საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესო პრაქტიკის კვლევა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI)  პროექტის - “საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესო პრაქტიკის კვლევა“ფარგლებში განხორციელებული კვლევები გამოაქვეყნა.
პროექტი  2012 წლის მარტიდან  მაისამდე ხორციელდებოდა ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითრების სააგენტოს (USAID) პროგრამის „დემოკრატიული მმართველობა საქართველოში (G-3)” მხარდაჭერით.
პროექტი მიზნად ისახავდა ადმინისტრაციული ორგანოების - საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო, საჯარო სამსახურის ბიურო, კონკურენციისა და სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო, საქართველოს კონტროლის პალატა, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სამინისტროები - გამჭვირვალობისა და ეფექტიანი მმართველობის ხარისხის გაუმჯობესებას საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის კვლევის, შემდგომი მისი დანერგვის და ამ სფეროში არსებული ხარვეზების აღმოფხვრის გზით.
მიზნის მისაღწევად რამდენიმე ამოცანა იქნა დასახული.
შესწავლილ იქნა ქართული სამიზნე სამთავრობო უწყებების  იდენტური უცხოური სამთავრობო ინსტიტუტები. აქცენტი გაკეთდა პროაქტიული გამოქვეყნების საუკეთესო პრაქტიკის მქონე ქვეყნებზე: ამერიკის შეერთებული შტატები,  დიდი ბრიტანეთი/შოტლანდია და ესტონეთი. შეფასდა საჯარო დაწესებულებების ელექტრონულ რესურსებზე  გამოქვეყნებული საჯარო ინფორმაციის შინაარსი და მათი განთავსების ფორმა.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა ასევე განახორციელა საჯარო დაწესებულებებში შესული საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნებისა და მათ მიერ წარდგენილი 10 დეკემბრის ანგარიშების ანალიზი. საზოგადოებისთვის საინტერესო საკითხების დასადგენად IDFI-მ გამართა ფოკუსირებული დისკუსიები არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და მასმედიის წარმომადგენლებთან. მომზადდა სტატისტიკური  ანგარიში და  სამართლებრივი კვლევა ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში საქართველოში და საერთაშორისო დონეზე არსებული კანონმდებლობისა და საუკეთესო პრაქტიკის შესახებ.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) published the surveys carried out in the framework of the project “Researching the best practice of access to the public information.”
Project was being implemented during March-May 2012 with the support of USAID program “Good Governance in Georgia (G-3)”.
Main objective of the project was improving transparency and the quality of effective governance of following administrative agencies: Ministry of Justice of Georgia, Civil Service Bureau, Competition and Procurement Agency, Chamber of Control through researching the best international practice of public information accessibility, implementing it and later eliminating the problem.
Several objectives have been set to achieve the goal.
Research studied foreign government institutes identical to the Georgian target institute. Countries with the best practice of proactive publications were the focus groups: the USA, the UK/Scotland and Estonia. The research also evaluated the content and form of the information published on the electronic recourses of the public institutions.
Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) also analyzed the demands of information from public institutions as well as the reports submitted by the institutes on December 10. In order to define types of public information which is of social interest IDFI conducted focused discussions with the representatives of NGOs and media. Statistical reports and legal researches were prepared about the freedom of information in Georgia, international legislation and the best practice.