საჯარო დისკუსია: ,,საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ხედვები 2014-2015 წლის OGP-ის სამოქმედო გეგმასთან მიმართებაში”
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 11 ნოემბერი 2013
8 ნოემბერს, სასტუმრო “ვერე პალასში“  ინფორმაციის  თავისუფლების  განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), შეერთებული შტატების საერთაშორისო  განვითარების სააგენტოს USAID, დემოკრატიული მმართველობის პროგრამა  საქართველოში (G-3) მხარდაჭერით საჯარო დისკუსია: ,,საზოგადოებრივი  ორგანიზაციების ხედვები 2014-2015 წლის ,,პარტნიორობა ღია  მმართველობისთვის“ (OGP) სამოქმედო გეგმასთან მიმართებაში”  გამართა.
საჯარო დისკუსიაზე წარმოდგენილ იქნა USAID “G-3“ პროგრამის ფარგლებში  მიმდინარე კოალიციური პროექტის კონსორციუმის წევრებისა და ექსპერტების მიერ მომზადებული პრეზენტაციები ლონდონში გამართულ ,,OGP“-ის ყოველწლიური სამიტისა და ახალი სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტების შესახებ, აგრეთვე საერთაშორისო ექსპერტმა, დოქტორმა ტომას ჰარტი  გააცნო  ,,OGP“-ის ინიციატივის ფარგლებში საერთაშორისო ტენდენციები და შეფასებები.
საჯარო დისკუსიაUSAID “G-3“-ის პროგრამის ხელმძღვანელმა მარის მიკელსონსმა გახსა. მან დეტალურად ისაუბრა ლონდონში გამართული სამისტის მნიშვნელობასა და საქართველოს მხრიდან განხორციელებულ აქტივობებსა და მომავალ პრიორიტეტებზე, სადაც ხაზგასმით იქნა აღნიშნული საქართველოს მზაობა  მომავალ პრიორიტეტებზე სამუშაოდ.
IDFI- ის დიროექტრმა გიორგიკლდიაშვილმადამსწრე აუდიტორიას ლონდონისსამიტზე მიმდინარე პროცესები გააცნო, საქართველოსმთავრობისმიერგამჭვირვალობისუზრუნველსაყოფადგადადგმულინაბიჯები: ინფორმაციისპროაქტიულადგამოქვეყნება,  ინფორმაციისელექტრონულადგამოთხოვადასხვა წარმატებულადშეფასდა, თუმცააღნიშნა რომ არსებობსგარკვეულიხარვეზებისამოქმედოგეგმაში, რასაც დახვეწა სჭირდება.
სამოქმედოგეგმისხარვეზებზესაუბრისას,  USAID-ისG3 პროგრამისექსპერტმატომასჰარტმა  აღნიშნა, რომსაქართველოშიარსებობსმაღალითანამდებობისპირებისმზაობავალდებულებისშესასრულებლად, თუმცამნიშვნელოვანია,უფრო მჭიდრო კავშირისაზოგადოებასთანრათა სამოქმედოგეგმისიმპლემენტაციაგანხორციელდეს ეფექტურად.
სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლება დისკუსია გამართეს საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალიწინებით, ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ კანონის ცალკე ჩამოყალიბებისა და საზედამხედვლო ორგანოს შექმნის
აუცილებლობაზე, რომელიც მონიტორინგს გაუწევს ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებს.
გიორგიკლდიაშვილმა განაცხადა, რომ OGP-ის2014-2015 წლებისსამოქმედოგეგმა 2014 წლისმარტშიუნდაიყოსწარდგენილი და იუსტივიის სამინისტროსა და ანტიკორუფციული საბჭოსთან ერთად მიმდინარეობს ინტენსიური კონსულტაციები და რეკომენდაციების წარდგების პროცესები.
საჯარო დისკუსია  ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და USAID-ის „G-3“ პროგრამის ,,კანონმდებლობის გაუმჯობესება და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებში“ კოალიციური პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს.