რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეები
IDFI-იმ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროდან  მიიღო  ოფიციალური  ინფორმაცია რუსეთის ფედერაციის საოკუპაციო ჯარის მიერ, ოკუპაციის ხაზის დარღვევისათვის დაკავებულ საქართველოს მოქალაქეთა რაოდენობის შესახებ. როგორც მიღებული დოკუმენტაციიდან ირკვევა 2009 წლიდან 2013 წლის ივნისის თვემდე საოკუპაციო ჯარების მიერ უკანონოდ დაკავებულია 1110 საქართველოს მოქალაქე, რომელთაგან  ცხინვალის  საოკუპაციო ხაზთან  დაკავებულ იქნა 474 პირი, ხოლო აფხაზეთის – 636 პირი.
okup1
რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ ყველაზე მეტი საქართველოს მოქალაქე ოკუპაციის ხაზის დარღვევისათვის აფხაზეთის მიმართულებაზეა დაკავებულია – 2012 წელს -190 პირი. თუმცა, აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ საქართველოს მოქალაქეების დაკავება ძალიან გახშირდა 2013 წელს ვინაიდან, დღეის მდგომარეობით  დაკავებულების  რაოდენობა უკვე  117 პირს შეადგენს.
okup2
okup3
რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ საქართველოს მოქალაქეების ოკუპაციის ხაზის დარღვევისათვის უკანონო დაკავებების თვალსაზრისით მსგავსი მდგომარეობაა ცხინვალის რეგიონში. 2013 წელს (იანვარი-ივნისი) უკვე დაკავებულია 80 საქართველოს მოქალაქე, ხოლო ყველაზე მეტი მოქალაქის (135 პირი) დაკავება განხორციელდა 2011 წელს.
okup4
okup5
ზემოთ მოყვანილი სტატისტიკური მონაცემები ცხადყოფს, რომ რუსეთის ფედერაციის საოკუპაციო ჯარების მიერ კვლავ ინტენსიურად გრძელდება როგორც აფხაზეთის ასევე სამაჩაბლოს რეგიონის ე.წ. ადმინისტრაციულ საზღვრებთან საქართველოს მოქალაქეების უკანონოდ დაკავების ფაქტები.

IDFI has received official information from the Ministry of Interior of Georgia, about the Georgian citizens detained by Occupational Army of the Russian Federation for crossing the occupation line. As we learn from the received document, a total of 1110 Georgian citizens have been illegally detained by the occupational forces in the period between 2009 – June 2013. 474 of them have been detained at Tskhinvali occupational line, and 636 – near Abkhazia.
The most people have been detained by Russian occupational forces for crossing occupational line near Abkhazia – 190 persons in 2012. However, it should also be noted, that detention of Georgian citizens has become more frequent in 2013, since already 177 people have been detained to this day.
In Tskhinvali region there is similar situation in terms of illegal detention of Georgian citizens by Russian occupational forces for crossing occupational line. There are already 80 Georgian citizens detained in 2013 (January – June). The highest number of citizens was detained in 2011 – 135 people.
As the statistical data given above show, the facts of illegal detention of Georgia citizens by the occupational forces of the Russian Federation still continue intensively near the so called administrative borders of both Abkhazia and Samachablo.