კოალიციის „მედიის ადვაკატირებისთვის“ მოსაზრებით „TV3“-მ და „ენერჯი გრუპმა“ „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონი დაარღვია
სიახლეები | განცხადებები 20 ნოემბერი 2013
კოალიცია „მედიის ადვოკატრებისთვის“ კომპანია „TV3“-სა და „ენერჯი გრუპს“ „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნათა უგულებელყოფასა და დარღვევაში ადანაშაულებს. კოალიციას მიაჩნია, რომ რადგანაც ორივე კომპანიის დირექტორი, კახა ბაინდურაშვილი იკავებს საქართველოს სავაჭრო-სამრეწველო პალატის პრეზიდენტის თანამდებობას, მას არ აქვს უფლება ჰქონდეს მაუწყებლობის ლიცენზია, ან ფლობდეს გარკვეულ წილს.
ცნობილია, რომ კახა ბაინდურაშვილი „TV3“-ის დირექტორი და მისი 9% წილის მესაკუთრეა. „ენერჯი გრუპის“ შემთხვევაში კი იგი 20%-ს ფლობს. კოალიცია ხაზს უსვამს იმ ფაქტორსაც, რომ შპს „TV3“-ის შესაბამისობის დეკლარაციაში, რომელსაც ხელს მისი დირექტორი, კახა ბაინდურაშვილი აწერს, დადასტურებულია, რომ ტელეკომპანია „TV3“-ის ბენეფიციური მესაკუთრე არ არის ადმინისტრაციული ორგანოს თანამდებობის პირი. მაშინ როცა, სავაჭრო-სამრეწველო პალატა, როგორც საჯარო სამართლის იურიდიული პირი, წარმოადგენს ადმინისტრაციულ ორგანოს. შესაბამისად, პალატის პრეზიდენტი, ამ შემთხვევაში, კახა ბაინდურაშვილი ადმინისტრაციული ორგანოს თანამდებობის პირად ითვლება. „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მიხედვით კი ლიცენზიის მფლობელი/ავტორიზებული პირი ან მისი ბენეფიციარი მესაკუთრე არ შეიძლება იყოს ადმინისტრაციული ორგანოს თანამდებობის პირი.
„ზემოაღნიშნული წარმოადგენს კომპანიების „TV3“ და „ენერჯი გრუპი“ მხრიდან „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მოთხოვნათა უგულებელყოფას და მედიის პოლიტიკური ზეგავლენისგან თავისუფლების უზრუნველყოფის მიზნით დადგენილი საკანონმდებლო პრინციპების უხეშ დარღვევას“ - ნათქვამია კოალიციის განცხადებაში.
კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიას რეაგირებისა და კანონით გათვალისწინებული ზომების მიღებისკენ მოუწოდებს, რათა აღმოიფხვრას აღნიშნული დარღვევები.
განცხადებას კოალიციის 11 წევრი ორგანიზაცია, მათ შორის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), უერთდება.

Media Advocacy Coalition accuses TV3 and Energy Group for defying and violating the Georgian law on broadcasting. The coalition states that director of both companies - TV3 and Energy Group LLC Kakha Baidurashvili at the same time holds the post of president of Georgian Chamber of Commerce and Industry, thus he is not entitled to own broadcasting license or have any shares.
Kakha Baindurashvili is the director and shareholder of 9% of TV3. In case of Energy Group he owns 20% of shares. Coalition emphasizes that the declaration of conformity of TV3, signed by director Kakha Baindurashvili, confirms that beneficiary owner of TV3 is not an administrative body official. While Georgian Chamber of Commerce and Industry, as legal entity of public law, is considered as administrative body. Accordingly, president of the Chamber, Kakha Baindurashvili is the administrative body official. The Georgian law on broadcasting restricts holder of licese/authorized person or beneficiary from being the administrative body official.
„Abovementioned is a fact of defying the Georgian law on broadcasting and violation of established legal principles which aim at providing political freedom of media“ coalition states.
Media Advocacy Coalition calls for Georgian National Communication Commision to take measures in order to eliminate these violations.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) together with 11 organizations joins the statement of coalition.