IDFI აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა 2015 წლის ანგარიშში
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოაქვეყნა ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის 2015 წლის ანგარიში. ანგარიში მზადდება აშშ-ს საელჩოებისა და საერთაშორისო მისიების მიერ მიწოდებულ მონაცემებზე დაყრდნობით და მიმოიხილავს ადამიანის უფლებების მდგომარეობას 200-მდე ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოსში.
2012 წლიდან მოყოლებული IDFI ყოველ წელს არის მოხსენიებული სხვადასხვა კვლევის კონტექსტში. ამას გარდა, უკვე მეორე წელია ანგარიშში ნახსენებია გიორგი კლდიაშვილის უკანონო დაკავების საქმე. 2015 წლის ანგარიშში ინსტიტუტი ექვს სხვადასხვა კონტექსტში არის ნახსენები.
წინა წლების მსგავსად, ანგარიშში მოყვანილია IDFI-ის მონაცემები საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით. კერძოდ, საუბარია 2015 წლის დეკემბრის ანგარიშზე, რომლის მიხედვითაც 2015 წლის იანვრიდან ნოემბრამდე პერიოდში გაგზავნილი მოთხოვნებიდან (8,297 მოთხოვნა 307 საჯარო დაწესებულებაში) დაკმაყოფილდა 86%, ხოლო რვა უწყებამ უპასუხოდ დატოვა მოთხოვნები.
აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ასევე მოყვანილია მონაცემები IDFI-ის კვლევიდან შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა სტატისტიკის შესახებ. კერძოდ, შეზღუდული შესაძლებლობების საფუძველზე დისკრიმინაციის გარკვეულ მაჩვნებლად მოყვანილია IDFI-ის მონაცემები, რომ საქართველოში საჯარო სექტორში დასაქმებული 100 000-ზე მეტ საჯარო მოსამსახურიდან მხოლოდ 24-ია შშმ პირი.
ინსტიტუტი ანგარიშში მოხსენიებულია ფარული მიყურადების საკითხთან დაკავშირებითაც. კერძოდ, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ნახსენებია IDFI-ის მიერ 2015 წლის მაისში გამოქვეყნებული ცნობები ფარული მიყურადების სტატისტიკასთან დაკავშირებით. IDFI-იმ 2016 წლის აპრილში გამოაქვეყნა ახალი ანგარიში, რომელიც მოიცავს 2015 წლის ივნისიდან 2016 წლის მარტამდე საქართველოში ფარული მიყურადების რეგულირებასთან დაკავშირებულ ძირითად მოვლენებს.
გარდა ამისა, IDFI ასევე ნახსენებია ინტერნეტის თავისუფლების საკითხთან დაკავშირებით. კერძოდ, ანგარიშში ნახსენებია, რომ IDFI-ის ცნობებით, 2015 წლის განმავლობაში არ ყოფილა ონლაინ ახალი ამბების სააგენტოებზე ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის ფაქტები. ამას გარდა, Freedom House-ის 2015 წლის მონაცემებით, საქართველოში ინტერნეტის თავისუფლების სტატუსი შეფასებულია როგორც „თავისუფალი“. 2014 წლიდან IDFI-ის ანალიტიკოსი ჩართულია Freedom House-ისთვის საქართველოში ინტერნეტ თავისუფლების დონის შეფასებასა და ქვეყნის შესახებ ანგარიშის მომზადებაში. ამას გარდა, IDFI 2013 წლიდან თავადაც აქვეყნებს საქართველოში ინტერნეტის თავისუფლების შესახებ ანგარიშს. ბოლო ასეთი ანგარიში მომზადდა 2015 წლის ბოლოს და მოიცვა პერიოდი 2014 წლის აგვისტოდან 2015 წლის ნოემბრამდე.
აშშ-ს ანგარიშში ასევე მოყვანილია ცნობები IDFI-ის ანალიზიდან 2009-2015 წლებში რუსეთის საოკუპაციო ჯარების მიერ დაკავებული საქართველოს მოქალაქეების შესახებ. აღნიშნულ ანალიზში სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან მოწოდებული 2015 წლის მონაცემებზე დაყრდნობით საუბარია, რომ 2009-2015 წლებში საოკუპაციო ჯარის მიერ ე.წ. „საზღვრის უკანონო“ გადაკვეთის ბრალდებით სულ დაკავებულია 2 481 საქართველოს მოქალაქე, რომელთაგან 1 641 პირი დაკავებულია აფხაზეთის, ხოლო 840 პირი კი ცხინვალის რეგიონის საოკუპაციო ზოლის გადაკვეთისათვის.
ბოლოს, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის 2015 წლის ანგარიშში, წინა წლის მსგავსად, მოხსენიებულია გიორგი კლდიაშვილის უკანონო დაკავების ფაქტი. კერძოდ, ანგარიშში ნათქვამია, რომ თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2015 წლის 15 იანვარს შეწყვიტა ქმედება საქმეში სისხლის სამართლის ნიშნების არარსებობის გამო. ამას გარდა, აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ანგარიშში ნახსენებია ისიც, რომ სასამართლოს 2015 წლის 23 ივნისის გადაწყვეტილებით, შსს-სა და მთავარ პროკურატურას დაეკისრათ პასუხისმგებლობა - 2000 ლარის ოდენობით მორალური ზიანისა და 1180 ლარის ოდენობით მატერიალური ზიანის ანაზღაურება გიორგი კლდიაშვილის სასარგებლოდ.
IDFI შეგახსენებთ, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობის ანგარიშები ფართოდ გამოიყენება როგორც აშშ-ს ხელისუფლების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, ისე სხვა უცხოური მთავრობების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, ადამიანის უფლებების დამცველების, იურისტების, ჟურნალისტების, მკვლევრებისა და სხვათა მიერ. აქედან გამომდინარე, ყოველწიურად ანგარიშში IDFI-ის კვლევებსა და მის საქმიანობაზე მითითება ხაზს უსვამს ინტიტუტისადმი არსებულ მაღალ ნდობას, როგორც ადგილობრივ ისე საერთაშორისო დონეზე.

The US Department of State published the 2015 Country Reports on Human Rights Practices. The reports are based on data provided by US embassies and international missions and review the human rights situation in 200 countries, including Georgia.
IDFI has been referred to in the Country Report on Georgia every year since 2012. The case of IDFI director Giorgi Kldiashvili’s detention has been mentioned in two latest reports as well. The 2015 report mentions IDFI in six different contexts:
1. Access to Freedom of Information - the country report refers to IDFI’s December 2015 report, according to which, from January until November 2015 IDFI sent 8,297 freedom of information requests to 307 public institutions, of which 86% were satisfied, and 8 public institutions refused to respond.
2. People with Disabilities - the country report uses IDFI’s finding that Georgia’s 100,000 public servants include only 24 persons with disabilities as an indicator of discrimination on the bases of disability.
3. Secret Surveillance - the country report refers to IDFI’s May 2015 report on surveillance statistics. IDFI continues to publish annual update reports on the regulation of secret surveillance in Georgia. The latest report was published in April 2016.
4. Internet Freedom – the country report refers to IDFI’s finding that there have not been any cases of government pressure on online news agencies in 2015. It is also stated that the internet in Georgia is ranked “free” by Freedom House, which bases its ranking of internet freedom in Georgia on the analysis provided by an IDFI analyst since 2014. IDFI has been publishing its own reports on internet freedom in Georgia since 2013. The latest report was published at the end of 2015.
5. Detention on Georgian Citizens by Russian Occupation Forces – the country report refers to IDFI’s analysis of public information provided by the State Security Service in 2015, according to which, in 2009-2015 the occupation forces have arrested a total of 2,481 Georgian citizens for “illegally” crossing the border. 1,641 citizens were arrested on occupation border with Abkhazia and 840 on the border with Tskhinvali region.
6. Illegal Detention of Giorgi Kldiashvili – the county report mentions the January 15, 2015 decision of Tbilisi City Court to terminate Kldiashvili’s detention due to lack of evidence of criminal activities. The report also mentions the June 23, 2015 decision of Tbilisi City Court obligating the Ministry of Internal Affairs and the Chief Prosecutor's Office to pay GEL 2,000 to Giorgi Kldiasvili as compensation for moral damages and GEL 1,180 as compensation for material damages.
The Country Reports on human rights and freedom prepared by U.S. Department of State are often used in the decision making process in the US and by other governments, NGOs, human rights workers, lawyers, journalists, researchers, etc. Therefore, the inclusion of IDFI’s reports and research activities in these annual reports indicates a high level of trust towards IDFI on both local and international levels.