საქართველოს მთავრობის დადგენილება „საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 3 სექტემბერი 2013
2013 წლის სექტემბერს ძალაში შევიდა, საქართველოს მთავრობის  26 აგვისტოს 219 დადგენილება ,,საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“, რომელსაც პრემიერ-მინისტრმა ბიძინა ივანიშვილმა მოაწერა ხელი.
დადგენილებაში ასახულია, IDFI-ის კოორდინირებით არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტთან ერთად შემუშავებული მნიშვნელოვანი ინიციატივები. სამოქალაქო სექტორის რეკომენდაციები, საერთაშორისო ექსპერტების ჩართულობით, ინტენსიურად განიხილებოდა სამუშაო შეხვედრებისა და საჯარო დისკუსიების ფორმატში. რეკომენდაციების საბოლოო პაკეტი შემუშავებული იქნა „USAID-ის G-3” პროგრამის მიერ დაფინანსებული კოალიციური პროექტის „კანონმდებლობის გაუმჯობესებისა და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებში“ ფარგლებში.
დადგენილება შვიდი მუხლისგან შედგება, რომელიც განსაზღვრავს საჯარო ინფორმაციის გამოქვეყნების სტანდარტებს, საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნის წესსა და პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხასდადგენილება 2013 წლის 1 სექტემბრიდან ძალაში შევიდა, რომლის ვალდებულებები ვრცელდება კონკრეტულ ადმინსტრაციულ ორგანოებზე.
• კერძოდ, ადმინისტრაციული ორგანოებს ეკისრებათ ვალდებულება2013 წლის 1 სექტემბრიდან 2013 წლის 31 დეკემბრამდეუზრუნველყონ საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნება საკუთარ ელექტრონულ რესურსებზე (ვებ-გვერდებზე).
• ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების ვალდებულება ვრცელდება დადგენილების დანართით (ნუსხა) გათვალისწინებულ ინფორმაციაზე, რომელიც 2013 წლის 1 იანვრის შემდეგ არის შექმნილი და რომელიც, თანაბრად და საფასურის გარეშე, გარდა კანონით გათვალისწინებული შემთხვევებისა, ხელმისაწვდომი იქნება ნებისმიერი პირისთვის.
• პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხა, ის მინიმალური სავალდებულო ინფორმაციაა, რომელიც საჯარო და ხელმისაწვდომი უნდა გახდეს ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის და უზრუნველყოფს ადმინისტრაციული ორგანოების  საქმიანობის, გეგმების, დაფინანსებისა და ხარჯთაღრიცხვის, სახელმწიფო შესყიდვებისა და ქონების პრივატიზაციის გამჭვირვალობას.
• ადმინისტრაციული ორგანო აგრეთვე უფლებამოსილია, საკუთარი საქმიანობისა და კომპეტენციის ფარგლებში დამატებით, პროაქტიულად გამოაქვეყნოს საზოგადოებრივი ინტერესის შემცველი სხვა საჯარო ინფორმაცია.
• მნიშვნელოვანია აღინიშნოს ის გარემოება, რომ დადგენილება, ასევე, ადგენს, რომ პროაქტიულად გამოქვეყნება ადმინისტრაციულ ორგანოსარ ათავისუფლებს „საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით“ დადგენილი წესით იმავე ან სხვა საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულებისგან.
• დადგენილება ავალდებულებს ადმინისტრაციულ ორგანოებს, უზრუნველყონ  პროაქტიულად გამოქვეყნებული ინფორმაციის სიზუსტე, ნამდვილობა და პერიოდული განახლება.  საჯარო დაწესებულებები ვალდებულნი არიან განათავსონ ინფორმაცია იმგვარად, რომ შესაძლებელი იყოს მისი ჩამოტვირთვა, ბეჭდვა, კოპირება.
• დადგენილებით განსაზღვრულია კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი ნოვაცია. 2013 წლის 1 სექტემბრიდან დგინდება საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის წესი. ადმინისტრაციული ორგანოები ვალდებულნი არიან უზრუნველყონ ელექტრონული განცხადებების რეგისტრაცია და ავტომატური დადასტურების სისტემის შექმნა.
• საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე განსაზღვრული ვადის ათვლა დაიწყება ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის რეგისტრაციის დადასტურებიდან, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის სარეგისტრაციო ნომრის მითითებით, მომდევნო სამუშაო დღეს.
• დადგენილების მოთხოვნის შესაბამისად, ადმინისტრაციული ორგანო ვალდებულია, განსაზღვროს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაზე, მათ შორის, საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით გაცემასა და პროაქტიულად გამოქვეყნებაზე პასუხისმგებელი პირი (პირები).

On 1st September, 2013, the Decree N: 219 of the Government of Georgia “About Electronic Requests and Proactive Disclosure of Public Information” dated 26th August, signed by the Prime Minister, Bidzina Ivanishvili went into force.
The Decree prescribes, significant initiatives, developed with the coordination of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) by the civil society organizations and the Analytical Department of the Ministry of Justice. Civil Society Recommendations have been widely discussed at the workshops and public discussions with the intensive participation of independent international and local experts. The Final Package of the Recommendations was elaborated in the framework of the IDFI and USAID G-3 program Joint Project “Improving of Freedom of Information Act (FOIA) and Increasing Public Awareness on FOIA.”
The Decree contains seven sections, defining standards of Public information disclosure, rules of request of electronic request of public information and the Listof Information to be Published Proactively. The decree went into force from 1st of September, 2013, which is appliedto the following administraive bodies.
Ø Particularly, the administrative bodies are obliged to guarantee the proactive disclosure of the public information on the corresponding electronic resources (web-sides) from 1st September, 2013 to 31st of December 2014.
Ø Theobligation of proactive disclosure of public information defined by the annex (List) of the decree is applied to information issued after the 1stJanuary 2013 and theinformation published is equally accessible, without any kind of fees, except in the cases prescribed by the law to any person.
Ø List of Proactive Disclosure of the Public Information, prescribes minimal obligation of the information which is public and accessible for any person and ensures transparency of the administrative body’s activities, plans, finding and expenses, state procurements and state property privatization.
Ø Additionally, the administrative body is obliged,in the frameworks of their activities and competenceto proactively publish other public information that might constitute public interest.
Ø However, its worth’s to stress that the decree prescribes that proactive disclosure of public information does not free the public institution from the obligation to satisfy the requests of the same or other public information prescribed by the General Administrative Code of Georgia.
Ø Under the decree, the public institute is obliged to ensure accuracy, authentity and periodic updates of the proactively published information and the information can be downloaded, printable and copied.
Ø The Decree defines the significant novelty from 1st of September, 2013: the rules of electronic request of public information. The public institution is obliged to establish a registry and automatic confirmation system of the electronic requests.
Ø The term will be counted from the next working day, following the confirmation of reception of an electronic request for information, along with the indication of the registry number from the public institution.
Ø According to the decree, the Administrative body is obliged to appoint a person (persons) responsible for the availability of public information, including the issuance in electronic form and the proactive disclosure of information.