IDFI კვლავ ასაჩივრებს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის მიერ იგნორირებულ მოთხოვნებს
IDFI-ის პრაქტიკაში გამოიკვეთა ტენდენცია, როდესაც პრეზიდენტის ადმინისტრაცია უპასუხოდ ტოვებს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებს. 2011 -2012 წლებში IDFI-მ ორჯერ გაასაჩივრა უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები. როგორც ჩანს, მოთხოვნების უპასუხოდ დატოვების ტენდენცია 2013 წელსაც გრძელდება, რის გასაჩივრებასაც IDFI აგრძელებს.
2013 წლის 11 თებერვალს IDFI-მ პრეზიდენტის ადმინისტრაციას საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნით მიმართა შემდეგ საკითხებზე:
• შტატში და შტატგარეშე მომუშავე პირთა რაოდენობა
• ინფორმაცია განთავისუფლებულ თანამშრომლების შესახებ
• ინფორმაცია ადმინისტრაციაში დასაქმებული თანამშრომლების შესახებ
• ინფორმაცია 2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 31 იანვრის ჩათვლით გაცემული პრემიების შესახებ
• პრეზიდენტის სამივლინებო ხარჯები 2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 31 იანვრის ჩათვლით
• ადმინისტრაციის ბალანსზე რიცხული ავტომანქანების ჩამონათვალი და საწვავის მოხმარებაზე გაწეული ხარჯები
• ინფორმაცია 2012 წლის 1 იანვრიდან 2013 წლის 31 იანვრის ჩათვლით განხორციელებული შესყიდვების შესახებ
იხილეთ 2013 წლის 11 თებერვალს ჩაბარებული წერილი
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-40 მუხლის პირველი ნაწილის შესაბამისად, პრეზიდენტის ადმინისტრაციას აქვს ვალდებულება მოთხოვნილი ინფორმაცია გასცეს დაუყოვნებლივ, ან არა უგვიანეს 10 დღისა (ასეთ შემთხვევაში საჯარო დაწესებულება ვალდებულია დაუყოვნებლივ აცნობოს ამის შესახებ განმცხადებელს), პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან პასუხი წერილის გაგზავნიდან ერთი თვის შემდეგაც არ მიგვიღია.
ამის საფუძველზე 2013 წლის 13 მარტს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას გაეგზავნა ადმინისტრაციული საჩივარი.
IDFI-ის პრაქტიკაში არის კიდევ ორი შემთხვევა, როდესაც პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ უპასუხოდ დატოვა მოთხოვნები, რაც გასაჩივრდა. პირველი შემთხვევა ეხება 2011 წლის 24 აგვისტოს წერილს, ხოლო მეორე - 2012 წლის 2 აგვისტოს წერილს.
საინტერესოა ის გარემოება, რომ ორივე შემთხვევაში თბილისის საქალაქო სასამართლოში  დანიშნული პირველი სასამართლო სხდომის გამართვამდე რამდენიმე საათით ადრე IDFI-მ მიიღო წერილი პრეზიდენტის ადმინისტრაციიდან, რომელშიც აღნიშნული იყო, რომ ინფორმაციის მისაღებად გადასახდელია ასლის გადაღების მოსაკრებელი, რის გამოც სასამართლო სხდომა გადაიდო.
პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან არსებული წინა დავების შესახებ დეტალური ინფორმაციისთვის გაეცანით შემდეგ ბმულებს:
IDFI იმედს გამოთქვამს, რომ მსგავსი გამოცდილება არ იქცევა ტრადიციად და საჯარო მოთხოვნებზე დროული და სრულყოფილი რეაგირება გახდება პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, ისევე როგორც სხვა საჯარო დაწესებულებების პრაქტიკის ნაწილი.

In the practice of IDFI the Administration of the President of Georgia tends to leave the public information requests unanswered. In 2012-2013 IDFI appealed two times against the requests left unanswered by the Administration. It seems, that the tendency continues in 2013 as well and IDFI also continues to appeal against it.
On February 11, 2013 IDFI addressed the Administration of the President of Georgia with the request on the following issues:
• Number of the employees and freelancers
• Information about the employees relieved of positions
• Information about the appointed employees
• Information about the bonuses given in the period between January 1, 2012 and January 31, 2013
• Information about official visit expenses of the President in the period between January 1, 2012 and January 31, 2013
• List of the vehicles on the balance of the administration and the fuel costs
• Information about the state procurements in the period between January 1, 2012 and January 31, 2013
Despite the condition that, according to the Article 40, part 1 of the General Administrative Code of Georgia, the Administration of the President is obliged to release the requested information immediately, or no later than 10 days (in which case the public information is obliged to immediately inform the requester about it), the answer from the Administration of the President has not been received even in one month after the request.
On the ground of this IDFI made an administrative complaint to the Administration of the President on March 13, 2013.
In the practice of IDFI there are two more cases when the Administration of the President left the requests unanswered, which was appealed. The first case concerns the request sent on August 24, 2011, and the second – on August 2, 2012.
Interestingly, in the latter case, just a few hours before the first session in Tbilisi City Court IDFI received a letter from the Administration of the President, which noted that IDFI had to pay the fee for the copies to get the requested public information. Thus, the session was rescheduled.
For further information about the previous cases follow the links below:
IDFI expresses hope that such experience will not become a tradition and timely and complete reaction to public information requests will become part of usual practice of the Administration of the President, as well as other public authorities.