IDFI-ის განცხადება პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ვებ-გვერდის შესახებ
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) მიესალმება საქართველოს პრეზიდენტის ოფიციალურ ვებ-გვერდზე ახალი პრეზიდენტის, გიორგი მარგველაშვილის შესახებ ინფორმაციის განახლებას. დღეისათვის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ოფიციალურ ელ-რესურსზე განთავსებულია ქვეყნის უმაღლესი პირის ბიოგრაფია, ინფორმაცია შეხვედრებისა და გამოსვლების შესახებ, მისი უფლებამოსილება და სხვა ძირითადი ცნობები.
მიუხედავად ამისა, სამწუხაროა, რომ ვებ-გვერდზე განთავსებული აღარ არის ყოფილი პრეზიდენტის, მიხეილ სააკაშვილის მუშაობის დროს გამოცემული სამართლებრივი აქტები, განცხადებები, პრეს რელიზები, გამოსვლები, მნიშვნელოვანი დოკუმენტები და მისი პრეზიდენტობის დროს მომხდარი მოვლენების შესახებ ნებისმიერ სახის ინფორმაცია.
მიგვაჩნია, რომ აუცილებელია ვებ-გვერდზე ახალი პრეზიდენტის შესახებ განახლებული ინფორმაციის განთავსებასთან ერთად, მოცემული იყოს წინა პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საქმიანობის შესახებ ცნობები, რათა შენარჩუნებული იყოს საჯარო დაწესებულების ვებ-გვერდის ინფორმაციული მდგრადობა და გამჭვირვალობა.
პრეზიდენტის ადმინისტრაცია საზოგადოებას დაჰპირდა მიხეილ სააკაშვილის შესახებ ინფორმაციის მოგვიანებით განთავსებას ვებ-გვერდის „ისტორიის“ განყოფილებაში. იმედია გვაქვს ადმინისტრაცია უახლოეს მომავალში შეძლებს აღნიშნული დაპირების შესრულებას, რითაც ხელს შეუწყობს აღნიშნული ინსტიტუტის ისტორიული მემკვიდრეობის შენარჩუნებას.

Institute for Development of Freedom of Information welcomes the update of information about Giorgi Margvelashvili, new President of Georgia on the official web-page of the President of Georgia. As of today, biography, information about meetings and speeches, responsibilities and other key information regarding the head of the state are published on the official e-resource of the Administration of the president of Georgia.
However, unfortunately, the web-page no longer contains the legal acts issued during Mikheil Saakashvili presidency, now former President, the statements, press releases, speeches, important documents and any kinds of information about the developments of his presidency.
We assume that apart from update of information about new president on the web-site, for the sustainability and transparency of the web-site of the public institution it is important that news about the activities of the Administration of the previous president is also published.
The President Administration promised society to publish later information about Mikheil Saakashivili in the section of “History” on the web-site. We hope the administration will fulfill this promise in the near future, which will promote sustainability of the public institution.