თბილისის მთავრობამ “ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ფარგლებში 2017 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
მიმდინარე წლის 16 ნოემბერს თბილისის მთავრობამ „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) ფარგლებში თბილისის 2017 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა. გეგმის შემუშავებისა და მონიტორინგის მიზნით, 2017 წლის მაისში შეიქმნა 20 წევრისაგან შემდგარი „ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში სამოქმედო გეგმის მომზადების, მისი შესრულების ხელშეწყობისა და მონიტორინგის სამუშაო ჯგუფი“. ჯგუფი სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების და საერთაშორისო პროგრამების წარმომადგენლებით არის დაკომპლექტებული, მათ შორის არიან: ფონდი ღია საზოგადოება საქართველო, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივის პროგრამა (USAID) და პროგრამა „ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში.“
თბილისის მთავრობა 2017 წლის სამოქმედო გეგმას საერთაშორისო საზოგადოებას 7-9 დეკემბერს, „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ პარიზის გლობალურ სამიტზე წარუდგენს. სამოქმედო გეგმით განსაზღვრულ ვალდებულებებზე საუბრისას, აღსანიშნავია, რომ ის 5 ძირითად ვალდებულებას მოიცავს, სახელდობრ:
ვალდებულება 1 - ღია მმართველობისა და სამოქალაქო ჩართულობის მრავალპროფილური მექანიზმის - საინფორმაციო და სამოქალაქო აქტივობის პორტალი “SMART MAP”-ის დანერგვა
Smart Map წარმოადგენს ელექტრონულ პორტალს, რომლის საშუალებითაც თბილისის მოსახლეობა ქალაქში მიმდინარე სამშენებლო სამუშაოებზე, ხის ჭრასა და  ინფრასტრუქტურულ პროცესებზე ინფორმაციას მოიპოვებს. ამასთან, Smart Map-ის ელ-პორტალის საშუალებით, მოსახლეობა ქალაქში არსებულ პრობლემებთან და ამ პრობლემების გადაჭრასთან დაკავშირებით საკუთარ პოზიციას და იდეებს დააფიქსირებს.
Smart Map-ის ელექტრონული პორტალის დანერგვის შემთხვევაში, მოქალაქეებს ქალაქის მმართველობის პროცესში მონაწილეობის მიღების და ამ პროცესთან დაკავშირებული ამომწურავი ინფორმაციის მოპოვების საშუალება მიეცემათ.
პორტალი Smart Map-ის დანერგვის პროცესის დაწყება 2017 წლის იანვარში იგეგმება და ამავე წლის დეკემბერში უნდა დასრულდეს. აღნიშნული ვალდებულების შესრულება ა(ა)იპ „მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტოს“, თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ადმინისტრაციას, იურიდიული საქალაქო სამსახურს, ეკოლოგიისა და გამწვანების საქალაქო სამსახურს, კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახურსა და ეკონომიკური განვითარების საქალაქო სამსახურს ეკისრებათ.
ვალდებულება 2 - პეტიციის დანერგვა მერიის სისტემაში, ელექტრონული პეტიცია
მერიის პორტალზე აპლიკაცია „პეტიცია თბილისის მერს“ დანერგვა იგეგმება. აღნიშნული აპლიკაციის გამოყენება Smart Map-ის მეშვეობითაც იქნება შესაძლებელი.
აპლიკაციის მეშვეობით, თბილისის მოსახლეობას პეტიციის შექმნისა და მის ხელმოსაწერად სხვა პირების მოწვევის შესაძლებლობა მიეცემა.
პორტალზე მოცემული იქნება ინფორმაცია პეტიციისათვის ხელმოწერების საჭირო რაოდენობის, პეტიციის განხილვისა და მერიის მიერ მასზე პასუხის გაცემის პირობების თაობაზე.
ელექტრონული პეტიციის პორტალის დანერგვაზე პასუხისმგებელ დაწესებულებებს ა(ა)იპ „მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტო“ და თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის იურიდიული საქალაქო სამსახური წარმოადგენენ და მისი დანერგვა 2017 წლის დეკემბერში იგეგმება.
ვალდებულება 3 - ბიუჯეტის მონაწილეობითი დაგეგმვის მექანიზმის დანერგვა
2017 წლის მაისისთვის მოსახლეობისათვის ბიუჯეტის დაგეგმვის პროცესის შესახებ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისა და დაგეგმვის პროცესში მისი ჩართულობის უზრუნველყოფის მექანიზმის დანერგვა იგეგმება. ამ მიზნით შეიქმნება სპეციალური ელექტრონული პლატფორმა, რომლის საშუალებითაც მოსახლეობა გაიგებს თუ როგორ განაწილდა წინა წლების ბიუჯეტი და თუ რა პრიორიტეტებს მოიცავს მიმდინარე წლის ბიუჯეტი. ამასთან, ბიუჯეტის განსაზღვრისას, დაინტერესებულ პირს შესაძლებლობა მიეცემა მონიშნოს მისთვის პრიორიტეტული საკითხი, რომელიც განსახილველად სავალდებულო იქნება ბიუჯეტის შედგენის და დამტკიცების ნებისმიერ ეტაპზე.
ელექტრონულ პლატფორმაზე ასევე გამოქვეყნდება საბოლოოდ დამტკიცებული ბიუჯეტისა და საზოგადოების მიერ შედგენილი ბიუჯეტის შედარება და დასაბუთდება განსხვავების მიზეზები. საყურადღებოა, რომ ზემოაღნიშნულ ელექტრონულ პლატფორმაზე კომენტარის დატოვების, დისკუსიაში ჩართვისა და უშუალოდ მერიისათვის შენიშვნის წარდგენის მოდულებიც იქნება მოცემული.
ბიუჯეტის დაგეგმვის ელექტრონული პლატფორმის დანერგვის ვალდებულება მერიის საფინანსო საქალაქო სამსახურს, ა(ა)იპ „მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტოს“, მერიის იურიდიულ საქალაქო სამსახურსა და რაიონულ გამგეობებს ეკისრებათ და მისი დასრულება 2017 წლის მაისისთვის იგეგმება.
ვალდებულება 4 - ბიუჯეტის ხარჯვის ინტერაქტიული ხელმისაწვდომობისა და სამოქალაქო კონტროლის მექანიზმების დანერგვა
აღნიშნული ვალდებულება მიზნად ისახავს ბიუჯეტის ეფექტიანი და მიზნობრივი ხარჯვის პროცესზე მოსახლეობის დაკვირვების გაზრდას.
დღეის მდგომარეობით, საზოგადოება ბიუჯეტის შესახებ ინფორმაციას მხოლოდ წლის ბოლოს იღებს. ამასთან, აღნიშნული ინფორმაცია ისეთი ფორმატით ქვეყნდება, რომელიც ართულებს მის დამუშავებასა და ანალიზს. შესაბამისად, იგეგმება სპეციალური პლატფორმის დანერგვა, რომლის საშუალებითაც მოსახლეობა შეძლებს ბიუჯეტის შესრულების კონტროლს და ყოველდღიურ რეჟიმში გაეცნობა ბიუჯეტთან დაკავშირებულ ინფორმაციას.
ელექტრონული პლატფორმის მეშვეობით, თბილისის მოსახლეობას შესაძლებლობა მიეცემა ბიუჯეტის ხარჯვასთან დაკავშირებით საკუთარი პოზიცია დააფიქსიროს.
ელექტრონული პლატფორმის დანერგვა 2017 წლის დეკემბრისათვის იგეგმება და აღნიშნული ვალდებულების შესრულება მერიის საფინანსო საქალაქო სამსახურს, ა(ა)იპ „მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტოს“ და თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის იურიდიულ სამსახურს ევალებათ.
ვალდებულება 5 - სერვისების სამოქალაქო კონტროლისა და ხელმისაწვდომობის მექანიზმების დანერგვა
აღნიშნული ვალდებულების განხორციელებაზე პასუხისმგებელ დაწესებულებებს ა(ა)იპ „მუნიციპალური სერვისების განვითარების სააგენტო“, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალური მომსახურების საქალაქო სამსახური, ასევე ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტის მერიის განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა საქალაქო სამსახური და თბილისის მუნიციპალიტეტის 24 გამგეობა წარმოადგენენ.
ვალდებულების მიზანია თბილისის მერიის სისტემაში არსებულ სერვისებზე მოქალაქეების მონიტორინგის გაზრდა, რის შედეგად, მოსახლეობისათვის მომსახურების მიწოდების დროს, მაქსიმალურად შემცირდება ადმინისტრაციული აპარატის მხრიდან დარღვევების რაოდენობა.
ვალდებულების განხორციელების მიზნით, თბილისის მერია სამოქალაქო მონიტორთა ჯგუფის შექმნას გეგმავს. ჯგუფში გაწევრიანება ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეეძლება. გაწევრიანებისათვის აუცილებელი იქნება სამოქალაქო მონიტორთა ჯგუფში რეგისტრაცია. რეგისტრაციის შემდეგ მოქალაქეებს გადაეცემათ სპეციალური ნიშნები, რომლებიც სერვისებზე და გარკვეული ტიპის ინფორმაციაზე მათ სწრაფ წვდომასა და ადგილზე დათვალიერებას უზრუნველყოფს.
ამასთან, სერვისების სამოქალაქო კონტროლისა და ხელმისაწვდომობის დანერგვის მიზნით, შეიქმნება სპეციალური ვებ-აპლიკაცია, რომელზეც ხელმისაწვდომი იქნება მერიის სისტემის ფარგლებში არსებული ყველაზე მოთხოვნადი სერვისები. პირველ ეტაპზე, 2017 წლისთვის, აპლიკაციაში ჯანმრთელობის დაცვის, სოციალური მომსახურების, განათლების, სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სამსახურების მომსახურებების განთავსება იგეგმება.
ვებ-აპლიკაციის საშუალებით დაინტერესებული პირი შექმნის საკუთარ ანგარიშს და მისთვის საჭირო მომსახურებას და ინფორმაციას ამა თუ იმ სერვისის შესახებ მუნიციპალიტეტში მისვლის გარეშე მიიღებს.
აღსანიშნავია, რომ თბილისის მერია ზემოთ ჩამოთვლილ ვალდებულებებს „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ საპილოტე პროგრამის ფარგლებში იღებს და ამ ნაბიჯით აქტიურად უერთდება საქართველოში OGP-ს პრინციპების დანერგვის პროცესს. შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ თბილისის 2017 წლის სამოქმედო გეგმის სრულად და დროულად შესრულების შემთხვევაში, თბილისში საგრძნობლად გაიზრდება და გამარტივდება მმართველობით პროცესში მოსახლეობის ჩართულობის მექანიზმები.

On 16th of November, 2017, within the framework of “Open Government Partnership” (OGP), the Government of Tbilisi adopted Tbilisi OGP Action Plan 2017. In May 2016 the working group for development, promotion and monitoring of implementation of the Action Plan within the framework of “Open Government Partnership” was created. The working group is composed of representatives from various non-governmental organizations and international programs, including: “Open Society Georgia Foundation”, “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI), “Transparency International Georgia”, USAID Program on “Good Governance Initiative in Georgia” and “Delegation of the European Union to Georgia” program.
Tbilisi Government is planning to present its Action Plan 2017 on December 7-9 at the “Open Government Partnership’s” Global Summit in Paris. As for the obligations defined by the Action Plan, it is noteworthy that it includes 5 main obligations presented below:
Obligation 1 – Introduction of Multi-Discipline Mechanism of Open Government and Civil Participation – Information and Civil Activities Portal “Smart Map”
“Smart Map” is an electronic portal which will enable Tbilisi residents to receive information related to ongoing construction works, tree cutting and infrastructural processes. Furthermore, by means of “Smart Map”, the residents of Tbilisi will have an opportunity to share any problems that exist in the city and express their ideas to resolve these problems.
“Smart Map” will enable Tbilisi residents to actively participate in the city governing processes and receive comprehensive information related to it.
Start of the “Smart Map” launch process is planned for January 2017 and shall be finished in December of the same year. The entities responsible for implementation of the aforementioned obligation are: NCLE Municipal Services Development Agency, the Administration of Tbilisi Municipality, Municipal Legal Department, Municipal Department of Environment and Landscaping, Municipal Amenities Department and Municipal Department of Economic Development.
Obligation 2 – Introduction of Petition in Municipality System, Electronic Petition
Within the framework of Tbilisi Action Plan 2017 it is planned to introduce “Petition to the Mayor” - an integrated application for Tbilisi Municipality, which will enable Tbilisi residents to create petitions on important issues and invite other people to be a signatory.
The Portal will include information on the required number of signatures for the petition, as well as the terms of reviewing and responding to it. The entities responsible for implementation of the given obligation are: NCLE Municipal Services Development Agency and Tbilisi Municipal Legal Department. As for the implementation stages, the electronic petition portal shall be launched in March 2017.
Obligation 3 –Implementation of Participatory Budget Planning Mechanism
By March 2017 it is planned to implement the mechanism which will ensure involvement of Tbilisi residents in budget planning mechanisms and enable access to the information related to it. For this purpose, an integrated electronic platform will be created, enabling the residents of Tbilisi to have an access to the information related to the previous year’s budget allocation and priorities of the current budget. Furthermore, interested person will have an opportunity to mark/select their priority issues in budget planning. Consideration of the aforementioned priorities will be mandatory at any stage of formation and approval of budget. On the same portal will be published comparison between finally approved budget and budget developed by Tbilisi Residents. All the differences will be explained in writing. Noteworthy, the electronic portal will have sections for comments, discussions and remarks to the Municipality.
Implementation of participatory budget planning mechanism is carried out by Tbilisi Municipal Department of Finance, NCLE Municipal Services Development Agency, Tbilisi Municipal Legal Department and Districts administrations and shall be finished by May 2017.
Obligation 4 – Interactive Accessibility to Budget Spending and Introduction of Civil Control Mechanisms
This obligation aims to increase surveillance of Tbilisi residents on effective and targeted budget execution processes.
Based on current standings, information on budget execution is presented to the citizens only by the end of the year. Moreover, this information is given in the format, which complicates its processing and analysis. Therefore, it is planned to introduce a platform, which will enable the public to control budget execution and access budget related information on daily basis.
By means of the e-platform, Tbilisi citizens will have an opportunity to express their opinions on the ongoing budget spending processes.
The e-platform implementation shall be finished by December 2017 and this obligation is carried out by Tbilisi Municipal Department of Finance, NCLE Municipal Services Development Agency and Tbilisi Municipality Legal Department.
Obligation 5 – Introduction of Civil Control and Accessibility Mechanisms for Municipality Services
This obligation is implemented by NCLE Municipal Services Development Agency, Tbilisi Municipal Legal Department, Tbilisi Municipal Department of Healthcare and Social Services, Municipal Department of Education, Sport and Youth Affairs and 24 Tbilisi Municipality District Administrations.
The aim of the aforementioned obligation is to increase monitoring of services provided by Tbilisi Municipality. As a result, the number of transgressions from service providing municipality employees will maximally decrease.
For purposes of this obligation, Tbilisi Municipality is planning to authorize a special monitor group. Any interested person will be able to join the group. To become a member of the group it will be required to register in the civil monitor group. After registration the members of the group will be given cards. These cards will enable the civil monitor group members to easily access information related to services provided by Tbilisi Municipality.
Moreover, in order to introduce civil control and accessibility mechanisms for municipality services, an integrated web application will be created. This application will allow online access to all services provided by Municipal system. At first stage in 2017, health care, social services, education, sport and youth affairs will be included in web application.
By means of the application interested individuals will be able to create their online accounts and receive services and information without coming to Municipality.
It is noteworthy that Tbilisi Municipality undertakes all of the abovementioned obligations in the framework of the “Open Government Partnership’s” Pilot Program and with this step it actively gets involved in implementation of OGP Principles. We can assume that in the event that Tbilisi Action Plan 2017 is fully and timely implemented, involvement of Tbilisi residents in governing processes will dramatically increase and simplify.