საჯარო დაწესებულებები IDFI - სთან ითანამშრომლებენ
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა წერილით მიმართა საქართველოს კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრს, ბ-ნ ნიკოლოზ რურუას. წერილში  საუბარი იყო IDFI- ს საქმიანობასა და ინსტიტუტის მიერ განხორციელებულ პროექტებზე. IDFI-მ მინისტრს გაუგზავნა პუბლიკაცია -„ელექტრონული გამჭვირვალობა საქართველოში“, რომელიც ინსტიტუტის მიერპროექტის -"საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო რესურსების მონიტორინგი"- ფარგლებში გამოიცა.
ნაშრომში გაანალიზებულია საჯარო დაწესებულებების ვებ-გვერდების ელექტრონული გამჭვირვალობის ხარისხი,საუბარია  ელექტრონული მმართველობის და ელექტრონული გამჭვირვალობის განვითარების ტენდენციებზე საქართველოში და მსოფლიოში. ასევე, წარმოდგენილია საჯარო დაწესებულებების რეიტინგი ელექტრონული გამჭვირვალობის ხარისხის მიხედვით.
კულტურისადაძეგლთა დაცვის სამინისტროს პასუხში ნათქვამია, რომ IDFI-სრეკომენდაციები ხელს შეუწყობს სამინისტროს ვებ-გვერდის განახლების სწორად წარმართვას დარომ ინსტიტუტის მიერ განხორციელებული კვლევა მნიშვნელოვანია საჯარო სექტორში ელექტრონულ გამჭვირვალობისა და ქვეყნის დემოკრატიულ განვითარებისათვის.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა  პროექტის -"საქართველოს საჯარო დაწესებულებების საინფორმაციო რესურსების მონიტორინგი"- ფარგლებში ჩაატარა საქართველოს სამინისტროებისა და სამინისტროებთან არსებული საჯარო სამართლის იურიდიული პირების ოფიციალური ვებ-გვერდების საინფორმაციო გამჭვირვალობის დეტალური ანალიზი. შემუშავდა დეტალური რეკომენდაციები საჯარო დაწესებულებების ვებ-გვერდების ხარისხის ამაღლებისა დაინფორმაციის ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით.
კულტურისა და ძეგლთა დაცვის სამინისტროსთან ერთად IDFI- სთან თანამშრომლობის სურვილი არაერთმა საჯარო დაწესებულებამ გამოთქვა. ესენია:

IDFI submitted the letter to Mr. Nikoloz Rurua - the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia, in which described activities of the Institute and projects carried out by IDFI. The institute sent to the Minister book – “Electronic Transparency in Georgia”- published in the framework of the project "Monitoring of Governmental Agencies' Informational Resources".
The work analyses the level of electronic transparency of web pages of public institutions. The book also deals with the trends of development of e-Government and e-Transparency in Georgia and worldwide. It ranks public agencies in terms of the level of their electronic transparency.
In the response of the Ministry it ismentioned, that IDFI’s recommendations will support the Ministry to better update the Ministry’s web site in right direction and the research conducted by the Institute is very important for promoting of electronic transparency in public sector of Georgia, also for democratic development of the state.
In the framework of the project the IDFI closely monitored the level of electronic transparency of ministries and public agencies and prepared detailed recommendations for each state authority separately for improving the structure of official web-sites and increasing of availability of information.
The Ministry of Culture and Social Protection and other public institutions expressed readiness to cooperate with IDFI: