გამჭვირვალე საჯარო შესყიდვების რეიტინგი - საჯარო შესყიდვების კანონმდებლობისა და მისი აღსრულების შეფასება ევრაზიის რეგიონში
პროექტები | დასრულებული პროექტები 7 ივლისი 2016
საგრანტო ღონისძიების დასახელება: გამჭვირვალე საჯარო შესყიდვების რეიტინგი - საჯარო შესყიდვების კანონმდებლობისა და მისი აღსრულების შეფასება ევრაზიის რეგიონში
ბენეფიციარი ქვეყნები: აზერბაიჯანი, ბელარუსი, მოლდოვა, საქართველო, სომხეთი, უკრაინა
დონორი ორგანიზაცია: ღია საზოგადოების ინსტიტუტის ბუდაპეშტის ფონდი (OSI)
გრანტის მიმღები: ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი
გრანტის სრული ოდენობა: 137, 473 აშშ დოლარი
პროექტის ნომერი: OR2016-2819
შესრულების პერიოდი: 10 ივნისი, 2016 – 9 ივნისი, 2017
არსებული მდგომარეობა
კორუფციისა და უკანონო გარიგებების მხრივ სახელმწიფო შესყიდვების სფერო ერთ-ერთი ყველაზე დიდი რისკის მატარებელია, განსაკუთრებით განვითარებად ქვეყნებში. იმის გამო, რომ შესყიდვები სახელმწიფო ხარჯების მნიშვნელოვან ნაწილს შეადგენს (საშუალოდ მთლიანი შიდა პროდუქტის 10-20%-ს ხოლო ბიუჯეტის 45%-ს), მნიშვნელოვანია მათი ეფექტიანი მართვა, რათა არ მოხდეს გადასახადების გადამხდელთა მიერ ბიუჯეტში შეტანილი ფულის არამიზნობრივი ხარჯვა.
კორუფციისგან თავისუფალი, ეფექტიანი და გამჭვირვალე ინსტიტუტების მნიშვნელობა გაეროს მდგრადი განვითარების 2030 წლის დღის წესრიგში აისახა. კორუფციასთან ბრძოლა გლობალური მნიშვნელობის პრიორიტეტად დასახელდა და მნიშვნელოვანი ადგილი დაიკავა ლონდონის 2016 წლის ანტი-კორუფციული სამიტის კომუნიკეშიც. გარდა ამისა, კორუფციასთან ბრძოლა არის ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ვალდებულება სახელმწიფო შესყიდვების ეფექტიანობისა და გამჭვირვალობის მიმართულებით.
აზერბაიჯანმა, ბელარუსმა, მოლდოვამ, საქართველომ, სომხეთმა და უკრაინამ საბჭოთა კავშირისგან დამოუკიდებლობა ერთსა და იმავე დროს მოიპოვეს, თუმცა კორუფციასთან ბრძოლის მხრივ წარმატების განსხვავებულ დონეს მიაღწიეს. მაგალითად, კორუფციის აღქმის ინდექსში საქართველომ 50-ე ადგილი, ხოლო უკრაინამ 142-ე ადგილი დაიკავა (აზერბაიჯანი 126-ე, ბელარუსი 119-ე, მოლდოვა 103-ე სომხეთი 92-ე).
ამ ქვეყნებში სახელმწიფო შესყიდვების სისტემები, პოლიტიკური და საკანონმდებლო ჩარჩოების გათვალისწინებით, ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება. ერთ-ერთი განმასხვავებელი ფაქტორი სახელმწიფო შესყიდვებზე სამოქალაქო კონტროლის არსებობაა. საქართველოს სახელმწიფო შესყიდვების გამჭვირვალე სისტემა აქვს, სადაც სამოქალაქო კონტროლი, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების ჩართულობით, დავების საბჭოს მეშვეობით ხორციელდება. სამოქალაქო კონტროლის მექანიზმები ძალიან სუსტია ან თითქმის არ არსებობს დანარჩენ 5 ქვეყანაში, სადაც მთელი ძალისხმევა კორუფციული ქმედებების რეაქტიულ კონტროლზე და არა პროაქტიულად აღკვეთაზე არის მიმართული.
სამოქალაქო კონტროლის მექანიზმებისგან განსხვავებით, კანონი „ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ“ - გამჭვირვალე სახელმწიფო შესყიდვების სისტემის მნიშვნელოვანი ნაწილი - ექვსივე ქვეყნის კანონმდებლობაში არსებობს. ამის მიუხედავად, ამ ქვეყნებში სახელმწიფო შესყიდვების სისტემები ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება, რადგან ისინი სამ სხვადასხვა საერთაშორისო სტანდარტს ეფუძნებიან (1. ევროკავშირის დირექტივები შესყიდვებთან დაკავშირებით, 2. მსოფლიოს სავაჭრო ორგანიზაციის ზოგადი შეთანხმება შესყიდვების თაობაზე, 3. გაეროს საერთაშორისო სავაჭრო კანონის კომისიის სამოდელო კანონი).
იმისათვის, რომ ევრაზიის ქვეყნებში მოხდეს სახელმწიფო შესყიდვების კანონმდებლობის სტანდარტული მოდელის შემუშავება, აუცილებელია, რეგულაციები ეფუძნებოდეს ისეთ უნივერსალურ პრინციპებს, როგორიცაა გამჭვირვალობა, ღიაობა და სამოქალაქო ჩართულობა. ამ ეტაპზე არ არსებობს სტანდარტული საკანონმდებლო ჩარჩო, რომლის საფუძველზეც მოხდება არამარტო კანონმდებლობის შეფასება, არამედ სახელმწიფო სისტემის რეფორმა და განვითარება.
ამასთან, ჯერ კიდევ არ არსებობს სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონის ეფექტიანად განხორციელების შეფასების მექანიზმი. აზერბაიჯანში, ბელარუსში, მოლდოვაში, საქართველოში, სომხეთსა და უკრაინაში, მიუხედავად კანონმდებლობის დახვეწისა, მაინც არსებობს მნიშვნელოვანი პრობლემები კანონის აღსრულების მიმართულებით.
პროექტის მიზანია სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონის შეფასების მექანიზმის შემუშავება და ამ მექანიზმის საშუალებით კანონმდებლობის და მისი აღსრულების პრაქტიკის შეფასება აზერბაიჯანში, ბელარუსში, მოლდოვაში, საქართველოში, სომხეთსა და უკრაინაში.
• სახელმწიფო შესყიდვების კანონის შეფასების მექანიზმის შემუშავება (PPLR);
• ონლაინ პლატფორმა - სახელმწიფო შესყიდვების კანონის შეფასების რეიტინგი ევრაზიის რეგიონში;
• ევრაზიის რეგიონში სახელმწიფო შესყიდვების კანონის აღსრულების შეფასება;
• ღია სახელმწიფო შესყიდვების მხარდამჭერთა ქსელის შექმნა;
• ადვოკატირების კამპანიების ჩატარება დაინტერესებულ მხარეებთან (საჯარო მოხელეები, კერძო სექტორი, მედია, სამოქალაქო საზოგადოება).

Name of Grant Activity: Transparent Public Procurement Rating– Assessing Public Procurement Legislation and the Enforcement Process in the Eurasian Region
Donor Organization: Open Society Institute Budapest Foundation (OSI)
Total Grant Amount: 137, 473 USD
Project Number: OR2016-2819
Period of Performance: June 10, 2016 – June 9, 2017
Existing Situation
Traditionally, public procurement is considered to be one of the key areas susceptible of corruption, especially in the economies of developing countries with widespread corruption. Constituting 10-20% of GDP and 45% of government spending, public procurement can become a significant budgetary waste at taxpayers’ expense.
The importance of corruption free, effective and transparent institutions is highlighted in the 2030 Agenda for Sustainable Development as a part of the United Nation’s 16th Sustainable Development Goal. In addition to the London 2016 Anti-Corruption Summit Communique, where corruption is named as a top priority having global importance anti-corruption is also one of the main areas identified in the Open Government Partnership (OGP) commitments focusing on the efficiency of public contracting. In fact, the Open Government Guide lists four steps to achieve “fair and good value-for-money” public contracts , focusing on improving existing public procurement systems to make them more transparent and accountable.
Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine are the states, which became independent from the Soviet Union simultaneously, yet have had varied success in terms of fighting corruption within the same timeframe. The fact is illustrated by the significant differences in rankings of the Corruption Perception Index among the selected states. For instance, looking at the indexes of Georgia, Armenia, Moldova and Ukraine, there is almost a 100 ranking position difference between the best and the worst performing Eurasian states selected for the project out of the 176 countries examined in the report (Georgia -50th, Armenia -92nd, Moldova -103rd, and Ukraine - 142nd ).
Having diverse political and legislative regimes, the public procurement systems of the abovementioned states differ accordingly. One of the distinctive aspects is civic control over public procurement. Georgia has a transparent system of public procurement with effective mechanisms of public control over the public procurement Dispute Resolution Board, where the Council is composed of the representatives of civil society on the rotation basis. Similar civil control mechanisms are very weak or non-existent in other Eurasian states, where much of the effort is concentrated on reactive control, rather than on proactive prevention.
Unlike civic control mechanisms, the laws on freedom of information – crucial element for transparent public procurement system – is present in the constitution of all the Eurasian states . Yet, the systems of public procurement of the states in question vary, as they are based on three different international standards (EU Directives on Procurement, the UNCITRAL Model Law, and World Trade Organization’s General Procurement Agreement). However, despite the fact that these standards focus on different aspects of economic activities, they are all directed toward transparency, integrity and objectivity, with efforts to harmonize respective provisions.
In order to establish and develop common standards of transparency and civic participation in public procurement systems of the selected Eurasian states, regulations based on the universal principles, such as transparency, openness and civic engagement should exist. As of now, there is no universal model for a standardized legal framework of public procurement that could assess legislation and lay the ground for the reform and development of public procurement systems. IDFI aims to address this particular gap by developing a common standard for assessing the legislative framework of public procurement by focusing on Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.
In addition to the lack of universal model for a standardized legal framework of public procurement legislation, there is no effective mechanism for tracking the PPL enforcement process in the pilot states. Despite some improvements of PPLs in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, there are significant problems with the enforcement of PPL provisions. To match the existing gaps between legislations and their implementation process, IDFI, with its partner experts will assess the PPL enforcement processes in the pilot states and will work out an effective monitoring mechanism to regularly assess the developments in PPL and its implementation practices in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine.
Objective
The project aims to elaborate a common standard for assessing the legislative framework of public procurement in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine, which will later be used to evaluate the PPL enforcement process in the pilot states.
- Elaborating Public Procurement Legislation Assessment Methodology
- Launching online platform - Public Procurement Legislation Rating (PPLR) of the Eurasian Region
- Assessing Public Procurement Legislation enforcement process
- Building a network of Open Public Procurement Advocates
- Conducting active advocacy campaigns to reach out to relevant stakeholders including public officials, businesses, media, civil society and communities