საარქივო დოკუმენტები IDFI - ის ვებგვერდზე განთავსდა
25 მარტს ჰაინრიხ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონულ ოფისში  „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა“  საზოგადოებას წარუდგინა  საარქივო დოკუმენტების კოლექცია, რომელიც ეხებოდა  1956 წლის წლის 5-9 მარტს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს.
პროექტი განხორციელდა IDFI-ის ექსპერტთა ჯგუფის მიერ, შსს-ს საარქივო სამმართველოსთან თანამშრომლობითა და ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ბიუროს მხარდაჭერით.პროექტი დაფინანსდა საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს მიერ.
პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს ჰაინრიხ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ბიუროს ხელმძღვანელმა  დოქტორმა ირის კემპემ, საქართველოში შვეიცარიის საელჩოს მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ დოქტორმა ანიტა შლუჰტერმა. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა ისაუბრა პროექტის ფარგლებში შეგროვებულ საარქივო დოკუმენტებზე  და მათ მნიშვნელობაზე.
პრეზენტაციისას მოეწყო დოკუმენტური ფილმის ჩვენება, რომელიც ეხებოდა 1956 წლის 5-9 საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს.  პრეზენტაციის ბოლოს გაიმართა დისკუსია, რომელიც წარიმართა კითხვა - პასუხის რეჟიმში.
შეხვედრას ესწრებოდნენ 1956 წლის  5-9 მარტის მოვლენების მონაწილეებიც.
IDFI-ს ექსპერტთა ჯგუფის მიერ მოძიებული საქართველოს კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის,საქართველოს უშიშროების კომიტეტისა და ასევე რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო უშიშროების სამსახურის არქივებიდან მიღებული დოკუმენტები გამოქვეყნებულია და ყველა დაინტერესებული პირისთვის ხელმისაწვდომია IDFI–ის ვებგვერდზე: http://www.idfi.ge/archive/?cat=show_db&db_id=19⟨=ka
ახლო მომავალში ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი 1989 წლის 9 აპრილის მოვლენებთან დაკავშირებული საარქივო მასალების გამოქვეყნებას გეგმავს.

On March 25th at the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation the IDFI unveiled to the public collection of archival documents, related to the Events of March 5-9, 1956 occurred in Georgia.
The project was financed by the Embassy of Switzerland in Georgia and supported by the South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation. Project was carried out by the IDFI expert team in cooperation with the Archive Administration of the MIA of Georgia.
Director of South Caucasus Regional Office of the Heinrich Boell Foundation Dr. Iris Kempe and the Deputy Head of the Mission of the Embassy of Switzerland Dr. Anita Schlüchter spoke about significance of the Project. The Director of the Institute for Development of Freedom of Information Giorgi Kldiashvili informed the audience about the documents collected during the project and their importance for the historiography.
At the presentation the documentary film about the March 1956 Events wasshown. At the end of the presentation the discussion in interactive mode was ensued.
The presentation was attended by the participants of events of March 1956.
The database comprises documents discovered at the archives of the Georgian MIA Archive Administration (the former Archive of the Committee of State Security (KGB) of Georgia and former archive of the Central Committee of Communist Party of Georgia). In addition, the collection of the archival documents received from the Archive of the Federal Security Service of Russian Federation by the Ministry of Internal Affairs of Georgia is published and available for every interested person at IDFI’s web-site:
http://www.idfi.ge/archive/?cat=show_db&db_id=19〈=en
In the near future the Institute aims to publish the archival documents related to the events of 9th April 1989.