საქართველოს მთავრობის კანცელარიის პასუხი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების რეკომენდაციებზე
22 მარტს IDFI-იმ მიიღო 19 მარტით დათარიღებული წერილი, რომელიც გამოგზავნილი იყო საქართველოს მთავრობის კანცელარიიდან და წარმოადგენდა პასუხს სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციებზე, რომელიც 5 თებერვალს გაეგზავნა საქართველოს პრემიერ მინისტრს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისგან. წერილში თანდართულია კომენტარები იმ სამთავრობო უწყებებიდან, რომელთაც ამ რეკომენდაციების მიხედვით უნდა დაეკისროთ კონკრეტული ვალდებულებები საქართველოს “ღია მმართველობის პარტნიორობის” სამოქმედო გეგმის ფარგლებში.
სულ პასუხი მოვიდა ცხრა საჯარო უწყებიდან: ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროდან, ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროდან, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროდან, ინფრასტრუქტურისა და რეგიონული განვითარების სამინისტროდან, იუსტიციის სამინისტროდან, კულტურის სამინისტროდან, საჯარო სამსახურის ბიუროდან, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურიდან და კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოდან.
პირველ რიგში უნდა აღინიშნოს, რომ ყველა უწყებამ გამოთქვა მზადყოფნა აქტიურად ეთანამშრომლა სამოქალაქო საზოგადოებასთან სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესში, რომელმაც საჯარო სამსახური უნდა გახადოს უფრო გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებული და საშუალება მისცეს მოქალაქეებს უფრო აქტიურად ჩაერთონ მთავრობის საქმიანობაში. თუმცა, უწყებებმა IDFI-ს მიაწოდეს დეტალური კომენტარები და შენიშვნები იმ რეკომენდაციების შესახებ, რომელთა განხორციელება უკვე პროცესშია ან არ არის შესაძლებელი ამა თუ იმ მიზეზების გამო. ძირითადი პრობლემა, რომელიც გამოიკვეთა ამ შენიშვნებში, ეხება რეკომენდაციების განხორციელების შესაძლო ვადებს და საბიუჯეტო სახსრების ამ მხრივ განკარგვას, რადგან ის პროექტები, რომლებიც აღწერილია რეკომენდაციებში, არ იყო გათვალისწინებული დაწესებულებათა ბიუჯეტებში.
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ნახსენები იყო როგორც პასუხისმგებელი ორგანო რეკომენდაციების იმ პუნქტში, რომელიც ეხებოდა პროექტს არსებული საჯარო ბიბლიოთეკების ბაზაზე საგანმანათლებლო ცენტრების შექმნას. სამინისტროს პასუხიდან ირკვევა, რომ საჯარო ბიბლიოთეკები, გარდა სამეცნიერო ბიბლიოთეკებისა, არ შედის სამინისტროს კომპეტენციაში. ამასთან, წერილში გამოთქმულია სურვილი, რომ უფრო მკაფიოდ იყოს ჩამოყალიბებული, თუ კონკრეტულად რა სახის საგანმანათლებლო ცენტრები უნდა შეიქმნას და რა პროგრამებისა ან პროექტების განხორციელება იგეგმება მათ ბაზაზე. სამინისტროს ასევე აღნიშნა, რომ ასეთი სახის პროგრამების განხორციელება არ არის გათვალისწინებული სამინისტროს ბიუჯეტში.
კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო
კულტურის სამინისტრომ მოიწერა მოკლე წერილი, რომელშიც გამოთქვა თანხმობა ყველა რეკომენდაციის მიზანშეწონილობაზე და სრული მზადყოფნა მონაწილეობა მიიღოს ამ რეკომენდაციების იმპლემენტაციაში. კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო პასუხისმგებელ ორგანოდ იყო მოხსენიებული რეკომენდაციაში საჯარო ბიბლიოთეკების ბაზაზე თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილი საგანმანათლებლო ცენტრების შექმნაზე. სამწუხაროდ, წერილიდან არ ჩანს, თუ რამდენად შეუძლია სამინისტროს ამ პროცესში ჩაერთოს და კონკრეტულად რის გაკეთება შეუძლია მის ფარგლებში.
რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
იგივე რეკომენდაციას გამოეხმაურა საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურისა  სამინისტროც, რომელმაც განაცხადა, რომ ამდაგვარი პროექტი იქნებოდა სასარგებლო რეგიონების განვითარებისთვის, თუმცა თვითონ სამინისტროს როლი შეიძლება მხოლოდდამხოლოდ რეგიონული თვითმმართველობებისათვის რეკომენდაციების მიწოდებით შეიზღუდოს, რადგან საჯარო ბიბლიოთეკები რეგიონებში არ შედიან სამინისტროს კომპეტენციაში. ამას გარდა, ინფრასტრუქტურის სამინისტრო პასუხისმგებელ დაწესებულებად იყო მოხსენიებული რეკომენდაციაში, რომელიც ეხებოდა კოლეგიურ ორგანოებში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდის მიზნით სატრენინგო პროგრამების ორგანიზებას. ამასთან დაკავშირებით სამინისტრომ გამოთქვა სრული თანხმობა მისი იმპლემენტაციის შესახებ, თუმცა ითხოვა რეკომენდაციის განსახორციელებლად უფრო დიდი ვადა, ვიდრე იყო გაწერილი დოკუმენტში, რათა აღნიშნული ტრენინგები გათვალისწინებულ იქნას სამინისტროს 2014 წლის ბიუჯეტში. საბოლოოდ, სამინისტროს ეკისრებოდა საზოგადოების მეტი ჩართულობის მიზნით “ღია მმართველობის პარტნიორობასთან” დაკავშირებული მასალების უმცირესობათა ენებზე თარგმნა, სპეციალური საინფორმაციო-შემეცნებითი ხასიათის პროგრამების მომზადება და გადაცემა, და სამოქმედო გეგმის განხორციელების ანგარიშის დაინტერესებული სამიზნე ჯგუფებისთვის გაგზავნა, რაც შემდგომში ანგარიშის საჯარო განხილვას გამოიწვევდა. სამინისტრო დაეთანხმა ამ რეკომენდაციების განხორციელების მიზანშეწონილობას, თუმცა აღნიშნა, რომ უმჯობესი იქნება, თუ საინფორმაციო პროგრამების უშუალოდ ის უწყება მოამზადებს, რომელიც კურირებას უწევს OGP-ს სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესს.
იუსტიციის სამინისტრო
იუსტიციის სამინისტრო, რომლის ანალიტიკური დეპარტამენტი (როგორც საქართველოს ანტი-კორუფციული უწყებათაშორისი საბჭოს სამდივნო) ამჟამად უწევს კურირებას “ღია მმართველობის პარტნიორობის” სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციას და მის ფარგლებში ჩატარებულ ღონისძიებებს, ასევე გამოეხმაურა სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციებს. თავდაპირველი სამოქმედო გეგმა შეიქმნა იუსტიციის სამინისტროს მიერ არასამთავრობო ორგანიზაციებთან მჭიდრო თანამშრომლობის პირობებში.
სამინისტრო პირველ რიგში გამოეხმაურა პირველ რეკომენდაციას, რომელიც ეხება სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის მაკონტროლებელი ორგანოს განსაზღვრას. სამოქალაქო საზოგადოებამ გამოთქვა მოსაზრება, რომ მიზანშეწონილი იქნება ეს პროცესი მოექცეს პრემიერ მინისტრის აპარატის კურირების სფეროში. კომენტარებში აღნიშნულია, რომ სამინისტრო მიესალმება პრემიერ მინისტრის და მთვარობის მეტ ჩართულობას OGP-ის სამოქმედო გეგმის იმპლემენტაციის პროცესში, თუმცა იუსტიციის სამინისტრო არ ეთანხმება მოსაზრებას, რომ „პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის“ საკითხს კურირებას უწევდეს პრემიერ მინისტრის აპარატი და ჩამოაყალიბა რამდენიმე არგუმენტი იმის სასარგებლოდ, თუ რატომ უნდა დარჩეს OGP-ს კურირება სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტის ანტი-კორუფციული საბჭოსთან. პირველ რიგში, სამინისტრო ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ საბჭოს სტრუქტურა ხელს უწყობს სხვადასხვა სამთავრობო უწყებებს და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის აქტიურ თანამშრომლობას, დიალოგს და იმპლემენტაციის უფრო მარტივ კოორდინაციას.
სამინისტრო აღნიშნავს, რომ პარტნიორობის ერთ-ერთი ძირითადი პრინციპი საზოგადოების მაღალი ჩართულობაა, რასაც საბჭო უზრუნველყოფს ისევდაისევ მისი სტრუქტურის წყალობით – საბჭოში შედიან როგორც სამთავრობო უწყებების წარმომადგენლები, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციათა და ბიზნესის წარმომადგენლები. სამინისტროს მესამე არგუმენტი ისაა, რომ ანტი-კორუფციულ საბჭოს დანიშნულებისა და “ღია მმართველობის პარტნიორობის” მიზნებს შორის არის მაღალი თანხვედრა, რის გამოც მიზანშეწონილია, რომ ინიციატივის იმპლემენტაციას სწორედ საბჭო უწევდეს კურირებას. იუსტიციის სამინისტროს აზრით, პარტნიორობის ქვაკუთხედები სწორედ კორუფციის პრევენციაზე მიმართული პრინციპებია: სახელმწიფო ფინანსებისა და საჯარო ინფორმაციის გამჭვირვალობა და მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდა. რადგან საბჭოს ძირითადი საქმიანობა სწორედ კორუფციის პრევენციაზე არის მიმართული, მიზანშეწონილი იქნება ამ საკითხებზე მუშაობა და კოორდინაცია ერთიან ინსტიტუციურ ფარგლებში დარჩეს.
სამინისტრომ ასევე აღნიშნა, რომ მთავრობის მიერ გადაწყვეტილების მიღებამდე საჭიროა კონსულტაციები იმ უწყებებთან, რომელთა კომპეტენციაშიც შედის რეკომენდაციების იმპლემენტაცია, თუმცა აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ IDFI-მ უკვე მიიღო ამ უწყებების კომენტარები და მოსაზრებები რეკომენდაციებთან დაკავშირებით. პასუხში ასევე აღნიშნულია, რომ ანტიკორუფციული სამოქმედო გეგმა და “ღია მმართველობის პარტნიორობის” სამოქმედო გეგმა სხვადასხვა დოკუმენტებია. საბოლოოდ, სამინისტრომ გამოთქვა სურვილი, რომ რეკომენდაციები უფრო დეტალურად იქნენ განხილულნი მათ ავტორებთან ანტი-კორუფციული საბჭოს მორიგ სხდომაზე 2013 წლის მარტის ბოლოს.
ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო
სამოქალაქო საზოგადოებამ რეკომენდაციებში გამოკვეთა ის აზრი, რომ მიზანშეწონილი იქნება საქართველო შეუერთდეს მოპოვებითი და ტრანზიტის გამჭვირვალობის ინიციატივას (EITI). ეს ინიციატივა, სამოქალაქო საზოგადოების აზრით, არის გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მნიშვნელოვანი საერთაშორისო სტანდარტი, და მისი ხელმოწერა მნიშვნელოვნად წაწევს წინ საქართველოს მთავრობის ფინანსური გამჭვირვალობის სტანდარტს. ენერგეტიკის სამინისტროს პასუხიდან ირკვევა, რომ ბუნებრივი გაზის ტრანზიტთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა უკვე უზრუნველყოფილია “ელექტროენერგეტიკისა და ბუნებრივი გაზის შესახებ” კანონის 27-ე მუხლის 3-ე პუნქტით. ამასთანავე, სამინისტრომ აღნიშნა, რომ იგი მზადაა გამოაქვეყნოს ტრანზიტთან დაკავშირებული ინფორმაცია, თუკი ეს არ დაარღვევს კერძო კომპანიებთან გაფორმებული ხელშეკრულებების პირობებს და ეს ინფორმაცია არ შეიცავს კომერციულ საიდუმლოებას. ხოლო, რაც შეეხება სამინისტროში არსებულ საჯარო ინფორმაციას, ენერგეტიკის სამინისტრო განმარტავს, რომ მისი ხელმისაწვდომობა ისედაც გარანტირებულია საქართველოს ზოგად ადმინისტრაციული კოდექსის მიერ. სამწუხაროდ, მიუხედავად იმისა, რომ სამინისტრომ ზოგადად გამოხატა მზადყოფნა რეკომენდაციის ძირითადი მიზნების (საჯარო ფინანსების განკარგვის გამჭვირვალობის) უზრუნველყოფა შესაბამის ჩარჩოებში, მან უპასუხოდ დატოვა მთავარი კითხვა: მიზანშეწონილია თუ არა, რომ საქართველო შეუერთდეს EITI-ს. ნამდვილად მისასალმებელია, რომ ენერგეტიკისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო მზადაა გასცეს საჯარო ინფორმაცია ამ საკითხებთან დაკავშირებით, თუმცა ინიციატივაზე ხელმოწერა იქნებოდა მკაფიო ნიშანი იმისა, რომ საქართველო ნამდვილად მზადაა შეასრულოს OGP-ს ფარგლებში აღებული ვალდებულებები.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო ეკონომიკის სამინისტრო
რამდენიმე რეკომენდაციაში იყო მოხსენიებული როგორც პასუხისმგებელი ორგანო, თუმცა, სხვა უწყებებისგან განსხვავებით, სამინისტრომ არ გამოაგზავნა ერთიანი წერილი. ამის ნაცვლად, ეკონომიკის სამინისტრომ IDFI-ს მიაწოდა რეკომენდაციები და პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხა, რომლებსაც თან დაერთოთ მოკლე კომენტარები კონკრეტული ტერმინების ან სადავო საკითხების შესახებ, იმ შემთხვევაშიც კი, თუკი ეს კონკრეტული რეკომენდაცია არ შედიოდა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კომპეტენციაში. კომენტარებში განხილულია რამდენიმე ცალკეული ტერმინის ან ფრაზის შეცვლის შემოთავაზება იმისათვის, რომ რეკომენდაციები და პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხა იყოს უფრო ზუსტი. ეკონომიკის სამინისტრომ დანართის სახით ასევე გამოაგზავნა საქართველოს პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის 2010 წლის 14 სექტემბრის ბრძანებულება “საქართველოს ეროვნული ანტიკორუფციული სტრატეგიის განხორციელების სამოქმედო გეგმის შესახებ”, რომელიც შეიცავს კონკრეტულ ღონისძიებებს, რომლებიც უნდა ჩატარდეს ამა თუ იმ უწყების მიერ, კონკრეტულად გაწერილი მიზნით, ინდიკატორებით, ვადებით და შესაძლო რისკებით.
კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო საკმაოდ ამომწურავად გამოეხმაურა სამოქალაქო საზოგადოების მიერ წარდგენილ რეკომენდაციებს. სააგენტო პასუხისმგებელ ორგანოდ მოხსენიებული იყო დოკუმენტის მეოთხე სექციის პირველ ნაწილში, რომელიც ეხებოდა შესყიდვების სისტემის გაუმჯობესებას. პასუხად სააგენტომ მოიწერა დეტალური განმარტებები, შენიშვნები და მოსაზრებები აღნიშნულ რეკომენდაციებთან დაკავშირებით. სამოქალაქო საზოგადოებამ პირველ რიგში გამოხატა სურვილი, რომ სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის მეტი ღიაობის მიზნით არარეგისტრირებულ მომხმარებლებს მიეცეთ წვდომა შემსყიდველი ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ შესყიდვის გეგმებსა და ანგარიშებზე. ამის პასუხად სააგენტომ განმარტა, რომ არარეგისტრირებულ მომხმარებელს აღნიშნულ მონაცემებთან წვდომა მხოლოდდამხოლოდ სისტემის უსაფრთხოების და გამართულობის გამო არ გააჩნია. წერილში ასევე აღნიშნულია, რომ სისტემაში რეგისტრაციის გავლა არანაირ პრობლემას არ წარმოადგენს და მას მხოლოდ რამდენიმე წუთი ჭირდება.
სააგენტომ გამოთქვა თანხმობა აღნიშნული რეკომენდაციების მეორე პუნქტთან, რომლის მიხედვითაც აუცილებელია შემცირდეს სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული სისტემის გვერდის ავლით შესყიდვების განხორციელების შესაძლებლობები. რაც შეეხება მესამე რეკომენდაციას, რომელიც შეეხება ადმინისტრაციული ორგანოების მიერ დაფუძნებული კომერციული და არაკომერციული იურიდიული პირების მიერ შესყიდვების შესრულებას, კერძოდ, რომ ამ პირებმა შესყიდვები განახორციელონ იმ ნაწილში, რომელშიც ხორციელდება სახელმწიფო, ადგილობრივი თვითმმართველობების და ავტონომიური რესპუბლიკების საბიუჯეტო სახსრებიდან. სააგენტო წერილში განმარტავს, რომ აღნიშნული საკითხი უკვე მოწესრიგებულია “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონით, კერძოდ კი ამ კანონის მე-3 მუხლის პირველი პუნქტის “ა.ა”-“ა.თ” ქვეპუნქტებით. რაც შეეხება გამარტივებული შესყიდვების დეტალური კრიტერიუმების (ჩამონათვალის) შემუშავებას, კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ განმარტა, რომ აღნიშნული კრიტერიუმები დეტალურად არიან გაწერილი “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონში და სააგენტოს თავმჯდომარის მიერ 2011 წლის 7 აპრილს დამტკიცებულ N9 ბრძანებაში. თუმცა აქვეა აღნიშნული, რომ უწყება მზადაა განიხილოს კონკრეტული კითხვები პრობლემურ საკითხებზე და შემოთავაზებები მათ გადასაწყვეტად და აქტიურად ითანამშრომლოს არასამთავრობო სექტორთან. მეხუთე რეკომენდაცია ეხებოდა ყველა იმ ტენდერს, რომელთაც შეეხებათ “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” კანონის 1-ლი მუხლის პუნქტის მე-4 ქვეპუნქტი. კერძოდ, სამოქალაქო საზოგადოების აზრით, ეს ტენდერები უნდა ქვეყნდებოდნენ შესყიდვების სააგენტოს ვებ-გვერდზე მის გამოცხადებისთანავე. ამასთან დაკავშირებით სააგენტომ განმარტებად მოიყვანა “სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ” საქართველოს კანონის მე-4 პუნქტი. ასევე ნახსენებია, რომ შესყიდვების სააგენტო ამჟამად აქტიურად მუშაობს სისტემაში ტექნიკურ ცვლილებებზე, რომლებიც შესაძლებელს გახდიან ამავე პუნქტით გათვალისწინებული სუბიექტების დაფინანსებით ჩატარებული ტენდერები ჩატარდეს სახელმწიფო შესყიდვების ერთიანი ელექტრონული სისტემის მეშვეობით. უნდა აღინიშნოს, რომ სააგენტოს პასუხი ამ შემთხვევაში სრულად არ შეესაბამება რეკომენდაციის არსს.
საბოლოოდ, კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტომ მზადყოფნა გამოთქვა აქტიურად ჩაერთოს შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებების პაკეტის მომზადების პროცესში ან თუნდაც თვითონ მოამზადოს ეს პაკეტი.
რეკომენდაციებს გამოეხმაურა საჯარო სამსახურის ბიუროც, რომელმაც ასევე დეტალური პასუხი მოაწოდა IDFI-ს. რეკომენდაციები, რომლებშიც ბიურო იყო ჩაწერილი პასუხისმგებელ ორგანოდა, იყვნენ პაკეტის მესამე სექციაში, რომელიც ეხებოდა საჯარო სამსახურის გამჭვირვალობას. პირველ რიგში სამოქალაქო საზოგადოებამ გამოხატა მოსაზრება, რომ აუცილებელია გაუმჯობესდეს მამხილებელთა (whistleblowers) დაცვის კანონმდებლობა და ადმინისტრაციულ ორგანოთა შიდა სახელმძღვანელო პრინციპები. საჯარო სამსახურის ბიურო ამასთან დაკავშირებით განმარტავს, რომ ასეთი კანონპროექტი უკვე შემუშავებულია და განაცხადებს თანხმობას იმის შესახებ, რომ არსებული კანონმდებლობა არ არის საკმარისი მამხილებელთა ეფექტური დაცვისათვის, და სწორედ ამიტომ არის მიზანშეწონილი ცალკე კანონის მიღება.
კანონპროექტი ითვალისწინებს რიგ ცვლილებებს და ახალი ნორმების შემოღებას. კერძოდ, მამხილებელთა დაცვა გავრცელდება სახელმწიფოს 50%-ზე მეტი წილობრივი მონაწილეობით არსებულ საწარმოებზე და იქ დასაქმებულ პირებზე; დეტალურად განისაზღვრება მხილების საჩივრის განხილვის პროცედურები, ვადები, უფლებამოსილი პირები და სხვა მასთან დაკავშირებული საკითხები; საჯარო სამსახურის ბიურო გახდება ის უწყება, რომელიც მიიღებს და განიხილავს შესაბამის საჩივრებს; ბიუროს დაევალება სახელმძღვანელო პრინციპების შემუშავება საჩივრების განხილვის პროცესისათვის და ამ თემატიკაზე ტრენინგების ორგანიზება. წერილში ასევე ნახსენებია, რომ 2012 წლის გაზაფხულს ჩატარდა სემინარი “მამხილებელთა და მოწმეთა დაცვის მექანიზმების გაძლიერება კორუფციულ შემთხვევებში”, რის საფუძველზეც მოხდა კანონპროექტის დახვეწა. ბიურომ სოლიდარობა გამოუცხადა იმ რეკომენდაციას, რომელიც ეხება იმ თანამდებობის პირთა სიის გაზრდას, ვისაც ეკისრებათ ქონებრივი დეკლარაციების შევსება და გამოქვეყნება.
ბიუროს ცნობით, ბოლო საკანონმდებლო ცვლილებით ეს სია გაიზარდა 300 კაცით და ამჟამად შეადგენს 2,800-ზე მეტ თანამდებობის პირს შეიცავს, თუმცა ბიურო მაინც თვლის, რომ კორუფციის შემცირების მიზნით ეს სია კიდევ უფრო უნდა გაიზარდოს. ამასთან ერთად, საჯარო სამსახურის ბიურომ შეიმუშავა კანონპროექტი – “საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის საქართველოს კანონში” ცვლილებების შესახებ, რომლის მიხედვითაც დამატებით გაფართოვდა სია და, სხვა თანამდებობის პირებთან ერთად, მოიცავს სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოებების და სააქციო საზოგადოებების ხელმღვანელებს. საბოლოოდ, სამოქალაქო საზოგადოება მთავრობას სთავაზობს ამ ქონებრივი დეკლარაციების გამჭვირვალე აუდიტის სისტემის შექმნით. პასუხად საჯარო სამსახურის ბიურო განმარტავს, რომ ქონებრივი დეკლარაციების ელექტრონული სისტემა არის გამჭვირვალე, თუმცა მაინც საჭიროა დეკლარაციების მონიტორინგის მექანიზმის შემღება და აქვე აღნიშნავს, რომ ასეთი მექანიზმის შექმნა გაწერილია საქართველოს ანტიკორუფციულ სტრატეგიაში. ბიუროს ცნობით, მან ჩაატარე კვლევა სხვადასხვა ქვეყნების მიერ შემოღებული დეკლარაციების შემოწმების კრიტერიუმები და მექანიზმები, რაც თავის მხრივ დაეხმარება საქართველოს ეფექტური სისტემის შექმნაში.
ბიურო მიიჩნევს, რომ შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებების კანონპროექტი უნდა შემუშავდეს და წარედგინოს საქართველოს პარლამენტს არაუგვიანეს 2013 წლის 1 სექტემბრისა.
საქართველოს აუდიტის სამსახურმა პირველ რიგში აღნიშნა თავისი მზადყოფნა, როგორც საჯარო ფინანსების სფეროში ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის განვითარების ერთ-ერთმა აქტიურმა მონაწილემ, ითანამშრომლოს სამოქალაქო საზოგადოებასთან და გამოიყენოს ეფექტიანი და თანამედროვე ინსტრუმენტები საზოგადოების ინფორმირებულობისა და ჩართულობის გასაზრდელად.
სამსახური აღნიშნავს, რომ იგი მიესალმება სამოქალაქო საზოგადოების მიერ გამოხატულ ინიციატივას ამ რეკომენდაციების სახით, თუმცა აღნიშნავს, რომ მიზნების მისაღწევად საჭიროა კონკრეტული და ადეკვატური სამოქმედო გეგმა. ამისთვის საჭიროა, რომ სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის როლი და ვალდებულებები ამ პროცესებში სახელმწიფო ბიუჯეტის დაგეგმვასა და გამჭვირვალობის და მოქალაქეთა ჩართულობის მიმართულებით უფრო კონკრეტულად იყოს გაწერილი. სახელმწიფო აუდიტის სამსახური პასუხისმგებელ ორგანოდ, ფინანსთა სამინისტროსთან ერთად, აღნიშნულია დოკუმენტის მე-4 ნაწილის მეორე რეკომენდაციაში, რომელიც სწორედ ზემოთ აღნიშნულ მიმართულებებს მოიცავს. წერილში გამოთქმულია მოსაზრება, რომ ამ რეკომენდაციაში აუდიტის სამსახური, ისევე როგორც ფინანსთა სამინისტროს კონკრეტული უწყებრივი ვალდებულებები უნდა იყოს მკაფიოდ განსაზღვრული. კერძოდ, აუდიტის სამსახური თვლის, რომ რეკომენდაციებს უნდა დაემატოს მესამე მიმართულება, რომელიც შეეხება აუდიტორული საქმიანობის შედეგების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნებას. უნდა აღინიშნოს, რომ ასეთი სახის ინფორმაცია უნდა განთავსდეს არა ფინანსთა სამინისტროს ვებ-გვერდზე, როგორც ჩაწერილია რეკომენდაციებში, არამედ თვითონ აუდიტის სამსახურის ვებ-გვერდზე, როგორც ამას მოითხოვს საქართველოს კანონმდებლობა. სწორედ ამიტომ უნდა მოხდეს იმის ნათელყოფა, თუ კონკრეტულად რა კომუნიკაციის მექანიზმზეა საუბარი სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციებში.

On March 22nd IDFI received a letter dated March 19th from the Chancellery of the Government of Georgia which contained a response to the recommendations of the civil society, which were sent to the Office of the Prime Minister from the CSOs on February 5th. Attached to the letter were the comments from those governmental institutions that are to be tasked with specific obligations in the frameworks of the Open Government Partnership action plan according to these recommendations.
Overall, nine public institutions sent their responses: the Ministry of Economy and Sustainable Development, the Ministry of Energy and Natural Resources, the Ministry of Education and Science, the Ministry of Infrastructure and Regional Development, the Ministry of Justice, the Ministry of Culture, the Civil Service Bureau, the State Audit Office and the Competition and State Procurement Agency.
First of all it should be noted that all of the institutions expressed their readiness to cooperate with the civil society in the process of the implementation of the action plan, which will make public service more transparent and accountable and will give citizens an opportunity to become more engaged in governmental activities. At the same time, the institutions provided IDFI with detailed comments and suggestions regarding those recommendations that are already being implemented or are impossible to implement for different reasons. The problem that was particularly singled out in the comments was about the terms of implementation and the management of budget resources in this regard, as the projects described in the recommendations were not written down in the budgets of these institutions.
Ministry of Education and Science
The Ministry of Education and Science was mentioned as an institution responsible for the implementation of the recommendation regarding the project of creating modern educational centers on the base of public libraries. From the response of the Ministry it becomes clear that the public libraries, except science libraries, do not fall under the jurisdiction of the Ministry. At the same time, the Ministry expressed its wish that the recommendations specify exactly what kind of educational centers should be created and what projects are planned to be implemented on their base. The Ministry also mentioned that the implementation of these kinds of programs was not written down in the budget of the Ministry of Education and Science.
The Ministry of Culture and Monument Protection responded with a short letter, in which it expressed its agreement to the advisability of the recommendations and its readiness to participate in the process of their implementation. The Ministry was mentioned as an institution responsible for the implementation of the recommendation regarding the creation of modern educational centers equipped with new technologies based on older public libraries. Unfortunately, the letter does not make clear to what extent the Ministry can participate in the process and what exactly it can do in its frameworks.
Ministry of Regional Development and Infrastructure
The Ministry of Infrastructure and Regional Development also responded to the same recommendation and stated that this kind of project would be beneficial for the development of the regions, though the role of the Ministry in this case would be limited to providing local self-governing units with the recommendations, as the public libraries in the regions don’t fall under the jurisdiction of the Ministry. Besides this, the Ministry of Infrastructure was referred to as an institution responsible in the recommendation regarding increasing the engagement of the general public from the regions in governmental affairs through organizing training programs. Regarding this, the Ministry expressed its agreement about the implementation of the idea, though asked for a longer term for implementation that the one mentioned in the document, so that the trainings can be written into the 2014 budget of the Ministry.
Finally, the Ministry was tasked with the translation of the materials associated with the Open Government Partnership into the languages of the minorities with the purpose of increasing their engagement, preparing special informational-educational programs and transmitting them, and sending the report on the implementation of the action plan to the interested target groups, which would result in the public discussions of the report. The Ministry agreed with these recommendations, though noted that it would be best of the informational programs were prepared directly by the institution that would be tasked with overseeing the process of implementation of the OGP action plan.
The Ministry of Justice, the Analytical Department of which, as the secretariat of the interdepartmental Anti-Corruption Council currently oversees the implementation of the Open Government Partnership action plan and the events held within its frameworks, also responded to the recommendations of the civil society. The initial action plan was created in the conditions of close cooperation between the Ministry and the non-governmental organizations.
First of all, the Ministry responded to the first recommendation regarding the definition of the controlling body of the implementation of the action plan. The civil society expressed an opinion that the process should be overseen by the Office of the Prime Minister of Georgia. The commentary to the recommendations notes that the Ministry welcomes a greater engagement of the Prime Minister and the Government in the process of the implementation of the OGP action plan. However, the Ministry of Justice does not deem the decision to transfer the supervision to the Office of the Prime Minister and establishes several arguments as to why it should remain with the Anti-Corruption Council of the Analytical Department of the Ministry. First of all, the Ministry underlines the fact that the structure of the Council supports active collaboration, dialogue and easier coordination of implementation between the governmental institutions and NGOs. The Ministry noted that one of the main principles of the Partnership is high public engagement, which is again supported by the structure of the Council – members of the Council include representatives of governmental structures, NGOs and business. The third argument of the Ministry is that the there is a great degree of convergence between the objectives of the Open Government Partnership and the Anti-Corruption Council, and that is why it would be best if the Council oversaw the implementation of the initiative. According to the Ministry of Justice, the cornerstones of the Partnership are directed at the prevention of corruption: transparency of public finances and information and increasing the engagement of the citizens. Since the main activities of the Council are directed at preventing corruption, it will be appropriate if the work on these issues and coordination of the process remains within a single institutional framework.
The Ministry also noted that, before the Government makes a decision, consultations should be held with those institutions that were tasked with the implementation of the recommendations. However, it should be noted that IDFI already received the commentaries and suggestions of these institution. The letter also notes that the action plan for OGP and the anticorruption action plan are two separate documents. Finally, the Ministry expressed its wish that the recommendations should be discussed in details with their authors of the next session of the Anti-Corruption Council in the end of March 2013.
Ministry of Energy and Natural Resources
The civil society suggested in the recommendations that Georgia should join the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI). This initiative, according to the civil society, is an important international standard of transparency and accountability, and signing it would promote that standard of the financial transparency of the Government of Georgia.
According to the letter from the Ministry, the availability of information about gas transit is already guaranteed by the 3rd section of Article 27 of the “law about electrical energy and natural gas”. At the same time, the Ministry expressed its readiness to publish information about transit if this does not violate the terms and conditions of the signed agreement with private companies and the information does not contain a commercial secret. As for the public information in the Ministry, the letter clarifies that its availability is already guaranteed by the General Administrative Code of Georgia.
Unfortunately, despite the fact that the Ministry expressed its readiness to comply with the main purpose of these recommendations (transparency of public finances) in certain frameworks, it left the main question unanswered: should Georgia sign the EITI or not. That the Ministry is ready to publish public information on these issues is complimentary, but signing the initiative would be a clear signal that Georgia is actually dedicated to fulfilling its obligations in the frameworks of OGP.
The Ministry of Economy was mentioned as an institution responsible for the implementation of several recommendations, but, unlike other institutions, did not send a single letter. Instead, the Ministry sent IDFI the recommendations and the list of information to be published proactively, along with commentaries on specific terms and controversial issues, even in the cases when the concrete recommendation did not fall under the competence of the Ministry of Economy and Sustainable Development. The commentaries discuss some suggestions for changes to be made in several terms of phrases that would make the recommendations and the list of information for proactive publishing more precise.
The Ministry also sent the 14th September 2010 decree of the President of Georgia, Mikheil Saakashvili “about the action plan for the implementation of the national anticorruption strategy” as an attachment. The decree contains a list of concrete events that should be organized by one or another governmental institution, with the purpose, indicators, terms and possible risks of each event written down.
The Competition and State Procurement Agency sent a very comprehensive response to the recommendations presented by the civil society. The Agency was mentioned as an institution responsible for the first part of section four of the recommendations regarding the improvement of the state procurements system. In response, the Agency sent detailed explanations, comments and ideas regarding the abovementioned recommendations.
First of all, the civil society expressed the idea that, for the purpose of greater openness of the electronic system of state procurements, the unregistered users should be allowed to access the procurement plans and reports of the procuring organizations. The Agency replied that this measure was implemented purely for safety reasons. The letter mentions that registering in the system is not a problem and takes a few minutes at most.
The Agency agreed with the second part of the recommendations, according to which the possibilities for state procurement in avoidance to the electronic system of state procurements should be as limited as possible. The third recommendation touches the subject of commercial and non-commercial legal entities founded by the administrative bodies and procurements made by them, namely requesting that these procurements happen in the part of the procurements that is done from the budgets of the local self-governing units and autonomous republics. The letter clarifies that the abovementioned topic is already regulated by the law of Georgia “about state procurements”.
As for the creation of detailed criteria (list) regarding simplified procurements, the Competition and State Procurements Agency explains that the abovementioned criteria are already specified in the #9 decree 7th April 2011 signed by the Chairman of the Agency, as well as the law of Georgia “about state procurements”. However, the Agency also noted that it is ready to discuss specific questions and suggestions regarding controversial issues and actively cooperate with the nongovernmental sector.
The fifth recommendation presented some suggestions regarding the tenders that are regulated by the 4th subsection of section of the 1st article of the law “about state procurements”. Specifically, according to the civil society, these tenders should be published on the website of the Agency as soon as they are announced. Regarding this topic the Agency talked about the 4th section of the law “about state procurements”. Also, the Agency mentioned that it is already working on technical changes in the system which will allow the tenders to be held in the electronic system of state procurements. It should be mentioned that the reply of the Agency in this case did not match the recommendation it was aimed at.
Finally, the Agency expressed its readiness to actively participate in the process of preparing a draft law for the necessary legislative changes or prepare the draft law itself.
The Civil Service Bureau also sent a detailed response to IDFI. The recommendations, in which the Bureau was mentioned as an institution responsible for implementation, were in the third section of the document, about the transparency of civil service.
First of all the civil society expressed the idea that the legislation protecting whistleblowers and the inner principles of administrative organs regarding this issue should be improved. The Civil Service Bureau explains that such a draft law has already been developed and agrees that the existing legislation is not enough for effective protection of whistleblowers, and that is why adopting a separate law will be appropriate. The draft law includes a number of changes and new norms. Namely, the protection of whistleblowers will be expanded to include the enterprises with a share of the Government that exceeds 50% and the employees of these enterprises; the procedures, terms, authorized officials and other associated issues; the Civil Service Bureau will become the institution that will receive and discuss the complaints; the Bureau will be responsible for developing guiding principles about the process of discussing the complaints and organizing relevant trainings. The letter also mentions that in the spring of 2012 a seminar was held about “strengthening the mechanisms of protection of whistleblowers and witnesses in cases of corruption”, based on which the draft law was refined.
The Bureau supported the recommendation regarding an increase in the list of those officials that are subject to filling out the property declarations and publishing them. According to the Bureau, this list was expanded with an additional 300 officials with the last legislative change and currently contains more than 2,800 officials, though the Bureau still thinks that is should be expanded further to prevent corruption. For this purpose, the Bureau already developed a draft law for the changes in the “law about the conflict of interests and corruption in civil service”, according to which the list will be expanded and along with other officials, will include the heads of limited companies and joint stock companies founded with the 100% share participation of the Government.
Finally, the civil society suggested creating a transparent audit system of the declarations. In response the Bureau explains that the electronic system of property declarations is transparent, though it lacks a mechanism for monitoring these declarations and mentions that creating such a mechanism is part of the anticorruption strategy of Georgia.
According to the Bureau, it conducted a study regarding the criteria and mechanisms of checking the declarations in different countries, which will in turn help Georgia in creating an effective syste,. The Bureau thinks that a draft law should be created for the changes and should be introduced to the Parliament of Georgia no later than 1st September 2013.
First of all, the State Audit Office of Georgia, as an active participant of the process of developing transparency and accountability in the sphere of public finances, expressed its readiness to cooperate with the civil society and use modern effective tools for increasing the awareness and engagement of the general public.
The Office noted that it welcomes the initiative of the civil society expressed in these recommendations, though it mentions that an adequate and concrete action plan is needed to achieve the goals outlined in the document. For this, it would be best if the role and obligations of the State Office Audit regarding the planning of the state budget and its transparency, as well as the engagement of the general public, were outlined in more detail.
The State Audit Office, along with the Ministry of Finance, was the institution responsible for implementing the second recommendation of section four of the document, which touched the abovementioned subjects. The letter notes that the obligations of the Office, as well as the Ministry of Finance, should be defined more closely. Specifically, the State Audit Office thinks that a third direction regarding publishing the results of the audit activities should be added to the recommendations. It should be noted that these reports should be published on the website of the Office, as requested by the legislation of Georgia, and not the website of the Ministry of Finance. That is exactly why it should be specified exactly what kind of communication mechanism was implies in the recommendations of the civil society.