პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის და საქართველო - ახალი გამოწვევები
გიორგი კლდიაშვილი არის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი და თანადამფუძნებელი. მას აქვს მაგისტრის წოდება ევროპისა და ამერიკის თანამედროვე ისტორიაში და ამჯამად არის ამერიკის შესწავლის ფაკულტეტის პროფესორი იგივე უნივერსიტეტში.
დაიბეჭდა Democracy and Freedom იხილეთ: http://dfwatch.net/open-government-partnership-initiative-and-georgia-new-challenges-21083
2011 წლის 30 აგვისტოს საქართველო გამოეხმაურა ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტ ბარაკ ობამას და ბრაზილიის პრეზიდენტ დილმა რუსოფის მიწვევას და განაცხადა მზადყოფნა აქტიური მონაწილეობა მიეღო "პარტნიორობაში ღია მმართველობისათვის" როგორც “რეგიონულ ლიდერს” და მიემართა ღია მმართველობის გამოწვევებისათვის 21-ე საუკუნეში.
ექსპერტებისთვის ასეთი განცხადება შეიძლება იყოს ცოტა ამბიციური, განსაკუთრებით თუ გავითვალისწინებთ იმ ფაქტს, რომ საერთაშორისო საზოგადოებას აქვს ეჭვები არსებული მთავრობის დემოკრატიულობის და გამჭვირვალობის ხარისხის შესახებ.
ძალისხმევა ღია მმართველობისთვის დაიწყო 2011 წლის 20 სექტემბერს ნიუ იორკში, როდესაც 46 ქვეყნის ლიდერი (მათ შორის იყო საქართველოს პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი) შეთანხმდა ღია მმართველობის ფასეულობაზე. ღია მმართველობის დეკლარაციას ხელი მოაწერა რვა ქვეყანამ: ბრაზილია, ინდონეზია, მექსიკა, ნორვეგია, ფილიპინები, სამხრეთ აფრიკა, ბრიტანეთი, და შეერთებული შტატები. პარტნიორი ქვეყნები წინასწარ შეთანხმდნენ რამდენიმე საკითხზე.
როდესაც საუბარია "პარტნიორობაზე ღია მმართველობისთვის", საჭიროა მოხდეს ამ გლობალური ინიციატივის წინაპირობების მიმოხილვა.
მისი მმართველობის პირველ დღეს შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა ბარაკ ობამამ განაცხადა “ისტორიაში ყველაზე გამჭვირვალე ადმინისტრაციის” შექმნის პროცესის დაწყება როდესაც მან მოაწერა ხელი 2009 წლის 21 იანვრის მემორანდუმს გამჭვირვალობისა და ღია მმართველობის შესახებ და განაცხადა უპრეცენდენტო გამჭვირვალობა, მონაწილეობა და ურთიერთთანამშრომლობა მისი ადმინისტრაციის მთავარ მახასიათებლად: “ჩემს ადმინისტრაციას მოეწოდება შექმნას მთავრობის გამჭვირვალობის უპრეცენდენტო ხარისხი. ჩვენ ერთად ვიმუშავებთ საჯარო ნდობის უზრუნველყოფისთვის და გამჭვირვალობის, საჯარო მონაწილეობის და ურთიერთთანამშრომლობის სისტემის ჩამოყალიბებისათვის. გახსნილობა გააძლიერებს ჩვენს დემოკრატიას და ხელს შეუწყობს ეფექტურობას მთავრობაში”.
“გამჭვირვალობის და ღია მთავრობის” მემორანდუმი აჩვენებს ობამას ადმინისტრაციის ინიციატივას გამჭვირვალობის, ღიაობის და საჯარო ინსტიტუციების ანგარიშვალდებულების ხელშეწყობაში მისი პრეზიდენტობის დასაწყისიდანვე. პრეზიდენტ ობამას ენთუზიაზმი სხვა სახელმწიფოებისათვის გამჭვირვალე და ღია მთავრობის შექმნის მაგალითი გახდეს დამტკიცდა ამერიკის შეერთებული შტატების წინსვლით საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებასა და სამოქალაქო საზოგადოების და მოქალაქეების მიერ ადმინისტრაციული ხარჯების და მთავრობის საქმიანობის უფრო გამჭვირვალედ გახდის პროცესში აქტიური მონაწილეობისთვის შექმნილი პირობებით.
2010 წლის 23 სექტემბერს მის მიმართვაში გაეროს გენერალური ასამბლეის მიმართ პრეზიდენტმა ობამამ მოითხოვა “სპეციფიური ვალდებულებები გამჭვირვალობის ხელშეწყობისთვის”. მან მოუწოდა ლიდერებს შეერთებოდნენ მას შემდეგ წელს ვალდებულებების აღებაში გამჭვირვალობის ხელშეწყობისთვის, კორუფციასთან ბრძოლისთვის, სამოქალაქო ჩართულობის წახალისებისთვის და ღია მმართველობის გასაძლიერებლად ახალი ტექნოლოგიების შექმნისთვის.
ახალი ეტაპი დაიწყო 2010 წლის ნოემბერში, პრეზიდენტ ობამას ვიზიტის დროს ინდოეთში, გლობალური "პარტნიორობის ღია მმართველობისათვის" ჩარჩოების ჩამოყალიბებით. გამოცხადდა ერთობლივი ძალისხმევა ღია მმართველობისთვის. “ეხლა, ღია მმართველობისთვის ახალ თანამშრომლობაში, ჩვენი ქვეყნები ერთმანეთს გაუზიარებენ გამოცდილებას, დაადგენენ თუ რა მუშაობს, და განავითარებენ იმ ინსტრუმენტების შემდეგ თაობას, რომლებიც მეტ ძალას მიანიჭებს მოქალაქეებს. და იმის მეორე მაგალითად, თუ როგორ შეუძლია ამერიკულ და ინდურ პარტნიორობას მიმართოს გლობალურ გამოწვევებს, ჩვენ გავუზიარებთ ამ ინოვაციებს არასამთავრობო ორგანიზაციებს და ქვეყნებს მთელი მსოფლიოს გარშემო. ჩვენ ვაჩვენებთ, რომ დემოკრატია ყველა სხვა მმართველობის ფორმაზე მეტად სასიკეთოა ნებისმიერი ადამიანისთვის” - განაცხადა პრეზიდენტმა ობამამ თავის მიმართვაში.
2011 წლის აპრილში ბრაზილია დათანხმდა ყოფილიყო შეერთებული შტატების თანათავმჯდომარე ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების საერთაშორისო ძალისხმევაში - გეგმა, რომელსაც წაუძღვა პრეზიდენტი ობამა და გახდა ცნობილი როგორც “პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის” (OGP).
დაიწყო OGP-ს სამუშაო პროგრამის შექმნისათვის მზადება საორგანიზაციო კომიტეტის მიერ, რომელშიც შედიოდნენ ცხრა მთავრობის და სხვადასხვა საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ივლისის გეგმიურ შეხვედრაზე წევრებისგან ელოდნენ თავიანთი სამოქმედო გეგმების გაზიარებას და ღია მმართველობის დეკლარაციის შექმნას - ნებაყოფლობითი და არასავალდებულო დოკუმენტი, რომელიც უნდა შეიცავდეს მაღალი დონის პრინციპების სიას გამჭვირვალობის შესახებ და ძირითად ვალდებულებებს, რომლებიც შეცვლიდნენ თუ როგორ მუშაობს მთავრობა.
პროექტის მიზნები იყო მთავრობების მოქალაქეებზე რეაგირების ხარისხის გაზრდა, კორუფციასთან ბრძოლა, ეკონომიკური ეფექტურობის ხელშეწყობა, ინოვაციების წახალისება და მომსახურების მიწოდების ხარისხის გაზრდა.
ინიციატივაში მონაწილეობის მიღებისთვის მთავრობებს მოეთხოვებოდათ მოეხდინათ ღია მმართველობისათვის მზადყოფნის დემონსტრაცია ოთხი სტანდარტის შესრულებით:
a.       მნიშვნელოვანი საბიუჯეტო დოკუმენტების დროული გამოქვეყნება;
b.        საინფორმაციო კანონმდებლობის ხელმისაწვდომობა;
c.        წესები არჩეული და მაღალი რანგის მქონე თანამდებობის პირების შემოსავლების და აქტივების გამოქვეყნების შესახებ;
d.         მოქალაქეების მხრიდან პოლიტიკური გადაწყვეტილებების და მმართველობის საკითხებში მონაწილეობა.
2011 წლის 12 ივლისს ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა მასპინძლობა გაუწია "პარტნიორობის ღია მმართველობისთვის" საერთაშორისო გარჩევას ვაშინგტონში. განხილვას დაესწრო 60 ქვეყანა; სტუმართა შორის იყვნენ საქართველოს საელჩოს წარმომადგენლები.
შედეგად “პარტნიორობამ ღია მმართველობისთვის” გამოსცა 79 ქვეყნის სია, რომლებსაც შეეძლოთ OGP ინიციატივაში მონაწილეობის მიღება, და მათი საკვალიფიკაციო ქულები (მოწვევუს მისაღებად იყო საჭირო12 ქულა 16-დან).
აღნიშნული შეფასების კრიტერიუმები ეფუძნებოდნენ შემდეგ პარამეტრებს:
1. ბიუჯეტის გამჭვირვალობა: მნიშვნელოვანი საბიუჯეტო დოკუმენტების დროული გამოქვეყნება არის საბიუჯეტო ანგარიშვალდებულების და ღია საბიუჯეტო სისტემის ძირითადი კომპონენტი.
2. ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა: საინფორმაციო კანონმდებლობის, რომელიც უზრუნველყოფს საზოგადოების მიერ ინფორმაციის მიღების უფლებას, და სამთავრობო მონაცემების ხელმისაწვდომობა არის აუცილებელი ღია მმართველობის სულისკვეთებისა და პრაქტიკისთვის.
3. აქტივების გამოქვეყნება (პოლიტიკოსები/თანამდებობის პირები): ისეთი წესების არსებობა, რომლებიც მოითხოვენ ამორჩეული და მნიშვნელოვანი თანამდებობის პირების ანაზღაურებების და აქტივების შესახებ ინფორმაციის გამოქვეყნებას, არის აუცილებელი ანტი-კორუფციისა და ღია, ანგარიშვალდებული მთავრობისთვის.
4. მოქალაქეთა ჩართულობა: ღია მმართველობა მოითხოვს მოქალაქეთა მიერ პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღებაში და მმართველობაში, მათ შორის ძირითადი სამოქალაქო უფლებების დაცვაში, მონაწილეობის მიმართ გახსნილობას.
საქართველომ მიიღო OGP-ს ინიციატივაში მონაწილეობაზე მიწვევა მიღებული ქულების საფუძველზე (საქართველომ აიღო 15 ქულა 16-დან). საქართველოს ქონდა უმაღლესი ქულები (4) ბიუჯეტის გამჭვირვალობაში, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაში და აქტივების გამოქვეყნებაში (პოლიტიკოსები/თანამდებობის პირები), და მიიღო 3 ქულა მოქალაქეობრივ ჩართულობაში. მონაწილე ქვეყნების შესარჩევად ექპერტების დამოუკიდებელმა ჯგუფმა გამოიყენა ისეთი ინფორმაციის წყაროები, რომლებიც ცოტა მოძველებული ჩანს (ზოგი მონაცემები იყო 2009 წლიდან).
ქვეყნები, რომლებმაც მიიღეს უმაღლესი ქულები არიან: ამერიკის შეერთებული შტატები, ბრიტანეთი, სამხრეთ აფრიკა, შვედეთი, ნორვეგია, პორტუგალია, რუმინეთი, ჩილე, ახალი ზელანდია, იტალია, ჩეხეთის რესპუბლიკა, ხოლო ყველაზე დაბალი ქულები მიიღეს ისრაელმა (9), სომხეთმა, პანამამ, პარაგვაიმ და ურუგვაიმ. ცოტა უცნაურია, რომ ზოგმა ქვეყანამ განვითარებული დემოკრატიით მიიღო საქართველოზე დაბალი ქულები: მაგალითად ესტონეთი (11), დანია (11), ფინეთი (12), და ისლანდია (11).
ღია მმართველობის ხარისხის მიხედვით საქართველო ნამდვილად იმსახურებს ინიციატივაში მონაწილეობისთვის მიწვევას, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ IDFI-ს (ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი) გამოცდილების საფუძველზე გამჭვირვალობის ხარისხის მონიტორინგსა და შეფასებაში და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაში 15 ქულა არ არის ძალიან ახლოს რეალობასთან. ინსტიტუტი გამოითხოვს ინფორმაციას თითქმის ყველა საჯარო დაწესებულებიდან და მათი ღიაობის სიტუაცია მნიშვნელოვნად განსხვავდება ზემოთ მოყვანილი სურათისგან. IDFI-ს მიერ შეტანილი მოთხოვნების უმეტესობა ეხება ბიუჯეტის გამჭვირვალობას. პასუხები განსხვავდება და სტატისტიკა აჩვენებს, რომ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა არ არის საზოგადოებისთვის სასურველ დონეზე. რაც შეეხება კანონმდებლობას ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესახებ, საქართველოს აქვს კანონი, რომელიც არეგულირებს ინფორმაციის თავისუფლებას (საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსი - თავი III), მაგრამ საბოლოო იმპლემენტაციისთვის შემდგომი ნაბიჯებია საჭირო (ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის სტატისტიკური მონაცემების ნახვა შეიძლება ამ ბმულზე). მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მთავრობა აქვეყნებს თანამდებობის პირების აქტივების დეკლარაციებს (საჯარო სამსახურის ბიურო), ყოველთვის ძნელია ინფორმაციის მიღება მათი ოფიციალური ანაზღაურებების შესახებ, ძირითადად სამთავრობო თანამდებობის პირების პრემიების. საქართველოს ქულა მოქალაქეთა ჩართულობაში არის ყველაზე რეალისტური, რადგან ამ სფეროში საქართველოს მთავრობამ ჯერ კიდევ უნდა განახორციელოს დიდი ძალისხმევა სამოქალაქო საზოგადოების ჩასართავად გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში.
ამგვარად საქართველომ მიიღო მოწვევა "პარტნიორობაში ღია მმართველობისთვის" მონაწილეობის მისაღებად და 20 სექტემბერს ნიუ იორკში შეკრებილ გაეროს გენერალური ასამბლეის წინაშე სხვა მსოფლიო ლიდერებთან ერთად საქართველოს პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშვილმაც მიიღო მონაწილეობა " პარტნიორობის ღია მმართველობისთვის" ოფიციალურ დაწყებაში.
OGP-ს ზედამხედველობას უწევს დაინტერესებულ მხარეთა მთავრობების და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენელებისგან შემდგარი საერთაშორისო საორგანიზაციო კომიტეტი.
"პარტნიორობის ღია მმართველობისათვის" წევრებმა ხელი მოაწერეს ღია მმართველობის დეკლარაცია და თავის თავზე აიღეს შემდეგ ვალდებულებები:
1.         სამთავრობო აქტივობებზე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება;
2.         სამოქალაქო ჩართულობის მხარდაჭერა;
3.        ადმინისტრაციებს შორის პროფესიონალიზმის უმაღლესი სტანდარტების იმპლემენტაცია;
4.         ღიაობის და ანგარიშვალდებულებების სფეროში ახალი ტექნოლოგიების ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება.
ინიციატივისთვის “პარტნიორობა ღია მმართველობისთვის” შეიქმნა სპეციალური ვებ-პორტალი.
რამდენიმე ქვეყანამ, მათ შორის საქართველომ, ფორმალურად გამოხატა ერთგულება ღიაობის მიმართ და გამოთქვა სურვილი შეერთებოდა “პარტნიორობას ღია მმართველობისთვის”. ამ მთავრობებმა უნდა გადადგან შემდეგი ნაბიჯები OGP-ში მონაწილეობისთვის:
• წამოიწყონ კონსულტაციები ქვეყნის შიგნით დაინტერესებულ პირებთან, “პარტნიორობის ღია მმართველობისთვის” პრინციპების მიხედვით;
• გამოიყენონ ქსელური მექანიზმი კონკრეტული ვალდებულებების შესახებ იდეების ჩამოსაყალიბებლად;
• დაიწყონ ქვეყნის კონკრეტული ვალდებულებების შემუშავების პროცესი;
• მონაწილეობა მიიღონ OGP-ს პარტნიორების ჩართვის შეხვედრაში 2011 წლის დეკემბერში;
• წარმოადგინონ სამოქმედო გეგმა და ხელი მოაწერონ დეკლარაციას 2012 წლის მარტში.
ღია მმართველობის დეკლარაციასთან ერთად შეერთებულმა შტატებმა გამოსცა 26 სპეციფიური ვალდებულება, როგორც მათი სამოქმედო გეგმის ნაწილი “პარტნიორობაში ღია მმართველობისთვის”. შეერთებული შტატების მაგალითს მისდიეს ბრაზილიამ, ინდონეზიამ, ბრიტანეთმა, მექსიკამ, სამხრეთ აფრიკამ და ნორვეგიამ.
25 ოქტომბერს “პარტნიორობის ღია მმართველობისთვის” საორგანიზაციო კომიტეტმა (ცხრა წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციებიდან და რვა დამფუძნებელი ქვეყნის წარმომადგენელი (ინდოეთმა დატოვა პარტნიორობა)) წარმოადგინა შეთავაზება გამოცემის პოლიტიკის შესახებ და 25 ნოემბრამდე მოელოდა შენიშვნებს. პირველად დოკუმენტში ძირითადი აქცენტი იყო აქტიურ საჯარო ჩართულობაზე და ინფორმაციის პროაქტიულ გამოქვეყნებაზე.
OGP-ზე მომუშავე შეერთებული შტატების თანამდებობის პირის ცნობით ნოემბრის დასაწყისში იგეგმება საორგანიზაციო კომიტეტის გარჩევა მმართველობის შესახებ. ახალი ქვეყნები შეუერთდებიან OGP-ს 5 და 6 მარტს ბრაზილიაში, როდესაც ახალი მონაწილე ქვეყნები ხელს მოაწერენ OGP-ს დეკლარაციას და წარმოადგენენ თავიანთ სამოქმედო გეგმებს. ეს მაღალი დონის შეხვედრა ჩატარდება ღია მმართველობისთვის პარტნიორობის კონფერენციასთან ერთად, რომელზეც მთავრობები, არასამთავრობო ორგანიზაციები, კერძო სექტორი და სხვა დაინტერესებული მხარეები შეიკრიბებიან ღია მმართველობის პრაქტიკის და გამოცდილების გასაზიარებლად.
საქართველოს ჯერ კიდევ არ შეუსრულებია აღებული ვალდებულებები, განსხვავებით, მაგალითად, ბრაზილიისგან, რომელმაც ინფორმაციის თავისუფლების აქტი ჩართო თავის სამოქმედო გეგმაში. “პარტნიორობაში ღია მმართველობისთვის” სრული მონაწილეობისთვის საქართველომ უნდა გადადგას განსაზღვრული ნაბიჯები უფრო გამჭვირვალე და ღია მთავრობის მიმართულებით, მათ შორის არასამთავრობო ორგანიზაციებთან და სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან თანამშრომლობა, კანონმდებლობაში ცვლილებების შეტანა, ახალი ტექნოლოგიების განვითარება და ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება. ეს არის ახალი გამოწვევა ქართული მთავრობისთვის დემოკრატიულ ქვეყნებს შორის ადგილის დაკავების გზაზე და მისი ერთგულების ჩვენებისთვის ღია, გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებულ ფუნქციონირების მიმართ. ამავდროულად ეს არის რეალური შესაძლებლობა საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოებისთვის უკეთესად მოახდინოს მონიტორინგი და ჩაერთოს ქართული მთავრობის, როგორც უფრო გამჭვირვალე და ანგარიშვალდებულის გახდომის პროცესში. მხოლოდ სამოქალაქო და სამთავრობო საზოგადოებების პირდაპირი თანამშრომლობით გახდება საქართველოსთვის შესაძლებელი მიაღწიოს “პარტნიორობის ღია მმართველობისთვის” მიზნებს და შეასრულოს აღებული საერთაშორისო ვალდებულებები.

Giorgi Kldiashvili is the director and co-founder of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). He holds a Master’s degree in Modern and Contemporary History of Europe and America from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and is currently professor of American Studies at the same University.
Published at Democracy and Freedom Watch: http://dfwatch.net/open-government-partnership-initiative-and-georgia-new-challenges-21083
On August 30, 2011 Georgia responded to the invitation of the President of the United States Barack Obama and the Brazilian President Dilma Rouseff and officially expressed its readiness to actively participate in the Open Government Partnership initiative as “a regional leader” and to address the challenges of open governance in the 21st century.
For experts Georgia’s such declaration seems a little bit ambitious, especially when the international society has doubts regarding the level of democracy and transparency of the current government.
The Open Government Effort officially begun in New York City, on September 20, 2011 when the leaders of the 46 nations (among them was the president of Georgia Mikheil Saakashvili) agreed about the values of the open government. Open Government Declaration was endorsed by the eight states: Brazil, Indonesia, Mexico, Norway, Philippines, South Africa, United Kingdom, and United States. The partner countries in advance have agreed on certain issues.
While talking about the Open Government Partnership, we have to make a short overview of the preconditions of this global initiative.
On his first day in office, US President Barack Obama declared the start of the process of making “the most transparent administration in the history” by signing on January 21st, 2009 the Memorandum on Transparency and Open Government, calling for unprecedented transparency, participation, and collaboration as a hallmark of his Administration: “My administration is called to create unprecedented level of government transparency. We will work together to ensure the public trust and establish a system of transparency, public participation, and collaboration. Openness will strengthen our democracy and promote efficiency and effectiveness in Government”.
“Transparency and Open Government” Memorandum shows the initiative of the Obama Administration in promoting transparency, openness and accountability of state institutions from the very beginning of his presidency. President Obama’s zeal to become the example of transparent and open government for other states was proved by achievements of the United States in advancing its proactive disclosure of public information and opening floor for active participation of the civil society and citizens in making the administrative expenses and activities of the state administration more transparent.
On September 23, 2010 in his speech at the United Nations General Assembly, President Barack Obama called for “specific commitments to promote transparency”. He invited Leaders to join him next year in making specific commitments to promote transparency, fight corruption, energize civic engagement, and leverage new technologies to strengthen the foundations of open government.
The new stage began in November 2010, during the visit of the President Barack Obama to India, by drafting the frames of the global open government partnership, joint effort on open government was announced. “Now, in a new collaboration on open government, our two countries are going to share our experience, identify what works, and develop the next generation of tools to empower citizens. And in another example of how American and Indian partnership can address global challenges, we’re going to share these innovations with civil society groups and countries around the world. We’re going to show that democracy, more than any other form of government, delivers for the common man — and woman” – said President Obama in his remarks.
On April 20, 2011 Brazil agreed to be the co-chair with the United States of an international effort to encourage freedom of information, a plan that was led by President Obama and what was called the Open Government Partnership (OGP).
Planning was proceeded to develop a work program for the OGP, with a steering committee that included representatives from nine governments and various international nongovernmental organizations.
At a planned July meeting, the members were expected to share their action plans and shape an Open Government Declaration – conceived of as a voluntary and non-binding document that enumerates a set of high-level principles on transparency and contains common commitments to changing the way the government does business.
The goals of the effort included increasing the responsiveness of government to citizens, countering corruption, promoting economic efficiencies, harnessing innovation, and improving the delivery of services.
In order to participate in the initiative, governments were asked to demonstrate commitment to open government by meeting four performance standards:
a. Timely publication of essential budget documents;
b. An access to information law;
c. Rules that require public disclosure of all income and assets for elected and senior public officials;
d. Openness to citizen participation and engagement in policymaking and governance.
On July 12, 2011 US Department of State hosted the Open Government Partnership international discussion in Washington, DC. 60 countries attended the discussion; representatives of the Embassy of Georgia were among the guests.
As a result the Open Government Partnership published the list of 79 countries eligible to join the OGP initiative and their qualifying scores (12 points out of 16 were necessary to get invitation.
The above mentioned assessment criteria were based on the following parameters:
Georgia received the invitation to join the OGP initiative on the basis of the points (Georgia has got 15 out of 16). Georgia had the highest scores (4) in Budget Transparency, Access to Information and Asset Disclosure (politicians/officials), and got 3 points in Citizen Engagement. For judging the eligibility of countries, the independent group of experts used sources of information that seems not very recent (some of the data was of 2009).
In the top list of countries who got the highest scores were: the US, the UK, South Africa, Sweden, Norway, Portugal, Romania, Chile, New Zealand, Italy, Czech Republic and the lowest scores got Israel (9), Armenia, Panama, Paraguay, Uruguay. It is a little bit strange to find countries with the developed democracies among those who got the scores lower than Georgia: such as Estonia (11), Denmark (11), Finland (12), and Iceland (11).
According to the level of Open Government in Georgia it really deserves the invitation to join the initiative, but it has to be emphasized that based on the experience of IDFI (Institute for Development of Freedom of Information) in monitoring and assessing the level of transparency and access to public information the score of 15 is not very close to the reality. The Institute requests information from almost all the public institutions and the situation with the openness of the state authorities is far from the picture described above. The majority of questions submitted by the IDFI are related to the Budget Transparency. The responces are different and statistics show that access to information is not on the level that is desirable for the society. Regarding the legislation on access to information, Georgia has a law regulating the Freedom of Information (General Administrative Code of Georgia- Chapter III but in order to be fully implemented further steps are needed (the statistical data of access to information can be seen on this link. Despite the fact that Georgian government publishes asset declarations of state officials and civil servants (Civil Service Bureau) it is always hard to get information regarding official incomes of civil servants, mainly on bonuses of state officials. The scoring of Georgia for citizen engagement seems most realistic, as in this field Georgian government still has to make big effort to have the civil society and citizens in general to involve in decision making processes.
Thus, Georgia has received the invitation to join the Open Government Partnership and before the UN General Assembly, congregated September 20 in New York City, among the other world leaders, Mikheil Saakashvili the president of Georgia took part in a formal launch of the Open Government Partnership initiative.
OGP is overseen by a multi-stakeholder International Steering Committee comprised of government and civil society representatives.
The participants of the Open Government Partnership initiative signed the Open Government Declaration to commit to:
1. Increasing the availability of information about governmental activities;
2. Supporting civic participation;
3. Implementing the highest standards of professional integrity throughout our administrations;
4. Increasing access to new technologies for openness and accountability.
A special web-portal was created for the Open Government Partnership initiative:
A group of countries, including Georgia has formally expressed a commitment to openness and intent to join the Open Government Partnership. These governments now have to take the following steps as part of their full participation in OGP:
Together with the Open Government Declaration the United States issued 26 specific commitments as part of its national action plan for participation in the Open Government Partnership. The United States was followed by Brazil, Indonesia, United Kingdom, Mexico, South Africa, and Norway.
On October 25th the Open Government Partnership Steering Committee (nine members from civil society groups and eight representatives from the founding countries (India left the partnership)) proposed a disclosure policy, inviting public comment by November 25. In its draft disclosure policy the main accent is made on active public engagement and proactive disclosure of information.
A Steering Committee discussion on governance is planned for the meeting in early November, according to U.S. official, working on the OGP. New countries will formally join OGP on March 5th and 6th 2012 in Brazil, when new participating governments endorse the OGP Declaration and deliver their country action plans. The high-level meeting will take place simultaneously with an Open Government Partnership Conference, in which governments, civil society organizations, private sector and other stakeholders will gather for a lively exchange on open government practices and experiences.
Georgia has not yet fulfilled any of the above mentioned obligations, unlike Brazil, who has adopted the Freedom of Information Act as the part of its action plan. For full involvement in the Open Government Partnership, Georgia is supposed to make very certain steps towards the transparent and open government including cooperation with the civil society organizations and other stakeholders, amending the legislation, developing new technologies and proactively disclosing information. This is a new challenge for the current Georgian government to acquire its place among the democratic states and show its commitments to the transparent, accountable and open functioning. Also it is real opportunity for Georgia’s civil society to better monitor and be involved in processes of making Georgian government more transparent and accountable. Only with the direct cooperation of state and civil society it will be possible for Georgia to achieve the goals of the Open Government Partnership and meet the international obligations.