IDFI-ის მიერ არქივებთან დაკავშირებით ჩატარებული აქტივობები 2011 წელს
2011 წლის განმავლობაში IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) არქივთან დაკავშირებულ აქტივობებს შორის გახლდათ საარქივო დოკუმენტების გასაჯაროება, თანამშრომლობა მსგავს საკითხებზე მომუშავე ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან;
2011 წლის 25 მარტს ჰაინრიხ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონულ ოფისში „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“ საზოგადოებას წარუდგინა საარქივო დოკუმენტების კოლექცია, რომელიც ეხებოდა 1956 წლის წლის 5-9 მარტს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს. პროექტი განხორციელდა IDFI-ის ექსპერტთა ჯგუფის მიერ, შსს-ს საარქივო სამმართველოსა და ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ბიუროსთან თანამშრომლობითა და შვეიცარიის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით;
საინტერესოა ის ფაქტიც, რომ ინსტიტუტმა საარქივო დოკუმენტებთან ერთად გამოაქვეყნა 1956 წლის მარტის თვეში საქართველოში გამოცემული გაზეთების კოლექციას, რომელიც ინსტიტუტის მკვლევარებმა მოიძიეს საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში. გვინდა აღვნიშნოთ, რომ იმ პერიოდის საბჭოთა ბეჭდვით მედიაში საერთოდ არ არის ასახული საქართველოში 5-9 მარტს განვითარებული მოვლენები.
2011 წლის 27 ივლისს „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტსა“ და საერთაშორისო საზოგადოება „მემორიალს“ შორის ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გაფორმდა. მემორანდუმის ფარგლებში იგეგმება სხვადასხვა სამეცნიერო, კვლვევითი, აკადემიური და საგანმანათლებლო საქმიანობის წარმართვა, ერთობლივი პროექტების განხორციელება და სამეცნიერო კვლევების გამოქვეყნება.
აღსანიშნავია ისიც, რომ 2011 წლის 7 ნოემბერს ინფორმაციის თავისუფლების ინსტიტუტმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა სსიპ „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივთანაც“. თანამშრომლობის მიზანია საარქივო საქმის განვითარების, არქივების გახსნილობის, არქივების მოდერნიზება-დიგიტალიზაცია და საქართველოში დაცული საარქივო მასალების საერთაშორისო დონეზე პოპულარიზაციის ხელშეწყობა და ერთობლივი საქმიანობა.
შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას ის, რომ ინსტიტუტის არქივებთან დაკავშირებული საქმიანობა მიზნად ისახავდა არქივების ღიაობას, ცოდნის დაგროვებას და პარტნიორთა წრის უფრო გაფართოებას.

During 2011 IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) activities related to archive intended to publicize archival documents, start cooperation with the local and international organizations working on the similar issues;
On March 25th at the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation the IDFI unveiled to the public collection of archival documents, related to the Events of March 5-9, 1956 occurred in Georgia. The project was financed by the Embassy of Switzerland in Georgia and supported by the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation. Project was carried out by the IDFI expert team in cooperation with the Archive Administration of the MIA of Georgia.
It is interesting to mention that Institute published excerpts from the official periodic media of the Soviet Georgia issued in March 1956. These newspapers were selected in the National Parliamentary Library of Georgia. We would like to emphasize, that in the Soviet Georgian printed media we were not able to find a mere mention of the events developing in Tbilisi and other cities of Georgia in March 1956;
Memorandum of Cooperation was signed between the “Institute for Development of Freedom of Information” (IDFI) and the International Society “Memorial” on 27 July. Within the framework of the Memorandum it is planned to carry out different scientific, research, academic and educational activities, conduct joint projects and publish scientific studies.
A Memorandum of Understanding was signed between the “Institute for Development of Freedom of Information” and the LEPL Archive of the Ministry of Internal Affairs of Georgia on November 7, 2011. The aim of cooperation is promoting the development of archive activities, openness of archives, modernization-digitalization of archives, and international popularization of the archive materials held in Georgia and conducting joint activities.
In conclusion, Archive activities aimed to achieve openness of archives, store knowledge about Soviet past and widening circle of potential working partners;