ღია მონაცემები: ცვლილებებისა და ინოვაციების წყარო
დონორი ორგანიზაციები: Tetra Tech ARD, განმახორციელებელი შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) - ,,საქართველოში კარგი მმართველობის ინიციატივის" პროგრამა (USAID Good Governance Initiative in Georgia Project).
ქვეყანა: საქართველო
პროექტის ნომერი: GGI-G-002
გრანტის რაოდენობა: 56,584 ლარი
პროექტის ხანგრძლივობა: 1 სექტემბერი,  2015 - 30 იანვარი, 2016
პროექტის აღწერილობა
საქართველოს მთავრობა ახორციელებს ღია მმართველობის პარტნიორობის 2014-2015 წლების ეროვნულ სამოქმედო გეგმაში ასახულ ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების პოლიტიკას.
ღია მმართველობის პარტნიორობის სამოქმედო გეგმის ფარგლებში, საქართველოს მოქალაქეებისა თუ სხვა დაინტერესებული პირების მიერ მთავრობის ფუნქციონირებისა და პოლიტიკის განხორციელების უკეთ გაგების მიზნით, საქართველოს მთავრობა აქვეყნებს საჯარო მონაცემებს. ეს მონაცემები ძალიან მნიშვნელოვანი წყაროა, თუმცა საქართველოში ჯერ კიდევ არ არის ექსპლუატაციაში კარგად შესული. იმ შემთხვევაში, თუ მთავრობის წარმომადგენლები საჯარო სამთავრობო მონაცემებს ღია მონაცემებად აქცევენ ეს პოტენციალი შესაძლოა კარგად იქნას გამოყენებული. ინფორმაციის ვებ-გვერდი www.data.gov.ge კი, გამიზნულია სწორედ იმისათვის, რომ მან სამთავრობო ღია მონაცემების ერთ-ერთი მთავარი ვებ-გვერდის ფუნქცია შეასრულოს.
საქართველოს საჯარო დაწესებულებების მიერ ვებ-გვერდზე განსათავსებელად ინფორმაციის იშვიათად გამოქვეყნების გამო, ვებ-გვერდი www.data.gov.ge ამჟამად არ არის მონაცემებით მდიდარი.
ინფორმირებულობის საფუძვლიანი გაზრდის კამპანიით, პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ექსპერტიზისა და კონტროლის (მონიტორინგის) მეშვეობით www.data.gov.ge-ის ფუნქციური ეფექტურობის გაზრდას.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოში ღია მონაცემთა სტანდარტების განვითარებაზე წლებია აქტიურად მუშაობს და ღია მმართველობისა და ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებთან დაკავშირებით პრობლემების ინდენტიფიცირებაში, კვლევებისა და რეკომენდაციების მომზადებაში მნიშვნელოვანი გამოცდილება აქვს. IDFI ასევე რეგულარულად აკონტროლებს ღია მონაცემთა ბაზის მონაცემთა გამოქვეყნების პრაქტიკას საქართველოში.
პროექტის ფარგლებში, IDFI-ის გუნდი, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების გამოყენებით, განსაზღვრავს საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში არსებულ ღია სამთავრობო მონაცემებს, რომელთა გამოქვეყნება www.data.gov.ge ვებ-გვერდისათვის შესაძლებელი იყო;
ექსპერტების ჩართულობით, IDFI მონიტორინგს გაუწევს და შეაფასებს საქართველოს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულებას, პროაქტიულობას, ეფექტურობას, სიცხადესა და გამოყენებადობის დონეს www.data.gov.ge ვებ-გვერდისათვის საჯარო მონაცემების გამოქვეყნებაში. ამასთანავე, ქვეყნის მმართველობის ღიაობასა და გამჭვირვალობის ხელშეწყობის კუთხით, IDFI შეაფასებს გამოქვეყნებული მონაცემების ხარისხს, გამოყენებადობასა და აღქმადობას; ისევე, როგორც გამოქვეყნებული მონაცემების სიზუსტესა და დადგენილ სტანდარტებთან შესაბამისობას.
იმისათვის, რომ შესაძლებელი იყოს ღია მონაცემებთან დაკავშირებით მოქალაქეთა მოთხოვნებისა და მოლოდინების განისაზღვრა, IDFI გამართავს ერთ სამუშაო შეხვედრას თბილისში და სულ მცირე, ორ სამუშაო შეხვედრას ,,კარგი მმართველობის ინიციატივის" (GGI) პარტნიორ მუნიციპალიტეტებში. სამუშაო შეხვედრები ხელს შეუწყობს მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლებას შემდეგ საკითხებზე: ა) მოქალაქეთა კომუნიკაციისთვის არსებული ელექტრონული პლატფორმები, მათ შორის www.my.gov.ge და www.data.gov.ge, ბ) www.data.gov.ge ვებ-გვერდისათვის საჯარო მონაცემების გამოქვეყნებისას საქართველოს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების დონე.
IDFI მოამზადებს შუალედურ და საბოლოო ანგარიშებს, სადაც პროექტის ყველა შედეგს ასახავს. საბოლოო ანგარიშში, ასევე, მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსთვის (DEA) მომზადდება რეკომენდაციები და შეთავაზებული იქნება, თუ როგორ გააუმჯობესოს პროცედურები ღია მონაცემთა მოთხოვნებსა და მონაცემთა ბაზებზე და გააუმჯობესდეს გამოქვეყნებული ღია მონაცემრბის ხარისხი. ამასთანავე, დასკვნითი ანგარიში მოიცავს რეკომენდაციებს საქართველოს საჯარო დაწესებულებებისთვის, რომ მათ მოახერხონ ანგარიშვალდებულებისა და პროაქტიულობის გაუმჯობესება www.data.gov.ge ვებ-გვერდისათვის საჯარო ინფორმაციის გამოქვეყნების თვალსაზრისით. IDFI ორგანიზებას გაუწევს პროექტის საბოლოო პრეზენტაციას, სადაც წარმოადგენს პროექტის საბოლოო ანგარიშს, წარადგენს კვლევის შედეგებსა და რეკომენდაციებს; ღონისძიებას დაესწრება ყველა დაინტერესებული მხარე.
პროექტის წარმატებული განხორციელება ღია მონაცემთა ვებ-გვერდის www.data.gov.ge-ს ფუნქციურ შესაძლებლობებს განავითარებს საქართველოს საჯარო დაწესებულებების უფრო აქტიური და პასუხისმგებლიანი ჩართულობით. ასევე, პროექტი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საჯარო მონაცემების გამოქვეყნების პროცესის გაუმჯობესებას, რათა უზრუნველყოფილი იყოს მთავრობის ღიაობა და ანგარიშვალდებულება და ამასთანავე, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების, ბიზნესის განვითარება და ქვეყნის ეკონომიკურ ზრდა.
პროექტი ხელს შეუწყობს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას მთავრობის ელექტრონულ პლატფორმებზე, მათ შორის: www.my.gov.ge და www.data.gov.ge-ზე.
პროექტის მიზანია www.data.gov.ge-ს განვითარების მხარდაჭერა და საქართველოს საჯარო სექტორში ღია მონაცემთა სტანდარტების დანერგვა.
პროექტის მთავარი მიზნებია:
1. საქართველოს მთავრობის იმ მონაცემების, მონაცემთა ბაზის იდენტიფიცირება, რომლებიც ღია მონაცემთა ვებ-გვერდებზე უნდა განთავსდეს;
2. გამოქვეყნებული ინფორმაციის სიზუსტის, ხარისხისა და აღქმადობის შეფასება;
3. www.data.gov.ge-ზე გამოსაქვეყნებლად, მონაცემებზე საჯარო ინტერესის იდენტიფიცირება;
4. რეკომენდაციების პაკეტის შედგენა www.data.gov.ge-ს განვითარებისა და საჯარო სექტორში ღია მონაცემების სტანდარტების დანერგვის მიზნით.
შეთავაზებული მეთოდი და სტრატეგია
1. საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების შედეგად მიღებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, IDFI შეისწავლის და აღწერს იმ მონაცემთა ბაზებს, რომელიც საჯარო დაწესებულებების განკარგულებაშია და მათი გამოქვეყნებით www.data.gov.ge უფრო სრულყოფილი და გამოყენებად წყარო იქნება.
2. პროექტის ფარგლებში IDFI არა მხოლოდ აღწერს არსებულ მონაცემთა ბაზებს, არამედ განსაზღვრავს/იდენტიფიცირებას მოახდენს ყველაზე მოთხოვნად და მნიშვნელოვან მონაცემთა ბაზებს. ამისათვის, IDFI საჯარო დაწესებულებებიდან გამოითხოვს მათ საქმიანობასთან დაკავშირებით ყველაზე მოთხოვნადი ინფორმაციის სტატისტიკურ მონაცემებს, იმგვარი კატეგორიების მიხედვით, როგორიც არის: რიგითი მოქალაქეები, ბიზნესმენები, ინვესტორები, ა.შ. პარალელურად, IDFI გამართავს საჯარო შეხვედრებს, რათა მოხდეს იმ მონაცემთა სიების ანალიზი, რომელსაც მოქალაქეები თუ სხვა დაინტერესებული მხარეები წარმოადგენენ www.data.gov.ge-ს ვებ-გვერდის გაუმჯობესებისთვის შესადგენ რეკომენდაციაში.
განხორციელების გზები
1. საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნების გამოყენებით IDFI საქართველოს საჯარო დაწესებულებში არსებული იმ ღია მონაცემების იდენტიფიცირებას მოახდენს, რომელთა გამოქვეყნება www.data.gov.ge-ს ვებ-გვერდზე შესაძლებელი იყო;
2. საჯარო დაწესებულებში არსებული ღია მონაცემების იდენტიფიცირების შემდეგ, IDFI განახორციელებს მონიტორინგს და შეაფასებს საქართველოს საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულებისა და პროაქტიულობის ხარისხ www.data.gov.ge-ს ვებ-გვერდისათვის საჯარო მონაცემთა გამოქვეყნებაში;
3. IDFI განახორციელებს მონიტორინგს და შეაფასებს საქართველოს საჯრო დაწესებულებების ეფექტურობის, სიზუსტისა და გამოყენებადობის ხარისხს www.data.gov.ge-ს ვებ-გვერდისათვის საჯარო მონაცემთა გამოქვეყნებაში;
4. www.data.gov.ge-ს მონიტორინგით, IDFI შეაფასებს გამოქვეყნებული მონაცემების ხარისხსა და აღქმადობას საქართველოს მთავრობის ღიაობისა და გამჭვირვალობის გაუმჯობესების თვალსაზრისით;
5. IDFI გამოითხოვს ყველა სამართლებრივ დოკუმენტს, რათა შეაფასოს გამოქვეყნებული მონაცემების სიზუსტე და მათი შესაბამისობა წინასწარ დადგენილ სტანდარტებთან;
6. ღია მონაცემებზე საჯარო მოთხოვნებისა და მოლოდინის იდენტიფიცირების მიზნით, IDFI გამართავს ერთ სამუშაო შეხვედრას თბილისში და სულ მცირე, ორ სამუშაო შეხვედრას ,,კარგი მმართველობის ინიციატივის" (GGI) პარტნიორ მუნიციპალიტეტებში. სამუშაო შეხვედრები ხელს შეუწყობს მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლებას, ისეთ თემებზე, როგორიც არის: ა) მოქალაქეთა კომუნიკაციისათვის არსებული ელექტრონული პლატფორმები, მათ შორის www.my.gov.ge-სა და www.data.gov.ge, ბ) www.data.gov.ge ვებ-გვერდისათვის საჯარო მონაცემების გამოქვეყნებისას საქართველოს საჯარო დაწესებულებებში ანგარიშვალდებულების დონე.
7. IDFI გამოაქვეყნებს შუალედურ და საბოლოო ანგარიშს, რომელშიც პროექტის ყველა შედეგი იქნება ასახული. საბოლოო ანგარიშში, ასევე, მონაცემთა გაცვლის სააგენტოსთვის (DEA) მომზადდება რეკომენდაციები. ამასთანავე, დასკვნითი ანგარიშში მოცემული იქნება რეკომენდაციები საქართველოს საჯარო დაწესებულებებისთვის, რათა მათ მოახერხონ ანგარიშვალდებულებისა და პროაქტიულობის გაუმჯობესება www.data.gov.ge-ის ვებ-გვერდისათვის საჯარო ინფორმაციის გამოქვეყნების მიმართულებით.

GOOD GOVERNANCE INITIATIVE (GGI) IN GEORGIA
Donor Organization: Tetra Tech ARD, implementer of the USAID Good Governance Initiative in Georgia Project.
Project Number: GGI-G-002
Grant Amount: GEL 56,584 (Fifty Six Thousand and Five Hundred Eighty Four Georgian Lari)
Period of Performance: September 1, 2015 – January 30, 2016
The Government of Georgia implements the Transparency and Accountability agenda reflected in Georgia’s National Action Plan 2014-2015 for the Open Governement Partnership (OGP).
As important part of the overall effort to open government, GoG releases public data to help citizens of Georgia and other stakeholders to understand how government works and how policies are made. Government open data is a valuable resource that is as yet largely unexploited in Georgia. This potential can be effectively employed if the Government authorities turn public government data into open data. To this end information web portal
www.data.gov.ge is intended to serve as one of the central sites for the open government data.
Currently, open data web portal www.data.gov.ge lacks great amount of datasets due to the weak performance of the GoG agencies and sub agencies in releasing open public data for the web portal.
In part with solid awareness raising campaign on the benefits of the open data, the project aims to improve functional effectiveness of the open data web portal
www.data.gov.ge through involvement of civil society organisation with its expertise and monitoring.
Over the years IDFI has been actively developing open data standards in Georgia. IDFI has substantial experience in identifying problems and preparing studies as well as recommendations in issues related to the Open government and Freedom of Information. IDFI has been regularly monitoring disclosure of databases of open data.
Within the framework of the project using Freedom of Information (FOI) requests IDFI will identify the existing open government data in the GoG agencies that could be released for the web portal
www.data.gov.ge;
With the involvement of subject matter experts IDFI will monitor and evaluate the level of accountability, proactivity, efficiency, clarity and usefulness of the GoG agencies in releasing open public data for the web portal
www.data.gov.ge; IDFI will also evaluate quality, usefulness and intelligibility of published data in terms of supporting the transparency and openness of governance of the country; as well as accuracy of released data and compliance with pre-established standards;
In order to identify public demands and expectation on open government data IDFI will organize 1 workshop in Tbilisi and at least 2 workshops in GGI Partner municipalities. The workshops will increase public understanding of: a) electronic platforms for citizen communication, including www.my.gov.ge and
www.data gov.ge; b) level of accountability of the GoG agencies in releasing open public data for the web portal
IDFI will prepare mid-term and final reports which will include all outcomes of the project. The final report will provide recommendations to Data Exchange Agency (DEA) on how to improve open data request and data collection procedures as well as quality of the submitted open data. The report will also include recommendations to the GoG agencies to ensure further improvement of their level of accountability and proactivity in releasing open public data for the web portal
www.data.gov.ge. IDFI will organize close out event with participation of all relevant stakeholders to present final report of the project, including findings and recommendations.
Successful implementation of the project will further develop functional capabilities of the open data web portal www.data.gov.ge through more active and accountable participation of the GoG agencies at the same time it will significantly contribute to the improvement of public data disclosure process in order to ensure transparency and accountability of the Government and to support innovation, business development and economic growth of the country.
Project will also Increase public understanding and awareness of citizen communication electronic platforms including:
www.my.gov.ge and
www.data.gov.ge.
Goal and objectives
Goal of the project is to support of further development of www.data.gov.ge and implementation of open data standards in public sector of Georgia.
Main objectives of the project are:
1. To Identify existing GoG datasets that should be published on open data portals
2. To evaluate accuracy, quality and intelligibility of published data
3. To Identify public interest for data that should be published on
www.data.gov.ge4. To draft package of recommendations for development of
www.data.gov.ge and implementation of open data standards in public sector.
Proposed approach and strategy1. Based on the information received in response to FOI requests IDFI will study and describe those datasets held by public institutions, disclosure of which will make
www.data.gov.ge a more complete and usable resource.
2. Within the framework of the project the Institute will not merely describe the existing datasets, but will identify the most requested and significant datasets. With this in mind IDFI will request from public institutions the statistical information on the most requested data on their activities according to the categories of the requesters such as citizens, business, investors etc. In parallel with this IDFI will organize public meetings in order to analyze the list of data suggested by citizens or other interested parties, which will form the basis for recommendations to improve
Technical Approach
1. Using Freedom of Information (FOI) requests IDFI will Identify the existing open government data in the GoG agencies that could be released for the web portal
2. After Identifying the existing open government data in Government of Georgia (GoG) agencies IDFI will monitor and evaluate the level of accountability and proactivity of the GoG agencies in releasing open public data for the web portal
3. IDFI will monitor and evaluate the level of efficiency, clarity and usefulness of the GoG agencies in releasing open government data for the web portal
4. By monitoring of the
www.data.gov.ge IDFI will evaluate quality and intelligibility of published data in terms of supporting the transparency and openness of governance of the country;
5. IDFI will request all legal documents and procedures to evaluate level of accuracy of released data and compliance with pre-established standards;
6. To identify public demands and expectation on open government data IDFI will organize 1 workshop in Tbilisi and at least 2 workshops in GGI Partner municipalities. The workshops will increase public understanding of: a) electronic platforms for citizen communication, including
7. IDFI will publish mid-term and final reports which will include all outcomes of the project. The final report will provide recommendations to Data Exchange Agency (DEA) on how to improve open data request and data collection procedures as well as quality of the submitted open data. The report will also include recommendations to the GoG agencies to ensure further improvement of their level of accountability and proactivity in releasing open public data for the web portal