IDFI-ის მოსაზრებები ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) 2018-2019 წლების ეროვნულ სამოქმედო გეგმაზე
საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას 2011 წელს შეუერთდა და გასული წლების განმავლობაში 3 სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა სადაც შესული იყო მნიშვნელოვანი ვალდებულებები კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის, გამჭვირვალობის და საჯარო სერვისების ეფექტიანობის და მოქალაქეთა მონაწილეობის გაზრდის კუთხით. OGP-ის ფარგლებში განხორცილებული წარმატებული რეფორმების შედეგად საქართველო 2016 წელს პარტნიორობის თანათავმჯდომარე, ხოლო 2017 წელს მისი თავმჯდომარე ქვეყანა გახდა. წინა წლებში, OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყნებს შორის იყვნენ საფრანგეთი, გაერთიანებული სამეფო, აშშ და მექსიკა. OGP-ის თავმჯდომარეობა საქართველოსთვის არის უნიკალური შესაძლებლობა, რათა ქვეყანამ საკუთარი თავი წარმოაჩინოს როგორც დემოკრატიული მმართველობის სფეროში ლიდერმა ქვეყანამ და მისცეს მაგალითი სხვა სახელმწიფოებს რეფორმების განხორციელების კუთხით.
2018 წლის 17-19 ივლისს, თბილისში OGP-ის გლობალური სამიტი გაიმართება, რომელსაც დაესწრება 2,000-ზე მეტი ადამიანი მთელი მსოფლიოდან. ღია მმართველობის გლობალური სამიტი არის OGP-ის ყველაზე მნიშვნელოვანი ყოველწლიური ღონისძიება, სადაც სხვადასხვა სამუშაო შეხვედრებთან და განხილვებთან ერთად, საქართველოს მეოთხე ეროვნული სამოქმედო გეგმის წარდგენა მოხდება.
2018 წლის 28 ივნისს ღია მმართველობა საქართველოს სამდივნომ (იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტი) ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრ ორგანიზაციებს გაუზიარა ღია მმართველობის პარტნიორობის მეოთხე ეროვნული სამოქმედო გეგმის პირველადი ვერსია, სადაც შესულია ის ვალდებულებები, რომლებიც საქართველომ 2018-2019 წლებში უნდა განახორციელოს. ქვემოთ მოცემულია ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) შეფასებები OGP-ის 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესის და დოკუმენტში არსებული ვალდებულებების შინაარსის შესახებ.
კონსულტაციის პროცესი
სამოქმედო გეგმის ვალდებულების განხილვა ფორუმის წევრი უწყებების მიერ 29 ივნისს გამართულ OGP-ის ფორუმზე მოხდა.
ვალდებულებების სამოქალაქო საზოგადოებისათვის გაზიარება შეხვედრის წინა დღეს მოხდა და ფორუმის წევრ არასამთავრობო ორგანიზაციებს არ მიეცათ საშუალება სიღრმისეულად დაემუშავებინათ ხელისუფლების მიერ წარმოდგენილი ინიციატივები და მოემზადებინათ შენიშვნები სამოქმედო გეგმის ვალდებულებებთან დაკავშირებით.
სამოქმედო გეგმის მეორე სამუშაო ვერსიის განხილვა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის შეხვედრაზე 2018 წლის 6 ივლისს გაიმართა, სადაც OGP-ის სამდივნოს და პასუხისმგებელი უწყებების მიერ ხელახლა იქნა წარმოდგენილი ის ვალდებულებები, რომელთა მოდიფიკაცია მოხდა და აღინიშნა იმ ვალდებულებების შესახებ, რომლებიც ამოღებული იქნა.
ერთი კვირის განმავლობაში ჩატარებული ორი სამუშაო შეხვედრის მიუხედავად, IDFI უარყოფითად აფასებს სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცედურულ მხარეს, ვინაიდან ვალდებულებების შემუშავებაზე კონსულტაციები მხოლოდ იუსტიცის სამინისტროს ანალიტიკურ დეპარტამენტს და პასუხისმგებელ უწყებებს შორის ხდებოდა და სამუშაო პროცესში არ იყო უზრუნველყოფილი სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეობა.
სამწუხაროდ, OGP-ის ფორუმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციებისთვის სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსიის გაცნობა მხოლოდ მას შემდეგ მოხდა, რაც პასუხისმგებელი უწყებები და იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკური დეპარტამენტი უკვე შეჯერდნენ სამოქმედო გეგმაში წარსადგენ ვალდებულებებზე. ამასთანავე, უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ სამოქალაქო საზოგადოებას არ მიეცა საკმარისი დრო პასუხისმგებელ საჯარო დაწესებულებებთან კონსულტაციების გასამართად. საგულისხმოა ისიც, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ვალდებულების წარმოდგენა მოხდა ძირითადი კონსულტაციების პროცესის შემდეგ, გლობალური სამიტის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე, რამაც ხელი შეუშალა ვალდებულების დახვეწისთვის რეკომენდაციების წარმოდგენას.
სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში არსებული კიდევ ერთი ხარვეზი შეეხება საქართველოს მასშტაბით ჩატარებული საჯარო კონსულტაციების შედეგებს. მიუხედავად იმისა, რომ 2018 წლის აპრილისა და მაისის თვეში საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში OGP-ის ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავებისთვის საჯარო კონსულტაციები გაიმართა, ფორუმის შეხვედრებზე არ ყოფილა განხილული, ის თუ სამოქმედო გეგმის რომელი ვალდებულებები ეფუძნებოდა კონსულტაციების შედეგად მიღებულ რეკომენდაციებს და ინფორმაციას. იუსტიციის სამინისტროს ანალიტიკურ დეპარტამენტს ასევე არ წარმოუდგენია საჯარო კონსულტაციების შემაჯამებელი ანგარიში, სადაც მოცემული იქნებოდა ის შეთავაზებები და პრობლემები, რომლებიც გამოიკვეთა საქართველოს მასშტაბით გამართულ საჯარო კონსულტაციებზე.
შეთავაზებული ვალდებულებების ასახვა სამოქმედო გეგმაში
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ წინა სამოქმედო გეგმებისგან განსხვავებით, 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმისათვის OGP-ის ფორუმის წევრმა ყველა აქტიურმა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციამ საქართველოს მთავრობას, საკუთარ სარეკომენდაციო ვალდებულებებთან ერთად, წარუდგინა ერთი კონსოლიდირებული ინიციატივა, რომელიც დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნას ეხებოდა.
დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის რეკომენდაცია საქართველოს მთავრობას IDFI-სთან ერთად წარუდგინეს საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ და ღია საზოგადოების ფონდმა.
სამწუხაროდ, OGP-ის ფორუმის აქტიური არასამთავრობო ორგანიზაციის რეკომენდაცია დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის შესახებ არ იქნა გათვალისწინებული საქართველოს მთავრობის მიერ.
ღია მმართველობის პარტნიორობის გლობალურმა სამდივნომ საქართველოს მისცა რეკომენდაცია, რომლის მიხედვითაც, წინა თავმჯდომარე ქვეყნების მსგავსად, თავმჯდომარეობის წელს საქართველომ უნდა გამოიყენოს შესაძლებლობა და პასუხისმგებლობა იმისთვის, რომ წარმოადგინოს უფრო ამბიციური ვალდებულებები და პროცესი უფრო მაღალი სტანდარტების დაცვით წარმართოს. აღნიშნული რეკომენდაციის მიუხედავად, საქართველოს მთავრობის მიერ შემოთავაზებული ეროვნული სამოქმედო გეგმის სისუსტეს სწორედ ასეთი ვალდებულებების ნაკლებობა წარმოადგენს. OGP-ის თავმჯდომარეობა უნიკალური შესაძლებლობა იყო ღია მმართველობის სფეროში საქართველოს საერთაშორისო დონეზე წარმოჩენისათვის, რისთვისაც ქვეყანას შეეძლო განეხორციელებინა ისეთი რეფორმები, რომელებიც გახდებოდა მაგალითი პარტნიორობის მოქმედი და მომავალი წევრი სახელმწიფოებისთვის. სამწუხაროდ, IDFI-ის შეფასებით, საქართველოს აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ სათანადოდ ვერ გამოიყენა ეს შესაძლებლობა და დასამტკიცებლად წარმოადგინა ისეთი სამოქმედო გეგმა, რომელიც არ შეესაბამება OGP-ის წამყვანი ქვეყნის მიმართ არსებულ მოლოდინს.
IDFI-იმ 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმისთვის საჯარო დაწესებულებებს წარუდგინა შვიდი სარეკომენდაციო ვალდებულება, რომლებიც სწორედ ზემოთ აღნიშნული პრინციპების გათვალისწინებით შეიმუშავა. დამოუკიდებელი ანტიკორუფციული სააგენტოს შექმნის გარდა, ეს ვალდებულებები მოიცავდა:
1. საზღვარგარეთ რეგისტრირებული კომპანიების ბენეფიციარი მესაკუთრეების რეესტრის შექმნას;
2. გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში მოქალაქეთა მონაწილეობის შესახებ საკანონმდებლო ჩარჩოს შემუშავებას;
3. ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების არსებული სტანდარტის გაუმჯობესებას;
4. საჯარო მმართველობისა და ინოვაციების საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის შექმნას;
5. მთავრობის სხდომების საჯაროობის უზრუნველყოფას, მათ შორის სხდომების პირდაპირი ტრანსლაციის გზით;
6. სახელმწიფო შესყიდვებისა და სახელმწიფო აუქციონის პროცესში „ბლოკჩეინ“ ტექნოლოგიების დანერგვას;
7. სახელმწიფო შესყიდვები გამჭვირვალობის ასამაღლებლად ქვეკონტრაქტორების შესახებ გამჭვირვალობის გაზრდა და სავალდებულოდ გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხის გაფართოება.
სამწუხაროდ 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის პროექტში ვერ მოხვდა IDFI-ის მიერ შეთავაზებული ვერც ერთი ვალდებულება.
სამოქმედო გეგმაში საყურადღებოა ისიც, რომ შინაარსობრივად განსაკუთრებით სუსტია საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლების გამოწვევის თავი. ეს საკითხი განსაკუთრებით პრობლემურია იმის გათვალისწინებით, რომ OGP-ის საქართველოს თავმჯდომარეობის ხედვის დოკუმენტით გათვალისწინებული ერთ-ერთი სტრატეგიული მიმართულება გამჭვირვალეობის გაზრდა და კორუფციის წინაღმდეგ ბრძოლაა.
გარდა ამისა, საქართველო OGP-ის ანტიკორუფციული სამუშაო ჯგუფის წევრიც არის და თავმჯდომარეობის ხედვის დოკუმენტში აქცენტი სწორედ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის კუთხით გამოცდილების გაზიარებაზე და ამ სფეროს სხვადასხვა კომპონენტების მოწინავე პოზიციაზე წამოწევაზე არის გაკეთებული. საბოლოო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ შემოთავაზებული ვალდებულებები ვერ პასუხობს იმ მოლოდინებს, რომელიც საქართველოს მიერ წარსადგენი სამოქმედო გეგმის მიმართ არსებობდა.
პასუხისმგებელი უწყებების მიერ შემოთავაზებული ვალდებულებები
2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის ბოლო სამუშაო ვერსიაში სულ შესულია 21 ვალდებულება, საიდანაც რვა ვალდებულება წარმოდგენილია ოზურგეთის, ზუგდიდის, ბათუმის, ახალციხის, ქუთაისის და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტების მიერ, ერთი ვალდებულება წარმოდგენილია საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ, ერთი ვალდებულება სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის მიერ, ერთი ვალდებულება სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიერ, ხოლო დანარჩენი 10 ვალდებულება აღმასრულებელი ხელისუფლების სხვადასხვა სამინისტროების, საქვეუწყებო დაწესებულებებისა და საჯარო სამართლის იურიდიული პირების მიერ.
მიუხედავად იმისა, რომ სამოქმედო გეგმის ვალდებულებათა აბსოლუტური უმრავლესობა არ არის ამბიციური და მიზნად არ ისახავს მნიშვნელოვანი რეფორმის განხორციელებას, დოკუმენტში არსებობს კარგი მაგალითებიც. მაგალითად, IDFI პოზიტიურად აფასებს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს მიერ წარმოდგენილ ვალდებულებას, რომელიც სასამართლო გადაწყვეტილებების გამოქვეყნების ელექტრონული სისტემის შექმნას/გაუმჯობესებას ეხება, ვინაიდან აღნიშნული ვალდებულება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს საქართველოში სასამართლო გადაწყვეტილებების ხელმისაწვდომობას, რაც ამჟამად დიდ გამოწვევას წარმოადგენს. IDFI ასევე დადებითად აფასებს სსიპ - სახელმწიფო ქონების ეროვნული სააგენტოს მიერ სახელმწიფოს წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი საწარმოებისთვის კორპორაციული მართვის სახელმძღვანელოს შექმნის ვალდებულებას, რომელიც პასუხისმგებელ უწყებას IDFI-იმ და საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ ერთობლივად შესთავაზეს. თუმცა, როგორც ზემოთ იქნა აღნიშნული, OGP-ის სტანდარტებთან შესაბამისი ვალდებულებები არ ცვლის ზოგად სურათს სამოქმედო გეგმის ამბიციურობასთან დაკავშირებით და მთლიანობაში დოკუმენტის პირველადი ვერსია უარყოფითად შეიძლება შეფასდეს.
შემოთავაზებული სამოქმედო გეგმის ძირითადი ვალდებულებები იმეორებენ წინა სამოქმედო გეგმებში არსებული ვალდებულებების შინაარსს და ძირითადად არსებული სისტემის გაუმჯობესებას გულისხმობენ. მაგალითისათვის, ასეთ ვალდებულებად შეიძლება ჩაითვალოს იუსტიციის სახლში არსებული სერვისების შშმ პირთათვის ადაპტირება. მიუხედავად იმისა, რომ მოწყვლადი ჯგუფებისთვის სახელმწიფო სერვისების ხელმისაწვდომობის გაზრდა ცალსახად მნიშვნელოვანი ინიციატივაა, ვალდებულება არ ქმნის ისეთ მნიშვნელოვან სიახლეს, რომელიც ამბიციურ ვალდებულებად შეიძლება ჩაითვალოს. მსგავს ვალდებულებად ასევე შეიძლება ჩაითვალოს სახელმწიფო სერვისებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდისათვის ერთიანი ავთენტიფიკაციის სისტემის დანერგვა, რომელიც საშუალებას მიცემს მოქალაქეებს ონლაინ სერვისებით სარგებლობისას გამოიყენონ ავთენტიფიკაციის ერთიანი სისტემა და უარი თქვან ყველა საჯარო დაწესებულების ვებგვერდზე ცალ-ცალკე რეგისტრაციაზე.
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ წარმოდგენილ OGP-ის სამოქმედო გეგმას აკლია ამბიციური და ინოვაციური ვალდებულებები, რომლებიც ღია მმართველობის დამკვიდრებისათვის მნიშვნელოვან წინ გადადგმულ ნაბიჯად შეფასდებოდა და გახდებოდა მაგალითი OGP-ის წევრი სახელმწიფოებისთვის.

Georgia joined the Open Government Partnership in 2011 and since then developed three National Action Plans that included important commitments related to the fight against corruption and increasing of transparency, quality of public Service delivery and citizen engagement. As a result of successful reforms implemented within OGP, in 2016 Georgia became the Co-Chair of the partnership and in 2017 the Chair country of the initiative. Former chairs of OGP include France, United Kingdom, United States and Mexico. Chairmanship of OGP is a unique opportunity for Georgia to showcase itself as a leader of democratic reform and serve as an example to other countries in implementing governance reform.
On July 17-19, 2018, Tbilisi will host the OGP Global Summit, an annual event with more than 2000 participants from all over the world. The OGP Global Summit is the most important gathering of the Partnership, where along with various workshop and sessions Georgia will present its fourth OGP National Action plan.
On June 28, 2018, the Secretariat of Open Government Georgia (Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia) shared the initial draft of the Open Government Georgia’s (OGG) fourth National Action Plan (NAP) with the OGG Forum members. The document below provides assessments of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) on the process of elaboration and substance of commitments of the OGP NAP for 2018-2019.
Consultation Process
Commitments of the NAP was discussed by the responsible agencies on the Forum meeting held on 29 June 2018. Commitments were shared with the civil society organizations one day prior to the meeting and NGO members of the Forum were not given an opportunity to prepare comprehensive analysis of the initiatives presented by the government and elaborate comments on the commitments of NAP.
Second draft of the NAP was discussed on the Forum meeting held on 6 July 2018. On the meeting, the Secretariat of OGG and other responsible agencies presented the modified commitments and mentioned those that were removed from the draft.
Despite the two meetings conducted during a week IDFI negatively assesses the procedural aspects of the elaboration of NAP, since the consultations on elaboration of commitments were held only between the Analytical Department of the Ministry of Justice of Georgia (MoJ) and responsible agencies while the participation of civil society was not guaranteed in the working process. Unfortunately, the draft NAP was presented to the OGG Forum member NGOs only after the agreement on the commitments of NAP was reached between the Analytical Department of the MoJ and responsible agencies. Moreover, it should also be mentioned that civil society was not given sufficient time to consult with the responsible agencies. It is important to point out that the Ministry of Internal Affairs of Georgia presented its draft commitment at the end of the consultation process, several days before the Summit, which minimized the possibility to improve the commitment and present recommendations of CSOs.
One more shortcoming associated to the process of elaboration of NAP is related to the results of the public consultations conducted throughout Georgia. Despite the fact that in April and May of 2018 public consultations for elaboration of new NAP of OGG were held in various cities of Georgia it was not discussed on the Forum meetings which commitments of the NAP were the result of the recommendations and information received during the public consultations. In addition, Analytical Department of the MoJ has not presented the summary report of the public consultations analyzing suggestions and challenges outlined on the public consultations throughout Georgia.
Reflection of Suggested Commitments in the NAP
It should be noted that all active NGO members of the Forum, together with the other recommendations for OGG NAP for 2018-2019, presented one consolidated initiative related to the establishment of Independent Anti-Corruption Agency. It was first precedent of unified recommendation from the NGOs.
The recommendation for the Government on establishing Independent Anti-Corruption Agency, as the part of the commitment of NAP, together with the IDFI was suggested by the Transparency International Georgia, Georgian Young Lawyers’ Association and Open Society Georgia Foundation.
Unfortunately, the Government of Georgia did not consider the recommendation of active NGO members of the OGG Forum on establishing Independent Anti-Corruption Agency.
The Support Unit of the Open Government Partnership (OGP) advised the Government of Georgia as it does all chairs - that the chair role comes with opportunities and responsibilities: to lead by example at home and globally, and step up on process, on ambition and on delivery of commitments. Despite the above-mentioned recommendations, the main weakness of the NAP presented by the Government of Georgia is the lack of such commitments. Chairmanship of OGP was the unique opportunity for Georgia to assume the leading role on the international level in the sphere of open governance. However, achievement of this goal was only possible through implementing the exemplary reforms for the current and future member states of OGP. Unfortunately, IDFI considers that executive government of Georgia was not able to use this opportunity efficiently and presented the NAP for approval that does not meet with the expectations set for the OGP leader countries.
IDFI presented seven recommendatory commitments for 2018-2019 NAP to the OGG member agencies. These recommendations were based on the principles described above. Except for the establishment of Independent Anti-Corruption Agency those commitments included:
- Creation of the registry of the beneficial ownership of the companies registered abroad;
- Elaboration of legislative framework on public participation in the decision making process;
- Improvement of existing standards of proactive disclosure of public information;
- Creating an Office of the State Minister on Public Administration and Innovations;
- Transparency of the meetings of the Cabinet of Ministers;
- Integrating blockchain systems in public procurement and public auction processes;
- Ensure greater transparency of public procurement trough by providing information about subcontractors and by broadening the list of mandatorily published information.
Unfortunately, none of the commitments, suggested by the IDFI, were included in the draft NAP for 2018-2019.
It is noteworthy that the content of the chapter “Challenge: Increasing Public Integrity” in the NAP is particularly weak. This issue is specifically problematic given the fact that the document on Chair Vision of Georgia for OGP provides increasing transparency and fighting against corruption as one of the strategic goals. In addition, Georgia is the member of Anti-Corruption Working Group of OGP and the Chair Vision focuses on sharing experience on fighting against corruption and moving the particular components of this sphere to the leading positions. Overall, it can be concluded that the commitments suggested by the Government of Georgia do not meet with the expectations that existed towards the NAP presented by Georgia.
Commitments Suggested by the Responsible Agencies
The final draft of the NAP for 2018-2019 includes in total 21 commitments, out of which eight commitments were presented by Ozurgeti, Zugdidi, Batumi, Akhaltsikhe, Kutaisi and Dedoplistskaro municipalities; one commitment was presented by the Supreme Court of Georgia; one commitment by the State Audit Office; one by the State Procurement Agency; and other 10 commitments by the various ministries, subordinate agencies and legal entities of public law of the executive branch.
Even though the absolute majority of the commitments of NAP is not ambitious and does not aim to implement meaningful reforms, there are good examples in the document. For example, IDFI positively assesses the commitment presented by the Supreme Court of Georgia related to the creation/improvement of electronic system for publishing court decisions, since this commitment will substantially improve access to the court decisions in Georgia, which represents existing challenge. IDFI also positively assesses the commitment of LEPL – National Agency of State Property on elaboration of manual of corporate management for state supported enterprises, which was suggested by IDFI and GYLA jointly. However, as it was already mentioned above, the commitments in line with the OGP standards does not change the general picture on ambitiousness of the NAP and overall the initial draft of the document can be negatively assessed.
Major commitments of the presented NAP repeat the content of the commitments of the previous NAP and their only purpose is the improvement of existing system. For example, the commitment on adapting the existing services of the Public Service Hall to the people with disabilities can be considered as such commitment. Even though the initiative on increasing accessibility of public services for vulnerable groups is very important, this commitment does not represent the novelty that might be considered as ambitious reform. Another example of such commitment is implementation of unified authentication system for increasing accessibility of public services, that will allow citizens to use unified authentication system for online services and avoid registration on the webpages of all government agencies separately.
Overall, it can be mentioned that OGG NAP for 2018-2019 presented by the Government of Georgia lacks ambitious and innovative commitments that could be assessed as important step forward towards establishing open governance and could become an example for other state members of OGP.