IDFI-ის ადვოკატირების აქტივობები 2011 წელს
2011 წლის განმავლობაში IDFI-ის (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის) ადვოკატირების საქმიანობა დაკავშირებული იყო ინფორმაციის თავისუფლების და ხელმისაწვდომობის საკითხებთან. ორგანიზაციის ადვოკატირების სტრატეგია მოიცავდა საჯარო დაწესებულებებთან თანამშრომლობას, მათი მისამართით რეკომენდაციების გაცემას, კონფერენციებში თუ სხვა შეხვედრებში მონაწილეობას და ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ინიციატივების მხარდაჭერას;
2011 წლის 28 იანვარს 131 არასამთავრობო ორგანიზაციამ, საგამოძიებო ჟურნალისტიკის წარმომადგენლებმა და ინფორმაციის თავისუფლების დამცველებმა ევროპის 48 ქვეყნიდან ხელი მოაწერეს მიმართვას, რომლითაც მოუწოდეს ევროპარლამენტს ევროპაში ინფორმაციის თავისუფლების პრინციპების დასაცავად.
IDFI ერთ-ერთია იმ 36 ორგანიზაციას შორის, რომლებმაც ხელი მოაწერეს მიმართვას გამოხატვისა და ინფორმაციის თავისუფლების დასაცავად. რეიკიავიკის 2009 წლის 29 მაისის ანტიტერორისტული დადგენილების მიღების შემდეგ, ევროსაბჭოს წევრმა სახელმწიფოებმა დააყენეს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის თავისუფლებასა და გამოხატვის თავისუფლებაზე აღნიშნული კანონმდებლობის შესაძლო ნეგატიური გავლენის შესწავლის საკითხი.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა პროექტის -"საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო რესურსების მონიტორინგი"- ფარგლებში ჩაატარა საქართველოს სამინისტროებისა და სამინისტროებთან არსებული საჯარო უწყებების ოფიციალური ვებ-გვერდების საინფორმაციო გამჭვირვალობის დეტალური ანალიზი. შემუშავდა დეტალური რეკომენდაციები საჯარო დაწესებულებების ვებ-გვერდების ხარისხის ამაღლებისა და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით. აღსანიშნავია ის, რომ საჯარო დაწესებულებებმა გამოთქვეს მზაობა, რომ IDFI-თან ითანამშრომლებენ;
2011 წლის 30 აგვისტოს საქართველო გამოეხმაურა ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტ ბარაკ ობამას და ბრაზილიის პრეზიდენტ დილმა რუსოფის მიწვევას და განაცხადა მზადყოფნა აქტიური მონაწილეობა მიეღო "პარტნიორობაში ღია მმართველობისათვის" როგორც “რეგიონულ ლიდერს” და მიემართა ღია მმართველობის გამოწვევებისათვის 21-ე საუკუნეში.
2011 წლის 16 მარტს ინსტიტუტმა ღია წერილით მიმართა ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანს, რომლითაც მოუწოდა მიეღო გადაწყვეტილება ეროვნული უშიშროების საბჭოს ოფიციალური ვებ-გვერდის შექმნის დაჩქარებისა და მისი ინტერნეტ სივრცეში განთავსების თაობაზე. მიმართვაში საუბარი იყო ორგანიზაციის საქმიანობის შესახებ და დასაბუთებული იყო საბჭოს მხრიდან მისაღები გადაწყვეტილების მიღების საჭიროება;
29-31 ივლისს IDFI-მ უმასპინძლა საერთაშორისო კონფერენციას ინფორმაციის თავისუფლების თემატიკისადმი. კონფერენციაზე ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო და ადამიანის უფლებების დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ჟურნალისტები და ადვოკატები საქართველოდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, აშშ-დან, რუსეთის ფედერაციიდან, უკრაინიდან, ბულგარეთიდან, ყაზახეთიდან განიხილავენ ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში არსებულ საერთო პრობლემებსა და მიღწევებს.
2011 წელს განხორციელებული ადვოკატირების საქმიანობები თავის მხრივ წინა წლებში ორგანიზაციის მხრიდან ამ მიმართულებით დაწყებული მუშაობის შედეგი გახლდათ;

During 2011 Advocacy activities of IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) were fully related to freedom of information and access to information. Advocacy strategy of organization included cooperation with different public institutions, giving recommendations, taking part in different conferences and meetings and supporting local and international initiatives towards freedom of information;
On January 28th, Non-governmental organizations along with investigative journalists, academics, and access to information campaigners from 48 countries in Europe and beyond called on Members of the European Parliament to act urgently to protect EU transparency rules.
IDFI is among the signatories of a letter signed by 36 European and international human rights, media and journalists’ organisations, along with 6 leading experts in freedom of expression and information and human rights. Two years after member states of the Council of Europe committed in Reykjavik on 29 May 2009 to review anti-terror laws for their potential negative impacts on the rights to freedom of expression and access to information. The organisations are calling on the Secretary General to act to ensure that such a review takes place.
In the framework of the project the IDFI closely monitored the level of electronic transparency of ministries and public agencies and prepared detailed recommendations for each state authority separately for improving the structure of official web-sites and increasing of availability of information. It is worthy to mention that several Government institutions expressed their awareness towards cooperation with IDFI;
On March 16th, 2011, Institute submitted an open letter towards the Secretary of National Security Council due to come to a decision to expedite the creation and placement in the Internet of official web page of the National Security Council of Georgia. Open letter also included information about IDFI’s activities and stated the importance of the decision from National Security Council;
ON July 29-31, 2011 the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) hosted an international conference on the issues of freedom of information; Participant countries discussed common problems and achievements in the field of freedom of information in their countries;
On August 30, 2011 Georgia responded to the invitation of the President of the United States Barack Obama and the Brazilian President Dilma Rouseff and officially expressed its readiness to actively participate in the Open Government Partnership initiative as “a regional leader” and to address the challenges of open governance in the 21st century.
Advocacy activities conducted throughout 2011 were the results of working in previous years in the related field;