IDFI-ის ადვოკატირების აქტივობები 2012 წელს
2012 წლის განმავლობაში IDFI-მ (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) გააფართოვა თავისი საქმიანობები და მოიცვა ისეთი საკითხები, როგორიცაა ელექტრონული რესურსების მონიტორინგი, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, ინფორმაციის უსაფრთხოება, სოციალური ქსელების მონიტორინგია. ინსტიტუტის წარმომადგენლები ხვდებოდნენ საჯარო დაწესებულებებს, მონაწილეობას იღებდნენ კონფერენციებში, სემინარებში, შეხვედრებსა და განხილვებში;
2012 წლის მარტში ინსტიტუტმა განიხილა საკანონმდებლო ინიციატივა „ინფორმაციული უსაფრთხოების შესახებ“ და შესთავაზა თავისი კომენტარები კანონპროექტის თაობაზე. როგორც დოკუმენტში იყო აღნიშნული, ყურადღება უნდა გამახვილებულიყო ორ ძირითად საკითხზე: საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ახალი მარეგულირებელი ნორმებსა და კერძო სექტორის საქმიანობაზე სახელმწიფო კონტროლის დამატებითი მექანიზმების დაწესებაზე.
2012 წლის 27–28 ივლისს,“დემოკრატიული მმართველობა საქართველოში” (G-3)” ფარგლებში ჩატარებულ სემინარში ინფორმაციის თავისუფლების და საჯარო დაწესებულებებში დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის შესახებ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმაც მიიღო მონაწილეობა. შეხვედრის მიზანს წარმოადგენდა ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებული პრობლემებისა და სამომავლო გეგმების განხილვა საჯარო დოკუმენტების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესებისთვის.
IDFI გახლდათ ერთ-ერთი იმ 12 არასამთავრობო ორგანიზაციისგან, რომელიც შეუერთდა კოალიციას „მედიის ადვოკატირებისათვის“და მიზნად დაისახა მედია გარემოს გაუმჯობესება და გამოხატვის თავისუფლების სტანდარტების დაცვა. კოალიცია აქტიურ მონაწილეობას იღებდა ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმის შემუშავებაში; 14 დეკემბერს კოალიციის წარმომადგენლები საქართველოს პრემიერ-მინისტრს შეხვდნენ ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებისა და სამომავლო გეგმების განხილვის მიზნით.
25 ოქტომბერს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ სასამართლო სისტემის ელექტრონული რესურსების მონიტორინგის შედეგები წარმოადგინა. პროექტის განმავლობაში განხორციელდა 16 სასამართლო დაწესებულების ოფიციალური ვებ-გვერდის მონიტორინგი, შეფასდა მათი ინფორმაციული გამჭვირვალობისა და ტექნიკური გამართულობის ხარისხი;
2012 წლის 26 დეკემბერს, IDFI-მ დისკუსია გამართა საჯარო დაწესებულებების საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურების წარმომადგენლებთან. შეხვედრაზე, რომელიც პროექტის „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ ფარგლებში მოეწყო, განხილულ იქნა საჯარო პოლიტიკაში მოქალაქეების ჩართულობის უზრუნველსაყოფად Facebook-ის პლატფორმის ეფექტურად გამოყენების საკითხი.
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ 2012 წლის განმავლობაში ადვოკატირების საქმიანობების მთავარ იდეას წარმოადგენდა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის კუთხით მთავრობის საქმიანობის შეფასება, რეკომენდაციის გაცემა ელექტრონული რესურსების ეფექტურად გამოყენებისა და მოქალაქეების ჩართულობის უზრუნველყოფის თვალსაზრისით;

During 2012, IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) expanded its advocacy activities and included the following issues: monitoring of e-resources, access to information, information security, monitoring of social networks and exchanging international practice; Representatives of Institute have conducted meetings with Public Institutions, media representatives, took part in different conferences, seminars and discussions;
On March 2012, IDFI discussed the legislative proposal “On Information Security” and suggested comments about the draft proposal. There were two issues, which were more highlighted in the text: new regulatory norms to the access to public information and imposing additional mechanisms of state control over private sector;
On 27-28th of July, 2012 the seminar about freedom of information and access to official documents in Government bodies took place in the framework of “Democratic Government in Georgia” (G-3). IDFI took part in this meeting, which aimed to discuss the problems and challenges related to the freedom of information due to speak about the future plans for improving the existed situation;
IDFI was one of 12 NGOs, which joined to the coalition “Media for Advocacy” and aimed to improve media environment and protect the standards of freedom of expression. Coalition was actively involved in working on Open Government Partnership action plan. On December 14th, representatives of the coalition met Prime Minister of Georgia for discussing on-going processes in Georgia and future plans;
On October 25th, Institute for Development of Freedom of Information presented the results of the project related to monitoring of e-resources of legislative system; In the framework of the project official websites of 16 legislative bodies were monitored in order to assess transparency and quality of technical arrangement;
On December 26th IDFI conducted discussion with the representatives of Public Relations Department of Public Institutions. The meeting took place in the framework of the project “Development E-Participation in Georgia” and discussed importance of social networks for political engagement of the society;
In conclusion, the main idea of advocacy activities carried out throughout 2012 included evaluation of government activities in the field of access to information, providing them with recommendations about effective use of e-resources in governance;