწილეებმა სიღმისეულად იმსჯელეს საჯარო ინფორმაციის დაცვის ინსპექტორის დამოუკიდებლობის, კომეტერნციებისა და საქმიანობის ხელმისაწვდომობის პირობებზე. ასევე, დისკუსიის საგანი გახდა, თუ რას გულისხმობს საჯარო დაწესებულების ცნება, ინფორმაციის გაცემის პირობებზე, დროსა და სხვა მოთხოვნების დაკმაყოფილებებზე, რაც ხელს შეუწყობს გამჭვირვალობისა და ღიაობის ღირებულებებსა და პრიცნიპებს.
დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს როგორც სამთავრობო ისე არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა, რომლებიც თანხმდებიან რომ მუშაობა უნდა გაგრძელდეს, კონკრეტულად ინფორმაციის თავისუფლების კანონის შექმინის ხელშეწყობის მიზნით.
საჯარო დისკუსიები მიმდინარეობს ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა“ (IDFI)  და  USAID-ის „G-3“  პროგრამის  ,,კანონმდებლობის გაუმჯობესება და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებში“ კოალიციური პროექტის ფარგლებში.

On 29 August, 2014, the public discussion was organized by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI),with support of USAID G-3 program in the Hotel “Sharaton Metekhi Palace”.
“Package of Recommendations on improving mechanisms of the Access of Public information Act” waspresented by the members of the Consortium of the Joint project under the USAID G-3 program. The recommendation package has been developed by Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Human Rights Education and Monitoring CenterEMC, Transparency International Georgia (TI-G) and independent experts participation .
The recommendation is aimed to promote establishment of legislative standards of freedom of information in Georgia. the recommendations foresees many issues amongst creation of the special supervisory body which will be guided with the supervision and penalty measure functions as well as the education goals.
Participants of the discussion held in dept discussion about the independence of the freedom of information inspector, competencies to access freely to the public information. In addition the question was raised about the concept of the public entity and its definition. The concerns referred to the requirements, deadlines and other needs in order to enhance transparency, opened values.
The discussion was attended by the officials of USAID G3 program, Ministry of Justice, Data Exchange Agency, Notary Chamber of Georgia, Non-Governmental Actors, Academics and stakeholders.
The Round Table Policy discussion was held in the framework of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and USAID, G-3 program joint project: “Improving of freedom of Information Act (FOIA) and increasing public awareness on FOIA.”