24 ივლისის მრგვალი მაგიდა საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების შესახებ
2013 წლის 24 ივლისს, სასტუმრო „ვერე პალასში“,   ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს USAID, დემოკრატიული მმართველობის პროგრამა საქართველოში (G-3) მხარდაჭერით მრგვალ მაგიდა: „საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება“ გამართა ინფორმაციის თავისუფლების ხელმისაწვდომობაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციების, ექსპერტებისა და მას-მედიის წარმომადგენლების მონაწილეობით.
მრგვალი მაგიდა “USAID“-ის დემოკრატიული მმართველობის პროგრამის (G3)  დირექტორის მოადგილემ მაია გოგოლაძემ გახსნა  და IDFI-ისა და  USAID, (G-3) პროექტის  “ინფორმაციის თავისუფლების კანონმდებლობის გაუმჯობესებისა და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების” ფარგლებში მიმდინარე აქტივობები გააცნო.
შეხვედრის პირველ ნაწილში, გიორგი კლდიაშვილმა, IDFI- ის დირექტორმა, USAID-ის G-3 პროგრამის პროექტის კონსორციუმის წევრმა  მონაწილეებს საქართველოს მთავრობის დადგენილების პროექტი „საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“ გააცნო. დადგენილების პროექტის განხილვის დროს შეხვედრის მონაწილეებმა დისკუსიის ფორმატში წარმოადგინეს შენიშვნები, კერძოდ, რეკომენდაციები საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების სტანდარტთან, ელექტრონულად ინფორმაციის მოთხოვნის წესებსა და განხილულ მუხლებთან მიმართებაში, რაც რეკომენდირებულია გასათვალისწინებლად.
შეხვედრის დროს, ლევან ავალიშვილმა, IDFI-ის თავმჯდომარემ, წარმოადგინა IDFI-ის მიერ მომზადებული წინადადებები „საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების განკარგულების პროექტთან“ დაკავშირებით. დეტალურად გააცნო ორგანიზაციის ის შენიშვნები, რაც ნაწილობრივ გათვალისწინებულია დადგენილების პროექტსა და დანართში “პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელ ინფორმაცდიის ნუსხა”. მონაწილეებმა იმსჯელეს დადგენილების პროექტში შესატანად დამატებით სარეკომენდაციო პუნქტებზე, რაც უზრუნველყოფს დადგენილების  ეფექტურობას.
შეხვედრის ბოლოს, მონაწილეები კონკრეტულად შეთანხმდნენ შეთავაზებების შინაარსზე, რაც მათი სახელით მთავრობას წარედგინება.

On July 24th, 2013 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), with support of the USAID Good Governance in Georgia (G-3) Program organized a round table: “Proactive Disclosure of Public Information” and invited NGOs, experts and Mass-media representatives working in the field of freedom of Information.
The Round table was welcomed by Maia Gogoladze, USAID, G-3 Program Deputy Chief of Party,. She in general introduced the IDFI/ USAID, G-3 project “Improving of Freedom of Information Act (FOIA )and increasing public awareness on FOIA) activities and developments.
In the first half of the meeting, Giorgi Kldiashvili, IDFI Director and a member of the USAID , G-3 project Consortium presented the draft Decree on “Electronic Request and proactive disclosure of Public Information” to the attendees. While introducing the draft Decree, the participants went into deep discussions to develop the comments of the decree. Practical recommendations have been initiated, related to the Standards of the proactive disclosure of the public Information, regulations for electronic requests and other parts of the draft decree for further consideration.
Levan Avalishvili, IDFI Chair, spoke about details of the IDFI comments on Government Decree on “Proactive Disclosure of the Public Information”. He highlighted those comments, which have been taken into consideration concerning the draft decree and its annex “List of proactive disclosure of information”. Participants debated on the additional recommendations to be introduced to promote the decree as an affective mechanism.
In conclusion, participants have agreed about the contents of suggestions and recommendations to be introduced to the Government.