პრემიერ მინისტრს რეკომენდაციები წარედგინა
რეკომენდაციების საბოლოო ვარიანტი, რომელიც წინა ბლოგ-პოსტში იქნა განხილული საქართველოს პრემიერ მინისტრს ბიძინა ივანიშვილს 5 თებერვალს წარედგინა.
რეკომენდაციების პაკეტი “პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის” სამოქმედო გეგმის შესახებ თვრამეტმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ შეიმუშავა, მათ შორის IDFI-მ (ორგანიზაციების სრული სია შეგიძლიათ იხილოთ რეკომენდაციების ბოლო გვერდზე).
რეკომენდაციების პაკეტი შეიცავს სხვადასხვა წინადადებებს იმის შესახებ, თუ როგორ შეიძლება საქართველოს მთავრობის სამუშაო პროცესი გახდეს უფრო გამჭვირვალე, ხოლო ინფორმაცია მის შესახებ უფრო ხელმისაწვდომი ფართო საზოგადოებისთვის. ამ მხრივ მნიშვნელოვანი ადგილი უკავია ინფორმაციის ხელმწისაწვდომობას თვითონ პარტნიორობის შესახებ, რაც ამჟამად დიდი პრობლემაა, რადგან ბევრისთვის უცნობია, თუ რას წარმოადგენს ეს ინიციატივა და რა საქმიანობას ეწევა საქართველოს მთავრობა პარტნიორობის ფარგებში აღებული ვალდებულებების შესასრულებლად.
სარეკომენდაციო პაკეტი ექვს ნაწილიანია და 23 რეკომენდაციას შეიცავს. ძირითადი მიმართულებებია: სამოქმედო გეგმის მაკონტროლირებელი ორგანოს განსაზღვრა, საკანონმდებლო ბაზის შემუშავება და დახვეწა, საჯარო სამსახურის გამჭვირვალობა, საჯარო ფინანსებისა და ქონების გამჭვირვალე მართვა, საჯარო ელექტრონული სივრცის განვითარება და მოქალაქეთა ინფორმირებულობისა და ჩართულობის გაზრდა.
- სამოქმედო გეგმის მაკონტროლირებელი ორგანოს განსაზღვრა: არასამთავრობო ორგანიზაციები თვლიან, რომ პირველ რიგში, საჭიროა OGP-ს საკითხები იუსტიციის სამინისტროს ანტიკორუფციული საბჭოს დაქვემდებარებიდან უშუალოდ პრემიერ მინისტრის აპარატის და საქართველოს მთავრობის კონტროლის სფეროში გადავიდეს.
- საკანონმდებლო ბაზის შემუშავება და დახვეწა: პუნქტი ძირითადად ეხება ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის III თავის დახვეწას. ეს თავი მოიცავს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებს, რაც პარტნიორობის ერთ-ერთი ძირითადი მიმართულებაა. ამიტომ საჭიროა, რომ კანონმდებლობა იყოს რაც შეიძლება სრულყოფილი. კერძოდ, მოქალაქეების ინფორმაციის თავისუფლების დავებზე ბაჟისგან გათავისუფლება, საჯარო მოხელეთა და თანამდებობის პირთა პერსონალური მონაცემების ღიაობის ცალსახად დადგენა, ინფორმაციის დამუშავების კონკრეტული მექანიზმების ვალდებულების განსაზღვრა, და სხვა აქტივობები, რომლებიც გაადვილებენ საჯარო ინფორმაციის მიღებას და დამუშავებას. რეკომენდაციების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პუნქტია საჯარო კონსულტაციების ორგანიზება.
- საჯარო სამსახურის გამჭვირვალობა: მესამე პუნქტში ძირითადი აქცენტი გაკეთებულია საჯარო მოხელეების ქონებრივ დეკლარაციებზე, რაც ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი და პრობლემური საკითხია. ამ მხრივ რეკომენდირებულია იმ თანამდებობის პირთა სიის გაფართოება, ვისი ქონებაც გამოქვეყნებული უნდა იყოს დეკლარაციების საძიებო სისტემაში (www.declaration.ge) და დეკლარაციების აუდიტის სისტემის შექმნა. მნიშვნელოვანი პუნქტია ასევე საქართველოს მთავრობის სხდომების გახსნილობის საკითხი. დღევანდელი კანონმდებლობის მიხედვით ეს სხდომები ძირითადად არ არის საჯარო. რეკომენდაციების ავტორები მიიჩნევენ, რომ ეს აუცილებლად უნდა გამოსწორდეს, რადგან მთავრობის სხდომებზე მიიღება ქვეყნის ყველა მოქალაქისთვის მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები. ფართო საზოგადოებას აქვს უფლება და უნდა ქონდეს საშუალება ინფორმაცია მიიღოს მათ შესახებ. ასევე მნიშვნელოვანია ფართო საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მიზნით ტრენინგების ჩატარება რეგიონებში.
- საჯარო ფინანსებისა და ქონების გამჭვირვალე მართვა: შესყიდვების სისტემის გაუმჯობესება ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხია. ამასთან ერთად, რეკომენდირებულია მოპოვებითი და ტრანზიტის გამჭვირვალობის ინიციატივის (EITI) საქართველოში განხორცილება. აუცილებელია, რომ ინფორმაცია საჯარო ფინანსების მართვის, აუქციონების, ტენდერების, და საინვესტიციო პროექტების შესახებ დროულად ხდებოდეს ხელმისაწვდომი დაინტერესებულ პირთათვის.
- საჯარო ელექტრონული სივრცის განვითარება: უნდა შეიქმნას IDFI-ს მიერ წარდგენილი პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის ნუსხის შესაბამისი სამართლებრივი აქტი. მეორე, საინტერესო ინიციატივა არსებული რეგიონული ბიბლიოთეკების ბაზაზე ახალი, თანამედროვე ტექნოლოგიით აღჭურვილი საგანმანათლებლო ცენტრების შექმნას შეეხება.
- მოქალაქეთა ინფორმირებულობა და ჩართულობა: ერთ-ერთი უმთავრესი საკითხია ფართო საზოგადოების ჩართულობა ძოგადად მთავრობისა და კერძოდ OGP-სთან დაკავშირებულ საქმიანობაში. ამ მიზნით არასამთავრობო ორგანიზაციები მნიშვნელოვნად მიიჩნევენ საჯარო კონსულტაციების, დისკუსიებისა და შეხვედრების ორგანიზებას, სარეკლამო რგოლების, სატელევიზიო და რადიო გადაცემების მომზადებას, ეროვნული უმცირესობების ენებზე OGP-ს საქართველოს სამოქმედო გეგმასთან დაკავშირებით საინფორმაციო-შემეცნებითი ხასიათის ბეჭდვითი პროდუქტების (ბროშურები, ლიფლეტები) მომზადებას და ადგილობრივ მედიასაშუალებებში სპეციალური საინფორმაციო-შემეცნებითი ხასიათის პროგრამების გადაცემას.
ვიმედოვნებთ, რომ მას შემდეგ, რაც პრემიერ მინისტრის აპარატი განიხილავს რეკომენდაციებს, საქართველოს მთავრობის სხვადასხვა უწყებები , რომლებმაც რეკომენდაციებში აღნიშნული ცვლილებების იმპლემენტაციაუნდა მოახდინონ, დაუყონებლივ დაიწყებენ შესაბამის საკანონმდებლო თუ ინფრასტრუქტურულ საქმიანობის განხორციელებას.

Sandro Rochikashvili
The final draft of the recommendations discussed in the previous blogpost was presented to the Prime Minister of Georgia, Bidzina Ivanishvili, on February 5th. These recommendations for the action plan for Open Government Partnership were developed by eighteen non-governmental organizations, including the Institute for Development of Freedom of Information (for the full list of the organizations, see the last page of the recommendations).
The recommendations contain different suggestions for making the work process of the Government of Georgia more transparent and the information about its activities more available to the general public. In this regard the processes associated with the Partnership play an important role, since it is a big problem right now, when many citizens don’t have access to the information about this initiative and what activities are being done by the Government in order to meet the obligations taken in the frameworks of OGP.
Specifically, the packet contains six sections, with 23 recommendations total. Their main directions are: determining the controlling body of the action plan, developing and perfecting the legislative base, transparency of public service, transparent management of public finances and property, development of public electronic space and awareness and engagement of the citizens.
Determining the controlling body of the action plan – First of all, the non-governmental organizations think that the supervision of the issues related to OGP should be transferred from the Anti-Corruption Council of the Ministry of Justice to the Office of the Prime Minister and the Georgian Government.
Developing and perfecting the legislative base – This section mainly talks about the refinement of Article III of the General Administrative Code of Georgia. This article directly related to the issues of public information and freedom of information, which is one of the main concerns of the Partnership. Because of this, it is necessary that the legislation be as perfect as possible. Specifically, the fees on freedom of information disputes should be cancelled, the openness of the personal information of public servants and officials should be determined, concrete mechanisms for the obligation of working on information should be determined, and other activities, that will make accessing and working on public information easier. One of the finer points of the recommendations is the organization of public consultations.
Transparency of public service – The main accent of the third section is the property declarations of public servants, which is an important and problematic issue. In this regard, one of the recommendations states that the list of the officials whose declarations of financial situation are subject to publishing on the search system of declarations – www.declaration.ge – should be expanded and an audit system of these declarations should be created. An important point is the issue of the openness of government sessions. According to current legislation, these sessions are mostly closed. Since important decisions affecting every citizen are made during such sessions, the citizens have a right and should have an opportunity to have access to information about them. Also, trainings for raising the awareness of the general public in the regions should be organized.
Transparent management of public finances and property – Improving the state procurements’ system is considered one of the priority issues. At the same time, it is recommended that Georgia should join and implement the “Extractive Industries Transparency Initiative” (EITI). Making information about the management of public finances, auctions, tenders, and investment projects available to interested parties in a timely manner is necessary.
Development of public electronic space – A legal act relevant to the list of information for proactive publishing on the official websites of the administrative bodies should be developed in accordance with the standards and list presented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). An interesting idea is that, on the base of regional libraries, new educational centers equipped with modern technology should be created.
Awareness and engagement of the citizens – Finally, one of the most important issues is the engagement of the wider society in the governmental activities, specifically in the activities associated with OGP. For this purpose, the NGOs think that periodic meetings, public consultations, advertisements and TV and radio programs should be organized and informational-educational print products (brochures, leaflets) on the languages of the minorities should be printed and spread.
We hope that different agencies of the Government of Georgia that are supposed to implement the changes suggested in the recommendations will being the relevant legislative or infrastructural activities as soon as the Office of the Prime Minister discusses the recommendations.