საერთაშორისო კონფერენცია ინფორმაციის თვისუფლებისა და ღია მმართველობის პარტნიორობის შესახებ
2013 წლის 26 - 27 აპრილს, თბილისში, სასტუმრო "კოპალაში" ღია მმართველობის პარტნიორობისა და ინფორმაციის თვისუფლების საკითხებისადმი მიძღვნილი კონფერენცია გაიმართება.
ღონისძიების ორგანიზატორები არიან ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებული ეროვნული უსაფრთხოების არქივი (The National Security Archive) და IDFI (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი).
კონფერენციაში შვიდი ქვეყნის - ამერიკის შეერთებული შტატების, რუსეთის, სომხეთის, აზერბაიჯანის, ბულგარეთის, უკრაინისა და საქართველოს არასამთავრობო და ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობენ.
ექსპერტები, იურისტები და ჟურნალისტები საკუთარ ქვეყნებში ღია მმართველობის პარტნიორობის განხორციელების პროცესზე, არსებულ გამოწვევებსა და მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრებენ.
შეხვედრაზე განიხილავენ ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობასთან და ელექტრონული მმართველობის სისტემების დანერგვასთან დაკავშირებულ საკითხებს.
კონფერენციის ერთ-ერთი მთავარი თემაა საარქივო დოკუმენტების რეპატრიაცია და ყოფილი საბჭოთა კავშირისა და ამერიკის შეერთებული შტატების არქივებში დაცული მასალების ხელმისაწვდომობა.

On 26-27 April a conference dedicated to the issues of open government partnership and freedom of information will take place in Tbilisi.
The conference was organized by the National Security Archive (George Washington University, US) and IDFI (Institute for Development of Freedom of Information).
The representatives of nongovernmental and human rights organizations from seven countries - United States, Russia, Armenia, Azerbaijan, Bulgaria, Ukraine and Georgia - will participate in the conference.
Experts, lawyers and journalists will discuss the process of implementation of the Open Government Partnership, existing challenges and achievements in their respective countries.
During the meeting, the participants will also discuss issues related to freedom of information legislation and the implementation of electronic governance systems.
One of the main topics of the conference is the repatriation of archival documents and the availability of the materials stored in the United States’ and former Soviet archives.