IDFI ინფორმაციის მიღების უფლების მეათე საერთაშორისო დღეს ეხმაურება
28 სექტემბერი - ინფორმაციის მიღების უფლების საერთაშორისო დღეა, რომელიც აერთიანებს ყველას, ვისთვისაც მნიშვნელოვანია ინფორმაციის თავისუფლება და ხელმისაწვდომობა. ინფორმაციის თავისუფლების საერთაშორისო დღე, ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში მოღვაწე ორგანიზაციების საერთაშორისო ქსელის შექმნის აღსანიშნავად (The Freedom of Information Advocates Network (FOIAnet)), 2002 წელს დაარსდა. ამ დღეს საზოგადოებრივი ორგანიზაციები მსოფლიოს ორმოცამდე სხვადასხვა ქვეყანაში აღნიშნავენ.
საქართველოში ინფორმაციის თავისუფლება ადამიანის ერთ-ერთ ძირითად უფლებად არის აღიარებული და მოწესრიგებულია საქართველოს კონსტიტუციით, რომლის 24-ე მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით: ყოველ ადამიანს აქვს უფლება, თავისუფლად მიიღოს და გაავრცელოს ინფორმაცია“,  ხოლო 41-ე მუხლის პირველი პუნქტის მიხედვით: „საქართველოს ყოველ მოქალაქეს უფლება აქვს კანონით დადგენილი წესით გაეცნოს სახელმწიფო დაწესებულებებში მასზე არსებულ ინფორმაციას, აგრეთვე იქ არსებულ ოფიციალურ დოკუმენტებს, თუ ისინი არ შეიცავენ სახელმწიფო, პროფესიულ ან კომერციულ საიდუმლოებას“. ვფიქრობთ, რომ აღნიშნული, ინფორმაციული თვითგამორკვევისა და პირის თავისუფალი განვითარების უფლების დაცვის წინაპირობაა.
ამავე დროს, 28 სექტემბერთან დაკავშირებით, ინსტიტუტი ბოლო დროს საქართველოში დამკვიდრებულ გაუმჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების უგულებელყოფის პრაქტიკას ეხმაურება და აღნიშნავს, რომ მიუხედავად საკანონმდებლო გარანტიებისა, საქართველოში მოქალაქეთა უფლება მიიღონ საჯარო ინფორმაცია ხშირად აწყდება ხელოვნურად შექმნილ ბარიერებს.
მაგალითად, 2012 წლის ივლისში პროექტ „საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზის“ ფარგლებში საჯარო დაწესებულებებისათვის გაგზავნილი შეკითხვებიდან ინსტიტუტს დღემდე არ მიუღია პასუხები შემდეგ მოთხოვნებზე:
პრეზიდენტის ადმინისტრაცია
• პრეზიდენტის ადმინისტრაციის უფროსის,მისი მოადგილის, პრეზიდენტის მრჩევლის, პრეზიდენტის პრეს-სამსახურის და პრეზიდენტის ადმინისტრაციის საზოგადოებასთან ურთიერთობის თანამდებობრივი სარგოების (ხელფასის) ოდენობის შესახებ ინფორმაცია და ხსენებული სარგოების განსაზღვრის (დამტკიცების) შესახებ შესაბამისი სამართლებრივი აქტის ასლი.
• 2012 წელს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდიდან გამოყოფილი თანხების შესახებ არსებული ბრძანებულებების ასლები.
• საპრეზიდენტო პროგრამების ჩამონათვალი, მათი ხანგრძლივობა და პროგრამებზე გათვალისწინებული თანხები 2011-2012 წლებში.
მთავრობის კანცელარია
• საქართველოსმთავრობის განკარგულებები
ფინანსთა სამინისტრო
• ინფორმაცია ქალაქ ქუთაისში საქართველოს პარლამენტის მშენებლობისთვის გამოყოფილი თანხების სრული ოდენობის შესახებ და შესაბამისი სამართლებრივი აქტების ასლები.
ახალციხისა და ახმეტის  მუნიციპალიტეტების გამგეობები
• საქართველოს რეგიონებში განსახორციელებელი პროექტების ფონდიდან  თვითმმართველი ერთეულისათვის 2012 წლის პირველ კვარტალში გადარიცხული თანხების დეტალური ხარჯთაღრიცხვა.
გარდაბნის და მარნეულის მუნიციპალიტეტების  გამგეობები
• სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ფარგლებში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან თვითმმართველი ერთეულისათვის 2012 წლის პირველ კვარტალში გადარიცხული თანხების დეტალური ხარჯთაღრიცხვა.
ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის გამგეობა
•  ხარაგაულის  მუნიციპალიტეტსა და მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებებს შორის გაფორმებულ ქირავნობის იმ ხელშეკრულებათა  ასლები, რომელთა საფუძველზეც მოქალაქეთა პოლიტიკური გაერთიანებები ფლობენ ხარაგაულის მუნიციპალიტეტის საკუთრებაში  არსებულ   ფართებს.
აღსანიშნავია, რომ განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ მხოლოდ ადმინისტრაციული საჩივრის შეტანის შემდეგ მოგვაწოდა მოთხოვნილი ინფორმაცია საიდანაც ირკვევა, რომ - 2012 წლის პირველ კვარტალში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან სამინისტროს „სხვა ხარჯებისათვის“ გამოყოფილი ერთი მილიონი (1 000 000) ლარის დეტალური ხარჯთაღრიცხვის შესახებ ინფორმაცია სამინისტროში დაცული არ არის. აღნიშნული პასუხი სამწუხაროდ მეტყველებს საზოგადოებრივი ანგარიშვალდებულების უგულებელყოფის სისტემურ მიდგომაზე.
ინფორმაციის მიღების უფლების საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი" საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდებს გამოასწორონ რიგი საჯარო დაწესებულებების მიდგომა გამჭვირვალობისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის სფეროში და უზრუნველჰყონ კანონმდებლობით გარანტირებული საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლება.
დანართის სახით იხილეთ "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" მიერ 27 ივლისს მოთხოვნილ ინფორმაციაზე (გთხოვთ მოგვაწოდოთ 2012 წლის პირველ კვარტალში განათლებისა და მეცნიერების სფეროში სახელმწიფო პოლიტიკის შემუშავებაზე სახელმწიფო ბიუჯეტიდან „სხვა ხარჯებისათვის“ გამოყოფილი  1 000 000 (ერთი მილიონი) ლარის დეტალური ხარჯთაღრიცხვა) საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს  მიერ მოწოდებული პასუხი:

September 28th is the International Right to Know Day, which unites all those for whom the freedom of information and its availability is important.
The International Right to Know Day was established in 2002 to celebrate the creation of the network of organizations working in the field of freedom of information (The Freedom of Information Advocates Network (FOIAnet)). This day is celebrated by civil society organizations in about forty countries.
Freedom of information is one of the basic human rights in Georgia and is regulated by the Georgian constitution, article 24 of which states: “Every human being has a right to freely access and spread information”, and the first section of article 41 states: “Every citizen of Georgia has a right to access information stored in the state institutions concerning him, as well official documents if they do not contain state, private or commercial secret, according to the rules determined by the law”. We think that the above is a prerequisite to informational self-determination and the protection of the right of free personal development.
At the same time, with regards to September 28th, the Institute responds to the recent lack of transparency and the neglect of accountability in Georgia and notes that, despite legislative guarantees, the right of the citizens to access public information often meets artificial barriers.
For example, in the framework of the “Public Information Database” project the Institute still has not received replies to the following requests sent to public institutions in July 2012:
Administration of the President
Office of the Government
Ministry of Finance
Municipal Boards of Akhmeta and Akhaltsikhe
Municipal Boards of Gardabani and Marneuli
Municipal Boards of Kharagauli
It should be noted that the Ministry of Education and Science provided us with the requested information only after an administrative complaint was filed. According to the reply, the information about the detailed estimate of one million (1 000 000) GEL allocated for “other expenses” from the state budget in the first quarter of 2012 is not available in the ministry. The above reply unfortunately indicates a systematic approach to the neglect of public accountability.
With the regard of the International Right to Know Day the “Institute for the Development of Freedom of Information” urges the government of Georgia to improve the approach of a number of public institutions to the field of transparency and availability of information and provide a right to access public information guaranteed by the legislature.
See the attachment for the reply sent by the Ministry of Education and Science in response to the request by the “Institute for the Development of Freedom of Information” (Detailed estimate of 1 000 00 (one million) GEL allocated for “other expenses” in the first quarter of 2012 for the development of the state policy on the fields of education and science).