საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში
დონორი ორგანიზაცია: გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროგრამის „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში
პროექტის ნომერი: 00101142
ქვეყანა: საქართველო
საგრანტო თანხა: 266,195.00 აშშ დოლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 სექტემბერი 2016 - 28 დეკემბერი 2018
პრობლემის აღწერა (სიტუაციის ანალიზი)
ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროგრამის ფარგლებში - „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ - UNDP მხარს უჭერს საქართველოს პარლამენტის ჩართულობას „ღია მმართველობის პარტნიორობაში“ (OGP) საკანონმდებლო ღიაობის სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შემუშავებისა და განხორციელების მეშვეობით. UNDP-ის ეს გადაწყვეტილება ინოვაციური მიდგომის ნაწილია, რადგან OGP-ის ინიციატივაში მსოფლიოს მასშტაბით მხოლოდ რამდენიმე პარლამენტებია ჩართული. პროექტს უშუალოდ ახორციელებს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) - საქართველოში წამყვანი არასამთავრობო ორგანიზაცია OGP-ის საკითხებში.
ევროკავშირის / UNDP-ის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში, 2014 წლის დეკემბერში, IDFI-მ დაიწყო მუშაობა საქართველოს პარლამენტთან OGP-ის სამოქმედო გეგმის შემუშავებაზე. წელიწადზე ნაკლებ დროში თვალსაჩინო პროგრესი იქნა მიღწეული. სამოქმედო გეგმის ფარგლებში საქართველოს პარლამენტმა შექმნა „ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო“ (შემდგომში - „საბჭო“) - პარლამენტის მუდმივმოქმედი ორგანო, რომელიც სამოქმედო გეგმის შემუშავებასა და განხორციელებაზეა პასუხისმგებელი.
ამჟამად, OGP-ის სამოქმედო გეგმის 17 ვალდებულება შეუსრულებელი რჩება. პარლამენტი, საბჭოს მეშვეობით, პასუხისმგებელი იქნება სამოქმედო გეგმის განხორციელებასა და მთლიანი პროცესის კოორდინაციაზე. მიუხედავად იმისა, რომ საპარლამენტო ღიაობის პრინციპების დანერგვა პარლმენტის პირდაპირი მოვალეობაა, საბჭოს, როგორც ახლად ჩამოყალიბებულ ორგანოს, მაინც დასჭირდება გარე მხარდაჭერა, რათა წარმატებით შეასრულოს მასზე დაკისრებული მოვალეობები.
მართალია, საქართველოს პარლამენტმა 2015 წლის სამოქმედო გეგმის მიღებით შეძლო გაწევრიანებულიყო OGP-ის ინიციატივაში, გეგმით გაწერილი ვალდებულებების განხორციელება საჭიროებს მისი მხრიდან მეტ ძალისხმევას. 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმიდან ჯერ მხოლოდ რამდენიმე ვალდებულება შესრულდა. ამის მიზეზი კი, ძირითადად, პარლამენტის შეზღუდული ადამიანური და ფინანსური რესურსებია. ერთი მხრივ, პარლამენტს სჭირდება მხარდაჭერა მონიტორინგის პროცესში. მეორე მხრივ, მას სჭირდება დამატებითი რესურსები კონკრეტული ვალდებულებების შესასრულებლად.
კიდევ ერთი გამოწვევაა მომავალი საპარლამენტო არჩევნები, რომლის შემდეგაც ახლად არჩეულ პარლამენტს დასჭირდება დახმარება, რათა ხელახლა გაეცნოს OGP-ის ინიციატივას, დააკომპლექტოს მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო, გააგრძელოს არსებული ვალდებულებების შესრულება და შეიმუშაოს ახალი სამოქმედო გეგმა 2017-2018 წლებისთვის.
2016-2017 წლებში საქართველო OGP-ის თანათავმჯდომარე იქნება, ხოლო 2018 წელს - მისი თავმჯდომარე. 2018 წელს OGP-ის გლობალური სამიტი სწორედ საქართველოში გაიმართება. საქართველოს პარლამენტი, როგორც OGP-ის საკვანძო მონაწილე, ამ ღონისძიების მნიშვნელოვანი ნაწილი იქნება, რის გამოც საჭირო იქნება მისი მხარდაჭერა, როგორც გამოცდილების გაზიარების მხრივ, ისე საორგანიზაციო საკითხებში.
მიზნები
პროექტის მიზანი ემთხვევა UNDP-ის საერთო პროგრამის მიზანს, ხელი შეუწყოს საქართველოს პარლამენტს, ჩამოყალიბდეს, როგორც ეროვნული პოლიტიკის შემუშავებაში და ევროპულ ინტეგრაციაში უფრო დიდი როლის მქონე, სანდო ინსტიტუტად.
საქმიანობა
1. ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობის მხარდაჭერა:
1.1. ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს მხარდაჭერა გარდამავალ პერიოდში.
1.2. საბჭოს სამდივნოს (თავმჯდომარის კაბინეტის) შესაძლებლობების გაზრდა.
1.3. OPG-ის (მეორე) სამოქმედო გეგმის შემუშავების ხელშეწყობა.
1.4. კვლევის მომზადება საპარლამენტო ღიაობის ახალი ტენდენციების შესახებ.
1.5. საჯარო კონსულტაციების ხელშეწყობა სამოქმედო გეგმის შემუშავების დროს.
1.6. საქართველოსა და OPG-ის წევრ სხვა პარლამენტებს შორის საერთაშორისო პარტნიორობების მხარდაჭერა.
1.7. სამოქმედო გეგმის (პირველი და მეორე) შუალედური შედეგების პრეზენტაცია.
2. საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა OGP-ის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმის კონკრეტული ვალდებულებების შესრულებაში:
2.1. საბჭოს მხარდაჭერა თავმჯდომარის ბრძანებების მომზადებაში; ასევე, პარლამენტის რეგლამენტში OPG-ის სამოქმედო გეგმით (2015-2016) აღებული ვალდებულებების შესასრულებლად საჭირო ცვლილებების შეტანის ადვოკატირება.
2.2. კანონპროექტებზე საჯარო კონსულტაციების სისტემის დანერგვა (სამოქმედო გეგმის ვალდებულება 1.1.)
2.3. საკანონმდებლო ინიციატივების ელექტრონულად წარდგენის სისტემის დანერგვა (სამოქმედო გეგმის ვალდებულება 1.2.)
2.4. ღია მონაცემთა სტანდარტების განვითარება (სამოქმედო გეგმის ვალდებულება 3.1.)
2.5. პარლამენტის ვებ-სერვისებისთვის მობილური აპლიკაციების შექმნა (სამოქმედო გეგმის ვალდებულება 3.2.)
2.6. შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე (შშმ) პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფა (სამოქმედო გეგმის ვალდებულება 2.1.)
2.7. საბიუჯეტო კონცეფციის შემუშავება პარლამენტის თბილისის შენობაში შშმ პირებისთვის წვდომის გასაუმჯობესებლად.
3. საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება:
3.1. საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება საპარლამენტო ღიაობისა და სამოქმედო გეგმის შესრულებული ვალდებულებები შესახებ.
3.2. საქართველოს პარლამენტის ხელშეწყობა საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის დაგეგმვაში, ორგანიზებასა და ჩატარებაში.

Project Title: Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia
Donor Organization: United Nations Development Programme (UNDP) through the European Union funded program on “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia”
Project Number: 00101142
Grant Amount: USD 266,195.00
Period Performance: 1 September, 2016 - December 28, 2018
Problem Statement (Situation Analysis)
UNDP, in the frames of its EU funded Project “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia”, supports the Parliament of Georgia in the involvement process in Open Government Partnership (OGP) through development and implementation of legislative openness action plan commitments. Since only a few parliaments worldwide were involved in the OGP initiative, such a decision was itself an innovative approach. To provide support to the Parliament of Georgia in being involved in OGP initiative, UNDP partnered with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), the leading Georgian CSO engaged together with the Government in the OGP initiative at national level.
In the framework of the EU/UNDP supported project IDFI started working with the Parliament of Georgia to develop OGP Action Plan in December 2014 and in less than a year, a remarkable progress was achieved. According to the Action Plan, Parliament of Georgia established the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance (thereafter – the Council). Council is a parliamentary permanent body and is responsible for elaboration and implementation of the Action Plan. Currently, 17 commitments from the OGP Action Plan remain to be implemented. The Parliament through its Council will be a responsible body and take ownership for the implementation of the Action Plan and coordination of the overall process. While implementation of the principles of Parliamentary Openness is a direct obligation of the Parliament, the Council, as a newly formed institution, will require external support to successfully accomplish the assigned tasks and responsibilities.
While the Georgian Parliament has succeeded in joining the OGP initiative through adoption of the OPG Action Plan in 2015, the implementation of the commitments undertaken under the Plan call for an intensive engagement of the Parliament in this exercise. Although the Plan is drafted for the period of 2015-2016, yet only a few commitments have been carried out, mostly due to the limited human and financial resources available at the Parliament. On one hand, Parliament requires support in overall monitoring of the process; and, on the other hand, the actual implementation of a selected number of commitments, those requiring additional resources, are needed. Another challenge is the upcoming parliamentary elections, when the newly-elected Parliament will need active support in familiarizing itself with the OGP initiative, forming anew the Parliament’s Permanent Council and following up on the existing commitments, as well as developing the next Action Plan for the period of 2017-2018. Georgia will be co-chairing OGP in 2016-2017 and taking Chairmanship in 2018, the Global Summitt will be held in Georgia. Parliament of Georgia as a key actor in OGP will be an important part of the event and it will need a substantial support both in expertise and organizational issues.
Goals
The programme contributes to UNDPs overall programme aim to establish the Georgian Parliament as a credible institution with a greater role in national policy-making and European integration.
1. Support the activities of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance
1.1. Support the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance during the Transition Period
1.2. Increase the capacity of the Secretariat of the Council (Speaker’s Cabinet)
1.3. Supporting the process of drafting the OPG Action Plan (the second one)
1.4. Prepare a study about the issues and new trends of Parliamentary Openness
1.5. Facilitate Public Consultations during the Elaboration Process of the Action Plan
1.6. Promote peer exchange and international partnerships between Parliament of Georgia and other OPG member parliaments
1.7. Presentation of the Interim Results of the Action Plan (The first and the second action plans)
2. Support the Parliament of Georgia in Implementation of the selected commitments of the OPG Action Plan 2015-2016
2.1. Supporting the Council in preparing Speaker’s Orders and advocating for amendments in Rules of Procedures of the Parliament needed for implantation of the taken commitments in OPG Action Plan (2015-2016).
2.2. Introduction of the system of public consultations on draft legislation (Action Plan Commitment 1.1.)
2.3. Introduction of the system of submitting legislative initiatives electronically (Action Plan Commitment 1.2.)
2.4. Development of Open Data standards (Action Plan Commitment 3.1.)
2.5. Develop mobile applications for web services of the Parliament of Georgia (Action Plan Commitment 3.2.)
2.6. Ensuring access to parliamentary information for people with disabilities (Action Plan Commitment 2.1.)
2.7. Elaborate the Concept and the Budget for improving the access for the people with disabilities to the Building of the Parliament of Georgia in Tbilisi
3. Public Awareness Activities
3.1. Raising the Public Awareness about the Parliamentary Openness and the Implemented Commitments of the Action Plan
3.2. Support the Parliament of Georgia to plan, organize and implement the Legislative Openness Week in Georgia